Naar een grotere Europese gemeenschap 820 ONTVANGST GEGADIGDEN VOOR BEDRIJVEN IN OOSTELIJK FLEVOLAND WIJ ONTVINGEN: Wist U dat....? ZEEtWS LANDBOUWBLAD gINNENKORT hervatten vertegenwoordigers van de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap en van Groot-Brittannië- in Brussel hun besprekingen over Groot-Brittannië's toe treding. Op enkele punten was al vóór de zomervakantie voorlopige overeenstemming bereikt. Zo zou Groot- Brittannië bij toetreden tot de Europese Gemeenschap geleidelijk het tarief van het gemeenschappe lijke invoerrecht gaan toepassen op industrieprodukten uit Australië, Nieuw-Zeeland en Canada, die nu op de Britse markt profiteren van de voorkeursregeling van het Gemenebest. De Europese Gemeen schap zou, na Groot-Brittannië's toetreding, met India, Pakistan en Ceylon onderhandelen over han delsvragen, maar intussen zou Groot-Brittannië in étappes ook het tarief van het gemeenschappelijke invoerrecht 18 ogaan toepassen op de invoer uit die landen van katoenen stoffen. De Gemeenschap is van haar kant bereid maatregelen te nemen om te voorkomen dat door het teruglopen van de tex- tielexport de economische ontwikkeling van die landen zou worden belemmerd. Maar buitensporige concurrentie van landen met lage lonen zal worden tegengegaan. HET is de laatste weken erg druk geweest in Oostelijk Flevoland, vooral rond het nieuwe tiorp Dronten. Enkele duizenden boeren uit alle delen van ons land werden hier in de kantine van het kamp ontvangen om nadere inlichtingen te ver krijgen over de uit te geven bedrijven. Allen heb ben hier de formulieren in ontvangst genomen waarmee ze kunnen inschrijven voor de bedrijven die zij aantrekkelijk vinden. Het zal echter zeker nog een hele tijd duren voor de definitieve toewij zing van de bedrijven bekend is. Tijdens de ontvangsten in Dronten zijn de ge gadigden in de gelegenheid gesteld zich over ver schillende zaken enigszins te oriënteren. Daarbij werd onder meer ook gewezen op het feit, dat vele bedrijven nogal ver van de dorpen komen te lig gen. In Oostelijk Flevoland komen, naast het aan de N.W.-rand van de polder gelegen Lelystad, im mers maar vijf dorpen. Daarvan krijgt Dronten een zekere centrum-functie, ongeveer vergelijk baar met Emmeloord in de Noordoostpolder. De andere dorpen, Biddinghuizen, Swifterb'ant, Zee- wolde en Larsen worden kleiner, maar toch ver wacht men voor deze dorpen altijd nog ruim 2000 inwoners. Over de bestemming van de grond werd o.a. medegedeeld, dat naast de 42 a 43 duizend ha landbouwgrond, ook 2500 ha grond bestemd is voor fruitteelt. Verder is er in de nieuwe polder ook een behoorlijke oppervlakte bestemd voor bos, Waarvan 1800 ha ingeplant is. Van de gebouwen die op de pachtbedrijven zullen worden gesticht werden tekeningen getoond. De schuren worden tamelijk platte gebouwen die, wat de vloeroppervlakte betreft, helaas aan de krappe kant zijn. Men heeft thans plannen voor drie verschillende schuren, n.l. voor akkerbouw bedrijven van 1522*2 ha, van 27%37% ha en voor bedrijven groter dan 37% ha. De vloeropper vlakte van deze schuren wordt respectievelijk 355, 423 en 500 m2. Op de gemengde bedrijven wordt een zelfde schuur gesticht als op de akkerbouwbedrijven. De yeestalling wordt hier ondergebracht in een aan gebouwde zijvleugel. Daarin zal altijd minstens ruimte zijn voor 20 stuks melkvee en 10 stuks jongvee. De verplichte minimale oppervlakte gras land op de gemengde bedrijven zal altijd tenminste deel van de totale oppervlakte van het bedrijf zijn. De woningen op de pachtbedrijven zullen ook van het laagbouwtype zijn. Een deel daarvan wordt van hetzelfde type als thans reeds bij de ontginningsbedrijven in gebruik is. Deze algemene oriëntatie over de polder en de uit te geven bedrijven is slechts een voorspel van alles waarmee de aspirant-pachters nu te maken zullen krijgen. Daarbij behoorde ook de toelichting op de vragen die op het inschrijvingsformulier Worden gesteld. Op grond van de gegevens van dit formulier en uit de inlichtingen