De marktpositie van contractteeltgewassen BROUWGERSTMARKT DE O L V EH VAN 1 879 T29 MARKTBERICHTEN LEVENSVERZ E K E R I N G i mJm&m VRIJDAG 24 AUGUSTUS 196Ü augustus-overzicht. Ï|E marktpositie van contractgewassen die tegen een vaste prijs worden gecontracteerd, is voor de telers slechts indirect van betekenis, want de contracterende kweker/handelaar of industrie draagt zelf het risico van afzet en handelsprijzen. Toch is het logisch dat een gunstig marktperspectief met veel vraag van invloed is op de toepassing van de teeltvoorwaarden en de kwaliteits'voorschriften. Zo is deze zomer de oogstperiode van de contractteelt voor de conservenindusti ie met als hoofdzaak de campagne van conserven- erwten zeer laat en de opbrengsten variëren sterk rondom 1500,per ha. Na de voorspoedige afzet van gioentenconserven, zowel blik, glas als vries- conserven, heeft de industrie aandrift tot een zo lang mogelijke seizoens campagne- dit jaar met late bloei tot in augustus. Voor de tarratie bij leve ring per kg peul, naast afrekening op ha-basis of per kg gedopt met de zgn. tenderometer hei: meest voorkomende systeem, wordt min of meer samenge werkt met commissies uit de contracttelers, deels met intermediair van de Peulvruchten Studie Combinatie als neutrale instantie. Bij een opbrengst van b.v. 12 ton peulen per ha tegen b.v. een prijs van 12 cent per kg of 10 ton a 14 cent. is de opbrengst wellicht in evenwicht met een goed gewas rijpe erw ten, althans naar het huidige markt vooruitzicht waaronder ook dat van erw tenstro. Het groene-erwtenloof wordt door de industrie aan de fouragehande- laren verkocht, Voor de telers schuilt het risico van doperwten echter in hoofdzaak in de beperkte keus van geschikte rassen voor blik- of vriesconservering, ook al doen de kwekers hun best voor nieuwe, meer oogstzekere rassen, vroeg rijp en bestand tegen nachtvorst en diverse ziekten. Ingedeeld in rondzadige zoals Gloire de Quimper en gekreuktzadige rassen als Kalvedon Wonder, is het wachten op aanwinsten van Nederlandse kwekers als Finette, Double One en Kaiva. Bij de stamslabonen is de opgave de dubbele zonder- draad te verbete ren, o.m. ten behoeve van het mechanisch oogsten. Ook de verwerking van tuinbonen en kapucijners tot conserven neemt toe, afhankelijk van de markt- vooruitzichten en de contractteeltorganisatie, met inschakeling van tuinbouw veilingen ten aanzien van de prijsvorming. Wat de algemene en bijzondere teeltvoorwaarden betreft, is het van groot belang dat voor Zeeland, Brabant en Holland door de lamtbouw- standsorganisatK s in deze gewesten een Stichting voor de contractteelt is opgericht om bemiddeling te verlenen bij het opstellen van contrac ten <-n de uitleg daarvan, annex het geven van voorlichting omtrent de betreffende teelt van zowel land- als tuinbouwgewassen. Het is te wen sen dat de belanghebbende handel en industrie die deze gewassen voor hun grondstof voorziening nodig hebben, hieraan in hun eigen belang medewerking verlenen, mede door regelmatig voorlichting te geven over de marktpositie waarmee de contractprijzen en de diverse teelt- voovvaarden ten nauwste verband houden. IYTT geldt in het bijzonder voor de contractteelten op participatieprijs, U waarbij de teler een bepaald percentage van de netto-handelsprijs ont vangt. Hierdoor is in korte jaren de contractteelt van gazongraszaden populair geworden. Nu dreigt dit participatiecontract door onbehagen over de afreke- ningen van oogst 1961 evenwel in diskrediet te raken, daar de financiële uit- komsten 20 tot 50 lager zijn dah weleer, toen opbrengsten van 2000,— en meer per ha weinig aanleiding gaven tot kritiek. Vanuit de Wleringermeer voeren de drie landbouwstandsorganisaties in andere teeltgebieden thans actie om meer uniforme teeltvoorwaarden, periodieke marktberichten, speciaal over de export van graszaden en medezeggenschap van zgn. contractcommissies namens de telers ten aanzien van de wijze van contracteren, de aftrekposten voor bewerkings- kosten en kwaliteitskortingen en -toeslagen door inschakeling van des kundigen. WAAR