Terugblik op de Zeeuwse Fokveedagen De SCHAPEN op de eerste Thoolse dag 751 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 196 3 (2 slot.) 5. JUBILEUM FOKVEEDAGEN W ALCHEREN DE ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Walcherse fokveedagen dit jaar op 13 en 14 juli jl. op geschikte terreinen in Koudekerke georga niseerde tentoonstelling en wedstrijden van en met landbouwhuisdieren in ruime zin, heeft de voorgaande in alle opzichten overtroffen. De eenvoudige conclusie is, dat de boeren van gemengde bedrijven van Walcheren met hun vee- en paardenfokkerij beslist toonaangevend blijven voor hun collega's elders in Zeeland. Dat men door eendrachtige samenwerking van allen die landbouw huisdieren fokken en zich hiervoor interesseren en ook door inschakeling van de landbouwjongeren in wedstrijden van kalveropfok, veebeoordeling, melken en trekkerbehendigheid een talrijker publiek dan ooit kon boeien is een zo belangrijk winstpunt dat op de ingeslagen weg dient te worden voort gegaan. Bij de oudere vaarzen kwamen op la Bontje 101 van Js. Vos en Nelly 37 van A. Poppe, allebei afstammend van Ornea Adolf. In de rubrieken kalf vaar» zen»gaven de volgende dieren de toon aan; Johanna 34 (d. Witzij's Adema uit de oud-kampioene van Oostburg Johanna 30) van P. Koole, Souburg, Bertha 12 van A. Jasperse te Koudekerke en Con nie van Plantlust van J. Maljaars, Oostkapelle, beide laatsten dochters van Ornea Adolf. De ongeveer 130 koeien die in het strijdperk traden maakten een goede indruk, mede door de grote zorg die door vele inzenders aan het toilet was besteed. De kampioenskeuring uit de besten van 15 rubrieken was als zoda nig reeds een uitstekende demonstratie in de grote ring die door velen met spanning werd gevolgd. De stal van L. P. Brasser had met twee in type toon aangevende dochters van Rotterda Sikkema 89 dubbel succes door beslag te leggen op beide hoofdprijzen. Kampioene werd de 4-jarige -Marijke 8, een kloeke en evenredige melkkoe die afgezien van haar iets gedrukte lendenen veel klasse vertoonde. Haar stalgenote en halfzuster de 3-jarige Mieneke G werd reserve-kampioene, deed in type beslist niet onder, hoewel de spenen iets vierkanter aan de uier mochten zijn geplaatst. Dat niettegenstaande de uitstekende indruk van Brasser's veestapel ooi: andere fokkers mooie prestaties leverden werd bewezen bij de keuringen van de fokgroepen van één eigenaar waaraan 23 collecties van 16 bedrijven dec - namen. De rubriek met groepen van 5 zelfgefokte koeien was uitstekend, met 4 eerste prijzen: la L. P. Brasser, lb Js. Vos, lc A. Poppe, en ld J. Ma:- jaars. In de rubriek 5 stuks zelfgefokte vaarzen vertoonde Js. Vos een prach tige uniforme collectie (1ste prijs) die veel belooft voor de toekomst. De klei nere bedrijven delen met 3-tallen goed mee; rubriek 3-tallen koeien: la A. Lorier, Souburg, rubriek 3-tallen vaarzen: la P. Verhage Wzn. Koudekerke. De koe met de beste afstammelingen was de oud-kampioene Mieneke 3 van L. P. Brasser (met 3 verschillende stieren gepaard, n.l. Dr. Lente's Verwach ting, Ornea Adolf en Witsturt A. A. 1). In haar rubriek volgden nog 3 eerste prijzen. De kampioene te Koudekerke: Marijke 8, 537461 K. S., geb. 12-l-'58. Prod.: 2.1 4215 3.69 156 324; 3.1 5299 3.78 200 304. Het gem. eiwit-gehalte is resp. 3.43 en 3.52 Fokker-eig. L. P. Brasser te Vrouwenpolder. Foto: J. II. Lantinga. In dit bestek zullen we enkele woorden aan het rundvee wijden. Bij het stierenmateriaal domineerden de 3 oud-kampioenen van de K. I.