De 67ste Belgische nationale trekpaardententoonstelling GLADIOLEN BROUWGERSTMARKT 791 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1982 DE Belgische „Nationale" werd opnieuw gekenmerkt door een opvallend gebrek aan publieke belangstelling. Een verschijnsel, dat toch pas van de laatste jaren dateert. Van Nederlandse zijde was de belangstelling ook iets minder, doch de Hollanders en hieronder veel Zeeuwen, blijven toch trouwe bezoekers aan het stamland van het trekpaard. Aan de paarden ligt het niet, want deze zijn het bekijken nog steeds meer dan waard. De deelname wordt wel iets minder en dat ligt waarlijk niet aan de nog steeds gulle geldprijzen die er beschikbaar zijn. Er ligt een zekere matheid over het hele gebeuren. Er zit ook niet veel vaart of variatie in het programma. Een kijkje in Den Bosch zou de organisatoren ongetwijfeld op weg kunnen helpen om weer enthousiasme binnen de muren van de Centenaire te brengen. Als onderdeel van de 2de Algemene Veeprijskamp en in het kader van de Eerste Internationale week van de Landbouw, was de paardententoonstelling evenwel toch een belangrijk evenement en al mist men dan de grote massa, de ware liefhebbers blijven komen en komen over het algemeen toch wel aan hun paardentrekken. AM de lezers niet al te lang in het ongewisse te laten: Expo de la Sille van Albert de Baene te Sint-Pieters-Brugge en Victor Beguin te Rams- kapelle bij Nieuwpoort werd Nationaal Kampioen der hengsten. Deze zoon van de in Zeeuws-Vlaan- deren gestationneerde Gaillard de Biévène heeft zich best ontwikkeld, is niet bepaald groot doch zeker niet klein, heeft mooie en ruime lijnen met een beste schouder, goed gespierde benen met vol doende ruime voet, stapt vrij goed en draaft best. Is een hengst in algemeen voorkomen en toont adel in hoofd en hals. Is bovendien uit de Kam pioenmerrie Van 1959: Florelle de la Sille, hétgeen mede een goede aantekening vormt. Hij klopte in zijn rubriek Doncarlos der Sterre, d. Obus Delcour van Constant van Paesschen te Kapellen'en later voor het Kampioenschap de 5-jarige Radar de la Maison Blanche, d. Seigneur de St. Marcoult van André Fosseur te Libenne-Saint-Gérard. Don Car los is een geblokt paard, kort gelijnd en met veel diepte en best gebroekt. Heeft wat ronde knieën en het overigens best gespierde achterbeen mist wat kracht. Radar, door de arbiter gewogen en te licht bevonden is een paard met veel adel, stond wat dunnig maar heeft een beste schouderdiepte. Iets meer conditie en 't is een chef. De koot is maar net ruim genoeg en de voet beslaat niet te veel bodem. Beste gangen. Expo won dus en er zal in het Vrije van Brugge dus wel gefeest zijn Ï\E Baene had trouwens ook met zijn jonge hengsten veel succes. Bij de 2-jarigen won in de kleine maat Starkat de Schulferskapelle, d. Toto de Teignies. Goede jonge hengst met iets kort kruis, nog iets gerekt van boven, hetgeen we hem wegens zijn jeugd en nog „groen" voorkomen gaarne vergeven, want hij is best gespierd en heeft 4 felle benen. Heeft bepaald wel toekomst. Zijn stalgenoot en halfbroer Bristol de Meetkerke werd 2de, bezit veel ras en is regelmatig gebouwd met niet overzwaar beenwerk, dat wel kwaliteit vertoond. In de grote maat won Pacha du Petit Ooiirriere, d. Quelqu'un du Bois Hellin van Louis Sirjacq te Marche-lez-Ecaussinnes. Robust, goed gelijnd en fel gespierd, wat kort kruis. Qua type prefereerden we no. 2: Bienvenu d'Onnezies, d. Jacky du Pincelart van Zénon Jaupart en Zn te Onnezies. Geblokt en met mooie sterke lijnen, best gespierd en fel gebeend. Wat geblesseerd achter been. DEN enkel kopnummer bij de Merriën mogen we zeker niet onbesproken laten. De 8-jarige Ketty de Chantraine, d. Arsouille d'Enée van Léon Francis te Jandrain. Fraai en sterk gelijnd met grof beenwerk, doch niet te droog spronggewricht. Vooral Kermesse de Forestaille, d. Matador de Buvrinnes van André Bayot te Sars-la-Buissière trok veel aandacht. Terecht, want zij is bijzonder fraai gelijnd, royaal en diep gebouwd, fel gespierd en met veel adel in algemeen voorkomen. Werd later bijna Kampioene, verloor doch revancheerde zich bij de stammoeders door hier als 1ste te ein digen. Zij is tenslotte de Moeder van de Kampioene van 1961: Ninon de Forestaille (de Baene) en on langs aangekocht door Joseph Dedobbeleer te Bel lingen en René