Dankbaar, maar ook waakzaam! VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 Frankering bij abonnement: Terneuzen 50e Jaargang No. 20 iO eeuuis landbouwblad „Officieel orgaan van de Maatschapptf tol bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland9* MAAR ook de vergelijking tussen onze Zeeuw- se landbouw en die in onze E. E. G.-partner- landen, valt in doorsnee niet slecht uit. Wij noem den hier met opzet de Zeeuwse landbouw, want de situatie in sommige onzer zandgebieden ziet er niet rooskleurig uit, zulks in verband met de afzet Op zaterdag 15 september a.s. zal tijdens de bekende ïmduagdemonstraties van de Nationale Trekpaar den tentoonstelling te Den Bosch een grootse manifestatie verzorgd worden door de Franse Staats- stoeterijen. Zestig hengsten van 10 verschillende rassen zullen in 4-, 5- en 6-tallen aangespannen worden voorgereden. Hierboven een 5-span ,,Ardeimers". PRODUKTIEDALING DOOK VERKEERD SYSTEEM HET systeem, waarbij de boeren worden gede gradeerd tot staatsarbeider of staatsfunctio- narissen voldoet in de praktijk maar erg slecht, want terwijl de produktie in de westelijke .wereld met zijn vrije ondernemersvorm, overal stijgt, zien wij in bijna alle Oost-Europese landen en China, grote moeilijkheden en een produktie van land- bouwprodukten, die niet alleen ver achter blijft bij de door de regeringen dier landen gemaakte plan nen. maar die zelfs hier en daar schaarste veroor zaakt van bepaalde levensmiddelen. In Rusland zelve heeft men de prijzen van een aantal levensmiddelen zeer sterk verhoogd onder het mom, dat daardoor de kolchoseboeren beter aan hun trek konden komen. In werkelijkheid was het om het verbruik terug te drukken en de schaarste niet aan het licht te laten komen. Andere satellietstaten, zoals Bulgarije, volgden dit voorbeeld. In China is de partij zelfs schielijk van een aantal communistische experimenten te ruggekeerd, omdat de hongersnood steeds feller om zich heen greep. Neen, hoewel er zeker voor onze landbouw wensen zijn, is ons systeem verre te prefereren boven het Oost-Europese. OOK IN BELGIË MOEILI JKHEDEN OVERZICHT grote vlucht van jongeren uit de landbouw, de sterke ontvolking van hele delen van het uitge strekte Franse platteland, die grote zorgen baren. En die ontevredenheid wekken juist bij de jongere boeren, die zien. dat de levensstandaard van grote groepen Fransen de laatste jaren met sprongen omhoog gaat, terwijl hun eigen leven moeilijk blijft en er voor hen geen vijfdaagse werkweek, betaalde vakantie en zo meer, mogelijk is. De Franse minister van Landbouw heeft zopas een wet, die naar hem, de Wet Pisani genoemd wordt, uitgevaardigd, welke beoogt op het structu rele vlak de nodige verbeteringen aan te brengen. Boven deze problemen kampt Frankrijk met een totaal verouderde afzet en marktstructuur, waar door boer en tuinder lang niet aan hun trekken komen. Ook dit wekt bij vlagen grote ontevreden* heid bij de jongere boeren, die dan ook op gezette tijden hun artisjokken, perziken over de straat gooien of deze met hun tractoren barricaderen. SAMENWERKING NOODZAKELIJK DIT alles overdenkende, waarbij wij de armoede van de boerenstand in Zuid-Italië nog buiten beschouwing lieten en niet spraken over de pro blemen van de Duitse boeren, voor wie dooi- de E. E. G. hun hoge prijzen in het gedrang dréigen te komen, konden wij ditmaal een gevoel van dankbaarheid niet onderdrukken, toen wij dachten aan de nu alsnog goed verlopende graanoogst in de eigen mooie provincie Zeeland. Al willen wij direct erkennen, dat toch ook hier het gevoei doorheen speelde: „Zeeuwse hoer en tuinder, let op U saeck". Want één ding staat vast! De anderen zitten niet stil. Zij zijn aan het verbeteren. Zij willen de zware E. E. G-conciir- rentie zo spoedig mogelijk aan kunnen. En voor zover zij in het nauw komen, zullen zij harder werken, zicli nauwer aaneensluiten en meer en beter organiseren. Voor