KERKE" Structuurverbetering en functie-inflatie Ned. Heide Mij in haar 75e jaar IN de jaarvergadering der Ned. Heide Mij, op 7 september jJ. te Goes gehouden, wees jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford in zijn openingswoord o.m. op de betekenis van de E. E. G. voor de Nederlandse landbouw. De toets van vergelijking van Nederland met de toestand van de landbouw in de andere landen kunnen wij met glans doorstaan. Echter, zo meende hij, kan deze gunstige positie alleen blijven bestaan, indien met grote kracht aan de ontwikkeling wordt verder gewerkt en men bereid is daar zoor de nodige offers te brengen. Deze ontwik keling gaat in de richting van bedrijven, waarop de produktie op de meest rationele wijze kan worden geleid. Bedrijven van voldoende grootte, aaneengesloten, goed bereikbare en bewerk bare kavels met optimale omstandigheden voor de ontwikkeling van de gewassen. De uittocht van de landarbeiders dwingt de landbouw tot rationalisatie en verhoging van de arbeidsproduk- tiviteit. Steeds verdergaande mechanisatie en verbetering van de struktuur van het platteland, o.m. door ruilverkaveling, achtte hij dringend noodzakelijk. Voor en aleer de ruiverkavelings- behoeftige gebieden zouden zijn geholpen zijn we 40 jaar verder en daarop kunnen we naar sprekers mening niet wachten! Verhoging van het crediet t.b.v. cultuurtechnische werken werd dan ook door jhr. Quarles van Ufford bepleit opdat voor de vrijwillige ruilverkavelin gen, verbetering van de ontsluitingswegen en de waterkundige toestand meer mogelijkheden worden geboden. Voor vele gebieden liggen plannen klaar. Andere factoren echter zoals samen werking tussen de waterschappen, de gemeentelijke, de provinciale en de rijksoverheid vor men dikwijls een belemmering om tot spoedige uitvoering te komen. Nederland zal naar de mening van jhr. Quarles van Ufford in een groeiende E. E. G. zijn plaats zeker kunnen be houden en sterker worden mits het voort wil gaan met alle kracht de structuurverbetering van de landbouw te bevorderen. Over de recreatie bracht jhr. Qiiarles van Ufford naar voren, dat wij ons dienen te bepalen tot wat economisch en financieel mogelijk is. Het bepleiten om uitgestrekte gebieden aan de landbouw te onttrekken om het huidige probleem van overproduktie van bepaalde produkten op te lossen noemde hij. dan ook irreëel. Een harmonische samengang van landbouw en recreatie zoals bijv. in het door de A. N. W. B. bepleite plan van Hollands groene zone bepleit, getuigt van meer werkelijkheidszin. Het ontwikkelen van voldoende recreatie-gelegenheid werd door hem een uiterst belangrijke overheidstaak geacht, waarvoor voldoende middelen ter beschik king gesteld dienen te worden bijv. in dc vorm van rijksbijdragen. Ook bijvoorbeeld de ontwik keling van het recreatiegebied Veerse Meer stagneert door het ontbreken van voldoende midde len. De plannen zijn gereed en er zou begon ïen kunnen worden, als er maar geld was! •S'ü e ehei atei de en, bijt •ioc vo de zijn t g< m zuil amd op 4.11G.Ö0Ö,waarvan voor wegen ca. 1.100.000, s ƒ350.000,kavelwerk ca. ƒ1.600.000,twee te bouwen 76.000,Overige kosten ca. ƒ880.000,(w.o. electriciteit- en Sluiting, admin. kosten). sten zullen door eigenaren en derden ca. 1.340.000,worden het Rijk de rest of 67 r/b der totale kosten zal betalen, der eigenaren zal in de vorm van ruilverkavelingsrente over i 30 jaar kunnen worden betaald. inciering van kosten van uitbreiding van bedrijfsgebouwen eneens via de ruilverkavelingsrente worden verrekend, voorgenomen veranderingen in deze ruilverkaveling tot stand ïen en we hebben reeds gezien, dat dit al in de herfst van zijn, dan zal dit gebied een ander aanzien hebben gekregen, - en tuinbouw er bedrijfstechnisch en economisch beter mee n met de herverkavelingsgobieden en andere Zeeuwse pol- ig moeilijkheden moeten worden overwonnen. Ook na uitvoe- n zijn er meestal nog wel kleinere problemen, welke door de Beten worden opgevangen, maar uiteindelijk zal een algehele p verkregen, waarvan de bedrijven en de gezinnen de vruch- wordt de slakkenlaag geëgaliseerd en verdicht. Duiker in aanbouw op St. Maartensdijk. De president-directeur van