van Malder te Leeuw-Saint-Pierre die er hun 3-span mee versterkten, doch in dit nummer de eer moesten laten aan de fraaie en uniforme bruinen van Charles Meert te Rixensart en bovendien nog geklopt werden door de forma tie van Léon Francis te Jandrain. Kamp/oenmerrie werd tenslotte de lichtbruine 5-jarige Sarah de Wetsinghen, d. Kantar de Fores taille van Emile Severin te Glimes. Bij de Stamvaders prolongeerde Diogene de Denville zijn succes van vorig jaar, opnieuw op de voet gevolgd door Toto de Teignies van De Baene en Beguin en verder nog Bayard de Leest van Van Doorslaer, Quelqu'un du Bois Hellin van Sirjacq en Costaud de la Croix en Ideal de Meetkerke van Simoens. Zij die er niet waren hebben toch wel wat gemist, ook al haalt het programma dan niet bij onze eigen „Nationale". Maar daarover wat uitvoeriger in een volgend nummer. P. J. LAKO. F|E afzetmogelijkheden voor brouwgerst ondervinden momenteel nadelige invloeden van de flauwe voer- gerstmarkt. De Duitse en Belgische invoerheffingen voor alle Hollandse gerst worden namelijk geba seerd op de prijzen van voergerst in ons land: hoe lager onze voergerstprys, des te hoger zijn de invoerhef fingen. Aangezien de prijs van Hollandse voergerst in de loop van de vorige week aanzienlijk daalde, is de Duitse invoerheffing met ca. DM 1,-10 1,00) per 100 kg en de Belgische invoerheffing met Bfrs. 11, 0,80) per 100 kg verhoogd. Dit heeft de belangstelling voor Hollandse brouwgerst in het buitenland nog geringer gemaakt dan zij was. Hierbij komt nog, dat de invoerheffingen in België en Duitsland voor Franse gerst verminderd zijn, zodat onze konkurrentie-positie t.o.v. Frankrijk zeer ongunstig ligt. Slechts door het opvoeren van de voergerstpryzen kan in de huidige situatie verbetering gebracht wor den. Het zou ons niet verbazen, indien hier een aktie ondernomen wordt door kapitaalkrachtige lichamen, die zich tot taak gesteld hebben prijsbederf te voorkomen. Invoerheffing België t.o.v. Frankrijk Holland Derde landen, -F deze week 19 17 136 vorige week 23 6 136 Invoerheffing Duitsland deze week DM 109,18 DM 111,74 DM 204,60 vorige week 112.33 100,70 204,60 I- kan dagelijks gewijzigd worden. VOLGENS de officiële schatting van 3 september j.l. zal Duitsland dit jaar 2,86 miljoen ton zomergerst pro duceren (vorig jaar 1,86 miljoen ton). Men rekent, dat 1,4 tot 1,5 miljoen ton hiervan brouwgerst zal zijn. Vorig jaar produceerden de Duitse brouweryen 60,3 miljoen hl bier. Indien wy ons baseren op een stijging van 3 in de produktie van bier, zal de Duitse brouwindustrie ca. 1,6 miljoen ton brouwgerst benodigen. Vol gens deze rekening zou de invoer-behoefte derhalve 100.000 tot 200.000 ton zyn. In België bestaat nog steeds enige onzekerheid, aangezien diverse, door de ministeries genomen, besluiten niet officieel gepubliceerd zijn. Volgens het laatste officiële doch niet gepubliceerde bericht, krijgen de mouters Bfrs. 112,per 100 kg vergoeding. Volgens de E. E. G. graanregeling is het niet mogelijk de export premies resp. invoerheffingen voor transacties met E. E. G.-landen te fixeren. Hierover worden thans bespre kingen in Brussel gevoerd. Een fixatiemogelijkheid der premiën en heffingen zal het handelsverkeer tussen E. E. G.-landen ook voor brouwgerst aanzienlijk kunnen verbeteren. De volgende gegevens ontlenen wij aan de „Mede delingen" van het Rjjkstuinbouwconsulentschap te Hoorn van september 1962. Ziektenhestrijding AL onze bolgewassen zijn door het late groei- seizoen en de ongunstige weersomstandig heden in groei verlaat, ook de gladiolen. Denk daarom niet dat. we in september vrij kunnen blij ven van ziektenhestrijding, omdat de rooitijd reeds nadert. Juist in deze maand is het bijzonder nut tig het gewas constant bedekt te houden met een middel op basis van zineb. Het vuur (ook wel roest genoemd) is in deze maand nog bijzonder actief. Hoe groener men het gewas rooit, hoe ge zonder de gladiolen zijn en hoe hoger de opbrengst. Selectie MET de controle op zieke en afwijkende plan- ten moet tot het eind van het groeiseizoen worden doorgegaan. Iedere verkeerde plant die men eruit haalt is winst en zeker wanneer de kra len van deze partij zijn bestemd voor de voort- kweking. Zuiver uitgangsmateriaal is een eerste vereiste bij de opzet van de gladiolenteelt. Tevens ontstaan er geen