Wat is de kostprijs van Gladiolen? m Onderzoek voor de fruitteelt VRIJDAG 38 SEPTEMBER 1963 (Vervolg van vorige pagina) kleinvruchtigheid (virusziekte). Voorkeur voor M IX en dan weinig snoeien. Benoni: zonder de beurt jaren was dit een goeci ras vóór James Grieve. Wapens ertegen zijn sterk snoeien in een jaar dat wij veel oogst verwachten, gevolgd door vruchtdunnen. Van de James Grieve zijn nog 3 rode mutanten in de handel. De Lired komt hiervan het vroegste een week eerder) op kleur, het rood is iets doffer. De Poelmans kleurt het mooist rood, geschikt voor latere aan voer. Alle rassen na deze zomerrassen, die thans aanbevelingswaardig zijn, zijn goed. Ook voor de teler is Cox's Orange's Pippin het duurste te telen. PERENRASSEN EEN 30 jaar geleden waren er ongeveer 9 goede rassen die geplant werden. Vandaag vindt men deze nog terug. Behoefte om te verbeteren is niet groot. Gezocht wordt in mutanten van be staande rassen, naar vruchten van grotere omvang. Door een gelukkig verschijnsel van mutatie is er de grotere peer van Précose de Trévoux, de zgn. Supertrevoux gekomen. Deze mutanten zijn 1520 mm groter. Mutanten van Clapp's Favourite wor den te groot, zijn dan niet mooi meer (monsters). De mutant Bonne Louise d'Avranches is een ver betering. Conference is op zaailing goed te telen, geeft een hoge kg-opbrengst. Packham's Triumph is een nieuw ras, die behalve voor consumptie ook zeer geschikt is voor de conservenindustrie, waar aan we dus ook aandacht moeten besteden. PRUIMEN VOOR DE VOLLE GROND DIT jaar is weer gebleken de behoefte aan goede pruimen, de prijzen waren goed. Na de Earley Laxton is er een leemte. Wanneer de Czar en Ontario aan de markt ko men verkrijgt men hoge prijzen. Nu rijpen achter Earley Laxton 3 rassen die nog nieuw zijn. Als eerste: Opal die via Zweden in ons land is geko men. Heeft een goede smaak, de vruchten blijven echter klein. Daarna de Précoce d'Ostria, rijpt op het goede moment, is goed van smaak en grootte. Echter nog niet bekend is of hij ieder jaar draagt. Vroege Toïse, een blauwe zeer zoete, grote pruim, die juist nog voor Czar rijpt. Lijkt veel op Monsieur Hatif. Als derde inleider vertelde de nieuwe adj. direc teur ir. G. S. Roosje veel interessants over Gloe osporium en Kanker. Beide zijn schimmels die veel schade kunnen toebrengen. Ze vertonen veel overeenstemming f!i omstandigheden. Gloeosporium komt echter op de vruchten voor. kanker is een bastbeschadiger. Gloeosporium is toegenomen door: le. Uitbreiding, van vooral het ras Golden Deli cious, die het meest vatbaar is (lenticellen). 2e. Langere en grotere hoeveelheid vruchten die we bewaren. Twee schimmels komen voor. De schimmelaantasting is niet te onderscheiden aan de boom. Zowel perennans als album kan aanwezig zijn op de boom. In de vorm van kankertjes die vooral op bastdelen voorkomen en daar de infectie-bron vormen door de spo ren-verspreiding op de vruchten. Sporen zijn het hele jaar aanwezig en kunnen reeds ver spreid worden bij kleine hoeveelheden regen. De meeste sporen komen in het begin van de zomer en in de late herfst. Infectie vindt plaats door bast en wonden. Snoeien in november is daarom gevaarlijk, daar we veel sporen en vaak veel voclit, regen hebben. Om Golden Delicious te snoeien Jcieze men daarom bij voorkeur de maanden januari/februari. De be tekenis van Gloeosporium perennans en album is nagegaan in het