verluidt stellen de drie centrale landbouworganisaties zich achter deze actie, met medewerking van het Landbouwschap, terwijl het over leg met de organisatie van de graszaad-kweekbedrijven nu op gang is geko men. Tot dusver verzetten de contractfirma's zich tegen exportmarktnoterin. gen en werd meer en meer afgeweken van de tot dusver geldende Algemene Teeltvoorwaarden De laatste jaren werden de kwaliteitseisen in de exporthandel naar Enge land en de Verenigde Staten ten aanzien van schadelijke onzuiverheid welis waar hoger, maar het prijsniveau bij oogst 1960 ca 50,per 100 kg lager. Van roodzwenk is de contractteelt in het geheel niet meer lonend. In- •middels is de marktinzinking voor het éénjarige Wèsterwolds raaigras na rigoureuze inkrimping van de contractteelt tegen vaste prijs, dus direct reage rend op te lage prijs, weer met ca ƒ100,— groothandelsprijs aan de betere hand. Denemarken is met graszaden op de exportmarkt een grote concurrent, maar volgens de Voorzitter van de samenwerkende Deense zaadtelers-coöpe raties daalde de Deense export tof 6700 ton, terwijl dat van Nederland opliep tot rond 9500 ton. Het graszaadareaal in 1962 is in Denemarken evenals in Nederland nog weer enigszins uitgebreid, hoewel de marktprijzen de Deense produktiekosten voor diverse soorten nauwelijks kunnen dekken. De binnen landse afzet is in Denemarken door het kunstweidensysteem evenwel belang rijk groter dan in Nederland. De ontwikkeling van het Euromarktbeleid inzake granen zal voorts van grote invloed kunnen worden op de animo voor contractteelt. Een redelijke contractbasis, waarbij de risico's van een wissel vallige exportmarkt evenwichtig over beide contractpartijen worden verdeeld, zal zich daarbij evenwel als een noodzakelijkheid aandienen. Wat de teelttechniek betreft heeft ons. land een voorsprong op concurrenten door hogere zaadopbrengsten, maar ook door een strenge veld en kwaliteits keuring in het algemeen belang, waardoor do contractteeltbedrijven en de contacttelers op geschiktheid en ambitie worden geselecteerd. Verstrekt door N. V. Gebr. van den Akker Agenturen, Rotterdam, tel. 0.10 - 134655. De kwaliteit van de geoogste gerst is beter dan al gemeen verwacht werd. Sortering en opbrengsten blijken zeer goed te zijn. Het eiwitgehalte is bijzonder laag; wij hebben voor de Balder nog geen percentage boven 10 vastgesteld. Alleen het vochtgehalte fluc tueert bijzonder, en wel van 13,5 tot 22 en soms nog wel hoger. Het ziet er naar uit, dat wij, wat betreft de afzet mogelijkheden voor brouwgerst een moeilijk seizoen tegemoet gaan. Evenals in ons land, zijn ook de oog sten in Frankrijk en Duitsland zowel in kwalitatief als in kwantitatief opzicht goed. Geschoonde Duitse brouwgerst wordt tevergeefs op basis 31,85 cif Mannheim aangeboden. Franse brouwgerst wordt op dezelfde basis voor 30,60 naar Duitsland geoffreerd, terwijl wij deze in ons land onder 30,kunnen kopen. Wij zullen dit jaar in enge konkurrentie met de Franse exporteurs en de Duitse boeren onze positie bij de Duitse mou terijen moeten handhaven, zodat de Hollandse brouw gerst; bij de Duitse mouters een belangrijke plaats blijft innemen en wij in de komende jaren, die, naai wij aannemen gemakkelijker zullen zijn, weer veel brouwgerst naar Duitsland kunnen exporteren. Hol land mag zich onder geen beding door Frankrijk van de Duitse markt laten verdrijven! Het is de opzet van de E. E. G. om een vrij stabiel prijsniveau te creëren, dit n.l. door middel van in voerheffingen, die dagelijks aan kleine fluktuaties op de internationale markt aangepast worden. Het ziet er naar uit, dat in het komende seizoen inder daad grote prijsfluktuaties, zoals wij die b.v. het vorig seizoen gekend hebben, niet voor zullen komen, te meer daar o.a. de Duitse invoerheffing gedurende het seizoen zes maal met 0,36 per 100 kg verhoogd wordt. -•* Wat er ook zal gebeuren, het staat v^st, dat het komende seizoen in vele opzichten volkomen anders zal zijn dan het vorige. Vorig jaar om deze tijd had den wij b.v. reeds meer. dan honderd kontrakten Hol landse Balder