BROUWGERSTMARKT i DINGEN VAN DE WEEK m BIETENROOI- EN TRANSPORT- METHODENDEMONSTRATIE IN DE BRAAKMAN OPENBARE VERGADERING PRODUCTSCHAP VOOR VEE EN VLEES BROUWGERSTNIEUWS INTERNATIONALE TUINBOUWTENTOONSTELLING 1963 HAMBURG MARKTBERICHTEN BEHANDELING GLADIOLENBOLLEN VRIJDAG 1ft OKTOBER 19 6* De N.V. Gebrt van den Akker Agenturen, tel. 010-13.46.55 bericht ons over de brouwgerstmarkt het vol gende: 0~~ P de vergadering van de E. E. G. ministerraad van 10 oktober j.l. werd besloten, dat de invoerheffingen op o.a. gerst bij invoer uit E. E. G. landen gefixeerd kunnen worden. Zoals bekend was dit tot nu toe alleen mogelijk bij invoer uit niet-E. E. G. landen. Derhalve ondervond de handel in gerst tussen de E. E. G> landen een grote belemmering, die dus binnenkort opgeheven zal worden. Of de restituties b\j uitvoer naar E. E. G. landen ook gefixeerd kunnen worden, is nog niet zeker. Voor Nederland is dit echter momenteel niet belangrijk, omdat voor de export van gerst naar geen enkel E. E. G. land momenteel restitutie ver leend wordt. Zodra de mogelijkheid tot fixatie op de lopende 3 navolgende maanden officieel ge opend is, kunnen aanvragen voor januari verlading verwacht worden. Duitsland tracht op het ogenblik weer een aparte regeling voor brouwgerst en zaaigranen te verkrijgen, waardooor voor deze kwaliteitsartikelen een hogere invoerheffing dan de normale geheven kan worden. Begin augustus werd hetzelfde geprobeerd, doch deze poging werd toen door Brussel verijdeld. De marktberichten, die wij van onze buitenlandse relaties ontvangen, zijn alle nog steeds pessimistisch ge stemd. Van een belangrijke verbetering in de afzetmogelijkheden kunnen wij dan ook in de nabije toekomst niet spreken. Reeds in een eerder artikel (nl. van 31 augustus j.l.) wezen wij erop, dat onze regering d.m.v. een staf fel. zoals wij die voor tarwe kennen, een regelmatige prijsstijging van gerst had dienen te verzekeren. Door dit' verzuim is een redelijke vergoeding voor rente en opslag praktisch uitgesloten. MET grote verwondering konstateren wij, dat Frankrijk regelmatig exporttransakties in gerst naar vex- schillende delen van de wereld, o.a. naar landen achter het ijzeren gordijn, afsluit, terwijl het voor Hollandse exporteurs praktisch uitgesloten is zaken af te sluiten, gezien de zeer strenge voorschriften, die hiervoor door onze regering gesteld zijn. Men gaat zich aldus afvragen, of de Franse autoriteiten even nauw gezet te werk gaan als de onze. De invoer van brouwgerst in Duitsland gedurende het tweede kwartaal van 1961 en gedurende het twee de kwartaal van 1962: (in tonnen) Land: 1962/11 1961/11 Land: 1962/11 1961/11 Frankrijk Nederland E. E. G. Engeland Óenemarken 1962/11 72.720 to 2.730 to <75.450 to) 67.289 to 20.183 to 1961/11 22.549 to 19.483 to (42.032 to) 10.409 to 8.355 to Land Zweden Polen Australië Noorwegen Tsjechoslo wakije 1962/11 11.961 to 2.188 to 1.817 to 270 to 140 to 18.322 to 1.344 to 3.417 to Invoerheffing België t.o.v. deze week vorige week Invoerheffing Duitsland deze week vorige week Frankrijk Bfrs. 15 Bfrs. 19 DM 108,23 DM 111,69 Holland 9 9 106,47 106,47 Derde landen 145 149 211 215 Brouwgerstnoteriugen op 15/10/62 Balder" brouwgerst: kiemkraeht. 