835 ipfc# U/T EEN geheim K60EK VAM 9**3.RRAM^ujr SISL/KHÓEK W eekoverzicht V R IJ A G 2 8 SEPTEMBER 1962 OP de binnenlandse graanmarkt was gedurende de afgelopen week zomergerst kalm gestemd. De vraag was klein, doch het aanbod, dat geleidelijk minder werd, oefende weinig druk meer uit op de prijzen. Maal- gerst was bij een gering aanbod vaster gestemd. De havermarkt vertoonde weinig verandering; op het lage prijsniveau hielden de leveranciers het aanbod zoveel mogelijk terug. Voor latere levering vroeg men hoge premies. De afzet van tarwe naar de hoogmolens verliep vlot, hoewel de prijzen aan de lage kant bleven. Ver wacht wordt, dat in de komende weken de invloed van de zijde der veevoederindustrie op de thans geldende prijzen groter zal worden, aangezien de gedenatureerde tarwe nog een aantrekkelijk artikel blijft en dientenge volge ook in flinke hoeveelheden zal worden verwerkt. De brouwgerstmarkt behoudt zijn gedrukte stemming en alleen nolens volens werden enige posten ge- (laam Verwacht wordt dat hierin pas verandering kan optreden zodra de E. E. G.-landen elk op het nieuwe graanverkeer zijn ingespeeld. In enige landen is wel een importbehoefte, maar de importeurs daar geven er oök de voorkeur aan om de ontwikkeling van de E. E. G.-graanmarkt af te wachten. Waarschijnlijk heeft de gerstmarkt zijn dieptepunt bereikt, maar men behoeft geen groot profeet te zijn om op dit ogenblik te kunnen zeggen, dat mede door de grote oogsten een prijsontwikkeling als in 1961/'62 welhaast onmogelijk is. De haver markt staat als geyoïg van het toegenomen aanbod eveneens aan grote druk bloot en deze zal de komende we ken nog wel verder toenemen. Ondanks het ontbreken van buitenlandse vraag van betekenis liepen de prijzen van groene erwten en schok kers in het midden van de week omhoog. In 't bijzonder schokkers gaven een plotselinge sterke prijsstijging te zien als gevolg van binnenlandse aankopen. Het omwisselen van kontrakten zal mede een oorzaak voor de opgewektere stemming zijn. geweest Van buiten viel er echt weinig effekti&re vraag te bespeuren. Van Engel se zijde vernamen wij dat men daar de schokker^ nogal wat lager van de Engelse telers kan kopen, zodat men voorlopig weinig in onze schokkers dacht te doen. Karwijzaad was iets vaster en sloot 2 hoger, terwijl blauwmaanzaad onveranderd was. De consumptie-aardappelmarkt. Door de slechte w eersomstandigheden bleef vorige week het aanbod in consumptie-aardappelen speciaal voor export be perkt. De prijzen konden zich dan ook handhaven. Er is momenteel export naar Argentinië, Italië en Colom bo. De verkoop naar Argentinië is aflopend. Vraag uit WestrEuropa, behoudens enkele postjes naar Zweden, is er momenteel nog niet. Het binnenland blijft koper voor dezelfde prijzen als vorige weken. De ruwvoedermarkt. In de situatie van de vorige week is weinig ten ongunste veranderd, dus een vaste markt met het artikel tarwestro als zwakste artikel. QE herfst heeft zijn intrede gedaan. Het is 's morgens en 's avonds al koud en wanneer het zo'n beetje nat is, als vorige week, is het 's avonds bij de kachel al goed uit te houden. De vergaderingen beginnen ook weer, zo na de oogstdrukte toen we nergens tijd voor hadden, en moeder de vrouw zal zeer zeker de komende tijd nogal eens alleen zitten bij kous of t.v. Nu merkte ze de laatste weken met al de drukte 's avonds ook niet veel van ons, want wanneer we 's avonds nog eens in de krant