Tarweregeling en Zetmeelprobleem HJ Produktschap neemt maatregelen DJ Oogstverwachting consumptie-aardappelen 785 GRANEN FEE EN VLEES AARDAPPELEN V R IJ D AO I 4 ÜfirTIÜMiUïtt 1!»95 JET was op zich zelf een historisch feit dat in de openbare vergadering in het Produktschap van Zaden, Granen en Peulvruchten voor de laatste keer mededeling werd gedaan van de inkomsten van de agrarische monopolieheffingen op buitenlandse voergranen. Het totale bedrag dat in het af gesloten oogstjaar werd ontvangen was 70 miljoen groter dan vorig jaar. Tevens is het zo dat in dit jaar de particuliere import van voergranen met ruim 3 miljoen ton groter was dan ooit tevoren. De nationale regelingen moeten wijken voor de internationale E. E. G.-regelingen. De directie van G. Z. P. sprak er haar vreugde over uit dat deze overschakeling vrij geruisloos ver loopt en is verlopen. Kleine moeilijkheden zijn er natuurlijk wel geweest doch deze konden van dag tot dag worden opgelost. Wij verkeren n.l. in de gunstige situatie dat het Produktschap van G. Z. P. alles in één hand heeft wat de regelingen en de uitvoering betreft die weinig afwijken van wat we hier gewend waren. In andere landen moet dit over meerdere schijven lopen zodat over het afgeven van certificaten ruzies ontstaan wie hier toe bevoegd is g.d. BRUSSEL, DE SPIL STEEDS duidelijker blijkt dat Brussel de spil is waar alles om gaat draaien n.l. de Europese cie. uitgerust met diverse adviserende comité's, zo ook één voor granen waarvan het wonderlijke is dat de grote 3 van de E. E. G. eik-aar de belang rijkste zetels toespelen n.l. Frankrijk als het pro ducentenlid. Duitsland als de importeur en de Benelux levert het plaatsvervangend lid. Voor lan den met enorme importbelangen op graangebied is dit bepaald zuur, terwijl wij bepaald geen plaats vervangend lid vari dé E.E.G. zijn. Veel dient overigens geregeld te worden wat de sector uit granen bereide produkten en derivaten betreft. Alles di?nt in evenwicht te worden gebracht met de grote lijnen van de drempelprijzen voor granen. Zo, bij voorbeeld, dat als gevolg van de heffing op brood dat naar Duitsland wordt uitgevoerd, de uitvoer van brood sterk terug deed lopen, maar door het toevoegen van flink wat suiker aan het deeg werd dit brood banket dat niet onder deze heffing viel, zodat de totale uitvoer gelijk bleef. Vele graan-, zetmeelprodukten en derivaten wachten nog op een regeling pf moeten nog onder de nieuwe regeling op gang komen. Dit betreft een stroom van produkten want het schijnt wel dat in alles wat men ziet, als papierlijm, textiel, schuimrubber, dranken etc., zetmeel, glucose of dextrine is verwerkt. Bq een verhoging van de zetmeelprijs met 25 a 30 boven de zgn. wereld markt geeft dit spanningen temeer daar voor 30 juni in ons land het importmais'zétmeel niet belast wérd met monopolieheffingen. TARWEREGELING OOGSTJAAR 1962-1963 EEN ander belangrijk punt was de tarweregeling voor het nieuwe seizoen. Het risico is groot dat de hoeveelheden tarwe, die door het V. I. B. uit de markt moeten worden genomen, voor vee voederdoeleinden moet worden afgezet. Bij het G. Z. P. waren berichten binnengekomen dat er opbrengsten zijn geconstateerd van meer dan 7000 kg wintertarwe per bunder. De oorzaak is dat in het kader van de E. E. G. het V. I.B. inlandse tarwe voor de consumptie al leen mag verkopen tegen prijzen die de richtprijs voor tarwe niet in gevaar zal brengen. 3Ien vreest dat de consumptiemaalderijen bij dergelijke prijzen geen belangstelling zullen hebben voor de V. I. B.