95%, vocht 17%, doorval 5%: Oktober ƒ28,25 nom; November 28,50 worn, boordvrij. „Balder" brouwgerst: kiemkraeht 95 vocht 1C.5 doorval .1 Okt./november ƒ30,00 nom, boordvrij. Wij brengen in herinnering dat deze demonstra tie op dinsdag 23 oktober op het Demonstratie- bedrijf in de Braakman gehouden zal worden. Aanvang 2 uur n.m. Op woensdag 24 okt. 1962 om 10 uur v.m. zal in hotel Smits te Utrecht, Vre den burg 14, een open bare vergadering van het bestuur van het Product schap voor Vee en Vlees plaats vinden. l\E brouwgerstmarkt vertoonde de laatste week nog een rustig beeld. Het C. B. K. bleef kopen tot voor februari levering. De prijs was niet in teressant. Het belangrijkste nieuws was dat de Commissie in Brussel op korte termijn de mogelijk heid zal openen voor gerst en tarwe de heffingen in het interne verkeer voor de lopende maand en de drie daarop volgende, te fixeren. Hiermede wordt één van de belemmeringen van het interne verkeer opgeheven. De binnenlandse markt in Duitsland wordt gezonder, doordat het dringende aanbod van het gemaaidorste graan verdwenen is. De houders van brouwgerst nemen een afwach tende houding aan omdat het graan in de silo's ligt. Men ziet tevens dat er op dit moment een grote wanverhouding ontstaat tussen de prijzen van buitenlandse voergerst, mals en milo ten op zichte van brouwgerst. De Minister voor Landbouw en Visserij heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van de Nederlands© Tuinbouwraad, benoemd tot commissaris-generaal van Nederland voor de Internationale Tuinbouw tentoonstelling-1963 te Hamburg, waaraan de Ne derlandse tuinbouw, vooral de sierteelt, krachtig zal deelnemen en waarbij de sector der eetbare tuinbouwgewassen niet zal ontbreken. De I.G.A.-1963 wordt gehouden van 21 april tot 13 oktober op het bekende Hamburgse Parkcom plex „Planten un Blomen", waar reeds eerder een grote tuinbouwtentoonstelling met internationale deelneming is gehouden. GROENTE- EN FRUITMARKT De aanvoer van bloemkool is belangrijk toegeno men. Zjj werd daardoor zeer ruim. Naar schat ting werd ongeveer 25 meer aangevoerd dan verleden week. Bjj verder afnemende aanvoeren bleven prinsessen- bonen goed aan de prijs. Afhankelijk van de kwali teit werd 0,801,25 per kg besteed. Breekpeen was niet gewild. De prijzen vielen laag uit, hetgeen de aanvoer voortdurend afremt. De af zet was gericht op de binnenlandse markt en voor een klein deel op West-Duitsland. In Castricum werd j.l. dinsdag genoteerd: B 7—7,30; C 8,50—11,70. Alles per 100 kg. Ondanks toenemende aanvoeren van uien in Enge land en West-Duitsland doordat daar de eigen oogst geleidelijk begint los te komen is de prijsvorming bij onze uien deze week verbeterd. Afgelopen dinsdag noteerde men in Middelharnis grof ƒ19,47; middel 19,34—ƒ19,47; drielingen ƒ23,50; picklers ƒ23,88. Alles per 100 kg. TUINBOUW We weten dat dit jaar de loonsom per werknemer in ons land met 7l/t zal stijgen. Het is ook be kend dat verwacht wordt dat de arbeidsproduktivi- teit een belangrijk geringere toename te zien zal geven. Het gevolg hiervan zal zijn dat de loonkosten gemiddeld zullen toenemen met 5l/z 9/o. De gevolgen hiervan kunnen niet uitblijven. Als tuinders hebben wc hiermee ook te maken. Ook voor ons zullen de kosten dit jaar stijgen en we mogen aannemen dat de arbeidsproduktiviteit niet overeenkomstig zal toenemen. Bovendien hebben we de prijzen waar tegen we onze produkten kunnen verkopen, niet xelf in de hand zoals vele industrieën, maar wor den deze bepaald door de wet van vraag en aan bod, vooral op de fruitmarkt, en het gevolg is dat de prijzen niet zijn zoals we het vorig jaar zagen. De meeste fruitbedrijven in Zeeland zullen dit jaar heel wat minder kilo's leveren dan het vorig jaar waardoor de geldelijke opbrengst belangrijk lager Ml zijn. We mogen ook aannemen dat de kosten hoger zullen liggen. Het netto-rendement voor de ondernemer zal daarom minder zijn dan het vorig jaar. Nu moet niemand denken dat we willen moppe ren over de gang van zaken in onze bedrijfstak. Het bedrijf waar rassen worden, geteeld die we „modern" noemen, geeft ook dit jaar een goede uitkomst. Van verouderde bedrijven weten we al jaren dat ze geen reden van bestaan meer hebben onder de huidige omstandigheden. De ondernemers die er mee voortsukkelen zullen zelf de gevolgen