keken, zaten we soms lang op dezelfde advertentie te turen en klonk er nogal eens een geluid van achter de krant, dat meer in slaapkamers thuis hoorde! We zijn nu gelukkig door de grootste drukte heen. Je ziet nog wel wat stro liggen en een enkel stukje zomertarwe. doch anders is alles toch ver dwenen, zo goed of zo kwaad het ook ging. Maar we hebben geen schot in ons graan. En dat zal over het algemeen in Zeeland wel zo zijn, denken we. Nu aan de aardappelslag, die alle hens aan dek vraagt, want wanneer we zo eens rondzien op ons eiland zijn er nog veel. Vorige week ging het door de regen niet best en zagen we zelfs de oude werp- radrooier nog van onder dak halen. Maar nu draait alles weer zijn rondjes; de zakkenrooier in cluis. Zelfs de wageni ooier werkt prima. Do aard appels komen behoorlijk schoon cp de wagen, de rest vinden wé van de winter wel. Met de aardappels gaat het dit najaar best; goede opbrengst en geen zieke aardappelen. Dat is heel wat waard, want die houden de zaak op bij het rooien en bij het klaarmaken. De koelhuizen zullen lekker vol komen; wat een gemak geven die tochStro rijden is er niet meer bij, behalve voor die aardappelen die er niet meer in kunnen. Zo, kort bij oktober, denken we ineens aan de bieten die straks gerooid moeten worden. Alles komt, doordat we drie weken later oogsten kunnen, op elkaar. De laatste proefrooiing gaf ons wel wat verhoging van gehalte en gewicht te zien; we staan toch nog lager dan vorig jaar, vooral met het gewicht. Maar enfin, we krijgen misschien nog wat zon en dan komt er nog wel wat bij. De eerste gezaaide bieten hebben dit jaar veel schieters, het lijkt wel een bos. De laatgezaaide hebben er heel wat minder. Het ploegen van zaailand is ook begonnen. Alles zit vlak op elkaar en we moeten de zaaigraanhan delaren vlug opgeven wat we willen zaaien. Dan kunnen die alles netjes klaarmaken en afleveren. Niet te lang wachten met opgeven, dat geeft straks stagnatie! We hebben toch allen de proef velduitslagen gelezen en onze soort al uitgekozen. Dus direkt maar doorsturen, alles kan niet tege lijk, bestellen en afleveren ben opnieuw op een hoog peil gelegen. Tijdelijk liep de markt nog wat op. Aan de C.V.V. te Venlo bereik te sortering A op donderdag 20 sept. zelfs een hoogte van bijna 3,70 per kg. Dit betekende een stijging van bijna 0,40 per kg ten opzichte van het begin van de week. De overige sorteringen trokken eveneens in prijs aan, hoewel niet zo veel. Later in de week deed zich bij sommige sorteringen een matiging voor. In Venlo (C.V.V.) werd de week als volgt besloten: A ƒ3,63, B ƒ2,30—ƒ2,31; C. 1,67—1,69; D ƒ1.46-- ƒ1,53; D grof ƒ3,42— ƒ1,44; AB 2,63- - 2,64; CD ƒ1,40—ƒ1,42; E ƒ0,72. Alles per kg. De aanvoer van prinsessebonen heeft een flinke teruggang te zien gegeven. De vraag is levendig ge bleven, waardoor de prijzen op een gunstig niveau hebben gelegen. In de meeste gevallen werd tussen 0,75 en 0.90 per kg besteed. Kopers waren de verse handel en de industrie. Voor de tijd van het jaar valt de vraag naar uien speciaal de vraag voor export niet tegen. Men profi teert hiervan door de aanvoer goed op gang te hou den. De belangrijkste buitenlandse afnemers zijn West-Duitsland, Engeland, Frankrijk en Afrika. In Middelharnis werd dinsdag genoteerd: grof en mid del beide ƒ22,10; drielingen ƒ22,50; picklers ƒ24, alles per 100 kg. MARRTOVERZICHT BONEN. De weersomstandigheden zijn dit jaar voor de bo