- tarwe. De veovoedersector blijkt er weinig meer voor over te hebben of het vochtgehalte van de tarwe voor veevoeder doeleinden 14 is in plaats van 17 zodat het Produktschap voorstelde, na overleg met de handel, om vooralsnog door het V. I. B. uitsluitend tarwe op basis van 17% vocht uit de markt te nemen. Van het prijsverloop zou dan afhangen of later soms op basis van 14 vocht tarwe uit de markt genomen zou moeten worden. VAN landbouwzijde, onder leiding van de heer Muntinga, rees hiertegen groot verzet. In de eerste plaats hekelde hij het feit dat het voorover leg alleen met de handel heeft plaats gevonden en daarbij de zeer onpraktische nasleep die een der gelijke regeling tot gevolg zal kunnen hebben. Gezien de oogstverwachting is het niet uitgesloten dat de tarwe dan 9, maal zal moeten worden ge droogd, n.l. eerst tot 17 en later tot 14 Daar bij werkt de 17 regeling geen goede marktspreï- ding in de hand die men immers voorstaat om hierdoor tot een zo economisch mogelyke verwer king van onze tarwe te komen. De grondslag van de regeling is om door een verantwoord markt- ordenend beleid te bewerkstelligen dat de boer aan de richtprijs komt. Aan boerenzijde gesteund dooi' de Coöperaties sprak men de grote bezorgdheid uit dat het bij de voorgestelde 17 vochtregeling zeer te betwijfelen is of de telers de richtprijs zul len halen iets wat bij een 14 vocht regeling veel meer kans van slagen heeft. Deze discussie had tot gevolg dat een beslissing is uitgesteld tot een hernieuwd overleg zal hebben plaats gehad waar bij de telers ook vertegenwoordigd zullen zijn. Men zal trachten binnen een maand tot een una niem voorstel te komen. Door het Bureau van het G. Z. P. werd naar voren gebracht dat men er, in tegenstelling tot de heren Muntinga e.a., van over tuigd is dat bij éen 17% regeling de telers ook aan de.richtprijs zullen komen. De financiële con sequenties bij een 14 regeling zijn n.l. bij afzet in de veevoedersector voor het V. I. B. aan de te i hoge kant. Het G.Z. P. kan er wel van overtuigd zijn dat met spanning een definitieve beslissing zal worden', afgewacht. D. DE INVOER VAN RUNDVLEES KRACHTIG BEPERKT IE regelmatig afbrokkelende prijzen op de rundvleesmarkt hebben ertoe geleid dat de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees, de heer Joh. de Veer, aan zijn bestuur advi seerde om met onmiddellijke ingang een drietal maatregelen te nemen. De maatregelen die de directie van het-P. V. V. voorstelden waren 1; De hoeveelheid rundvlees die men in een of andere vorm eerst moet_uitvoeren om een in voervergunning voor een buitenlands slacht- rund te verkrijgen, te verhogen van 350 kg tot 560 kg. 2. De heffing op de invoer van rundvlees te ver hogen van ƒ0,30 per kg tot ƒ0,60 per kg en parallel hiermede tegenover de invoer van 1 kg vers vlees de uitvoerverplichting van 2 kg te stellen inplaats van *1 tegen 1, zoals tot nu toe van kracht was. Voor het verkrijgen van een luncheon meat uit te gaan van 35 i.p.v. 40 als rundvleesaandeel in het brutogewicht voor het geven van een invoertoewijzing voor in dustrievlees. Deze voorstellen stuitten vooral op verzet van de verwerkende industrie. Van die kant werd gesteld dat, als onherroepelijk gevolg van de belemme ringen op de invoer, een prijsverhoging voor de vleeswaren zal volgen waardoor de consument meer zal moeten betalen. De consumptie zou hier door afnemen waardoor de vraag naar varkens vlees eveneens zou afnemen en zodoende ook kwade gevolgen zal hebben voor de varkensmarkt, Van slagerskant ondersteunde men de voorstel len van de heer De Veer, evenals dit vanzelf sprekend gebeurde van de zijde van de landbouw. IYE vertegenwoordiger van het Economische Zaken maakte IN de vergadering van het Produktschap voor aardappelen werden de resultaten bekend gemaakt I van het onderzoek dat de P. V. C.'s eind augustus ingesteld hebben naar de oogstverwachtingen van de consumptie-aardappelen. Bij de raming werd rekening gehouden met het goedgekeurde poot- goed en het reeds voor de consumptiemarkt gerooide kwantum. De gemiddelde opbrengst is voor öe klei op 29,2 ton en voor het zand" op 25,7 ton per ha getaxeerd. Dit was in de 5 voorgaande jaren resp. 29,1 ton en 24,7 ton. Volgens deze eerste oriëntering zal de totale opbrengst gelijk zijn aan 1959. HET AARDAPPELDRAMA MAAR