Weinig rooskleurige toestand in veehouderij STAND LANDBOUWGEWASSEN 744 MELK EN ZUIVEL PROVINCIALE SCHAPENFOKDAG VOOR ZEELAND WIJ ONTVINGEN: ZEEl'WS LANDBOUWBLAD HET zou onjuist zijn de problemen die de afzet van onze zuivel en melkprodukten ondervinden, te onderschatten of van weinig betekenis te achten. Wanneer wij op dit moment de balans opma ken aan de hand van de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek en berichten uit het be drijfsleven, dan zien we dat de gestegen melkproduktie niet weggewerkt wordt door een evenredige vergroting van de afzet. De melkproduktie beweegt zich op een hoog niveau. Vanaf 1 januari werd tot op heden in het ge hele land ruim 4 meer dan vorig jaar om dezelfde tijd geproduceerd. Hierbij valt aan te tekenen dat dit niet voor alle provincies geldt. In Noord- en Zuid-Holland ligt de produktie n.l. niet boven vorig jaar, terwijl in de zuidelijke en oostelijke provincies op dit moment een melkproduktie plaats vindt die zelfs resp. 8 tot 10 hoger ligt. DE AFZET WANNEER we over het eerste half jaar de cijfers van de voornaamste afzetkanalen be zien, dan blijkt het consumentenmelkverbruik 1 te zijn toegenomen. Het boterverbruik in het bin nenland steeg met 4 Het kaasverbruik daalde echter 1 DE UITVOER DE uitvoer van consumptiemelk steeg 5.000 ton, van condens 12.000 ton 11 melkpoeder 500 ton 3%), boter 3.000 ton 42%) en kaas 2500 ton 6%). De cijfers zijn zeker niet slecht en zouden zelfs zeer hoopgevend zijn wanneer de totale melkpro duktie maar niet in ijltempo zou uitbreiden, een verschijnsel dat overigens Europees genoemd kan worden. EEN DEEL IS ZEER MOEILIJK TE PLAATSEN I\E botervoorraad bij het V. I. B. (Voedsel V Voorzieningsbureau) is n.l. ruim 4.000 ton 21%) groter dan vorig jaar. De voorraad gecondenseerde melk liegt er ook niet om en is met ruim 29.000 ton, begin augustus ook bijna GRANEN ï\E afrijping van de granen verliep zeer lang- zaam. De meeste percelen stonden toen nog volkomen groen. Slechts in het zuiden en oosten van het land was hier en daar een perceel winter- gerst maairijp. Overigens stonden de granen er goed voor. Door zware onweersbuien was hier en daar echter sterke legering opgetreden. De geringe lengte van het graanstro, scheen op tal van per celen nog weer mee te vallen. In het algemeen komen in de granen weinig ziekten voor. In het Oldambt echter in sommige percelen tarwe een sterke bezetting met de larven van de tarwestengelgalmug, waardoor de opbrengst onzeker is. In de Noordoostpolder komen in de granen hier en daar bruine en gele roest en meel dauw voor. In Oostelijk-Flevoland werd op som mige percelen aantasting door voetziekte gecon stateerd. De opbrengst van de reeds gedorste wintergerst was goed. Voor een betrouwbaar gemiddelde was het aantal dorsresultaten nog te gering. PEULVRUCHTEN De stand van de veldbonen was goed. De loof- ontwikkeling op sommige percelen was soms iets te zwaar, waardoor de peulbezetting tegenviel. Goede opbrengsten kunnen verwacht worden. Van de 17.600 ha groene erwten, welke in mei 1962 werd geïnventariseerd, was ruim 4100 ha groene erwten geteeld op contract voor de con- servenindustrie. Gemiddeld over het gehele land staan de erw ten er goed voor. Er is dit jaar zeer weinig vreterij door knopmade en peulboorder. De erwtenop brengsten kunnen eveneens goed zijn. De schokkers op Schouwen en Duiveland be loofden een zeer goede opbrengst. In het zuiden van het land was de oogst van dit gewas reeds begonnen; elders was het nog volkomen groen. Het stro was hier en daar wat kort maar het aan tal peulen per plant was goed. Van de stambonen was de stand door de regen verbeterd. Veel neer slag kon dit gewas echter niet verdragen. In west Zeeuwsch-Vlaanderen, waar de regen later is ge komen, liet de stand nog te wensen over. De mees te percelen stonden in volle bloei. Gunstige weersomstandigheden zijn bepalend geweest voor de opbrengst 20 groter dan vorig jaar. Daarnaast gaat de inlevering van kaas bij het V. I. B. onverminderd voort en zal op dit moment circa 6.000 ton be