bewaarseizoen, door zowel monsters van het koelhuis en de gaseel te nemen. Hiervan geeft de volgende tabel een beeld: Bewaarseizoen 14 dec. 196118 juni 1962 Aantal Aantal c/o appel: monsters vruchten perennans album koelhuis 50 1296 52 33 gaseel 58 1922 91 3 peren gaseel 12 337 93 1.5 Opvallend is het grote percentage perennans in de gaseel. Soms vindt men uitsluitend een aantas ting van album, het is duidelijk dat men dan in de gaseel moet bewaren. Reeds wanneer de vruchten één uur nat zijn, dat hebben we snel, kan er infec tie optreden. De vatbaarheid neemt toe bij de leeftijd van de vruchten, tegen de pluktijd. Grote vruchten zijn ock meer vruchtbaar. Bij stikstofgebrek treedt minder gloeosporium op. De bestrijding van Gloeosporium heeft 2 moge lijkheden. indirect door het verhinderen van de bastaantasting door te snoeien in januari en februari (Golden Delicious). Glad snoeien, geen zgn. kapstokken, daar elke insterving aangetast kan worden. Direct door te spuiten van einde bloei tot het begin van de pluk, om de 1014 dagen. Gaptan is een goed middel, werkzaam tegen aantasting. Over andere middelen zijn nog ver schillende proeven gaande. Bekend is dat spuit- zwavel en zineb geen goede werking geven. Een Jweede directe mogelijkheid is rekening te houden met de temperatuur en de luchtvochtigheid. De kanker, veroorzaakt door de schimmel Nec- trica, een probleem bij de jonge bomen vÓoral, is een achtergebleven gebied wat betreft het onder zoek. Tot nu toe is er zelfs zeer weinig onderzoek geweest. Nextrica, een wondparasiet, moet bestre den worden door zoveel mogelijk wonden te ver wijderen. Wonden ontstaan: le. bij het zwellen van de knoppen, dan ontstaan kleine barstjes. 2e. tijdens bladval in de herfst krijgen we blad littekens. 3e. wonden die gemaakt worden bij de snoei. Verder vinden we veel kanker op plaatsen waar het lang nat blijft, in oksels van de boom. Er zijn twee soorten sporen; conidiën in het voorjaar en de zomer en asco-sporen voornamelijk in de herfst. Het hele jaar komen echter sporen voor en infectie is mogelijk tijdens regen, echter vooral tijdens de bladval. Herfstinfecties zijn pas in het voorjaar zichtbaar en geven soms problemen tussen de boomkweker en de fruitteler. Vaak is de infectie ontstaan in de boomkwekerij bij pas geplante bo- •men. Faktoren die kanker beïnvloeden zijn: 1. veel regen; 2. strenge vorst vermindert dit iets; 3. grondsoort bij veel groei neemt de vat baarheid toe. Veel stikstof bevordert het voor komen van kanker. Over de invloed van onder stammen bestaan tegenstrijdige meningen. De be strijding is in de eerste plaats het verminderen van de bastaantasting, door o.a. te snoeien en uit te snijden tijdens droge perioden. Het snoeiliout onder de bomen geeft soms nog een jaar kans op infectie. Daarom snoeiliout verzamelen en verbranden. In Engeland is al veel onderzoek gebeurd, door middel van koper-bespuitingen. Deze zijn echter niet gunstig voor jonge bomen. Bespuitingen wor den dan ook nog niet geadviseerd. De invloed vari koper is nog te onzeker. Wel is het misschien mo gelijk en noodzakelijk in de boomkwekerij. Kanker en Gloeosporium betekenen een verlenging van hel spuitseizoen en deze wil men juist bekorten. Na deze inleidingen maakten de deelnemers aan de begunstigersdag van het proefstation een ex cursie naar de proeftuin en het laboratorium. Een expositie van foto's, instrumenten en een