veel rustig afwachten zal er ook voor onze landbouw geen tijd zijn. Maar ook wij kunnen door samenwerking nog meer bereiken. Laten de vele krachten, die op organisatorisch en commercieel gebied, voor onze landbouw werk zaam zijn, dit goed bedenken! WIE in de achter ons liggende twee weken door het Zeeuwse land trok kon genieten van de helaas weinige mooie zonnige dagen van dit jaar. Mooi zonnig weer, die in plaats van de werkelijke zomer, voor de landbouw in ons gewest zeer van pas kwam. Daarbij de tarwe-oogst in volle gang met overal de grote rode, gele en groen-blauwe maai-dorsmachines, die al ronkend hun werk deden en die het tegen de prachtige goudgele kleur van gewas en overblijvende stoppel als achtergrond best doen. Overal ook de stro pickuppersen, die er voor zorgen, dat de graanoogst 1962 toch nog snel zijn einde nadert. De boeren, druk bezig de werkelijke vruchten te plukken van een heel seizoen arbeid en risico, in de hoop. dat ook de geldelijke uitkomsten hen weer in staat zullen stellen hun gezin te onderhouden en hun bedrijf op hét peil te houden en te brengen, dat tegenwoordig vereist is. I Men zal zich misschien afvragen: vanwaar deze lofzang? Zijn er geen wensen meer ten aanzien van de prijzen, van het beleid, van ons drukkende belastingstelsel, van structurele verbeteringen? Is er niet het voor ons land in tijden van overschot ten zo dringende probleem van de afzet van die 5»roduk+en, waarvan in onze westelijke wereld een teveel is? Van onze eieren, van onze zuivelproduk- ten, straks misschien weer van onze aardappelen, erwter; enz.? CHAOS IN DE LANDBOUW IX OOST-DUITS LAND EÉN van de redenen, waarom wij menen, dat er voldoende grond voor dankbaarheid is, zou kunnen zijn hetgeen wij lazen over de chaos, waarin het platteland van Oost-Duitsland ver keert. Zoals men weet heeft het communistische regime daar het vorig jaar de landbouw gecollec- tiveerd. In plaats dat de boeren er, zoals bij ons, hun eigen bedrijf hebben en leiden, zijn zij opge nomen als een soort staatsarbeiders in de collecti viteit, die hun bedrijven nu vormen. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De regering van communis tenleider Ulbricht heeft nu het vlees en de worst opnieuw op de bon moeten doen, terwijl de voed selsituatie in zijn geheel précair is. De laatste weken heeft hij liefst 200.000 soldaten en ambte naren, arbeiders en studenten naar de boerderijen gestuurd, die met grote tegenzin de oogst moeten binnenhalen. Een oogst, die er èn door de weers omstandigheden èn door de veel te bureaucrati sche manier van het verschaffen van arbeids krachten en door het feit, dat de boeren bij hun bedrijfsvoering niet de minste interesse meer toon den, niet al te best uitziet. van de veredelde produkten, zoals eieren, en in de hoge kostprijs van de melk. In België heerst er on tevredenheid in het Waalse deel, waar enige dui zenden boeren uit het Luikse en uit Henegouwen in Doornik protestbijeenkomsten hielden met hun tractoren. Het ging in het algemeen tegen de sociale positie van de boer en zijn gezin. Hun di- rekte eisen waren wat moeilijk, want ofschoon men het probeert te verdoezelen is er een scherpe tegenstelling tussen de grote Vlaamse Belgische Boerenbond en de Waalse landbouworganisatie, de V. P. A. De Waalse boeren, die veel graan verbou wen op hun over het algemeen wat grotere bedrij ven hebben belang bij hogere graanprijzen. De vele kleinere Belgische, Limburgse, Brabantse en Vlaamse boeren, die druk aan het veredelen zijn geslagen protesteren tegen de hoge E. E. G. hef fingen op buitenlandse voergranen, daar de kost prijs van hun veredelingsproduktie daardoor hoger oploopt. FRANSE ZORGEN IN Frankrijk verwacht men weliswaar veel van de E. E. G. en de daardoor voor de Franse landbouw grotere afzetkansen, maar het is voor al de slechte structuur van de eigen bedrijven, de

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1