LANDBOUWBEGROTING 1963 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Beleid gericht op versterking concurrentiepositie HET NIEUWE REGERINGSJAAR In dit nummer o.m. mm mmi Frankerlng hij abonnement: Terneuzen 50e Jaargang No. 2648 ♦Officieel orgaan van de Maatschappij fo# bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland* Kon bij de indiening van de Landbouwbegroting-1962 nog gesproken worden van een ongewijzigde opzet van het markt- en prijsbeleid in de landlMHiw, minister Ma rijnen maakt in de memorie van toelichting op de Landbouwbegroting-1963, duidelijk, dat de snelle ontwikkeling bij de tot standkoming van het gemeenschappelijk landbouwbeleid in de Europese Economische Gemeenschap reeds tot een gedeeltelijke omschakeling van het nationale markt- en prijsbeleid in de landbouw heeft geleid. Ook ove rigens noodzaakt de tot standkoming van de gemeenschappelijke markt voor landbouwprodukten tot een heroriëntatie van de Nederlandse land bouw. ONDER deze omstandigheden zal de Nederlandse land- en tuinbouw, volgens de minister, meer dan ooit aandacht moeten besteden aan een versterking van zijn concurrentiepositie, mede door een verdere verbetering van de interne en externe produktie-omstandigheden. Teneinde het bedrijfsleven hierbij de helpende hand te kunnen bieden, en tevens de voorwaarden waaronder het werk moet plaats vinden te helpen verbeteren, zijn in de begroting-1963 hogere bedragen uitgetrokken voor de activitei ten, die in dit opzicht van groot belang zijn. Uiteraard dient daarbij in de eerste plaats te worden ge dacht aan onderwijs, onderzoek, voorlichting en aan cultuurtechnische werken. De bewindsman stelt echter voorop, dat bij dit alles de verantwoordelijkheid in de eerste plaats ligt bij de werkers in de land- en tuinbouw zelf. De krachtige ontwikkeling van het organisatiewezen in de land- en tuinbouw maakt het hun mogelijk deze verantwoordelijkheid te dragen en de samenwer king met de overheid, die op verschillende wijzen het bedrijfsleven kan bijstaan, in goede banen te leiden. De minister hecht grote waarde aan het overleg met de organen van het landbouwbedrijfs-*- leven over de in internationaal verband in te nemen standpunten inzake de tot stand te brengen rege lingen. Verder acht de minister het onder de huidige omstandigheden van groot belang, dat het be drijfsleven activiteiten ter bevordering van de export krachtig ter hand neemt, waartoe een sterkere ondersteuning door de overheid in uitzicht wordt gesteld. HERZIENING VAN HET MARKTBELEID IN DE LANDBOUW DOOR INVLOED E. E. G.-REGELINGEN BETREFFENDE de regelingen met betrekking tot de geleidelijke totstandkoming van een gemeenschappelijk landbouwbeleid constateert minister Marijnen dat deze vergaande consequen ties hebben voor de tot dusver nationaal gevoerde markt- en prijspolitiek in de Nederlandse land bouw. Zowel de algemene opzet van het garantie- beleid het systeem van garantieprijzen op basis van gemiddelde kostprijzen per produkt als het complex van bestaande regelingen voor de markt ordening en de prijspolitiek, zullen aan een herzie ning moeten worden onderworpen. De minister verwacht bij de verdere parlementaire behande ling van de landbouwbegroting reeds enig inzicht te hebben verkregen in de praktische toepassing van de bestaande E. E. G.-regelingén. Zoals be kend, heeft de Europese Commissie inmiddels nieuwe ontwerpvoorstellen aan de Raad van Mi nisters der E. E. G. voorgelegd, n.l. voor zuivel niet voor consumptiemelk, waarvoor een afzonder lijk voorstel komt rundvlees en rijst. Een ge meenschappelijk beleid in de zuivelsector zal be langrijke gevolgen hebben voor het tot nu toe in Nederland gevoerde zuivel- en melkprijsbeleid. Met name, zo zegt de minister, zullen wij ons in de nieuwe situatie op twee problemen dienen te be raden: a. welke wijzigingen ons marktordenend beleid o.a. inleveringsprijzen, exporttoeslagen, verrekenprijssysteem eventueel zal dienen te ondergaan; b. of en in hoeverre er nog een nationale garantieregeling voor het produkt melk kan worden gehandhaafd. MEER AANDACHT VAN DE LANDBOUWVOORLICHTING VOOR KWALITEIT EN SORTERING I\E geleidelijk in te voeren reorganisatie van de landbouwvoorlichting zal nog wel enige tijd vergen. De minister van Landbouw en Visserij merkt daarbij op, dat bij een verhoogde efficiency van het overheidsapparaat wegens de steeds stij gende vraag naar voorlichting ook de zelfwerk zaamheid van het