nenteelt, evenals 1961, ongunstig geweest. Bovendien begon de oogst dit seizoen 3 a 4 weken later. Ondanks belangrijke invoer uit Italië was de marktaanvoer in juli belangrijk kleiner dan andere jaren. Uit België, van waaruit de invoer de laatste jaren snel is toege nomen, bedroeg de invoer in augustus al bijna 6400 ton. De omvang van de oogst van sperciebonen in Ne derland is nog niet met zekerheid te zeggen. De prij zen, na een daling in de 2e helft augustus, zijn in september weer op een hoger niveau gekomen. De produktie van stambonen in West-Duitsland zal dit jaar waarschijnlijk belangrijk ten achter blijven. Van de stokbonen wordt verwacht dat de produktie weinig van verleden jaar zal afwijken. Ook in Frankrijk werd de produktie van bonen door de droogte sterk geremd. Van enkele teeltgebie» den werd 2e helft september toeneming van het aan bod verwacht. AARDAPPELTERMIJNMARKT Weekbericht 1925 september 1962, verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amsterdam: voor Zeeland, Goes, telefoon 011006451. Gedurende drie opvolgende dagen bleef de notering voor de Bintje-april op een constant niveau om daar na een stijgende tendenz te vertonen waardoor de openingsnotering voor de laatste beursdag in deze verslagperiode met 50 ct opliep, kennelijk gesteund door vrij gunstige mogelijkheden voor de export in de nabije toekomst. De weekomzet beliep 128 contracten tegen 117 in de voorafgaande week. Consumptie-aardappelen: Bintje, 35 mm opw.: nog steeds vinden de transacties plaats op de april-note- ring, welke opende op 15,20 en dit peil voor enkele dagen achtereen gehandhaafd bleef om daarna op te-lopen tot 15,50 en de laatste beursdag tot 15,80 en 15,90. De slotnotering gaf aan 15,80 laten en 15,70 bieden. Poot-aardappelen: Bintje, A 35/45 mm opw.: voor nov. en dec. waren aan het slot alleen biedprijzen van resp. 20,50 en 20 terwijl in deze week geen za ken tot stand kwamen. KORENBEURS ROTTER DAM Tarwe. De grote aanvoeren uit het noorden bemoei lijkten de afzet voor direkte levering. Doorsneekwali teit, 17 vocht, franko fabrieken, 31,40/1 31,50. Gerst. Door verlaging van de heffing in België en Duitsland verbeterde de stemming enigermate. Kippengerst. Tot 27,25. Brouwgerst. Voorgeschoond tot 29,50; volledig ge schoond 30,75. Haver. 50/51 kg doorsneekwaliteit blank, 25. Kitsis franko Rotterdam (bruto) Groene erwten. De aanvoer was niet zo groot, maar door ruimtegebrek bij de kopers, verliep de handel traag. Op monster van 40 tot 42; 3 kwal. 44, industriekwal. tot 40. Schokkers. Hiervan was het aanbod eveneens niet groot, maar ook van de zijde der kopers was de be langstelling matig. Op monster van 40 tot 49; 3 kwal. okt./nov.-levering ƒ60,50 laten. Kapucijners. De iets betere kooplust bracht de note ring wat omhoog. Op monster van 47,50 lot 55. Karwijzaad. Prijshoudend gestemd; praktisch geen omzet; exportkwaliteit, nominaal ca ƒ117. Kuwvoeders. Weidehooi ƒ120335; Luzernehooi tot ƒ150; Graszaadhooi (veldbeemd) ƒ50 tot GO, •roodzwenk) 45 tot ƒ50; Tarwestro ƒ45 tot ƒ47,50; Zomergerstestro 52,50 tot ƒ55; Erwtenstro ƒ90 tot ƒ95. Vlasmarkt. Ongerepeld vlas goede kwaliteit 16 tot 24 ct. Gerepeld vlas, voorjaarslevering, 22 tot 29 ct. Zaailijnzaad beurscontracten tot 65. Voorgeplom- beerd zaailijnzaad naar kwaliteit tot 53. GRANEN, ZADEN EN PEULVRUCHTEN Beursbericht markt Goes 25 sept. '62 Gerst, basis 17% 26ƒ28; Tarwe, basis 17% ƒ29ƒ30; Groene erwten 36ƒ39; Schokkers