Van de daken schreeuwen 890 LJC De wereld kampioen ploegen 1962 INTERNATIONALE ONTMOETING JONGE TUINDERS WIJ ONTVINGEN: CEEUWS LANDBOUWBLAD P5Ï HET KLINKT NIET HELAAS zeg ik. Het jongerenwerk is wel een belangrijke zaak. Heel belangrijk. Velen zijn dat niet met mij eens. Anderen slechts gedeeltelijk. Weer anderen zijn in het gesprek helemaal over tuigd. Maar praatjes vullen geen gaatjes. Praten met welke volume dan ook, is wel mooi. Praten vanuit de luie stoel klinkt niet. Schreeuwen van de daken ook niet, hoewel het beter is. Wij praten niet. Of we doen het op de verkeerde plaats. Wij schreeuwen ook niet want dat staat zo gek. Wij doen „kassie an". Vaak op zijn Jan boeren-fluit- jes. Woorden hebben trouwens niet zoveel zin. De omstanders willen wat zien. Werk, daden en akti- viteiten. Fris, origineel, aangepast aan de behoefte. Wat er in de zwetsloten gebeurt weet iedereen. Naar de nieuwe weg die daarnaast kan ontstaan, wordt uitgekeken. HET KLINKT VALS HET gepraat in de luie stoel. Het klagen achter de kachel. Het schreeuwen van de daken ook. Wij moeten er op uit. Er moet aktie zijn. Anders bereiken we niets en niemand. Veel klinkt inder daad „Ik heb geen tijd". „Laat een ander het maar eens doen", „Ik hou er mee op, je bereikt toch niks", „Ze willen niet", „Het is een eer om te be danken". Een scala van argumenten. Je kunt ze elke dag horen nu de bestuursverkiezingen in de afdelingen aan de orde zijn. Totale wijzigingen komen voor. Niemand zegt „Zó werken wij". Als dat wel zo was, zou het allemaal veel duidelijker zijn. Dan wist je dat het vreemd gaat. Hortend en stotend. Zonder een vaste lijn. Aan het toeval over latend. Natuurlijk moeten er wisselingen zijn en nieuwelingen komen. Dat kan verfrissend werken. Maar nieuwelingen weten vaak van toeten noch blazen. Dat kunnen zij niet helpen. Degenen die op de zetels zitten kunnen er wat aan doen. Als een afdelingsbestuur „en bloc" aftreedt, dan laat DAT klinkt een beetje gekJe zit of ligt immers in een lekkere stoel. Even kijken of er wat in de Boerenjeugd staat. (Gelukkig dat je er nog aan toekomt.) Het is meestal niet veel bijzonders. Als dat wel het geval is dan schreeuw je dat nog niet van de daken. die verder inderdaad de zaak aan het toeval over. En de vele argumenten die er voor dat aftreden gesteld worden, zijn dan geen argumenten. HET KLINKT GOED WIJ moeten het er over eens zijn dat de jonge renorganisatie een belangrijke en onmisbare beweging is. Dat moeten we niet alleen met de mond menen, maar met daden bewijzen. Het is goedkoop te schreeuwen dat de jongerenorganisa tie vorming, scholing en training wil geven. Het is ook goedkoop om te zeggen dat de organisatie haar leden wil helpen zich aan te passen en in te passen in werk, kerk, school, samenleving en volk. Wij moeten dat dan ook praktisch doen met aktie en aktiviteiten. Wij, dat zijn in de eerste in stantie de mensen die nu op de bestuursstoelen zitten. Wij kunnen onze taak niet te hooi en te gras uitvoeren. Zolang we bestuurslid zijn, zijn we dat permanent. Week in, week uit, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Natuurlijk zijn we in die tijd o.ok wat anders. Maar dat doet aan het eerste niets af. Geen tijd is geen argument, althans een zeer betrekkelijk argument. Bestuursleden zijn niet alleen verantwoordelijk voor de gang van zaken op dit moment. Zij bepalen ook hoe het volgend jaar en in het jaar daarop zal gaan. Zij doen dat als zij er plotsklaps mee ophouden. Zij doen dat in betere zin als zij de nieuweling die hun plaats inneemt op weg helpen en instrueren. Vooral dat in positieve zin gedaan wordt en niet door te zeggen dat het zwaar en moeilijk is, zo weinig zin heeft. Leiding geven en meewerken doe je niet alleen ten bate van de ander, maar ook ten bate van jezelf. Grijp de kans om de inkomstenzijde van je levensbalans met een extra inkomst te verrijken, door mee te doen, bestuurslid te worden. G. v. V. De wereldkampioen ploe gen 1962, de Noor Hans O. Sylling, die op de Wereld- ploegwedstrijden in de nieuwe Flevopolder op donderdag 4 en vrijdag 5 oktober de Kampioens- trofee, waarde 20.000, door het behalen van 148.56 punten in de wacht sleepte. Daarnaast kreeg hij als blijvende