die men krijgt .van de opgegeven referentie-adressen wordt straks een eerste indruk van de gegadigden verkregen. Daarnaast heeft de Directie IJsselmeerpolders ook nog haar eigen kanalen waarlangs zij inlichtingen over de kandidaten krijgt. Veel van hetgeen men bij zijn sollicitatie naar een bedrijf zal bereiken, zal tenslotte ook afhan gen van de indruk die men krijgt bij een gesprek dat tussen de gegadigden en medewerkers van de Directie IJsselmeerpolders zal plaats vinden. Daar bij wordt getracht een inzicht te krijgen in de be kwaamheden van de betrokkenen als boer, maar ook probeert men hun waadde voor de gemeen schap in het nieuwe land te beoordelen. De polder is immers alleen met het stichten van de bedrijven niet gereed. Het heterogene gezel schap, dat hier uit verschillende streken bijeen wordt gebracht, zal ook tot een goede samenleving moeten komen. Het kiezen van de juiste mensen om de opbouw van die samenleving te stimuleren, is dan ook erg belangrijk. Dat daarbij het gehele gezin van de kandidaat-polderbewoners een rol speelt, zal wel duidelijk zijn. DIJ degenen die belangstelling hebben voor ves- tiging in de nieuwe polder zullen over de uit gifte van de bedrijven en hetgeen daarmee samen hangt, ongetwijfeld nog verschillende vragen zyn gerezen. Wij menen er goed aan te doen de leden van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij behulp zaam te zijn om een oplossing te vinden voor hun problemen op dit terrein. Voor dit doel zullen wij zitdagen houden te Goes op 29 oktober a.s. en te Zierikzee en Terneuzen op 30 oktober a.s. Naast Jr. J. Prins van ons secretariaat, zal hier ook aan wezig zijn de heer Sj. de Haan, adj. secretaris van het K. N. L. C.. te Emmeloord. Dezo laatste is door het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité spe ciaal belast met het geven van voorlichting over de IJsselmeerpolders. Wie op genoemde dagen inlichtingen over de nieuwe polder wenst te ontvangen, wordt verzocht zich vóór 13 oktober a.s. aan te melden bij het Secretariaat van de Z. L. M. te Goes. Wij zullen daarna nog een definitieve afspraak maken over het juist tijdstip waarop het onderhoud zal kun nen plaatsvinden. PEN moeilijke zaak is nog de uitvoer van levensmiddelen uit Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Groot-Brittannië is 's werelds grootste voedselimporteur en het betrekt zijn levensmiddelen vooral uit het Gemenebest: graan uit Canada; tarwe, vlees, boter en suiker uit Australië; vlees, boter en kaas uit Nieuw-Zeeland. Men zoekt nu naar een manier om de exportbelan gen van deze landen te waarborgen als Groot- Brittannië toetreedt tot de Europese Gemeen schap, zonder de landbouw- en handelspolitiek van de Gemeenschap èn de belangen van andere voedselproducerende landen in gevaar te brengen. In beginsel is men het erover eens dat er een rege ling voor de totale wereldhandel in de belangrijk ste voedselprodu.kten moet komen. Het is duidelijk dat het verloop van de onder handelingen over de toetreding van Groot-Brit tannië tot de Europese Economische Gemeen schap van beslissende betekenis is voor de be sprekingen die tegelijkertijd gevoerd worden met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Ook met de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) zijn besprekingen aan de gang. Met Denemarken heeft de E. E. G. al vijf minis teriële besprekingen gehad, de zesde vergadering wordt de volgende maand gehouden. De landbouw is voor de Denen een zaak van de eerste orde. Denemarken heeft ook toetreding gevraagd tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en tot de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom). Ierland en Noorwegen hebben alleen toelating gevraagd tot de E. E. G.; beide landen hebben in Brussel hun voorstel mondeling toegelicht. Bij de Noren speelt vooral de visserij een grote rol. Zweden, Oostenrijk en Zwitserland zouden ge associeerd willen worden aan de Europese Ge meenschap. In mondelinge toelichtingen in Brus sel hebben Zweden en Oostenrijk het