Dagelijks Bestuur der Z.L.M. vergaderde DE TUINBOUW AFZET VERORDENING VRIJDAG 19 OKTOBER 1962; Verbetering positie groenvoederdrogerijen en slachtveemarkt gevraagd Frankering bij abonnement: Temeuzea 50e Jaargang No. tas» eeuws landbouwblad „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland* KORT VERSLAG van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gehouden, op maandag 15 oktober 1962 te Goes. De vice-voorzitter de heer P. J. J- Dekker opent de vergadering en heet alle aanwezigen van harte wel kom. Een speciaal woord van welkom richt de vice-voorzitter tot de heer De Groene, die na een ernstige siekte de vergadering weer voor het eerst bezoekt. Een gelukwens wordt uitgesproken aan het adres van de heer ir. Haenen, die benoemd is tot Rijks- landbouwconsulent te Zevenbergen. ALGEMENE VERGADERING Op de Algemene Vergadering van de Z.L.M... maandag 17 december a.s., zal in het middaggedeelte van de vergadering de directeur-generaal van de Landbouw, ir. J. W. Wellen, een inleiding houden over het onderwerp „Landbouwvoorlichting en landbouwpraktijk". Het ochtendgedeelte van de vergadering zal in het teken van de tuinbouw staan, waarop een speciaal onderwerp over tuinbouw en afzet behandeld zal worden. AKKERBOUW I\E groenvoederdrogerijen ondervinden toenemen- de moeilijkheden door de invoer van alfalfa® pellets uit Amerika. Door het D. B. wordt ten sterk® ste aangedrongen op maatregelen om tot verbete® ring in deze situatie te komen, gezien het grote be» lang van de lucerneteelt in het Zuid-Westen en ge heel Nederland. Ten aanzien van het vlasbeleid zal bij de E.E.G, de coördinatie van de huidige steunregelingen in da verschillende landen aanhangig worden gemaakt. Dp afzei van de consumptieaardappelen en erw ten lijkt niet ongezond. De verwachting is dat hel V.I.B. binnenkort bij de tarwe aan de markt zal komen. De brouwgerst-afzet valt tegen. De voergraan- markt is nog overvoerd. De verwachting is wel uil» gesproken dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat men naar de garantieprijs zal groeien. De onderhandelingen van het Landbouwschap met de Minister over de slechte positie van de land bouw met name van de gemengde bedrijven op ie zandgronden en het te voeren garantïebeleid zijn: wederom begonnen. Gebleken is o.a. dat de pro® duktiestijging in de landbouw de kostenstijging niet heeft kunnen bijhouden. I\E laatste weken is in veilingkringen en afdelingen Tuinbouw van de standsorganisaties een inten- sief beraad geweest over de motieven voor het al of niet verlengen van de Tuinbouw afzet ver ordening. (T. A. V.) Op donderdag 11 oktober is er in het Produktschap voor Groenten en Fruit een eerste bespreking geweest, waar dus alle geluiden van de verschillende vertegenwoordigers in dit schap te horen waren. (Telers, handel, industrie, Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en werknemers.) Het resultaat van deze bespreking is dat vermoedelijk de T. A. V. 'wel verlengd zal worden, behalve enkele kleine wij zigingen. In het kórt willen we hieronder de twee hoofdregelingen van de T. A. V. weergeven en vervolgens een kort verslag van wat fer in uw eigen afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. hierover naar voren is gebracht. TWEE HOOFDREGELINGEN JYE Tuinbouwafzetverordening bevat een tweetal hoofdregelingen. De eerste hoofdregeling is vervat in artikel 2, hetwelk bepaalt, dat de telers de door hen geteelde produkten in het algemeen niet op een andere wijze mogen verkopen dan door deze te doen veilen. De tweede hoofdregeling is de afbakening van de veilingfunctie. Deze afbakening is vervat in de arti kelen 5 en 8. Artikel 5 bepaalt, dat de veilingen in het algemeen niet ten behoeve van anderen dan telers mogen veilen. Artikel 8 bepaalt, dat de veilingen niet mogen optreden als handelaar m of als ver- Werker van groenten en fruit. De eerste hoofdregeling