Cl Dan is het te laat DINGEN VAN DE WEEK VEER en VEREN LATEN HOOGSTE PRIJS WINTERBLOEMKOOL 1962 VEILING MIDDELBURG SLA-MIDDAG UIEN BLIJVEN DUUR De „ASSUMIJ" van 1896 V R IJ D A G 5 OKTOBER 1962 AAN enerverende gebeurtenissen heeft liet ook in de afgelopen week niet ontbroken. Opnieuw werden we bepaald bij rampen die er plaats von den. We zijn nog drult bezig met hulpakties voor de slachtoffers van de aardbeving in Perzië of op nieuw worden we opgeschrikt door een natuur ramp. Deze keer kreeg Spanje er van te lijden. In Barcelona en omgeving kwam het water met niets ontziende kracht opzetten en bracht grote verwoesting. Nog dagelijks wordt de dodenlijst uit dit gebied groter. Ook het dramatische vliegonge luk op de Atlantische Oceaan, waarbij velen ver ongelukten, bracht leed. Anderzijds dankbaarheid omdat anderen er het leven af brachten. En onder tussen weigert de gouverneur van de Amerikaanse staat Mississippi tot drie keer toe aan de student James Meredith de toegang tot de universiteit van Oxford en dat omdat hij een neger is. Er zijn troe pen onder de wapenen geroepen om deze onwillige gouverneur tot de orde te roepen en we vragen ons af wat daar van komen moet. We zouden nog we! enige tijd door kunnen gaan met het opsommen van gebeurtenissen die in de afgelopen week onze aandacht vroegen. Het waren er zoveel en we komen er dikwijls niet meer toe om te beseffen wat het is, wat er achter zit. We hebben het immers zelf ook zo druk met de verschillende dingen die te maken hebben met ons bedrijf. Zeker 70 van het fruit hangt nog aan de bomen en dal op een tijdstip waarop we nor maal gesproken maar 5 tot 6 weken meer beschik baar hebben voor de pluk. Het is te hopen dat de weersomstandigheden zullen mee werken. Met de afzet gaat liet niet slecht. Vooral de fa brieken kunnen veel appels gebruiken. Hierdoor is liet ondereind erg duur en dat is weer van invloed op liet goede fruit. We ontmoeten nog we! eens mensen die vinden dat de prijs van de appels toch wel wat tegenvalt omdat de James Grieve „maar" rond 50 cent per kg noteert voor de goede kwaliteiten. Dat zijn dan mensen die nooit tevreden zijn en waarschijnlijk ook niet zullen worden want we mogen toch wel vaststellen dat het niet de prijs van de James Grieve gunstig zit. Ook met de Cox's Orange Pippin gaat het goed. Er is de laatste jaren over dit ras veel geklaagd en er waren zelfs telers die meenden dat de Cox's zijn tijd had gehad. Dit jaar doet de Cox's het best en kan ze de vergelijking met andere rassen goed doorstaan. De vruchten hebben dit jaar over het algemeen een mooie maat, niet te groot en niet te klein, een ideaal Cox's jaar zouden we het wil len noemen. De ziektebestrijding; gaat nog steeds voort en vooral bij de Golden Delicious is dat bard nodig want hier kan het beruchte gloësporiunirot een grote rol spelen. Er zullen in onze provincie zeker fruittelers zijn die op zijn minst 20 bespuitingen (Vervolg van vorige pagina.) Niet het minst voor Zeeuws-Vlaanderen zelf, dat voor bijna zijn gehele aan- en afvoer van deze veren afhankelijk is, is een verdere oplossing van liet verenprobleem van de grootste betekenis. In zijn jaarrede, uitgesproken op 6 februari 1962, legde de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen er o.m. de nadruk op dat men op het veer KruiningenPerkpolder niet gebaat is met superponten, doch met voldoende schepen, die vooral de vrachtwagens snel kunnen overzetten. WENSEN OP KORTE TERMIJN VDIJ beluisterden andere stemmen van bedrijfs- leiders en autoriteiten in Zeeuws-Vlaanderen en konden vaststellen, dat het emotionele tijdperk van de strijd om de veren is beëindigd en overge gaan in een periode waarin men le nuchter en zakelijk erkent dat bepaalde verbeteringen in de situatie tot stand zijn gekomen en 2e voortdurend verder moet aandringen op maatregelen op zo kort mogelijke termijn om de frequentie der veren op te voeren. Hogere veerboten, groter capaciteit «lus, waardoor de wachttijden tot het uiterste zul len kunnen worden teruggebracht. Dit is nodig omdat de industrialisatie in Zeeuws-Vlaanderen en de toename van het verljper in het algemeen snel verloopt. Er is, om alle vertragingen en zich plotseling voordoende onvermijdelijke stagnaties zoals mist, storm en technische storingen naar het verleden te