- vereniging Walcheren en de in gemeenschappelijk bezit van de Zeeuwse K. I.- verenigingen zijnde Amarilla Greta's A. K. A., die allen in het défilé optraden. Van grotere betekenis voor de veeverbetering waren echter de eerste prijzen (resp. la en lb) die de stieren Dr. Lente's Verwachting en Ornea Adolf met hun melkgevende dochters in de rubriek stieren met afstammelingen behaal den. De Lente's wat ouder en massaler, toch voldoende uniform en met goede uiers, de Ornea's nog jong (deels melkvaarzen) en wat lichter met iets weinig maat maar in meerderheid fraaier van type. De indruk is gevestigd dat de basis van de fokkerij met deze produkten is versterkt, zodat passende en goede stieren in de toekomst beste kansen krijgen voor een degelijk goede verdere nafok. De stierenverenigingen hebben veel moeite met hun stieren om in kwali teit niet verder achter te raken. De eerste prijzen onder hen waren schaars. Alleen de 3-jarige stier Bockema Jan (d. Rutje's Adema) van de vereniging Aagtekerke bracht het tot 1ste prijs maar mist, naast goede kenmerken, aan adel en diepte. Zijn kampioenschap werd betwist door de jongere 1%-jarige Mieneke's Wytsturt (d. Wytsturt Anna's Adema I) op de stal van L. P. Bras ser te Vrouwenpolder gefokt, die hoewel iets week in het achterbeen en min der manlijk nog in type, meer kwaliteit liet zien. Een 1ste prijs in zijn rubriek en reservekampioenschap was zijn loon. De rubrieken van pinken en kalfvaarzen (totaal 80 stuks) werden in het algemeen door de jury's als ..vrij goed" tot „goed" met in alle rubrieken goede tot enkele zeer goede kopnummers gekwalificeerd. Opmerkelijk was dat de middenmoot duidelijk is verbeterd. In de rubrieken jonge vaarzen vermelden we als uitlopers (met la prijzen) Treesje 12 (d. Adema 469) van Js. Vos te Koudekerke, Leentje 24 (d. Ornea Adolf) van A. Poppe te Grijpskerke en Marijke 12 (d. Wytsturt Anna's Adema I) van L. P. Brasser te Vrouwen polder. De kampioene te Koudekerke: Marjo van de Meidoorn, K. 59658, geb. in 1958. Eig. L. Louwcrse te Grijpskerke. Foto: J. H. Lantinga* De hoofdprijs voor de koe met de beste levensproduktie ging tenslotte naar de 14-jarige Richtje 3 van W. Louwerse te Gapinge die in 10 lactaties totaal 2329 kg melkvet produceerde. De in exterieur nog goed bezwaarde 33-jarige Treesje 5 van Js. Vos gaf de meeste melk n.l. in 10 perioden 61.383 kg melk maar kwam in melkvetproduktie met 2288 kg op de tweede plaats. Het is tenslotte aangenaam te kunnen vermelden dat de organisatie van deze Walcherse hoogtijdagen, dank zij vlotte medewerking van velen, zodanig was dat geen van de diverse onderdelen van het programma in de verdruk king kwam. Goes, 19 juli 1962 Ir. W. L. HARMSEN. OP de eerste dag van de op 6 en 7 juli gehouden Thoolse Dagen te Poortvliet waren naast het rundvee, de paarden en de geiten een goede col lectie geregistreerde schapen van het Texelse ras aanwezig. In totaal waren voor deze regionale fok- dag 81 schapen ingeschreven. Een voldoend aan tal, waaruit een conclusie getrokken kan worden met betrekking tot de stand van de schapenfokkerij op het eiland Tholen. Met een zekere bedoeling schrijven wij van een voldoend aantal, omdat wij van mening zijn, dat de kern van enthousiaste, met oordeel te werk gaande schapenfokkers op Tholen nog aangevuld kan worden uit de categorie schapenhouders, die meer als vermeerderaars aangemerkt moeten wor den. Hef is in het belang van elke schapenhouder, dat er gestreefd wordt naar het betere; een schaap met gunstige vlees-vetverhouding, een ruime, vol doend diepe voor-, midden- en