verschaft de veilingen derhalve een monopolie positie met betrekking tot een bepaalde wijze van afzet van groenten en fruit; de tweede hoofdregeling bedoelt waarborgen te scheppen, dat van deze monopoliepositie geen misbruik kan worden gemaakt. Een verlenging van de geldigheidsduur van de T. A. V. moet haar motivering daarom vinden in de behoef te aan een voortzetting van de publiekrechtelijke „veilplicht". Zou deze behoefte in voldoende mate bestaan, dan is verlenging van de geldigheidsduur van de T. A. V. desondanks toch slechts verant woord, als de minder gunstige nevengevolgen van de genoemde regelingen binnen aanvaardbare gren zen blijven. BESPREKING T. A. V. IN AFDELING TUINBOUW VAN HET K.N.L.C. IN de kringen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen staat men in grote meerder heid beëindiging van de Tuinbouwafzetverordening per 31 december 1962 voor. Het beëindigen van deze verordening houdt in het vervallen van 'de publiekrechtelijke veilplicht voor groenten en fruit. De meningen over al of niet handhaving van de publiekrechtelijke veilplicht zijn verdeeld. Een meerderheid Staat een beëindiging van de T. A. V. voor, hetgeen dus het vervallen van de publiekrechtelijke veil plicht betekent terwijl een minderheid de T. A. V. wenst te verlengen om daardoor de publiekrechte lijke veilplicht te handhaven. Als motieven voor beëindiging van de T. A. V. worden door de meerderheid genoemd de voordelen voor beëindiging zijn groter dan de nadelen. het veilingwezen en de veilingen kunnen zich vrijer ontwikkelen in een goede onderlinge samenwer king. de minimum-prijsregelingen kunnen blijven gehandhaafd. een verdere concentratie van veilingen zal eventuele bezwaren van de afwezigheid van de publiek rechtelijke veilplicht tegengaan. de leden/aanvoerders van de veilingen kunnen worden voorgelicht t.a.v, de afzet. er worden geen of geen ernstige verstoringen in de afzet van groenten verwacht. er worden geen ernstige verstoringen in de afzet van fruit verwacht. (Zie verder pag. 879) TUINBOUW HE heer P. J. J. Dekker doet verslag van de ver- gadering van de prov. Tuinbouwkommissie. De benoemingen door de Tuinbouwkommissies die reeds opgenomen zijn in het verslag van de ver gadering, worden door het D.B. bekrachtigd. De export van het fruit is niet erg groot. Dit vindt zijn oorzaak in de grotere oogst en lage prijzen in de ons omringende landen. Ten aanzien van de peren vooral de goed houdbare rassen kan vermoedelijk wel een iets gunstiger prijsontwikke ling mogelijk zijn. WERKGEVERSBELANGEN HOOR het Landbouwschap zijn stappen onder- U nomen om mede in verband m'et de gehele landbouwpolitiek te komen tot een verkleining van de geconstateerde loonachterstand in de landbouw. De vergadering heeft hiervan met belangstelling kennis genomen. Voorts wordt kennis genomen van de onderhandelingen over de nieuwe c.a.o.'s voop land- en tuinbouw. RONDGANG LANGS KRINGEN HOOR het sekretariaat en het Boekhoudbureau zal in de maand november wederom de ge bruikelijke rondgang langs de kringen worden ge maakt. Deze besprekingen met de afdelingsbestu ren zullen hoofdzakelijk worden gewijd aan de or ganisatorische vraagstukken. POSITIE VAN DE LANDBOUW DE vergadering bespreekt uitgebreid de zorg wekkende toestand in verschillende sectoren van de landbouw. De vergadering is van oordeel dat spoedige maatregelen van overheidszijde mei name voor dé gemengde bedrijven gewenst zijn. Ook neemt de vergadering kennis van de rege lingen van het Produktschap over het vleesbcleid. De hoop wordt uitgesproken dat deze maatregelen een verdere ineenstorting van de markt zullen voor komen en verbetering hierdoor zal intreden. BENOEMINGEN HET Bestuur besluit voor herbenoeming in <fe Stichting Prov. Onderzoekcentrum voor c&§ landbouw in Zeeland voor te dragen de heer M. J, Kosten te Thoien.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1