hérinne- ring een miniatuur van deze prijs in goud aange boden. De 2e prijs was voor de Fin Eero Aalte met 147.75 pun ten. De 3e voor W. G. Wright uit Noord-Ierland met 146 punten en de 4e prijs voor Cesare Sardo uit Italië met 144,31 punten. ÏÏIT zes Europese landen zijn van 23 tot en niet 30 september j.I. 60 jongeren in Frankrijk te Marly-le-Roy bijeen geweest. Door de Franse tuinbouvvjongeren organisatie was een programma opgesteld waarin lezingen, discussies en excursies de hoofdrol speelden. De Hollandse deelnemers aan deze bijeenkomst hebben veel opgestoken van de tuinbouw in Frank rijk, speciaal van de tuinbouw rondom Parijs en Orleans. Ze hebben bovendien een week lang van de ge legenheid gehruik gemaakt om van gedachten te wisselen met hun jonge collega's uit de diverse Europese landen. 3e BIJEENKOMST IIET was de derde bijeenkomst georganiseerd door de jonge tuinders. De eerste werd in 1960 in Nederland gehouden en vorig jaar vond de tweede bijéénkomst in Stuttgart plaats. Ook dit jaar ontmoetten de jonge vakgenoten uit Duitsland, Denemarken, Frankrijk, Oostenrijk en Nederland elkaar weer, 60 jonge tuinders kwa men te Marly-le-Roy bij Versailles in Frankrijk bij elkaar. Natuurlijk was de Euromarkt één van de be langrijkste punten waarover werd gesproken. Dr. Seidel uit Duitsland hield voor dit gezelschap uit E. E. G.-landen en niet E. E. G.-landen, een in leiding over de Europese tuinbouw in de E. E. G. Hierin kwam ook voor de tuinbouw de grote nood zaak van Europese samenwerking naar voren. De discussies die hierna volgden waren zeer interes sant, hierbij viel het echter op dat de jongeren uit de import-landen weinig op de hoogte waren van de huidige vorderingen bij deze samenwerking. De technische ontwikkeling en het begin van de. automatisering in de tuinbouw werden door de directeur van ons Instituut voor Tuinbouwtech niek te Wageningen, de heer dr. ir. E. W. B. van den Muyzenberg belicht. EXCURSIES MAAST een viertal andere inleidingen, waarna heftige discussies volgden, werden excursies gehouden. Het onderwijs in Frankrijk werd door middel van de tuinbouwschool te Versailles onder de loep genomen. Het; 79 ha grote fruitbedrijf op het landgoed Cheptainville was een bezoek zeker waard en overtuigde de aanwezige jonge fruit telers ervan dat er peren van de beste kwaliteit in Frankrijk geteeld kunnen, worden. Enkele grote boonikwekerijbedrijven in de om geving van Parijs werden bezocht en het was een genoegen een bloemist in het hartje van Parijs te bezoeken. Ook de vele opengrondgroenteteeltbe- drijven werden van dichtbij bekeken, waarvan vooral de omslachtige afzet via de Parijse hallen en het mislukken van het veilingsysteem naar voren kwamen. Orleans is een tuinbouwcentrum waar de boom kwekerij het meest belangrijk is. Ook zag men er enkele grote groentebedrijven onder glas, die er zijn mochten, maar die waren dan ook geheel door Hollandse kassenbouwers geplaatst en ingericht. BELANGRIJK IIET is belangrijk geweest dat weer 12 Holland- se jonge tuinders waaronder Leen van Doorn uit Scherpenisse van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om iets van de tuinbouw in een ander land te zien. Maar vooral ook dat ze een week lang in contact zjjn geweest met jonge col lega's in de ons omringende landen. Hier zijn veel eenvoudige internationale con tacten gelegd. Er zullen wellicht evenals vorig jaar weer enkele persoonlijke en groepsuitwisse- lingen uit voortvloeien, waardoor het effect van een dergelijke bijeenkomst nog wordt verhoogd. In elk geval zullen de tuinbouw jonger en het volgend jaar weer een samenkomst houden in dit kader en dit zal dan in Denemarken zijn. „Ziekten van de appel" door ir. J. D. Ger ritsen en J. F. van Dijke, als uitgave van de N. F. O. nr. 12 (ƒ4,25 per stuk). Deze derde, geheel opnieuw bewerkte druk zal de moderne, gespecialiseerde fruitteler veel kennis van alle ziekten en plagen ver schaffen. Steeds klemmender wordt het vraagstuk van het aantal bespuitingen. Hij die weet wat hij doet kan deze zoveel mogelijk beperken tot de werkelijk noodzakelijke. Dit boekje kan voor de praktische fruitteler een goedé hulp zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 14