brouwgerst, (variërend van 100 tot 400 tons) met onze buitenlandse afnemers afgesloten. Dit aantal is thans verhoudingsgewijs gering, waaruit 'ge concludeerd kan worden, dat thans nog slechts een kleine hoeveelheid van de oogst naar het buitenland is verkocht. Het vorig seizoen kwam het C. B. K. op 2 augustus in de markt en kocht binnen twee dagen meer dan 10.000 ton voor september/oktober afname tegen een prijs van 28,50 plus premiën. Tot heden heeft het C. B. K. nog geen Hollandse brouwgerst van de nieu we oogst gekocht. Verwacht wordt, dat de Duitse regering voor uit voer van gerst een exportpremie zal verlenen op de hoogte van de invoerheffing. Zodra dit het geval is, zal geschoonde Duitse brouwgerst in Nederland bene den 32,geleverd kunnen worden en wel gedurende het gehele seizoen. Invoerheffing België t.o.v. Frankrijk Holland Derde landen deze week B.fr. 43 B.fr. 16 B.fr. 145 vorige week 43 16 149 per 100 kg Invoerheffing Duitsland deze week DM 115,21 DM 98,90 DM 203,60 Vorige week 118,12 101,01 203,60 per 1000 kg Hoewel men vaak door de vele invoerbepalingen de indruk krijgt, als zouden wij ons, wat betreft de gra nen, op een geïsoleerd eiland bevinden, toch worden onze prijzen wel degelijk door de internationale markt beïnvloed. GROENTEN- EN FRUITMARKT In de zuidelijke helft van het land hebben flinke aanvoeren van prinsessebonen plaatsgevonden. Met name geschiedde dit in Barendrecht, Kapelle en Ber gen op Zoom. De prijzen die vorige week nogal ge daald waren, hebben zich deze week enigszins her steld. Zo liep de le kwaliteit op van 0,65 naar onge veer 0,80 per kg. Kennelijk was op de aanvankelijk gedaalde prijzen de vraag meer algemeen geworden. De afzet vond nog bijna uitsluitend naar de binnen landse verse markt plaats. Ondanks dat het aanbod van de diverse soorten zomerkooi beperkt is, vallen de prijzen tegen, mede doordat er weinig exportvraag bestaat. In Broek op Langendijk deed rode kool dinsdag 4,50—14 en gele kool 4,50-—10,50 per 100 kg. Groene kool kwam doorgaans niet boven 15. De animo voor witte kool was ook al niet sterk. Hiervoor werd 48 per 100 kg gegeven. In Zeeland verkreeg de aanvoer van pruimen reeds flinke betekenis. Ook het sortiment werd wat rui mer. Op vrijdag liep de markt tijdelijk op. De Czar- pruim deed toen 1,622,16 per kg, terwijl de On tario 1,702,16 opbracht. Op maandag daarna liepen de noteringen snel terug. De prijsdaling- be droeg per kg ongeveer 70 tot 90 cent. By een veel ruimer aanbod was dit ook wel te begrijpen. De aanvoer van appelen is verder toegenomen. De hoofdschotel werd nog gevormd door Yellow Trans parent. Verder werden aangeboden Stark Earliest, Perzikrode Zomerappel, Beauty of Bath en Earlv Victoria. De prijzen zijn wel gedaald, maar deson danks heel gunstig gebleven. De afzet vond plaats naar de binnenlandse markt en in toenemende mate naar West-Duitsland, België en Zweden. Geleidelijk komen er meer kroten aan de veilingen. De vraag voor export is wat teruggelopen, die van het binnenland bleef op peil. Tot een prijsmatiging kwam het nog niet. Meestentijds werd ƒ0,10ƒ0,16 per kg betaald. BROUWGERSTNOTERINGEN VAN 20 AUG. 1962. „Balder" brouwgerst: kiemkracht 95 vocht 17 doorval 5 augustus/september ƒ28,90 bie den, 29,gedaan en laten; september 29,25 gedaan en bieden; oktober ƒ29,50 bieden. „Balder" brouwgerst: kiemkracht 98 vocht 16,5 doorval 1 augustus/september 30,75 bie den, ƒ31,gedaan en laten; september ƒ30,75 bie den; oktober 31,bieden. In de loop van deze week zijn de pryzen van brouw gerst aanzienlijk gestegen. Naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld is de oorzaak hiervan uit sluitend te verklaren idoor vraag van de zyde van speculanten. De hogere pryzen zyn n.l. noch in Duits land noch in België te maken. Derhalve kan ver wacht worden dat de huidige vastere tendens van voorbijgaande aard zal zyn. 'Adv.) X -•••, ',-r. v'. J i.';v 'o KÖRTENAERKADE t, S-GRAVE NHAGE. BIJKANTOREN: AMSTERDAM. ARNHEM. EINDHOVEN,'S-GRAVENHAGE, GRONINGEN. ROTTERDAM, UTRECHT

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9