de Ned. Heide Mij, Ir. C. Staf, wees in zijn toelichting op het jaar verslag van de Maatschappij, op de krapte van de arbeidsmarkt en de daardoor ontstane moei lijkheden wegens het niet meer ter plaatse beschikken over voldoende arbeidskrachten. Daar door is een steeds verdergaande specialisatie en inschakeling van vaklieden met een goede bedrijfsopleiding noodzakelijk. Ir. Staf achtte het tevens een probleem over voldoende technisch lager-, middelbaar- en hoger leidinggevend personeel te kunnen beschikken. Bij aanlokkelijke aanbiedingen waarmede de leerlingen reeds tijdens hun studie worden benaderd worden reeds rangen en funkties in het vooruitzicht gesteld, die in een heel korte periode kunnen worden bereikt. Deze aanbiedingen worden niet alleen door het bedrijfsleven gedaan, ook de overheid gaat hierin mee. Ir. Staf achtte dit een gevaar en zeide o-m. hierover: „De jonge man moet na zijn studie nog bewijzen of hij werkelijk leiding kan geven. Als tevoren alles ai is beloofd ontstaat bet gevaar dat de drang om uit te blinken geringer zal zijn. Het leidinggeven is nu eenmaal een gave, maar dat betekent niet, dat dit leidingge ven niet moet worden ontwikkeld. De allerbeste wijze om te leren leiding te geven is te beginnen met eerst zelf straf te worden geleld. En daar komt nu de moeilijkheid: door be loften bij het aannemen, door rangeninflatie, door overschatten ven de waarde van de vooropleiding, wordt aan de jonge man niet meer de gelegenheidheid gegeven zicli onder een goed toezicht tot het geven van leiding te ontwikkelen. Voor de lagere rangen geldt het misschien iets minder, maar wat weet een H. T. S.-er of een Wageninger nu direct na hun examen van het praktische werk af? Ik bedoel dan niet eens het zelf verrichten van han denarbeid, dat werd vrceger wel eens wat overdreven, maar wat weet hij af van het leiden van ondergeschikten, van organiseren en improviseren? Hij heeft hiermede nog nooit te niS- lcen gehad. Een Wageninger komt in de overheidsdienst eerst niet toe aan het zelfstandig leiding geven, de tropische expert is niet meer tuinassistent, hij gaat direct al met het gewicht van zijn titel voor een vakman door. Vanzelfsprekend werkt ook het studieprogramma daaraan mede, de specialisatie gaat en ik geef graag toe noodzakelijkerwijze - steeds verder. Maar ik vraag mij af of het voor bepaalde functies niet nuttig zou zijn om tijdens de stu die wat méér te worden voor bereid op de praktijk van het latere werk." Tot zover ir. Staf in zijn verslag aar de vergadering. Voor gegevens uit het jaarverslag mo gen wij kortheidshalve naar elders in dit nummer verwijzen. DEGIN volgend jaar stelt het Bestuur zich voor de 75e verjaardag van de Vereniging op grootse wijze te vieren en ter ere van de 75-jarige vooraf aan de officiële herdenking extra nummer van haar tijdschrift uit te geven. lal draglines en enkele bull-dozers zijn aan het werk. Als alles draait zullen ca. 15 draglines zijn ingezet om het hele gebied nemen. jpelijk dat een en ander nogal wat ongerief voor de boeren gaanbare wegen, rekening houden met teelten en oogsten, i( n het tempo, waarin wordt gewerkt, zullen deze moeilijk - 3 lang duren. ROTING. getracht worden die bedrijven, welke daarvoor in aanmerking bedrijfsgrootte te geven van ca. 18 ha voor een gemengd stens 22 ha voor een akkerbouwbedrijf. Op deze „gezinsbedrij- iaats zijn voor 2 personen, die een volledige taak hebben, anering zal ca. 125 ha grond nodig zijn, te verkrijgen door aan- jouwers, die hun bedrijf wensen te beëindigen en van andere orden overgeplaatst naar de IJsselmeerpolders. Vrijwillige an belanghebbenden is nodig om -een en ander te bereiken, boerderijen zal van drinkwater en electriciteit worden voor eerste zal belanghebbende een bédrag van 500,per pand bijbehorende ha moeten bijdragen, voor de electr. aansluiting 40,per ha. derijen zullen verplaatst worden en de allerslechtste woningen en opgeruimd. lai lapsplan voorziet in het planten van bomen en struiken langs aan erfbeplanting (met medewerking der eigenaren) zal aan- schonken in Kleverskerke moeten wijken voor een betere weg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11