Fok veedag Zierikzee 753 WEDSTRIJDEN IN HET HANDMELKEN VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 Onder iets koele, doch vrij gunstige weersomstandigheden, werd alweer enige tijd geleden, H.l. op donderdag 28 juni te Zierikzee, de 8e jaarlijkse Eokveedag gehouden. Deze dag, uitgebreid met keuringen van trekpaarden, geiten, schapen, een kalveropfokwedstrijd en demonstraties der landelijke ruiters is o.i. een goede manifestatie van het platteland en verdient meer belangstelling van de bevolking die dit schijnbaar nog steeds niet zo ziet. Wij zagen goede schapen, hoogproduktieve geiten, machtige 4-spannen enz., maar zullen ons in dit artikel enkel bepalen tot het rundvee. Bij de eerste aanblik viel het ons op dat 's morgens ijverig aan het toilet gewerkt werd zodat een keurige rij schoongepoetste dieren stond opgesteld. Een volgend punt dat aandacht verdient van de inzenders is het voorbren gen om deze schone, goede dieren volledig tot hun recht te doen komen. Ons bepalend tot de kwaliteit van het ingezonden vee kunnen we zeggen dat dit in doorsnee goed was. We zullen hier enkel de 1ste prijzen vermelden met een korte weergave der la prijzen die wij in de kampioensring konden aan schouwen en enkele andere die hierbij dicht aansloten. Wat de stieren betreft kunnen we kort zijn. De oud-kampioen Edzard (Felsum Witzijde x Fittenser Rooske's Adema), van de K. I.-vereniging Schouwen-Duiveland was ter opluistering aanwezig en kan ons, ondanks zijn tekortkoming in dijen en achterbenen, altijd nog bekoren om zijn echte stierenbody. Met afstammelingen was hij niet aangegeven, doch ter plaatse werd uit de 11 aangegeven dochters nog een groep samengesteld, die het niet verder bracht dan een 2e prijs. We willen voorzichtig zijn met commentaar betreffende zijn vererving, gezien het feit dat van tevoren niet geselecteerd was, doch we waren niet voldaan over deze groep. Alleenstaand in de klasse oudere stieren behaalde de 2-jarige Adson Ger- rit W. (Jelsumer Gerard Wouter 13 x Deijne Ceasar) een le prijs en het kampioenschap, eigenaresse K. I. Vereniging Schouwen-Duiveland. De reserve-kampioene <e Zierikzee, Mina 3, 493779 K. S., geb. 4-5-'56. Prod.: 2-7 4004 4.02 161 304 3-7 4995 4.16 218 302 4-6 1620 4.27 197 309 Fokker: Ed. Verburg te Noordgouwe. Eig.: C. N. Beije te Haamstede. Foto: J. H. Lanlinga, De gelijnde Dina's Verwachting (v. Dr. Lente's Verwachting) van mevr. T. v. d. Vate—Hendrikse te Nieuwerkerk kreeg bij de jonge stieren alleen staand in zijn klasse een 2e prijs en werd automa tisch reserve-kampioen. Ter opluistering was ook aanwezig de 2-jarige Amarilla Gretha's AKA 2 (A.K.A. x Amarilla Nette's Toekomst) van het Centraal Stierenstation te Goes. De klassen jongere vrouwelijke dieren konden het peil der oudere niet handhaven, hetgeen wij als tijdelijk hopen, anders wreekt zich dat in de toekomst. Tn de behoorlijke rubriek oudste kalfvaarzen werden le prijzen behaald door: a. Emma (d. Rotterda Smits 45 uit Corrie), fokk.-eig. A. J. A. Bolijn Roosendaal, bedrijf Ouwerkerk, b. Marijke 10, fokk.-eig. C. N. Beije te Haamstede, en c. Anne ke 40, fokk.