dragen terwijl in de paar voorgaande jaren geen sprake was van inleveren van kaas bij het V. I. B. Wekelijks wordt 300 a 500 ton kaas bij het V. I. B. opgeslagen met het gevolg dat het P. Z. het ge hele land afzoekt naar opslaggelegenheid voor kaas die aan redelijke eisen voldoet. Het blijkt dat de mogelijkheden niet ruim zijn. De prijzen die de melkveehouders van keurmelk ontvangen, zullen, blijkens de melkprijsadviezen van de zui- velbonden, ongeveer even hoog zijn até voTig jaar begin augustus. Bij 3,7 vet belopen deze gemid deld ƒ16,40 per 100 kg. Daar overheen komt nog de voorschotuitkering van het Zuivelfonds van ƒ2,40 en van de garantietoeslag van circa ƒ2,80, zodat bij 3,7% vet de opbrengst circa ƒ21,60 is. Dit is een benaderd landelijk gemiddelde. DE SITUATIE IN DE VEEHOUDERIJ IS NIET BEST GEMIDDELD zal de opbrengst van de melk, wat veelal een voorlopige prijs is waarop nog een einduitkering of eindafrekening volgt, niet veel van vorig jaar afwijken. Hier staat echter tegenover dat de inkomsten van varkens en H ANDELSGE WASSEN Van het koolzaad werd een matige en van het karwijzaad een goede opbrengst verwacht. Hoewel de stand van het blauwmaanzaad verbeterd was, gedijde het onder de heersende weersomstandig heden maar matig. Het strovlas is gemiddeld korter van lengte dan in andere jaren. De strokwaliteit valt gezien de ongunstige groeiomstandighederi zeker niet tegen. Deze is gemiddeld beter dan in Frankrijk en België. Door de plaatselijk grote hoeveelheid neerslag verliep de opkleuring van het vlas zeer traag. De belangstelling voor het dauwroten van vlas nam, wegens de lagere kostprijs van het vlaslint, toe. SUIKERBIETEN Voor de bieten is er dit jaar te weinig zon ge weest. Er waren opmerkelijk weinig luizen en slechts hier en daar was een begin van de verge- lingsziekte te constateren. Naast goed ontwikkelde percelen kwamen er nog veel voor, waar de ont wikkeling een belangrijke achterstand had. Op vroeg "gezaaide percelen, waar de groei heeft stil gestaan, kwamen soms veel schieters voor. Dat de uitkomst van de eerste bemonstering van de suikerbieten dit jaar onvoordelig uitviel, was be grijpelijk. Wanneer de weersomstandigheden in de komende periode gunstig zijn, kan nog veel wor den ingehaald. Topopbrengsten zullen echter niet verkregen worden. De zaai-uien groeiden nu wel goed, maar ook dit gewas had een grote achterstand in te halen. GROEN VOEDERG E WASSEN De ontwikkeling van de groei.'voedergewassen is weliswaar verbeterd, maar laat toch nog te wensen over. Vooral in het noorden komen veel percelen voor met een te holle stand, maar ook in het zuid westen is dit het geval. De eerste snede hooi van luzerne en klaver is in het algemeen matig ge weest en ook de tweede levert te weinig op. De hergroei valt tegen en in Groningen werden ver schillende percelen rode klaver na de eerste snede omgeploegd wegens onvoldoende stand. Een groenvoedergewas dat 'n belangrijker plaats in gaat nemen, is de snijmais. De animo voor du gewas is toegenomen, omdat het goed met do maaikneuzer te verwerken is. Door het koudo weer, waarvoor dit gewas zeer gevoelig is, bleef cle ontwikkeling nu echter belangrijk achter bij normaal. pluimveehouderij zeer bedroevend zijn en zeer weinig bijdragen zoniet een negatieve invloed heb- ben op het boereninkomen. Tenslotte rest er voor de melkveehouderij nog een belangrijke post, dat is de opbrengst van de uitstoot van de rundvee stapel, de post omzet en aanwas. De nuchtere kalveren zijn 10,— of meer goed koper dan vorig jaar, de graskalveren doen 40 a ƒ50,— minder, drachtige vaarzen brengen ƒ80 a ƒ100,minder op, koeien drachtig of vers en in volle produktie doen ƒ100 tot ƒ150,— minder dan vorig jaar. Het volwassen guste vee brengt eveneens 100 a 150,minder op. Als we zeer globaal een taxatie mogen doen dan ziet het er naar uit dat de post omzet en aanwas een op brengstvermindering te zien zal geven in de prij zen van circa 13 wat nog erger kan worden wanneer de uitstoot van de herfst groter zal zijn dan normaal. Hier is wel kans op gezien de zware veebezetting en de slechte ruwvoederpositie. Wan neer we in de L. E. I.