bedrijfsleven zal moeten worden opgevoerd. Op het technisch-economische terrein kun nen daartoe onder meer de vakorganisaties een belangrijke bijdrage leveren. Daarnaast zijn er taken op het terrein van de voorlichting, die nauw verbonden zijn met het gezin. Dit geldt voor onderwerpen zoals afvloeiing van arbeids krachten van het gezin en de samenhang tussen bedrijfsfinanciering en gezinsuitgaven. Deze. sociaal-economische voorlichting zal naar de mening van de bewindsman voorbehouden moe ten blijven aan de standsorganisaties. De dooi de overheid te stimuleren bedrijfs-economische boekhoudingen kunnen o.m. aan deze voorlich ting een gefundeerde economische achtergrond geven. De minister meent teneinde de zelfwerkzaamheid van het bedrijfsleven aan te moedigen meer geld te moeten bestemmen voor de bevordering van de rationalisatie en de verbetering van de bedrijfs voering. De beperking tot kleine bedrijven en ach tergebleven gebieden kan dan achterwege blijven. Dit biedt de mogelijkheid om zonder enige beper king t.a.v. de keuze, de meest urgente zaken aan te vatten. Voor dit laatste zal uitvoerig overleg met het bedrijfsleven vereist zijn. Toch zou de minister reeds thans enkele zeer belangrijke punten willen aanduiden. In de eerste plaats zal meer dan tot dusverre aandacht dienen te worden geschonken aan de kwaliteit en sortering van de produktcn van land bouw, veehouderij en tuinbouw. In de tuinbouw treedt dit zeer duidelijk aan de dag. Maar ook in andere sectoren, waarin soms 't streven naar kwa liteit nog niet voldoende op de voorgrond staat, zal zeer veel aandacht op dit punt nodig zijn. BEVORDERING RATIONALISATIE OMDAT het accent bij de landbouwproduktie steeds sterker op de produktiefactor arbeid komt te liggen, verkrijgen landarbeids- en land arbeidersvoorlichting in stijgende mate de aan dacht van de voorlichting'. In dit verband kan wor den gewezen op het probleem van de arbeidstijd verkorting in de land- en tuinbouw. (Zie verder pag. 799) OP de traditionele wijze heeft Hare Majesteit onze Koningin de eerste zitting der Staten - Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede. Zoals steeds wordt hierin een overzicht; gegeven wat door de regering gedaan is, hoe de situatie van liet ogenblik is en welke voornemens er zijn. Vanzelfsprekend worden aan elk onderwerp slechts enkele regels gewijd. Wat ons ook dit jaar weer opvalt is, dat de passage die aan de landbouw is besteed, bijzonder kort is. Er wordt geconsta teerd, dat de gemeenschappelijke Europese markt op agrarisch gebied gestalte krijgt en dat hierdoor nieuwe vooruitzichten worden geopend, al wordt ook de concurrentie verzwaard. Aan het agrarisch bedrijfsleven wordt de taak toegedacht de produk- tiviteit en de kwaliteit te verhogen. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de regering het streven naar verbetering van de genoemde factoren krachtig hoopt te steunen, o.a. door verbetering van de pro- duktie-omstandigheden. W'ij menen dat hier een belangrijk aspect van ons toekomstig landbouw beleid is aangeroerd. In de E. E. G.-markt, die Vele malen groter is dan onze eigen markt, zal de Nederlandse land bouwproduktie slechts een klein deel uitmaken van de totale agrarische produktie. Ook de produkten van hoge kwaliteit zuilen slechts een klein deel uitmaken van alle in de E. E. G. voortgebrachte produkten. Maar voor dit laatste deel zal steeds een goede afzetmogelijkheid zijn. Ons streven zal er dus op gericht moeten zijn dat ons Nederlandse deel van de E. E. G.-produktie zoveel mogelijk samenvalt met het kwaliteitsdeef. Bedrijfsleven met Overheid hebben hier een grote taak. Dat de Overheid dit ziet, blijkt uit de passage in de Troonrede. Of /ij er voldoende aan doet moet blijken uit de Memorie van Toelichting op het be grotingshoofdstuk Landbouw, welke wjj volgende week aan een beschouwing hopen te onderwerpen. S. De uitslagen prijsvraag 30e Nationale Trekpaardenten - toonstelling I»ag- 809 Het basis-prijsbeleid 1962 '63 pag. 798 Kort verslag vergadering I). B. en de brouwgerstmarkt pag. 801 Belgische nieuwsbrief pag. 803 Haf lingers op het boomkweek- bedrijf en tuinbomvpagina pag. 804/805 O Verslag van de 30e Nat. Trek- paar den ten toon stel ling en bij zonderheden over hout voor kassenbouw pag. 806 807 Vee en vlees pag. 811 Marktberichten en Boerenjeugd pag. 813 815 ZITDAGEN Boekhoudbureau Z. L. M. pag. 798

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1