achterhand en een goede wolopbrengst. Vandaar, dat het bezoeken en deelnemen aan fokdagen, voor het volgen van de fokrichting van uitermate groot belang is. Algemeen mag gesteld worden, dat de stand van de fokkerij op Tholen niet in bijzondere mate af week van die van voorgaande jaren. Het gebruik van goede fokrammen dient echter, gezien het type van de jongere dieren op de voorgrond te staan. Het tijdstip, waarop deze fokdag de laatste jaren wordt gehouden is voor schapen enigszins aan de vroege kant. De dieren komen begin juli, net nadat ze zijn ontdaan van hun wolvacht, niet op hun voordeligst uit. Dit bezwaar mogen wij echter niet al te zwaar opnemen, gezien de betekenis van het gelijktijdig en massaal optreden van geheel vee- en paardenfokkend Tholen. Kammen. Bij de tweejarige en oudere rammen werden 2 eerste prijzen toegekend, la werd de vol doend soortige, sterke ram Z 619 van J. Boonman te Oud-Vossemeer en lb de typische, evenredig ge bouwde ram Z 682, die in het beenwerk even cor recter kon zijn, van M. A. Geuze te Oud-Vossemeer. Bij de jaarling rammen werden eveneens twee eerste prijzen toegekend, la \Verd de typische, ge stopte ram Z 700 van C. W. van Dalen te Tholen en lb zijn volle broer. Z 699, die qua type weinig onderdoet voor eerstgenoemde, maar iets onregel matiger is in de bovenlijn, eig. J. P. van Gorsel te Tholen. Kampioen bij de rammen werd Z 700 van C. W. van Dalen en res.-kampioen Z 619 van J. Boonman. Ooien- Bij de enkeling ooien, geboren vóór 1961, werd de vijfjarige, evenredig gebouwde ooi Z 4038 la geplaatst en haar stalgenoot Z 4827 lb, eig. M. A. Geuze te Ooud-Vossemeer. Bij de jaarling ooien werd de typische 7424 l.o. van L. A. M. Elenbaas te Scherpenisse aan de kop geplaatst. Ooien met lammeren. In de rubriek oudere ooi met ooilammeren werd Ooi Z 4696, vergezeld van lammeren met fraaie koppen, van L. A. M. Elen baas te Scherpenisse la geplaatst; lb werd in deze categorie Z 4705 van M. A. Geuze te Oud-Vosse meer. Bij de ooien met ooi- en ramlam werd aan het uniform geheel (ooi Z 4706) van M. A. Geuze een la prijs toegekend, lb werd ooi Z 3548 van dezelf de eigenaar. De oudere ooien met ooilam hadden een goede toonaangever in hun klasse, n.l. de fraai gelijnde ooi met iets enkele hals Z 4698 van L. J. Vermaas te St. Maartensdijk. Aan de ruim 9-jarige ooi Z 2927, vergezeld van een best lam, van C. L. Geluk te Sint Maartensdijk, werd een lb prijs toegekend. Bij de ooien met ramlam waren het twee kop pelgenoten van M. A*. Geuze te Oud-Vossemeer, die de eerste plaatsen innamen, la werd ooi Z 4707 met de bemerking van een goed geheel en lb ooi Z 4041. Bij de jaarling ooien met ooilam werd de eerste plaats ingenomen door ooi 7189 l.o. van L. J. Ver maas te Sint Maartensdijk. Een fraai gelijnd, goed ontwikkeld lam vergezelde haar móeder. De hier op volgende lb werd ingenomen door de niet te diepe ooi 7190 l.o. van dezelfde eigenaar. De aangevoerde tweetallen ooi- en ramlammeren van één vader kwamen niet voor een eerste prijs in aanmerking. Het type, ontwikkeling en de kwa liteit van de huiden liet overwegend te wensen over. Voor Wfct kampioenschap van de ooien werden acht candidatcn aan de jury voorgesteld. Na enig wikken en wegen zegevierde tenslotte de vijfjarige, typische, evenredig gebouwde ooi Z 4041 van M. A. Geuze te Oud-Vossenieer. Aan haar halfzuster Z 4707, die even ondieper is in de achterstand, van dezelfde eigenaar, werd het res.-kampioenschap toegekend. J. H. TER KEURS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11