probleem van de neutraliteit centraal gesteld. Een soortgelijke verklaring valt weldra te verwachten van Zwitser land. Geen mondelinge toelichting is er nog geweest van Portugal .en Spanje, die zich eveneens tot de Europese Gemeenschap hebben gericht. Jaarverslag I. L. R. 1961; een overzicht gevende van al datgene, wat door het I. L. R. wordt on dernomen op het gebied van mechanisatie cn rationalisatie van de arbeid in de landbouw. I.L.K. bulletins bulletin no. 203. Beproeving Itho schroefv.enti- lator type HVX 82. No. 204 Beproeving Schmot- zer parallelogrammen. No. 205 Beproeving kie kens schroefventilator type SBE 8824. No'. 206 Beproeving Nordisk schroefventilator type PM 630. No. 207 Beproeving Westfalia -Va* cuumpomp voor melkmachines type K 7001. No. 208 idem, voor type 7011. No. 209 Beproe ving Bremshey trekkerstoel. - L. E. I. Rapport no. 397. Kostprijzen van con- suniptie-eieren; de resultaten van het kost- prijsonderzoek voor de consumptie-eieren ge baseerd op de boekhoudingen van ca. 180 be drijven met een gem. bezetting van 400 a 500 leghennen. Mét inbegrip van arbeidsbelo- ning varieert volgens voorcalculatie 1961/62 kostprijs per ei van 11% ct tot 13 ct. Gege vens over arbeidsinkomen en eierproduktie per hen benevens de eierprijs in ct per stuk over de afgelopen jaren worden gegeven. De prijs van het rapport bedraagt 3,50 en kan bij het L. E. I. besteld worden. E vorige week een ideaal-week was voor de krantiezende boekhouder? Geweldig. Kolommen vol cijfers en kranten vol geleerde (en andere) beschouwingen over cijfers en nog eens cijfers. Nu kun je het cijferen ook wel „beu" worden. Zelfs minister Zijlstra schijnt er genoeg van te krijgen. De z.g. Miljoenennota (miljardennota lijkt een betere benaming) heeft weer vele cijfers gegeven en is weer aanleiding geweest tot allerlei beschouwingen in de pers. Zelfs als men zich verbeeldt enig verstand van cijfers te hebben gaan de vele miljoenen je toch een gevoel van „duizeligheid" bezorgen. Ik denk hier vooral aan de geraamde opbrengst van de belastingen. In volgorde van grootte vermeldt de miljoenennota voor 1963 (in miljoenen guldens): Inkomstenbelasting 2450 21,77 °l«) Omzetbelasting 2250 20,— Ofo) Loonbelasting 2150 19,10 °/o) Vennootschapsbelasting 1300 11,56°/») Invoerrechten 1250 11,10°/») Dat zijn de miljardairs en dan volgen Tabaksaccijns 510 4,53 En dan volgen de kleintjes Motorrijtuigenbelasting 210 (- 1,87 Suikeraccijns 94 0,84°/») Accijns gedistilleerd 200 1,78 Zegelrechten 75 0,67 Successierechten 170 1,51 °t») Bieraccijns 60 0,53 f/o) Registratierechten 165 1,47 °/o) Grondbelasting 38 0,34°/») Vermogensbelasting 160 1,42 °/o) Commissarissenbelasting 30 0£6 V») Dividendbelasting 120 1,07 Wijnaccijns 17 0,15 V») Allemaal miljonairsmet meer dan Loterijbelasting 3 0,03 V») 100 miljoen Het is wel eens aardig om eens even aandacht aan al deze belastingen te schenken. Men kan dan eens zien ivelke bedragen door al deze belastingen worden opgebracht, terwijl de relatieve betekenis der diverse belastingen vooral blijkt uit de percentages welke ik tussen haakjes achter de bedragen plaatste. En dan te weten dat ondanks deze enorme ontvangsten van ongeveer 11 miljard guldende staat voor 1963 toch nog een tekort raamt van 1 miljard gulden. E*R zijn bij de miljoenennota door de regering enkele opmerkingen geplaatst die zeer onze aandacht verdienen. Ik noem hier de stijging van het arbeidsinkomenop zichzelf verheugend genoemd in de Troonrede, maar gepaard met stijgende arbeidskosten en dalende ondernemingswinsten. Dit geeft te denken. Men kan met de beste bedoelingen, de lonen en sociale voorzieningen opvoeren, het is prachtig, maar het bedrijfsleven moet de lasten kunnen opbrengen. Als dit niet meer zou kunnen dan zal dit onvermijdelijk lijden tot produktie-inkrimping en dan dreigt het spook der werkloosheid. Sommige krantenberichten over ontslag van arbeiders in de suikerindustrie zijn voor ons een teken aan de wand". MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4