-eig. L. M. Moermond te Dreischor. Beide laatsten zijn dochters van Dr. Lente's Ver wachting. Emma werd later kampioene der vaar zen en is een behangen vaars met iets weinig har monie en afwerking. In de volgende rubriek, jongere kalfvaarzen, een wat onregelmatige klasse, werd slechts één 1ste prijs toegekend aan de iets beknopte Maaike van J. v. d. Hoek te Ellemeet. De pinken hadden 3 aardige eerste prijzen in a. Marie 5, een goede Edzard-dochter uit Prinses 73 van A. F. Schoof te Oosterland, b. Dik 27 (v. Mer cedes) en c. Bertha 23 (Rintje's Adema x beste Pompster Gregor's Rudolf-dochter)Deze laatste kennen we als een leuke pink met toekomst. Bei de laatste pinken zijn van de fokker-eigenaar A. Vijverberg Pzn. te Ouwerkerk. Bij de 1ste kalfskoeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, stond aan de kop Willemske 82 (Jelsumer Adema Rudolf x Hiltje's Adema A), gefokt door mevr. G. W. de Boer te Rauwerd en thans eigen dom van C. Padmos te Eikerzee. Zij is een typische vastgebouwde melkvaars met goed uier, haar rompbouw moet nog iets ruimer worden. Zij werd gevolgd met lb door Corrie 12 (v. Rotterda Smits 45), fokk.-eig. M. O. Hanse te Haamstede en 1c Leeuwarder 2 (d. Dr. Lente's Verwachting) fokk.- eig. A. J. Dalebout te Ouwerkerk. In de rubriek le kalfskoeien langer dan. 6 maan den gekalfd werd la Jet 16, een dochter van Dr. Lente's Verwachting en de oud-kampioene Jet 15, fokk.-eig. J. M. Dalebout te Ellemeet. We noteer den haar als een iets grote gelijnde koe van goed type, gehandicapt door weinig uier wegens on gunstige kalfdatum. Zij werd op lb gevolgd door Klazina 10, iets plat doch typisch, (v. Dr. Lente's Verwachting), fokk.-eig. B. Viergever te Zierikzee, lc. Nellie van S. Boot te Ellemeet en ld. Gerda, fokk.-eig. J. v. d. Welle te Zierikzee. Beide laatsten zijn Mercedes-dochters. De klasse hoogstens 6 maanden voor de tweede maal gekalfd werd aangevoerd door de iets platte doch regelmatig gebouwde typische Pompster Gregor Rudolfdochter Gretha 34, eig. J. v. d. Hoek gevolgd door lb. Mina 6 door Dr. Lente's Ver wachting uit de reserve-kampioene van de dag, fokk.-eig. C. N. Beije, een typische koe met goed uier doch iets minder vloeiend in de overgangen, lc. Aukje 2, eig. S. Boot vnd., ld. Alida 16 (v. Dr. Lente's Verwachting), eig. B. Hage-Oosterland, le. Suze 11 (v. Rotterda Sikkema 89), fokk.-eig. L. C. Bolijn te Zierikzee en lf. Aaltje 7 (v. Rotterda Sikkema 89), fokk.-eig. B. Hage vnd. De kleine rubriek 2e kalfskoeien langer dan 6 maanden gekalfd werden aangevoerd door de Snee- ker Diamant-dochter Leda 46, een typische melk koe, niet geheel in topvorm, eig. C. v. d. Houten te Duivendijke, lb. was voor de hoog-produktieve Jarinkje 27 (d. Dr. Lente's Verwachting), fokk.- eig. Frieslandhoeve te Ellemeet. In de goed bezette rubriek 3e kalfskoeien hoog stens 6 maanden gekalfd liepen 2 dochters van Broekster Albert 3 voorop, te weten la. Jantje 53, fokk.-eig. Frieslandhoeve vnd., een vastgebouwde koe van goed type en lb. Corrie, fokk.-eig. A. J. A. Bolijn vnd., een iets tengere doch typische koe met adel en een best uier, lc. was voor Feikje 1 A (v. Dr. Lente's Verwachting), fokk.