De aktiviteiten van het C.B. in een veranderende wereld Oogst- en afzetverwachting appels en peren 749 (Vervolg TUINBOUW.) Ir. HAENEN VERLAAT ZEEUWS-VLAANDEREN AARD APPEL VERWERKINGSBEDRIJ F N.V. LANKO TE TER AAR IN OPRICHTING ONDERZOEK FOKPRESTATIES ZEEUWSE K. I.-STIEREN ZEELWS LANDBOUWBLAD AP een bijeenkomst voor de landbouwpers de vorige week te Goes, gevolgd door een excursie langs enkele coöperaties in Zeeuws-Vlaanderen en die op Noord-Beveland. werden door ir IJ. de Boer, C. H. Morsink en ir. B. G. Oude Ophuis inleidingen gehouden over resp.: 3$ De aktiviteiten van het Centraal Bureau in en veranderende wereld- De afzet van granen in het licht van de veranderde oogstmethoden 49 Technische aspecten van het oogsten, drogen en opslaan van granen. DE directeur-generaal van de landbouw heett de heer ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouvv- (onsulent te Axel, met ingang van een nader te opalen datum met de leiding van het rijksland- ouvveonsulentschap voor West Noord-Brabant belast. Het ligt in de bedoeling dat ir. Haenen zijn werkzaamheden in zijn nieuwe ambtsgebied aan vangt zodra hij zijn functie in Zeeuws-Vlaanderen kan overdragen. De heer Haenen volgt dan de heer ir. L. J. P. Kupers op die tot lector in de leer van de teelt der akkerbouwgewassen is benoemd. Ir. IJ. Ad Eoer wees tijdens een de vorige week gehouden bijeenkomst voor de landbouwpers te Goes in zijn inleiding op de N.V. Lanko in op richting, opgebouwd op een viertal Zeeuwse Co- operaties en het Centraal Bureau- Drs. J. Dijkgraaf, secretaris van het I» C. C. voor Z. W. Nederland, deelde ons hierover het volgende mede. Zoals bekend hebben enige Coöperaties in Zee land reeds een aantal jaren de coöperatieve afzet van aardappelen ter hand genomen, welke via het C. B. plaats vindt. Op de Z. H. eilanden zijn de telersverenigingen aktief door bundeling van aan bod door afzetverenigingen. Sinds het vorige jaar is in Z. W. Nederland, Zeeland, West-Brabant en de Z. H. eilanden, het .gesprek op gang gekomen om gezamenlijk tot een verdere bundeling van krachten te komen. Een viertal Zeeuwse Coöpe raties n.l. Kortgene, Walcheren, West Zeeuws- Vlaanderen en Zierikzee hebben nu tesamen met het C. B. de N.V. Lanko in oprichting gesticht. De mogelijkheid is opengelaten dat ook andere ver enigingen enz. zowel in Zeeland als elders als aan deelhouder in deze N.V. kunnen toetreden. Op deze wijze wordt getracht te komen tot een veranl woord aanbod en afzet van aardappelen. De N.V. Lanko met een- maatsch appel ijk kapitaal van 1.000.000, heeft de beschikking over de voormalige zuivel fabriek Ter Aar verkregen, die men nu bezig is, niet de modernste machines van West-Europa, in te richten voor de produktie van voorgebakken frites. Men is voornemens dit najaar met de pro duktie te starten. Gezien de ligging der fabriek nabij de grote steden in de Randstad Holland ver wacht men van de zijde der Horeca-bedrijven als arbeidsbesparend half veredeld produkt op een goede afzet. Deze aardappelverwerking zal echter geen grote quanta aardappelen vragen. Daarnaast blijft de afzet van buikaardappelen de aandacht vragen met de verwerkingsmogelijkheden in klein- verpakking. Voorlopig is met de direktie van de N.V. Lanko de heer A. de Kok van het Centraal Bureau belast. Als Commissarissen treden op de heren P. J. Bom, namens het C. B.; J. v. d. Zande te Nieuwerkerk; W. K. Nieuwenhuijzen te Oost- kapelle; J. C. Risseeuw te Zuidzande en J. J. van Maldegem te Kortgene. Onze beste wensen vergezellen de N.V. Lanko op haar weg! Deze week willen wij allereerst in het kort aan dacht besteden aan hetgeen de heer De Boer op merkte. Deze wees op het toenemend aantal uit spraken betreffende de noodzaak van samenwer king tussen landbouwcoöperaties en de particuliere handels- en industriële ondernemingen. Spreker merkte op dat deze samenwerking niet alleen formeel als zakelijk aanwezig is maar ook met betrekking tot de algemene belangenbehartiging bij de afzet