DE SCHAPEN OP WALCHEREN K.N.LC. verlang! goed vieesbeleid 780 LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS JULI 1962 (1949-'50—1952-'53 100) COMMISSIE STREEKgLOEGWEDSTRIJD OOST ZEEUWS-VLAANDEREN RUNDVEEHOUDERS, GAAT ER EENS OP UIT ZEEtWS LANDBOUWBLAD IIET aantal schapehouders op Walcheren is sinds de oorlog, belangrijk gedaald, vafi ongeveer 600 tot 150. Op 1 per 7 bedrijven zijn thans schapen in dit gebied. Het aantal schapen per bedrijf is als regel 1 a 4. Vanouds werd hier algemeen het Zeeuwse Melkschaap gehouden, waarvan de melk diende voor de bereiding van zachte schapekaas. Omstreeks 1939 vond dit nog op rond 600 bedrijven plaats, welk aan tal thans nog ongeveer 50 bedraagt. De melkschapen zijn naast teruglopen in aantal ook in kwaliteit achteruitgegaan. De afnemende belang stelling voor melkschapen had tot gevolg, dat weinig werd gedaan om de rastypische eigenschappen in stand te houden. Door kruisingen is de melk- en Iammerenproduktie gedaald, terwijl de wolkwaliteit te wensen overlaat. Een kleine kern van 5 deelnemers houdt dit ras in zijn typische vorm in stand. Sinds 1948 worden melkschapen als afdeling bij het Schapenstamboek in Zeeland geregistreerd. Na de oorlog kreeg het Texelse schaap hier vaste voet. Deze fokkerij heeft meer belangstelling, maar 15 aangeslotenen bij het Stamboek in dit gebied is echter weinig. Tijdens de Walcherche Fok veedag te Koudekerke waren ook geregistreerde schapen in het program ma van de keuringen opgenomen, de aanvoer bestond uit 50 Texelse en 10 dieren van het melkschapen- ras. Het was voor de eerste keer, dat op Walcheren een keuring plaats vond van Texelse Stamboek schapen. DE TEXELAARS. /BETOOND werden 3 overjarige rammen, die een U goede indruk maakten. Z 7 74 van L. J. Boone te. Ritthem werd aan de kop geplaatst. Evenredig met gesloten bouw met beste benen. De zeer typi sche, doch wat beknopte ram Z 757 van M. N. Kloet te Nieuwland werd lb. De ram Z 741 van Iz. de Buck te Grijpskerke verkreeg een lc prijs. Goed- soortige, sterke ram met zwaar beenwerk. De enkeling ooien, geboren in 1961 waren van goede kwaliteit. Typische dieren, doch in veel ge vallen wat enkel. De zeer typische, doch wat be knopte ooi 7023 van H. Meedendorp te Arnemuiden verkreeg de eerste plaats. Later werd zij als reser ve-kampioene aangewezen. De rubriek ooien met lammeren zagen we graag wat uniformer. Bij de lammeren was nogal verschil in ontwikkeling. De regelmatig gebouwde ooi Z 4861 met haar best ontwikkelde en uniforme lam meren veroverde hier de eerste plaats. Eigenaar F. Kwekkeboom te Sint Laurens. De rubriek ooien met 1 lam was iets onregelma tig, doch overwegend zware lammeren. Z 4601 met lam van F. Kwekkeboom werd hier aan de kop ge plaatst. Regelmatig gebouwde ooi met iets blauw aan de kop, lam best ontwikkeld. Z 4661 behaalde uiteindelijk het kampioenschap. Bij de jaarling ooien met lam was een eerste prijs voor 7132 van Iz. de Buck. DE MELKSCHAPEN. IYEZE kleine collectie maakte een zeer goede in- druk. De kenmerkende eigenschappen van het melkschaap in o.a. lichaamsbouw, witte neuzen, witte hoeijes en lange, behaarde staart (tot de hak» vertoonden al de dieren in een goede hoeda nigheid. De kwaliteit van de vachten stemt tot tevredenheid. Het ramlam 323 van A. Wondergem verkreeg een eerste prijs. Goed ontwikkeld met orede achterhand en beste vacht. Lam 330 van C. de Smit te Middel burg kreeg een tweede prijs toegekend. Goed type en regelmatig gbouwd, doch iets beknopt. Bij de 2-jarige en oudere ooien werd aan 217 S van J. Aarnoutse te Gapinge een eerste prijs toe gekend. Evenredig gebouwd met beste huid. De uieraansluiting kon even hechter. Bij de jaarling ooien werd 317 van J. Looise te Gapinge la. Best ontwikkelde, typische ooi met soepel en goed aangesloten uier. De staart kon even fijner. In deze rubriek werd 319 van A. Wondergem lb. Zeer typisch met fraaie huid. doch iets enkel en matig ontwikkeld uier. Op deze keuringen is een kleine, doch goede col lectie schapen van beide rassen getoond. Een goede grondslag is in dit gebied aanwezig. Een groot per centage van de Walcherse sch'dpenhouders houden nog kruisingsprodukten. Voor een doelmatige scha peteelt zal, al naar het gewenste produktiedoel, het moeten worden gezocht in het zuivere ras. Verbreding van de aanwezige basis van de goed- soortige dieren is nodig. J. H. LANTINGA, Hpofdass.