-eig. A. J. A. Bolijn vnd., ld. Ierene (v. Mercedes), fokk.-eig. mevr. T. v. d. Vate-Hendrikse en le. Gretha 33 (v. Dr. Lente's Verwachting), fokk.-eig. C. N. Beije. Bij de koeien langer dan 6 maanden voor de 3e maal gekalfd werden eerste prijzen behaald door: a. Bea R., eig. J. M. Dalebout en b. Jarinkje 26 (vol le zuster van Jarinkje 27), fokk.-eig. Friesland hoeve. Bea is een koe van goed type met vrij goede ver houdingen. De melkkoeien hoogstens 6 maanden gekalfd voor de 4e maal, hadden slechts één le prijs in Marie (v. Rotterda Sikkema 114 uit Prinses 73), fokk.-eig. A. F. Schoof. Zij is een koe van vlot goed type met iets sabelige benen. De kleine klasse 4 maal gekalfd langer dan 6 maanden leverden 2 eerste prijzen: a. Mina 5 (v. Rotterda Sikkema 89), eig. C. N. Beije en lb Jan- ny (v. Rotterda Sikkema 114), eig. L. M. Moer mond. Mina 5, uitvoerig beschreven in het februa rinummer van „De Stamboeker" en „De Keur- stamboeker" is een koe van mooi type die iets meer stuk kon hebben. Met al haar charme wist deze tweeling later op de dag het reserve-kam pioenschap te behalen. In de goede klasse oudere koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, vielen 4 eerste prijzen met op de eerste plaats de fokkoe Prinses 73 (v. Willem Adema Jan), eig. A. F. Schoof, een goed bewaar de, typische koe met mooie maten; lb. de best bewaarde Aaltje 3 (v. Hilbrand), eig. B. Hage; lc Truus 12 (v. Bleske's Diplomaat), eig. A. W. Geel hoed, Ellemeet en ld. Vlekje R., eig. A. F. Schoof. De oudere koeien langer dan 6 maanden ge kalfd wisten maar 1 eerste prijs op te brengen en dit was dan ook een goede, n.l. Sietske 24 (v. Edel steen), eig. C. Padmos. Sietske 24 heeft een best type met goede maten en verhoudingen en de daar bij gepaste uitdrukking. Zij werd later op de dag o.i. onbedreigd kampioene. Jammer dat zij 's mid dags tijdens het défilé haar kwaliteiten niet kon JN Zeeland zijn wedstrijden in het handmelken nog van jonge datum. De eerste vond in 1960 te Poortvliet plaats. Dit jaar werden er drie ge houden, die opgenomen waren in het program ma van de regionale fokveedagen te Poortvliet, Koewacht en Middelburg. Voor de deelname zijn beperkingen echter noodzakelijk en hiertoe is het aantal op 4 gesteld. Het wedstrijdelement komt met 4 deelnemers voldoende tot uitdrukking, ter wijl het als demonstratie voor de toeschouwers overzichtelijk blijft. De deelnemers zijn een reeds geselecteerde groep en behoren tot de klasse beste melkers. Het meedoen aan een dergelijk evene ment is reeds een prestatie op zichzelf. Goed melken kan worden vergeleken met goo chelen, het zijn alleen vingerbewegingen. Een vlotte melker zit onbeweeglijk bij de koe en meikt zonder enige inspanning de koe in een korte tijd. Voor deze wedstrijden worden normaal te mel ken koeien genomen. Om de factoren van ver schil in melkbaarheid zoveel mogelijk uit te scha kelen, melkt elke deelnemer 2 koeien. De beoor deling is voornamelijk gebaseerd op: Zindelijke melkw inning, behandeling en om gang met de koe, houding^en wijze van zitten, manier van melken en vingerstanden, regel matig en krachtig melken, uitmelken en ma nier van namelken en de tijdsduur van het melken. demonstreren omdat zij reeds was vertrokken voor hernieuwd moederschap. Voor de productieprijzen, waarvoor als eis gesteld wordt 3 opeenvolgende K. S.