dragen. We mogen niet vergeten dat het niet allemaal goud is wat er blinkt in de tuinbouw. Ook is het beslist verkeerd zich blinü te staren/op de gewel dige dingen die enkele hoogvliegers in onze sektor soms presteren. De tuinder die bij de tijd is, een goed. bedrijf heeft en zich tijdig aanpast bij zich wijzigende omstandigheden vindt een goed bestaan in onze bedrijfstak. De kosten zijn hoog, om dan maar niet te spre' en over de onbillijk zware belasting die we moeien betalen in jaren dat we een,s een uitschieter heb ben. Laten we hopen dat ook onze tuinbouwbedrij ven zich zullen weten aan te passen aan de eisen die de tijd stelt. Dat we het daarbij vooral zullen moeten zoeken in opvoering van de produktivitcit staat als een paal boven water. Alleen zijn er zoveel dingen op onze bedrijven waar we zelf geen of heel weinig invloed op kunnen uitoefenen. We denken bijvoorbeeld aan de massale val van peren die en kele weken geleden plotseling is opgetreden. Dat heeft veel geld gekost. Men kan zeggen: „Dan had die fruitteler ook maar moeten zorgen dat hij was „bij" geweest met de pluk." Zo eenvoudig ligt het echter niet. Van produktiviteits<stijging bij de peren zal dit jaar wel niets terecht komen. We denken aan de telers van late tomaten. Vorige week daal den de prijzen plotseling tot een niveau dat be neden de kostprijs lag. Er was niets aan te doen. We zouden zo voort kunnen gaan, er is zoveel te noemen. We willen er maar mee zeggen dat er fn 1962 heel wat komt kijken voor de zelfstandige ondernemer in de tuinbouw. Tot de volgende week. (Vervolg van pag. 885) de knol zeer vatbaar voor botrytis. Daarom wordt bij een droogvloer de lucht eerst verwarmd en daarna via de ventilator onder de knollen in de lucht- ruimte gevoerd. Vandaar stijgt de lucht door het rooster van de vloer, via de met knollen gevulde gaasbakken naar boven en ontwijkt door de lucht- scnuiven. Trips. Voor de bestrijding van trips is naftaline een uitstekend middel. K! open ,vuur en naftalinedampen kunnen explosie en brand veroorzaken. Be elektrische toestellen waarin naftaline wordt verdampt zijn gemakkelijk m gebruik. Per 50 m2 vloeroppervlak is 1 verdamper nodig. Per 100 m3 schuurinhoud wordt per keer 1 kg naftaline verdampt. Tijden het verdampen *n daarna (totaal 6 uur) wordt er niet geventileerd'. Nadrogen. De knol is een levend produkt en vraagt dus steeds aandacht, vn enkken gedacht, dat de knollen na het pellen en sorteren klaar waren oi de afzet, maar deze fout heeft de telers al milioenen guldens gekost. De voor afzet klaargemaakte knollen dienen opgeslagen te worden in ruimte waar verse verwarmde lucht de knollen nadroogt. Ook hierbij de goede luchtcirculatie toepassen. Bewaring van het plantgoed. Nadat het plantgoed gedroogd is, kan het worden bewaard bij een temperatuur van 9—12° C. Laat de plafondventilator rustig draaien, zo mogelijk op halve toeren. Af en toe alles eens opwarmen en sterk ventileren voorkomt schimmel. Warmwaterbehandeling; van kralen. Deze kralen vanaf het moment van het rooien tot aan het koken bewaren bij een temperatuur van 2325° C. Het koken gebeurt ongeveer half januari. Kralen die niet worden gekookt koel en vorstvrij bewaren, bijvoorbeeld in een onverwarmde schuur. Een koele,- niet te droge bewaring komt de kieming ten goede. Opbrengstadministratie. Doordat er zo'n groot sortiment is en er zowel in plantgoed als in leverbaarprijzen en in opbrengsten sterke verschillen voor komen, is opbrengstadministratie zo goed. Het enige dat hiervoor nood zakelijk is, is een goede bewaring van de veilingstaten, enz. In het vorige artikel over de kostprijs van de gladiool vindt u wel een voor beeld hoe zo'n berekening kan worden uitgevoerd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11