moeilijkheden bij de verkoop. Hooien MET het late groeiseizoen is ook de rooitijd wel wat verlaat. Het is echter niet zo dat we het nu maar moeten afwachten, totdat we de maxi male oogst binnen kunnen halen, want een dikke is nog lang niet altijd een gezonde knol. Ook is uit proeven duidelijk gebleken dat de groei bij een lagere bodemtemperatuur tegenvalt, terwijl in die periode de ontwikkeling van ziekten sterk is. De ziektekiemen verplaatsen zich dan van het blad naar de knol. Laat u bij het tijdstip van rooien niet leiden door het groene gewas, maar let op het moment dat de wortels geelgrijs verkleuren. Drogen ALLE zorg tijdens het groeiseizoen is aan het gewas besteed. We hebben een goede oogst. In de schuur ligt echter nog een grote vijand op de loer, n.l. botrytis. De keuringsdienst keurt jaar lijks nog duizenden manden af. Toch is dat bij een goede droging niet nodig. Welk droogsysteem er ook wordt toegepast, men moet bij het drogen altijd zorgdragen voor voldoende luchtverversing. Is deze te gering dan wordt onvoldoende vocht af gevoerd waardoor de botrytisschimmel zijn kans krijgt. Let er bij het drogen op: dat de bakken niet meer dan voor vol zijn; boven de bakken en op de vloer moet luchtcirculatie mogelijk zijn; vochtige lucht moet worden afgevoerd (zorg dus dat ven- tilatie-openingen o.a. schuiven, roosters, ramen "T 00lc werkelijk functioneren, dus steeds vol doende open staan) controleer dagelijks of alles naar wens verloopt stort zonodig de bakken een na het pellen, doordat onvoldoende wordt nage- droogd. Trips OOK worden jaarlijks nog partijen afgekeurd vanwege tripsaantasting. Dit is absoluut niet nodig omdat met gebruik van naftaline de trips volkomen wordt uitgeschakeld. Daar we met naf taline alleen de levende insecten doden en niet de eieren, is het noodzakelijk de behandeling 2 a 3 maal te herhalen met tussenpozen van 3 dagen. Per elektrisch verdampingstoestel gebruikt u Va kg naftaline op 50 m:i gedurende 6 uur. De tem peratuur moet tijdens de behandeling 27V20- C 80° F) zijn. Als de knollen droog zijn 2 ons naftaline per m2 over de knollen strooien. Nafta line kost praktisch niets. Afkeuringen en door zoeken kost veel. De warmwaterbehandeling- [JET resultaat van de warmwaterbehandeling van de kralen valt of staat met de voorbe handeling. Wordt dit te gemakkelijk opgevat dan zijn teleurstellingen het gevolg. We kunnen thans uitgaan van gezond plantmateriaal, want door deze warmwaterbehandeling wordt een groot deel van de gladiolenziekten die in de partij kunnen voor komen bestreden, nl. droogrot, brand, fusarium en hardrot. Bewaar daarom de kralen direkt na het rooien bij 25° C. Deze behandeling moet tot eind december-begin januari worden voortgezet. Na deze voorbehandeling volgt de warmwater- behandeling. J. NEUVEL. BULLETIN VAN IIET BUREAU VAN DE TUINBOUWVEILINGEN IN NEDERLAND. Hoewel de stand van het augurkengewas niet mee gevallen is, zyn er tot nu toe toch meer augurken geweest dan vorig jaar. Dit valt toe te schrijven aan de vergroting van het areaal. Inmiddels is het seizoen al een heel eind gevorderd en begint de aanvoer reeds terug te lopen. Door de tegenvallende produktie in West-Duitsland heeft er van die zijde een sterke vraag bestaan. Ook de Nederlandse industrie is goed geïnteresseerd geweest. Deze week hield deze belang stelling goed aan en opnieuw liepen de prijzen wat op. In Venlo (C.V.V.) werd j.l. dinsdag genoteerd: A ƒ3,03—ƒ3,10; B ƒ1,87—ƒ2,06; C. ƒ1,68—ƒ1,85; D ƒ1,39— ƒ1,46; D-grof 1,29-1,37; AB ƒ2,24- ƒ2,36; CD 1,03—1,19; E. ƒ0,53—ƒ0,60. Nu reeds is te merken, dat de met kroten beleelde oppervlakte dit jaar is uitgebreid. De aanvoer is na melijk vrij groot. De binnenlandse vraag is daaren tegen zwak, terwijl er van het buitenland bijna he lemaal geen belangstelling is. De prijzen liggen vrij laag. In Avenhorn deed dit produkt dinsdag A 8,80— 12,10 en B 46,50, beide per 100 kg. September is voor waspeen doorgaans een kwets, bare maand, daar in deze maand de grote herfstoogst periode valt. Reeds nu is het aanbod groter dan de vraag, hetgeen de prijzen op een laag peil houdt. Op deze lage prijzen is er echter een behoorlijke export naar België en West-Duitsland. In Katwijk deed dins* dag sortering Al 0,100,15 per kg en BI 0,09-» 0,14.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15