Secretaris K. N. L. C. maakt behartigenswaardige opmerkingen over de organisatie VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 WIE WORDT KAMPIOEN? Frankering Mj abonnement: Terneuren 50e Jaargang No. 2615 ^Officieel orgaan van de Maatschappy tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" OVERZICHT JJE maand, waarin normaal de graanoogst binnengehaald wordt, is alweer ten einde, maar nog wacht zeer veei werk. De vier weken, die de gewas sen achter zijn geraakt als gevolg van het koude weer, zijn niet meer ingehaald en zo zien wy nog zeer veel granen op het land. Tevens komt het aardappel en bietenrooien in zicht. De herfst gaat zich aankondigen. Al hopen wij op een mooie nazomer, die-zeker onze akkerbouwers best kunnen gebruiken. Deze herfst brengt dan weer de normale, steèds weerkerende zaken. De scholen aan de gang, de vacanties voorbij, het politieke leven in 's lands ver gaderzaal aan de begrotingshoofdstukken, de besturen van verenigingen en organisaties weer aan het vergaderen. Zo gaat het straks met onze organisatie, de Z. L. M., waarvan bestuur en secretariaat de belangen van de vele aangesloten leden behartigen. Zo gaat het met onze landelijke organisatie, het K. N. L. C., met de organen en com missies van het Landbouwschap, met de E. E. G. in Brussel. Naast het werk op de akker èn in de stal of schuur, wordt de welvaart van de boer en zijn plaats in de hedendaagse, ingewikkelde samenleving, mede bepaald door wat de bestuurders van E. E. G., van eigen land, van zijn orga nisaties klaar weten te maken- Vele van deze bestuurders worden door de boer zelve gekozen. Het moeten zijn vertrouwensmannen zijn. Zijn zij het ook? Stelt hij vertrouwen in hen9 |jh drie Zeeuwse Landbouw Jongeren Organisaties (C. J. B. T. B., L. J. G. en K. K. J. B.) hebben het afgelopen jaar een li-tal regionale veebeoordeUngs- kursussen georganiseerd, waaraan 150 personen deelnamen. De foto geeft een beeld van de provinciale veebeoordeliiigswedstrijd die afgelopen zaterdag te 's-Heer Abtskerke werd gehouden. Bezinning aan het begin. IN een radio-causerie voor de A. V. R. O.-micro- foon besteedde de secretaris van het K. N. L- C. Mr. E. Kuylman een aantal zeer behartigenswaar dige woorden aan deze zaken. Hjj „bezon" zich over de plaats van de standsorganisatie, juist in verband met het komende vergaderseizoen. Wij willen hier enkele van zijn uitspraken vermelden, omdat wij menen, dat het goed is, dat onze leden nog eens onder ogen krijgen wat hij gezegd heeft. Zijn woorden zijn waard om, zowel door bestuurs leden onzer afdelingen als door onze leden, over dacht te worden. V ergaderteehniek. TERWIJL de werkmethoden op de landbouwbe drijven een geweldige ontwikkeling doormaken tengevolge van de voortschrijding van wetenschap, onderwijs, voorlichting en techniek, is er in de ver gadertechniek van afdelingen, provinciale land- bouwmaatschappijen en landelijke organisaties in de ruim 100 jaar van hun bestaan maar weinig veranderd, zo stelt Mr. Kuylman vast. Toch heeft zich een moderne vergadertechniek ontwikkeld, die gebruik maakt van allerlei hulp middelen. Het zou goed en gewenst zijn als de besturen onzer afdelingen eens aan het secretariaat om inlichtingen hierover vroegen. Er zijn handige boekjes verkrijgbaar met de nodige aanwijzingen. Wij weten, dat heel wat Z. L. M.-afdelingen hun vergaderingen reeds levendiger trachten te maken. Toch is het zich verdiepen in de vergadertechniek voor ieder bestuur zeker leerzaam. Samenspel met anderen. ER zijn in de meeste dorpen en zeker in de meeste streken heel wat organisaties werk zaam, die allemaal willen en moeten vergaderen, kader willen vormen, de jeugd interesse inboeze men enz. De heer Kuylman noemde met name de coöperaties. Wij zouden daar nog verschillende an dere aan kunnen toevoegen. Zo denken wij aan de technische organisaties als verenigingen van be drijfsvoorlichting, N. F. O., groentetelersvereniging, verenigingen van