-A bij de Rijksveeteeltvoorliehtingsdienst. HET Koninklijk Nederlands Landbouw-Comité heeft met verwondering kennis genomen van sommige kritische reacties op de onlangs door het Produktschap voor Vee en Vlees getrof fen maatregelen ten behoeve van de markten voor rundvee en -vlees. Deze maatregelen passen n.l. geheel in het kader van het nastreven van rundveeprijzen, die zijn aangenomen als basis voor het melkprijsgarantiebeleid 1961-1962. De overheid heeft indertijd dit rundveeprijspeil, dat een evenwichtige verhouding tussen melk- en rundvleesproduktie bevordert, aanvaard en is dus mede verantwoordelijk voor het doen benaderen van dat in het vooruitzicht gestelde prijsniveau. Toen het K. N. L. C. enige tijd geleden zijn bezorgdheid uitsprak over de ontwikkeling van de in komenssituatie in de Nederlandse landbouw, vestigde het ook reeds de aandacht op de gevoelige prijs dalingen op de markten van slacht- en gebruiksvee. Inmiddels heeft het Produktschap voor Vee en Vlees op 29 augustus j.l. ter verbetering van de situatie op de slachtveemarkt, met onmiddellijke ingang, enkele maatregelen genomen, neerkomende op een beperking van de invoermogelijkheden voor rundvee en -vlees. Uiteraard zijn deze maatregelen onder de huidige omstandigheden in de kringen van het K. N. L. C. met instemming en waardering ontvangen. Nu het aantal slachtdieren groter is en voorts mede als gevolg van de slechte ruwvoeder- positie in de komende maanden een grotere uitstoot moet worden verwacht, zullen de getroffen maat regelen een verdere prijsinzinking voorkomen. Het is nog te vroeg om een gunstig effect te kunnen aanwijzen. De rundvleesproduktie is van een zodanige betekenis in het Nederlandse agrarische bestel, dat zij door een zo gunstig mogelijke markt- en prijsbeleid aangemoedigd moet worden. Deze betekenis ont leent zij niet in de laatste plaats aan de omstandigheid, dat zij een zekere bijdrage kan leveren tot verlichting van moeilijkheden als gevolg van de ongunstige verhouding tussen vraag en aanbod van melk- en zuivelprodukten. IN verband hiermee meent het K. N. L. C. op het volgende te moeten wijzen. Omdat de garantie prijs voor melk is gebaseerd op een kostprijsberekening, waarin o.a. is uitgegaan van een be paald voorspeld prijsniveau van de z.g. omzet en aanwas, ontstaat voor de overheid ook een verant woordelijkheid voor het ongeveer uitkomen van de aanvaarde voorspelling. Het prijspeil van de ver schillende categorieën slacht- en gebruiksvee is inmiddels aanmerkelijk gedaald beneden dat van dè prognose die in de melkgarantieprijs voor 1961-1962 is inberekend. Ondanks de. genomen maatregelen kan nauwelijks worden verwacht, dat de genoemde prognose nog zal kunnen worden benaderd. Toch zou minstens het bereiken van dat niveau noodzakelijk zijn om tot de gewenste betere verhouding tus sen melk- en vleesproduktie te geraken. Met betrekking tot de consumentenprijzen voor vleesartikelen behoeft, gezien de sterk gedaalde rundveeprijzen, niet te worden verwacht, dat als gevolg van de ge troffen maatregelen de consumentenprijzen stijgen boven het vóór de inzinking bestaande niveau. GEWEZEN moge voorts nog worden op de ongunstige uitgangspositie, waarin Nederland in het kader van een E. E. G.-rundvleesmarktregeling zou kunnen komen. Als n.l. de richtprijzen in de E. E. G.-landen en de eventuele bijbehorende bodem- en grensprijzen om te beginnen zouden worden vastgesteld op de marktprijzen van het jongste verleden, zou Nederland slechts hinder kunnen onder vinden van een betrekkelijk laag eigen rundvleesprijspeilvlak voor het ingaan van een E.E.G.