van landbouwprodukten reeds plaats vindt. Het C. B. isoleert zich wat deze samenwer king betreft bepaald niet en deze wordt, bijv. bij exporttransacties, zelfs vaak gezocht. Dikwijls houdt de oproep tot meer samenwer king in, dat meer aan gezamenlijk marktonderzoek moet worden gedaan. Hiervan is ook het C. B. voorstander. Voor het bedrijfsleven ^begint het feitelijke werk pas na het marktonderzoek en dit is vaak niet zo eenvoudig als men veelal denkt. De mogelijkheden van marktverovering en markt- bederf liggen zeer dicht bij elkaar, wanneer vele ondernemers op de zelfde basis van zo'n onderzoek de markt gaan bewerken. Het C. B. voelt dan ook meer voor een eigen aanvullend onderzoek. Markt verkenning en bewerking door persoonlijk con tact, waaraan ook de coöperaties veel aandacht besteden is voor het bedrijf van veel wiaarde. Een dynamisch beleid is noodzakelijk. Het „één voor allen, allen voor één", richtsnoer van de co- operatie, zou kunnen leiden tot de gedachte dat haar praktisch handelen op de weg van producent naar consument door een grote mate van unifor miteit gekenmerkt zou zijn. Het Centraal Bureau meent evenwel dat er veel plaats moet zijn voor het hier „zus" en daar „zo", zelfs wat de onder nemingsvorm betreft. Naast de coöperatieve ondernemingsvorm die voor boeren en tuinders het meest in aanmerking komt om hun gelijk gerichte belangen bij de afzet en de aankoop te behartigen, komt ook de andere ondernemingsvorm, die van de N.V., naar voren. Ir. De Boer noemde naast de reeds bekende onder nemingen op het gebied van de pluimveeslachterij, de N.V. Lanco, die een aardappelverwerkingsbedrijf te Ter Aar zal exploiteren. De leden van de coöperaties behoeven niet als kasplantjes behandeld te worden. De coöperaties zelf ook niet. In dit verband duidde spreker op een wijd verbreide verkeerde mening, dat bijv. het Cen traal Bureau geen belasting zou betalen. Het tegen deel is waar. Het betaalt het normale percentage aan vennootschapbelasting. Alleen over een betrek kelijk klein bedrag n.l. IVz a 2°/oo van de omzet per jaar, 'dat op de prijzen der artikelen wordt teruggegeven, wordt geen belasting betaald. Dit is een bedrag dat in het niet valt tegenover de 10 van De Gruyter en alle andere zaken die op de een of andee manier prijscorrecties geven. AVER de vele investeringen die thans worden v verricht, aansluitend op de nieuwe oogstme thoden merkte Ir. De Boer op, dat in 't algemeen er nog te weinig opslaggelegenheid in Nederland is en wel in het bijzonder in het noorden. In stre ken, waar men reeds belangrijke investeringen op dit gebied lieeft gedaan, moet gewaakt worden te gen overinvestering. Het graan moet stromen en en niet in silo's blijven liggen, aldus Ir. De Boer. Een goed samenspel met de verwerkende industrie is hier van groot belang. Ir. De Boer wees op de horizontale samenwer king waartoe ook de coöperaties gedwongen wor den door de grote concentraties in de E. E. G. In Nederland mogen organisaties als het C. B. en C. T. V. groot zijn, in het E. E. G.-gebied kunnen gemakkelijk grotere „reuzen" worden aangewezen als concurrent van de coöperatie. De E. E. G. vraagt van het C. B. in de komende jaren extra inspanningen. Alhoewel concentratie in vele ge vallen een voor de hand liggende oplossing biedt is concentratie in het wilde weg gevaarlijk. Het bovenstaande geeft samengevat weer het geen Ir. De Boer naar voren bracht. De volgende week gaan wij nader in op de vraagstukken die door de andere sprekers op deze bijeenkomst wer den belicht. B. UOOR het verkrijgen van inzicht in de fokkerij van de Zeeuwse K. I.