oud-leerlingen, Bond van Platte landsvrouwen en jongeren. Een goed samenspel van de besturen dezer ver enigingen met de besturen van de standsorgani saties zou heel wat voordelen bieden. Dubbel werk kan vermeden worden. Samenvallen van vergade ringen en daardoor slecht bezoek eveneens. Men kan interessante programma's opstellen. Vergader- moeheid kan voorkomen worden. Wij geloven, dat de algemene opmerking van de heer Kuylnian, dat een beter samenspel vereist is, vele mogelijkheden biedt. Het zou goed zijn als de besturen onzer af delingen eens nagingen in hoeverre er vergaderin gen te combineren zijn. Men kan altijd apart het huishoudelijke gedeelte behandelen. Maar sprekers, films, een forum of wat dan ook over een onder werp, dat allen in dorp of streek interesseert, kan men gezamenlijk laten komen. Keuze van onderwerpen. IYE heer Kuylman wees in zijn radiopraatje ook op de uitbreiding van het werk van de stands organisaties. Deze uitbreiding geeft vanzelve een grotere keuze in de onderwerpen die men zijn leden voor wil schotelen. In dit verband denken wij voor onze eigen provincie aan de agrarisch-sociale voor lichting en de sociaal-economische voorlichting. In nauwe samenwerking tussen het Boekhoudbureau en het secretariaat kunnen tal van onderwerpen behandeld worden, waarbij naast de sociale vra gen, die de boer-ond.ernemer tegenwoordig omrin gen, ook de bedrijfs-economische kanten behandeld kunnen worden. Samenwerking en samenspel met de jongerenorganisatie, met de Bond van Platte landsvrouwen en met.de verenigingen van bedrijfs voorlichting en de N. F. O. kan hier zeker tot nut tige en leerzame vergaderingen leiden, waarbij ook de moderne vergadertechniek kan worden toege past. Contact met de leden. TENSLOTTE wees Ml-, Kuylman op de nood zaak van het contact tussen bestuurders en leden. Deze noodzaak is nog dringender dan vroe ger, omdat het werk van de standsorganisatie zich DENKT U AAN HET TIJDIG INZENDEN VAN UW OPLOSSING VAN DE PRIJSVRAAG ook op economisch terrein sterk heeft uitgebreid. De bemoeienissen van de Overheid met de land bouw, het landbouwbeleid in eigen land, thans ook in E. E. G.-verband, kwesties van export, overschot ten, afzet enz., zijn allemaal zaken, waar de orga nisatie mee te maken heeft en die het welzijn van de boer, zijn gezin en zijn bedrijf aangaan. De vragen, die zich voordoen, werden door de heer Kuylman als volgt geformuleerd: „Hoe kan men bereiken, dat de leiders van de organisaties, die in de praktijk over alle ge noemde zaken meepraten en op de beslissingen invloed trachten uit te oefenen, niet als voor uitgeschoven posten geïsoleerd van hun leden, hun achterban komen te staan Hoe bereikt men, dat zij zich door hun achter ban gesteund voelen En omgekeerd, hoe bereiken wij dat de indivi duele leden bij al dit werk betrokken blijven en hun vertrouwen blijven geven aan hun top mensen HET zijn vragen, waarmede iedere organisatie worstelt, want het is begrijpelijk dat het ge wone lid het meeste belang stelt in wat er direct op en rondom zijn bedrijf gebeurt, terwijl juist de voorman dikwijls geen tijd vindt in woord en ge schrift zijn leden voor te lichten. Toch is dit laatste noodzakelijk, maar er zijn onzes inziens twee voor waarden nodig. Het lid moet zijn vakblad lezen en naai de vergaderingen op zijn dorp of in zijn streek gaan. Zijn bestuur moet door een goed samenspel met ander bestuuren, door een goed uitzoeken van onderwerpen en sprekers en door een goede vergadertechniek, het bezoek aan vergaderin gen zowel voor de leden als voor de drukbezette sprekers veraangenamen. Laat ons allen, bestuurders als leden, dit in liet komende vergaderseizoen eens proberen. Inmiddels zijn wij Mr. Kuylman dankbaar voor zijn radiopraat je, dat ons de gelegenheid bood eigen, op onze organisatie betrekking hebbende, aanvul lingen te vermengen met zij" hoofdgedachte: Be zinning op de plaats van Uw organisatie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1