-calculaties zien dat de post omzet en aanwas per ha varieerde in het voor gaande jaar tussen de 340 en 620,— per ha, dan is het duidelijk dat de verminderde opbrengst van het uitstootvee de rentabiliteit op de veehouderij bedrijven momenteel al ƒ45 a ƒ80,— per ha ver minderd, wat al gauw 1 cent per kg melk uit maakt. De slechte uitkomsten in de varkenshou derij en pluimvee dienen hierbij opgeteld te worden. Dat de situatie in de veehouderij precair is, is duidelijk, te meer ook daar de prijzen van het veevoeder circa ƒ3,per 100 kg hoger zijn. evenals de kosten voor aanschaf en onderhoud van werktuigen, inventaris, gebouwen enz. Hoe weinig rooskleurig de toestand in de veehouderij is, wordt aangegeven in het bulletin no. 38 van het C. B. S. Behalve de hogere veevoederkosten zijn de overige kostenfactoren 11 gestegen en is de opbrengst in de veehouderij in juni t.o.v. 1960/1961 8 teruggelopen. De precaire toestand in de veehouderij is het gevolg van verschillende ongunstige factoren en is niet alleen te wijten aan de melkopbrengst. D. AP dinsdag 4 september a.s. zal de Grote Markt in Goes het trefpunt zijn van de fokkers van het Texelse schaap in de provincie Zeeland. Dan wordt n.l. de zevende Provinciale Schapenfokdag gehouden, waarvoor bijkans 300 dieren zijn inge schreven. Gelijktijdig hiermee wordt de Zuid-Beve- landse Rundveefokdag gehouden. Deze fokkersdag zal ongetwijfeld voor de Zeeuw se schapenfokkerij en met name voor de gere gistreerde een betekenisvolle worden. Immers door onderlinge vergelijking van de in te zenden dieren verkrijgt de fokker een beeld van de bereikte re sultaten. Bovendien wordt de drang tot kwaliteits verbetering door een provinciaal gebeuren als dit in sterke mate bevorderd, hetgeen het rendement van de schapenfokkerij en -houderij gunstig be- invloed. Naast een aanzienlijk aantal fokooien, rammen en lammeren, die individueel uitkomen, zijn een viertal groepen afstammelingen van goed fokkende rammen ingeschreven. Voor aankoop van jonge fokrammen of vrouwe lijk fokmateriaal leent zich deze dag bijzonder; men heeft immers een overzicht van de plaatsing der dieren en van de produktie en afstamming, het geen in de catalogus omschreven staat. t. K. van het I. L. R. te Wageningen verslag van de landelijke demonstraties van aardappelverza- melrooien en aardappeltransport te Numans- dorp en Tollebeek in 1961. Publikatie no. 64 juli '62 door ir. A. H. Siepman en ir. J. J. Terp stra. van het S. B. O. te Wageningen publikatie no. 16 over gebouwen, mechanisatie en arbeid op het weide-bedrijf. Kosten 2,op giro 94.74.76'. van het L. E. I. m' Coöperatieve of zelfstandige beregening vergelijkende kostenbeschouwingen in af- hanKenjkheid van de oppervlakte door drs. F. H. Born en B. J. te Paske. de Melkveehouderij in de Verenigde Sta ten door drs. J. I. M. Vriend. Mededeling van het M. I. B. M. Onderzoek naai de brouwKwaliteit van zomergerststammen, door dr. H. van Veldhuizen. van het L. R. te Wageningen. Mechanisatie van de saikerbietenoogst, door ir. J. Jorritsma Publikatie no. 62 van juli 1962. Een verslag naar aanleiding van de landelijke bietenrooiaemonstratie 1961 in de Over-Betuvve onder natte omstandigheden op zware klei grond (75% afslibbare delen). De resultaten van deze demonstratie hebben bewezen, aldus de heer Lamers, voorzitter van de voorberei dingscommissie, dat het rooiprobleem zijn op lossing nadert. Uitvoerige bijzonderheden ook over de afvoer van de bieten vindt U in dit verslag. JJET Landbouwoogstbericht per 30 .juli van het Ministerie van Landbouw en Visserij geeft een uit voerig overzicht van de stand van landbouwgewassen per die datum. Hoewel dit dus op basis van gegevens van een maand geleden opgesteld werd, geeft dit bericht een inzicht hoe landelijk de stand van zaken was. Wij ontlenen hieraan een aantal gegevens, opdat onze lezers een overzicht van de alge mene stand kunnen krijgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4