lectuur- tafel maakten het mogelijk dat nog vele inlichtin gen werden verstrekt. Het bestuur van het proef station kan teruzien op een zeer geslaagde dag. In het slotwoord kon ir. A. W. v. d. Plassche op merken dat met veel aandacht en belangstelling een en ander gevolgd was. Toepassing voor de praktijk is thans mogelijk. d. R. Voorlichting bij zickzoeken. DE gladiolenteelt heeft in Zeeland op veel bedrijven een vaste plaats in het zaaiplan. De totale met gladiolen beteelde oppervlakte in Zeeland bedraagt volgens de laatste gegevens in 1962 bijna 550 hectare. Het blijkt voor de Kleine en middelgrote landbouwbedrijven een teelt te zijn waar een boterham in zit. Veel hangt bij hot succes van deze teelt af van de instelling van de teler. De serieuze kweker zal op den duur steeds verder komen dan de speculant. Ervaring en vakmanschap zijn zeer belangrijk bij deze teelt.. Om de waarde van een teelt voor de bedrijfsvoering te kunnen vaststellen is het nodig eens wat te rekenen en.de verkregen cijfers critisch te bekijken. DE KOSTPRIJS HOEWEL het altijd riskant is om over een kostprijs te schrijven, zullen we deze in dit artikel toch eens nader beschouwen. De kostprijs van een produkt is naast een aantal vaste posten steeds afhankelijk van de aard van het bedrijf, de meer of minder praktische instelling van de teler, de mee- en tegenvallers in de teelt, enz. Door deze wisselende factoren zijn de resultaten per bedrijf vaak zeer verschillend. Toch zullen wij trachten een indruk te geven van dé „gemiddelde" kosten om tot een reële kostprijs te komen. Hieronder volgt een specificatie van de posten die samen de kostprijs vormen. GLOBALE KOSTPRIJS GLADIOLEN PER ARE (plantgoed niet inbegrepen) Kosten 1. Pacht 2. Grondbewerking 3. Bemesting 4. Grondontsmetting 5. Chemische onkruidbestrijding 6. Ziektebestrijdingsmiddelen 7. Vervoer 8. Loondrogen 9. Vrachtkosten 10. Afschrijving 11. Diversen (veilingk. vakbl. enz.) Per are 2,25 1,35 3,90 1,50 1.28 3.23 0,75 25.- 2,55 0,75 5,50 Transport 48.06 Specificatie van arbeid per are Kunstmest strooien 14 minuten Planten 140 Wieden 220 Ziekzoeken 120 Bloemen snijden enz. 166 Rooien, afbreken, verv. 240 900 minuten 900 60 15 uur 12. Arbeidskosten per are 15 uur a ƒ2,50 37,50 Sub totaal (transporteren) 48,06 TOTAAL 85,56 CIJFERS NADER BEKIJKEN Het kan goed zijn om cijfers te noemen, maar het wordt pas nuttig wanneer men de eigen cijfers hiermee gaat vergelijken. Men krijgt dan beter inzicht in de kostprijs. Daarom zullen de in bo vengenoemde specificatie vermelde cijfers nu post voor post nader worden bekeken. bedrijf in elk geval het loof te verwijderen. In de komende maanden zullen de gladiolen wor den geoogst. Vele telers zullen dan niet de moeite nemen het loof dat is blijven liggen, op te ruimen. Elk jaar wordt op deze ernstige fout gewezen, met het oog op de diverse hardnek kige ziekten. Wie zijn loof wèl opruimt, kan na. 7 jaar weer op dit perceel met gladiolen terugkomen. Ploegt men het loof onder, dan kan men pas 15 jaar later weer terugkomen. Verhuurt u land voor gladiolenteelt, maak dan een bindende afspraak, dat bloemen en (Zie verder pag. 831.) 1. pacht ƒ2,25 Pachtgrond is goedkoop. Moet men land huren, dan kost dit vaak plus minus ƒ10 per are. Dit is dus een kostbare zaak. Misschien is dit ver schil in prijs een stimulans om op het eigen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11