verwijzen, slechts één oplossing die afdoende is, n.l. de vaste oeververbinding. Dit is uiteraard geen openbaring voor de lezers, maar wij willen toch in dit verband weergeven wat één der vooraan staande bedrijfsleiders uit de agrarische sector in Zeeuws-Vlaanderen hierover als zijn mening te kennen gaf. EEN VISIE OP DE TOEKOMST DIJ zag één lijn van de Zaanstreek via Amster- dam en Rotterdam naar het zuiden lopen over Grevelingendam en toekomstige Oosterschel- debrug. Goede verbindingen langs deze lijn brengen grote industriegebieden en bevolkingscentra op naar de tijd gemeten korte afstand van de Wes- terschelde. In één of twee uren zal dan elk trans port aan het veer zijn, om dan afhankelijk te zijn van de omstandigheden aldaar. hebben uitgevoertl. Ja er komt heel wat kijken voor fruit van een voortreffelijke kwaliteit veilig en wel in de kist zit! We waren dezer dagen in «le Noord Oostpolder en konden daar weer eens persoonlijk vaststellen welk een geweldige vlucht de moderne fruitteelt daar gaat nemen. Er wordt «lil jaar in de Noord Oostpolder een goede fruitoogst verwacht en men schat de produktie van appels op ongeveer 10 mil joen kilo; «lat is twee en half keer zoveel als het vorig jaar. Golden Delicious, Cox's Orange Pippin en James Grieve zijn in «1e Noord Oostpolder «le voornaam ste rassen. Van de protluktie van 10 miljoen kg zal waarschijnlijk 4 miljoen kg voor rekening komen van «1e Gohlen Delicious; 2,2 miljoen kg Cox's Orar.ge Pippin en 1 miljoen kg James Grieve. Op de jongste bedrijven bestaat soms 70 uit Gol den Delicious en Cox's Orange Pippin. Ook in de Noord Oostpolder vraagt men zich met enige be zorgdheid af wat het weer in «le komende weken zal doen want al het fruilplukwerk moet er nog gebeuren. Laten we zowel voor hen als voor ons hopen «lat het meevalt. Tot «le volgende week. Ap de werktuigendag, die in het voorjaar 1962 onder auspiciën van de Zeeuwse Groente telers Vereniging in de Veiling te Middelburg is gehouden, werd door de Wed. P. de Jongh te Goes een beker ter beschikking gesteld voor degene, die in 1962 op de Veiling te Middelburg de hoogste prijs zou behalen voor zijn winterbloemkool. De direkteur van de Veiling te Middelburg, de heer R. A. Jans, heeft vastgesteld, dat de heer C. W. Kesteloo, Baljuwstraat A 72 te Veere, voor deze prijs in aanmerking komt. Vermoedelijk zal deze prijs aan de heer Kesteloo worden overhandigd op de Jaarvergadering van de Zeeuwse Groente telers Vereniging, die in januari 1963 wordt ge houden. FIE sla-middag van de Zeeuwse Groentetelers Vereniging in de veiling te Middelburg, ge houden op 27 september j.l. werd verzorgd door de heer W. P. van Winden (ass. R. T. C.). Voor een behoorlijk aantal sla-telers werden de aspecten van de sla-teelt behandeld waarbij voor al de COs-behandeling naar voren is gekomen. Door deze COs-behandeling zijn nieuwe mogelijk heden ontstaan voor de sla-teelt door de kortere groeiperiode en betere kwaliteit. Duidelijk werd echter «lat CO2 een hulpmiddel en geen wonder middel is! TWEE weken geleden schreven we over de be- droevende gang van zaken met betrekking tot de afzet van uien in de Spaanse centra waar dit produkt wordt geteeld. De prijs in dit belang rijke prod uk tiege bied was toen gedaaltl tot een ongekend laag peil en uiteraard liad dit invloed op de gang van zaken bij «Ie uienhandel in ons land. Ondertussen is er in Spanje het een en ander ten goede veranderd. De prijzen zijn er opgelopen en de uien «lie uit dit land worden aangeboden zijn van betere kwaliteit. De Nederlandse telers kan dat weer wat meer moed geven want wanneer de handel in een na buurland volkomen in het slop zit, geeft dat wei nig vertrouwen in de verdere ontwikkeling in het eigen land. Nog altijd is er bij ons eigenlijk geen sprake van een normale uienhandel. Het aanbod bV'i't achter bij wat het zou moeten zijn. De ban lol beeft vrij grote transacties voor «le levering van uien aangegaan en daar moet nu in worden voor zien en daarom zagen we ook in de afgelopen pe riode weer regelmatig prijzen van 2022 cent per kg voor de export geschikte uien. Een ieder die met dit produkt heeft te maken zal weten dat iets «ïergelijks omstreeks deze tijd van het jaar onge kend is. Ket is echter ook een bijzonder seizoc 1 waarin het produkt maar niet wil afrijpen. De