-regeling. Het K. N. L. C. spreekt de hoop uit, dat de jongste maatregelen van het Produktschap hun gewen ste en noodzakelijke uitwerking op de vee- en vleesmarkt zullen hebben en het verwacht, dat de be voegde autoriteiten om eventueel door verdergaande voorzieningen een redelijk producentenprijspeil voor rundvlees na zullen streven, dat bovendien in overeenstemming is met het bij het melkprijsbeleid in uitzicht gestelde niveau. UOLGENS mededeling van het Centraal Bu- reau voor de Statistiek Ondergingen de prijs indexcijfers van landbouwprodukten in juli geen verandering ten opzichte van de vorige maand. Het algemeen landbouwprijsindexcijfes (108) was 10 punten hoger dan verleden jaar. Het groeps- indexcijfer voor akkerbouwprodukten (168) was 66 punten hoger; dat voor veehouderijprodukten (90) 7 punten lager dan in juli 1961. Ook het in dexcijfer van de kostenfactoren bleef onveranderd op 156 tegen 149 In juli 1961. MADAT reeds diverse keren de datum voor de „Streekploegwedstrijd 1962" was verschoven, heeft de commissie besloten de wedstrijd dit jaar niet te houden. Verschillende omstandigheden hebben dit besluit in de hand gewerkt. Met name de late oogstwerkzaamheden, waardoor het niet zeker was of het aantal deelnemers voldoende zou zijn om het evenement te doen slagen. De dag nogmaals verplaatsen naar een latere datum was onmogelijk, in verband met de provinciale ploeg- wedstrijd die reeds op 22 september a.s. zal wor den gehouden. De commissie hoopt echter dat Vrouwe Fortuna haar het volgende jaar wat beter is gezind, opdat de ploegers van Oost Zeeuwsch- Vlaanderen elkaar in 1963 weer kunnen bekam pen om de hoogste eer en titel van hun streek. Aldus bericht ons de heer C. J. P. Bartels, rayon assistent te Axel en secretaris van bovengenoemde commissie. JJE rundveefokkerij heeft bij velen in Zeeland een verheugende belangstelling. Dit blijkt wel uit de inschrijvingen en het bezoek aan de gewes telijke fokveedagen, die dit jaar achtereenvolgens zijn of nog worden gehouden te Zierikzee, Koe wacht, Poortvliet, Axel, Koudekerke, Goes en Oost- burg. Ook de delname van ruim 120 landbouw - jongeren en enkele ouderen aan een 9-tal cursus sen met plaatselijke wedstrijden in beoordeling van rundvee, door geheel Zeeland gehouden, bewijst, dat ook bij de jongeren een groeiende belangstel ling voor de rundveefokkerij aanwezig is. Hoe meer men zich in de rundveefokkerij ver diept, des te meer komt dit uitermate levendige aspect van het bedrijf tot ontwikkeling. Niet alleen de exterieurkennis Van het vee vraagt de aandacht, maar men heeft dan ook meer belangstelling voor facetten, zoals het voorbrengen op keuringen, het toiletteren van het vee, beoordeling van de produk- tiegegevens, de afstamming en bloedlijnen. Voor een beperkt gebied als Zeeland, waar het mannelijke fokmateriaal, via K. I., Stierenvereni ging of individuele stierenhouder, veelal van elders moet konven, is het uitermate leerzaam om eens in vooraanstaande fokgebieden buiten de provin cie een kijkje te gaan nemen. Gaarne vestigen wij daarom de aandacht op enkele hoogtijdagen op liet gebied van de rundveefokkerij, die binnen kort worden gehouden. Allereerst is er op vrijdag 28 september de Hol- U-Bra te Utrecht, waar het beste zwartbonte fok vee uit Zuid-Holland, Utrecht en Noord-Brabant wordt voorgebracht. Voorts kunnen de fokkers via de grote Centrale Stieren-keuring voor Friesland op 3 oktober te Leeuwarden en in aansluiting daarop de bekende produktiekeuring van vrouwelijk fokvee op 4 oktober te Sneek kennis nemen van de stand van de fokkerij in de bakermat van onze zwart- bontfokkerij. Gaarne moedigen wij het bezoek aan deze en dergelijke keuringen aan. Naar Utrecht is zo'n uitstapje eenvoudig. Voor Friesland is dat in mindere mate het geval. De Vereniging ter Verbetering van het Rundvee in Zeeland stelt zich daarom voor, om in samen werking met de dienst van de Rijks veeteeltconsu lent te Goes bij voldoende deelname een 2-daagse excursie te organiseren naar Leeuwarden en Sneek, waarbij bovendien een bezoek gebracht zal worden aan een fokbedrijf of K. I.-statiOn. De kos ten voor een volledig verzorgde excursie zullen ca. 50,per persoon bedragen. Vóór of uiterlijk 17 september a.s. kan men zich daartoe aanmelden bij de administrateur van de Ver. ter Verb. v. b. Rundvee in Zeeland, de heer VV. C. Sinke, Land- bouwhuis, Goes (tel. 011005010). De deelnemers ontvangen tijdig een overzicht van het definitieve reisplan en de kosten. C. DEN ENGELSEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4