-stieren wordt op ge zette tijden vanwege de Provinciale Commissie ter bevordering van de rundveefokkerij in Zeeland een onderzoek .ingesteld naar de exterieurvererving. Het volgen van deze afstammelingenkeuringen van veehouderszijde is bijzonder nuttig. Immers van de keuze en het gebriiik van de stieren hangt in de fokkerij zoveel af. Een afstammelingenkeuring is in tegenstelling tot een Fokveedag geen show, waar de dieren ge rangschikt worden op volgorde van type en kwali teit, maar een vertoning van een ongeselecteerde groep nakomelingen van een stier. Getracht wordt per stier een groep van vijftig nakomelingen bij een te brengen. Voor de jongere stieren wordt bij het voorlopig onderzoek, indien onvoldoende na komelingen beschikbaar zijn, wel met een gerin ger aantal volstaan. Het is immers noodzakelijk zo spoedig mogelijk een inzicht te krijgen in de vererving van de stieren. Voor herhaald onderzoek komt dit jaar in aanmerking de stier Roorda Wietse van de K. I.-Vereniging Walcheren. Dit onderzoek zal plaats vinden op vrijdag 7 september a.s. om 9.30 uur 's morgens op het „Mo lenwater" te Middelburg. Ter verruiming van het zo noodzakelijk inzicht van de fokprestaties der K. I.-stieren geven wij de veehouders in overweging deze keuring ie bezoeken, waarbij niet enkel gedacht wordt aan de leden van de vereniging, waarvoor het on derzoek zal plaats vinden, maar ook aan de aan geslotenen bij de overige K. I.-Verenigingen in Zeeland. t. K. (Vervolg van pag. 746) Met conclusies moet men echter voorzichtig zijn want ook in het verleden kwamen derge lijke opeenvolgingen van slechte zomers wel voor. Er werd toen niet zoveel drukte over ge maakt en onze persoonlijke indruk is, dat men toen dergelijke tegenvallers gemakkelijker ac cepteerde. Men moest toch al zo veel aanvaar den; tegen ziekten en plagen waren geen mid delen en vakantie was geen probleem om de eenvoudige reden dat niemand vakantie had! IMS gevolgen van dit bijzondere groeiseizoen zijn vele. De graanoogst is laat en komt te liggen in een tijd waarin de nachten lang en de dagen kort zijn. Men moet dan wel heel mooi oogstweer hebben om alles vlot en in redelijke conditie binnen te krijgen. De bietenoogst wordt ook zeer laat. Zonder twijfel zullen de gevolgen nog in het volgende jaar bemerkbaar zijn, in het bijzonder bij overjarige gewassen en dus ook bij vruchtbomen. De insectenwereld is ook van de wijs, want er zijn o.a. bijna geen vliegen en blad luizen. Waarschijnlijk zijn de eerste generaties mislukt als gevolg van de koude. M. SCHARRINGA. AEWOONTE getrouw heeft vorige week het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen door middel van haar officieel orgaan „Groenten Fruit" haar zienswijze bekendgemaakt ten aan zien van de afzetmogelijkheden voor appels en peren van de oogst 1962. Het leek ons interessant om de conclusie weer te geven. We lezen daarin dat het Centraal Bureau van vie Tuinbouwveilingen voor de Nederlandse appelen en peren in het komende seizoen een vlotte afzet verwacht ondanks de grote oogsten in Zuid-Europa. De prijzen in Nederland zullen gemiddeld vrij wat hoger liggen dan in 1960-'61, ofschoon niet zo hoog als in 1961-'62. Enkele Nederlandse appel- en pererassen zullen beslist schaars blijven met als gevolg hoge prijzen. Afzetmoeilijkheden zullen dit seizoen dan ook waarschijnlijk achterwege blijven. Naar de indruk van genoemd Centraal Büreau van Veilingen zal 1962-'63 een ideaal seizoen zijn om de nieuwe E. E. G.-regelingen ten aanzien van kwaliteiten en invoerbepalingen te introduceren, in een seizoen met een overvloedige fruitoogst zouden alle nieuwigheden veel moeilijker in te voeren zijn. De schattingen van de oogsten in de Europese landen, Canada en de Verenigde Staten worden ia onderstaand overzicht opgenomen, almede de oogsten van deze landen in 1960 en 1961, alles in mil joenen kilo's. Land: appels peren 1960 1961 1962 1960 1961 1962 België 175 130 150 65 60 65 2489 866 1400 634 317 386 Engeland 666 348 458 72 52 45 Frankrijk 684 689 828 278 245 309 Griekenland 92 100 145 25 30 41 Italië 1837 2050 2320 622 750 825 Nederland 385 300 275 137 120 100 Sub totaal 6328 4483 5576 1833 1574 1771 Verenigde Staten 2246 2542 2466 556 563 591 Canada 309 284 269 34 35 39 Totaal «iii11Mi,Tiiij.f.i111 8883 T3Q2 8311 2423 2172 2101

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9