ƒ45 ƒ51; Capucijners ƒ4552; Karwijzaad 100 - 108. Alles per 100 kg en boerenschoon af boerderij. AARDAPPELEN Bintje, 35 mm opw., binnenlandse sortering 9,50 - ƒ10,50 per 100 kg. Bintje, 35 mm opw., export sor tering 1011,50 per 100 kg. Levering aan de sor- leerinrichting, sorteerkosten voor rekening van koper. Voederaardappelen noteerden 3—3,50 per 100 kg, HOOI Lucernehooi 145.; Weideheoi 115—130; Dyk- hooi 105110. Alles per ton en geperst uit de rui ter. Veldbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen ƒ55-ƒ60; Roodzwenk 40—45; Gerstestro ƒ50 55; Tarwestro ƒ45ƒ47,50; Erwtenstro ƒ8595; Haverstro 4045. Alles per ton. VLAS De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 18—26 cent per kg; levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2230 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. EIEREN De eierprijs bedraagt 1,29 -ƒ 1,39 per kg. BR0U WGERST-N OTE RIN GEN „Balder"' brouwgerst: kiemkraeht 95 vocht 17 doorval 5%. Directe levering 29,50 laten; eerste week oktober 29,65 gedaan en latenoktober 29,65 laten, boordvrij. „Balder"' brouwgerst: kiemkraeht 98 vocht 16,5 doorval 1 September/oktober ƒ30,50 nom, boordvrij. Het Centraal Brouwerij Kantoor blijft aan de markt voor geschoonde gerst op december/januari afname tegen een onveranderde prijs van 30,50 op CBK-standaardcondities. FRUITAFZET <19—23 SEPTEMBER 1962). Restanten Zigeunerin deden van 2530 cent voor de exportmaten klasse II. James Grieve werd regel matig in grote blokken geveild, met overwegend een goede kleur. De prijzen waren stevig. Klasse I noteer de van 45— 60 cent. III liep van 2848 cent. Met gro te maten Cox's Orange Pippin, boven 65 mm, werd be gonnen, do noteringen liepen van 6580 cent, de per ste dagen rond 100 ct/kg. Bramley's Seedling I noteer, de van 3843 cent. Transparente de Croncels werd in Kapelle en Goes ongesorteerd geveild en afgenomen voor fabriekmatige verwerking. De prijzen hiervoor waren van 37 tot 38,20 per 300 kg. Mank's Codlin werd in geringe hoeveelheden nog geveild voor 35 40 cent. Ellison's Orange met voldoende kleur bracht. 45 58 cent op. Laxton Fortune noteerde van 6267 cent. In de peren brachten Beurre d'Amanlis van 3038 cent op. Beurre Lebrun noteerde van 4048 cent. Pitmaston Duchesse werd voor 4148 cent verhan deld. Triomphe de Viënne vond voor 6984 cent ko pers. Appels kroet en val liepen van 1228 cent. Bra men liepen op, deze noteerden voor II van 115134 cent., III bracht van 5075 cent op. Pruimen minderden sterk. De prijzen liepen op. Vic toria noteerden voor I van 61105 cent, voor fijn van 29—45 cent. Reine Claude d'Althann I deed 95110 cent, fijn 2740 cent. Abrikoospruim noteerde van 33 70 cent, Burbank Giant van 2454 cent, Warwick Droper van 5391 cent per kg. GROENTE- EN FRUITBULLETIN VAN HET BUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN IN NEDERLAND Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in de periode van 19 tot en met 25 sept. o.a. het volgende mede: De aanvoer van augurken is deze week een stuk kleiner geworden. Het tempo van de afneming werd nog versneld door de lage temperaturen, die de groei sterk afremden. De vraag is zeer krachtig geweest. Deze was afkomstig van de Nederlandse verwerkende industrie en van de exporthandel op West-Duitsland. De uitvoer naar Finland die de vorige week vrij wat betekenis had, liep thans weer terug. De prijzen heb-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19