export vertoont een grote stabiliteit. In week van 16-22 september gingen er weer 4 mil joen' kg Nederlandse uien «1e grens over. Daarvan ging 1720 ton naar West-Duitsland; 1268 ton naar Engeland; 575 ton naar Frankrijk en kleinere boe- veelheden naar België en Luxemburg, Zweden, VVest-Indië, Afrika en diverse andere landen. In kringen die te maken hebben met de afzet van uien gaat de discussie over het probleem van het afstaarten van de uien onverminderd voort. Er is een grote groep van mensen «lie geen goe 1 woord over heeft voor «1e beruchte af staartere Vooral op Tholen komen we veel mensen tegen die er niet mee willen werken en dit is een van «le redenen dat de Thoolse uien zulk een goede naam hebben. Voor het behoutl van de afzetgebic- «len is het aanbieden van een goed houdbaar pro dukt een eerste vereiste en «laar kan bij het af staarten veel aan worden gedaan! Voorlopig heeft petroleum als CO-2-bron ge? 1 nadelen bij de sla en is als brandstof het goed koopste. Temperatuur en vochtgehalte van de bodem zijn zeer belangrijk, een en ander is afhankelijk van de tijd van het jaar. Voor een goede verdeling van de CO2 en om een gelijkmatig gewas te krijgen is bij petroleumge- bruik een ventilator nodig. d. R. Het heeft volgens hem betrekkelijk weinig zin om een Oosterscheldebrug te bouwen om «laarmede in korte tyd Z.-Beveland te bereiken, als men niet zonder stagnatie zijn weg verder zuidwaarts kan vervolgen. Deze brug krijgt slechts haar optimale waarde als schakel in een verkeersweg die straks doorloopt naar de industrieën, in «1e kanaalzone, naar Gent, de Kanaalhavens, naar Parijs, Le Havre, Bordeaux en mogelijk tot Marseille toe. Het is, zo meende deze Zeeuws-Vlaming, ondenk baar, dat de overheid toestemming tot de bouw van deze brug verleende uitsluitend om Schouwen- Duiveland ook naar het zuiden uit zijn isolement te bevrijden1. Daar moet vrijwel zek«;r «le gedachte aan een verder doorlopende noord-zuidverbinding op de achtergrond aanwezig geweest zijn. Wij volgen nog steeds het betoog van onze zegs man, als hij te kennen geeft, dat naar zijn opvatting een vaste oeververbinding naar Zeeuws-Vlaande ren er evenmin zou komen als hiermede alleen maar dat gebied met zijn nog geen 100.000 inwo ners er mede gediend zou zijn. Slechts als men in Europees verband dit alles ziet, is er reden voor uitvoering van een «lergelijk groots project, dat 11a totstandkoming van «le Oos terscheldebrug, van de werken aan en langs bet kanaal Terneuzen1Sas van Gent, alsmede van het Sloeplan-project, gaat passen in deze keten, «lie dan weer aansluit op b.v. grote werken ten be hoeve van de noor«l-zuidverbinding over de Seine en eventueel later op een Kanaaltunnel naar Enge land. Dit alles staat of valt «literaard met de aanleg van uitstekende internationale lioofd- en zijwegen, waarmede buiten alle kernen 0111, de Europese industrie- en •handelscentra gemakkelijk bereikt kunnen worden «en waarmede vooral ook goede aansluiting tussen wegvervoer en zeetransport kan worden bereikt. 70 zag onze zegsman in Zeeuws-Vlaanderen het en hij is er gelukkig niet de enige. Deze Zeeuws-Vlaming sprak hierover met overtuiging en in het geloof dat de vaste verbinding er zeker zou komen. Wij hebben deze inzichten weergegeven omdat ze getuigen van een ruime en verziende blik en tevens omdat deze visie ons uit het hart gegrepen is. Geen streekbelang hoe groot ook zal tenslotte bepalend zijn, doch Europese ontwikkelingen en behoeften zullen te zijner tijd de doorslag geven. Het is zaak dat de instanties en- organisaties in dese sector voor ons gewest de ontwikkeling van het verkeer naar en van Zeeuws-Vlaanderen incl. België nauwlettend in het oog blijven hou den en hun stemmen terzake laten horen daar en wanneer dat in het belang van ons allen dienstig' kan zijn. v. Y. Nu kunt U zich nog op zeer billijke voorwaarden verzekeren tegen elke schade door brand, blikseminslag en explosie. Een ASSUMIJ-brandpolis dekt niet alleen Uw boerderij met in ventaris maar ook Uw levende have, oogst en landbouwmachines, zonder extra-premies of na-omslagen.-Vraagt vrijblijvend inlichtingen en premie- opgave aan: 'S-GRAVENHAGE Pveter Bothstraat 38 Inspecteur: A. MARL C. de Graaffstraat 83, Goes (tel. 011 00-6404)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9