aanleiding van mededelingen die door het Bureau van het Produktschap voor Aardappelen II werden verstrekt, waarin opgèmefRt wórdt tiatdoor de expóttstop tiet bedrijfsleven hier en daar schade heeft geleden werd uit de vergadering opgemerkt dat dit veel te zwak gesteld is. De juiste kwalificatie is dat er behoorlijk veel schade geleden is. Van telerszijde werd opgemerkt dat in de gehele aardappelaffaire een drama schuil gaat. De Bintjes en Eigenheimers deden eind augustus al niet meer dan resp. 13 en 16 terwijl de zandaardappelen de handen vol hadden aan 8 geleverd op vervoer middel waardoor de telers van de zandaardappelen (die nog iets minder ontvangen) de kale-kostprijs niet meer halen. In West-Europa is het aanbod van aardappelen groot mede vanwege de verlate graan oogst waardoor meer gelegenheid tot rooien is ontstaan. Gebrek aan arbeidskrachten maakt dat veel vers gerooide aardappelen gespreid worden en waardoor de markt extra verzwakt wordt. Bruto opbrengsten in: x jqo ton kieiaardappelen zandaardappelen Totaal 1962 voorlopig 1.450 735 2.185 1961 definitief 1.440 855 2 295 1960 definitief 1.580 1.125 2.705 1959 definitief1.390 750 2.140 19o8 definitief 1.505 1.170 2.675 1957 definitief 1.485 1.210 2.695 ministerie van bezwaar tegen „de hogere consumptieprijzen die als gevolg van de maatregelen zullen ontstaan. Hij zei dat het mei: de prijsontwikkeling van slachtvee nogal los Üep als hij de marktnoteringen vergeleek tussen 1960, 1961 en 1962. Hij was er niet van overtuigd dat deze maatregelen derhalve verdedigbaar waren. Ook de werknemersvertegenwoordiger verzette zich tegen een prijsverhoging, die naar voren bracht dat een dag nadat deze maatregelen van kracht zijn, dus zonder directe noodzaak, de win kelprijzen reeds worden aangepast. Na een uitvoerige discussie, mede over de drei ging van het Argentijnse vlees, merkte de voor zitter van het P. V. V. onder meer op, dat de re gering vóór november 1961 bezwaren had moeten laten horen. De garantieprijs voor melk is 11.1. vastgesteld op grond van de verwachte opbrengst van de uitstoot van de rundveestapel. Voor het melkprijsjaar 1961/1962 werd een hogere op brengst getaxeerd van 2.V? De regering is met deze 'taxatie akkoord gegaan. Nu is het zelfs zó dat we sinds mei onder het prijsniveau van vorig jaar liggen. Momenteel scheelt het volgens de no teringen 20 a 35 cent per kg, afhankelijk van de kwaliteit. Het is de plicht van het P. V. V. om door het nemen van maatregelen te trachten zo veel mogelijk het binnen het melkgarantiebeleid getaxeerde rundvleesprijsniveau te benaderen. Het' ministerie is dus te laat. Het is noodzakelijk dat met de herfst in het vooruitzicht alle maatrege len genomen worden die genomen kunnen wor den om een prijs te bereiken die op verzoek van de minister in een prognose door het Schap is uitgebracht. Verder ontvangt de vleeswarenindus- trie de heffing' weer terug bij export van vlees waren waarin het ingevoerde fabricagevlees is ver werkt, zodat dé industrie op wereldmarktniveau haar offertes kan blijven uitbrengen voor export naar niet-E. E G.-landen. Aldus de heer De Veer. Met 8 stemmen vóór en 6 stemmen tegen werd het voorstel van de heer De Veer ongewijzigd aan genomen, waarna onmiddellijk alle maatregelen van kracht werden. De directie had n.l. reeds alle nodige contacten gelegd, zowel binnen eigen organisatie als met de directie van de voedselvoorziening, zodat onver kort en ongehinderd de genomen besluiten kon den worden uitgevoerd. Dat wij verheugd zijn over de genomen besluiten, die zeer noodzakelijk zijn, behoeft geen nader betoog. Laat ons hopen dat wel het beoogde doel bereikt wordt. Een compli ment voor de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees en zijn staf voor de wijze en de snelheid waarop deze ingrijpende maatregelen, die van historische betekenis zijn, tot stand zijn gekomen. D.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9