-lijsten en minstens een 2e prijs voor exterieur, kwamen resp. in aan merking: 1. Plonie 6 R., eig. P. H. Kuijper te Ou werkerk; 2. Riehtje 4 K. S. (v. Jongema's Ver wachting) eig. J. v. d. Hoek, 3. Ina R.( eig. P. H. Kuijper, 4. Janny, eig. L. M. Moermond, 5. de oud kampioene Fokje 5 K. S. (v. Camminga Dina's Adema) eig. L. M. Moermond, 6. Sietske 24 K. S., eig. C. Padmos, 7. de oud-kampioene Jet 15 K. S. (v. Rio), eig. J. M. Dalebout, 8. Bertha 20 (v. Duco), eig. A. Vijverberg en 9. Aaltje 3 K. S., eig. B. Hage. In rubriek 20, bedrijfsgroepen van één eige naar, minstens 5 stuks ouder dan 1 jaar, behaalde C. N. Beije de la prijs met een goede vrij unifor me groep. Hij werd gevolgd met lb door L. M. Moermond met een groep vrij uniforme ruim ge bouwde dieren met bemerking op de benen. Bij de bedrijfsgroepen van minstens 3 stuks be haalde A. F. Schoof de overwinning met 3 goede koeien, gevolgd door J. v. d. Hoek op lb. In de rubriek van minstens 5 stuks zelf gefokt rundvee ouder dan 1 jaar, behaalde B. Viergever een eerste prijs met een voldoend uniforme groep dieren. Bij de zelfgefokte 3-tallen overwegend koeien, was de la prijs voor A. J. A. Bolijn met behoorlijk uniforme groep behangen dieren, lb. voor een praktisch gelijkwaardig trio van C. N. Beije (iets minder diep), lc. L. M. Moermond. Bij de 3-tallen zelfgefokte vaarzen werd geen eerste prijs toegekend. De rubriek koeien met minstens 2 direkte af stammelingen, leverde 3 goede eerste prijzen, te weten: a. Jantje 52 K. S., (v. Juliana's Rudolf), eig. Frieslandhoeve; b. Prinses 73 K. S. van A. F. Schoof, vnd. en c. Corry 6 K. S. (v. Rotterda Sik kema 89), fokk.-eig. M. O. Hanse. De getoonde fokfamilies en groepen eigenge- fokte volbloeden lieten blijken in staat te zijn de fokkerij uit te breiden indien goede fokstieren be schikbaar zijn. Goes, juli 1962. W. VAN SLUIJS. Op al de 3 wedstrijden bekampten de deel nemers elkaar op sportieve wijze. Overwegend moest om minutieuze verschillen uitslag in rang orde worden vastgesteld. De plaatsing van de deelnemers was als volgt: Oost Zeeuws-Vlaanderen Koewacht, 30 juni 1. G. C. L. J. Schout te St. Jansteen; 2. J. E. van de Waart te Hulst; 3. J. F. R. van Damme te Koewacht; 4. J. van de Waart te Hulst. Tholen Poortvliet, 66 juli 1. P. Fase te Poortvliet; 2. C. P. Kleppe te Poort vliet; 3. J. J. Sto^tjesdijk te Stavenisse; 4. C. M. van de Zande te Tholen. Walcheren Koudekerke, 14 juli 1. A. Brouwer le Domburg; 2. J. Maljaars te Aagtekerke; 3. J. Langebeeke te Gapinge; 4. D. Gideonse te Veere. Bij al deze wedstrijden was een goede publieke belangstelling, die de verrichtingen van de deel nemers nauwkeurig volgde. Het karakter van deze wedstrijden past in het kader van de fokvee dagen. Deze geslaagde wedstrijden wettigen de ver wachting, dat deze een vaste plaats in het pro gramma zullen krijgen. De hoofdass. A bij de R. V. V. D., J. LANTINGA.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13