BOERENJEUGD Wie wil een half jaar in Frankrijk werken? Zwitserse landbouw jongeren op Schouwen en Duiveland 739 DE EERSTE PROVINCIALE VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJD Z. L. M. L. J. G. WALCHEREN DE NIEUWE GROENTE „KUSSA' BIJZONDERE TUINBOÜWCURSUSSEN INGESTELD KLEINFRUIT-WENKEN ALGEMENE TUINBOUWCURSUS DER Z.L.M. TE KLOETINGE V R IJ D A G 24 AUGUSTUS 1962 OP het Volkshogeschoolcentrum „Méridon" te Chevreuse (S. et O.) in Frankrijk kunnen van half september tot half maart a.s. nog enkele huishoudelijke assistentes worden geplaatst. Plattelands- meisjes, die thuis zijn en een half jaar gemist kunnen worden, vinden hier een mooie kans om iets van Frankrijk te lei en kennen. Het kasteel Méridon" ligt in de prachtige vallei van Chevreuse, op 35 km afstand van Parijs. Het is er een komen en gaan van groepen Nederlanders, die door een verblijf op „Méridon" iets over Frank rijk horen en tegelijkertijd veel van het land zien. In de meeste cursussen staan excursie's naar Pa rijs, Versailles en Chartres op het programma, maar ook worden veel bezoeken gebracht aan Franse instituten, boerderijen e.d. De meisjes, die in de huishouding werken, moeten flink aanpakken, maar kunnen tegelijkertijd een af wisselende en boeiende tijd beleven. Men moet 21 jaar zijn, voldoende huishoudelijke kennis en er varing hebben en zich voor 6 maanden verbinden. Men wordt verzekerd voor ziekte en ongevallen en men verdient naast kost en inwoning een zakgeld van 90 N. Fr. per maand. De reis AmsterdamParijs en terug wordt vergoed en men krijgt 1 vrije dag per week. Meisjes, die aan deze voorwaarden voldoen, belangstelling voor Frankrijk hebben en graag; willen meewerken op „Méridon", kunnen schrijven naar; Volkshogeschool Bergen te Bergen (N. H.). 7E VEN TIEN Zwitserse Landbouw Jongeren brachten 14 dagen een bezoek aan Schouwen en Dui- veland. Zij werden ondergebracht bij leden van de afdeling. Deze uitwisseling tussen de afdeling en de Zwitserse Landbouw Jongeren kwam tot stand door bemiddeling van de Stichting Uitwisseling te Bergen in de persoon van de heer Maandag. We spraken van uitwisseling, omdat volgend jaar in de maand juni of juli een tegenbezoek aan deze groep zal plaatsvinden, wat hopelijk als resultaat heeft een betere verstandhouding, een beter begrip, en het leren van eikaars landbouw. BELEVENISSEN. U OOR AL om aan dit laatste tegemoet te komen was het programma dan ook sober gehouden. 24 juni werd de groep door enkele leden afgehaald aan hel station te Roozendaal. Aan het veer te Anna Jacobapolder-Zijpe kregen de gasten hun eerste bange ogenblikken. Er stond een stevige bries, welke de pont een beetje aan het slingeren bracht. Daar echter de eilandbewoners onbezorgd de pont opstapten overwonnen ook de gasten hun vrees. In Zierikzee waren de verdere leden aan wezig om hun gasten af te halen, waar ook een welkomstwoord tot de Zwitserse gasten gericht w.era. Daarbij bleek voor het eerst dat de taai moeilijkheid natuurlijk wel een punt zou worden. Direkt daarna, hebben de Zwitsers afscheid van elkaar genomen waarna de haardsteden, her en der verspreid over het eiland, werden opgezocht. De volgende dag, 25 juni, stond vermeld als ..Rust- of Werkdag". De gasten mochten zelf kie zen wat ze wilden. Bijna allen zagen deze keuze niet zo zwaar en bleken er niet afkerig van om de handen uit de mouwen te steken. Hierbij zij van de drie Zeeuwse Landbouw Jongeren Orga nisaties (C. J. B. T. B„ L. J. G. en R. K. J. B.) vindt plaats op zaterdag 25 augustus vanaf 's morgens 10 uur op het bedrijf van M. H. van Liere, Sinouts- kerke 8 te 's Heer Abtskerke. Als u vanaf Goes in de richting 's Gravenpol der rijdt, kunt u het bedrijf door bordjes makke lijk vinden.) Wij hopen dat deze nieuwe gebeurtenis de grote belangstelling van onze leden en van veeminnende Zeeuwen zal hebben! De ploegwedstrijd afd. Walcheren die op 25 augustus zou worden gehouden, wordt verschoven "aar I september a.s. echter opgemerkt dat de groep uit 14 dames en 3 heren bestond. Het werken bleef echter voor het grootste deel van de groep beperkt tot huishoude lijk werk. Dat dachten wc tenminste, doch al spoedig bleek dat bijna alle dames verreweg het werk op de akkers prefereerden. Een bezwaar was alleen dat de gasten last van de kou hadden, alhoewel de temperatuur in Zwitserland echt niet veel hoger ligt. Men beschouwde de wind als de boosdoener. Daar wisten de „Schouwenaars" wel raad op. De moeders doken snel in de kleerkast om wat winterkleren op te diepen voor de „kouwe lijke" gasten. Dinsdag 26 juni werd een bezoek gebracht aan de Landbouw Huishoudschool, het muséum, stad huis en het bureau dei- Herverkaveling te Zierik zee. Hierbij was de Duitse taal de voertaal wat ook door alle rondleiders voortreffelijk werd ge-^ sproken. Bij de herverkaveling' werd bij de uit eenzetting gebruik gemaakt van dia's, wat de gasten natuurlijk mooier vonden. De volgende dag stond weer als Rust- of Werk dag op het programma. Deze gelegenheid werd door vele gastheren of gastvrouwen aangegrepen om hun logé's wat meer van het eiland te laten zien, waarbij de „Schouwenaren" in hun beste Duits de' gasten uitleg gaven. Donderdag 28 juni werd wederom een bezoek aan Zierikzee gebracht. Ditmaal ging het om de Coöperatieve Aan- en Verkoop vereniging, waar o.a. de silo werd beklommen. Hier bovenop ge komen ontrolde zich een prachtig panorama voor de Zwitsers. Daarna werd een gezamenlijke broodmaaltijd genuttigd in hotel „Concordia". Tijdens deze eterij passeerde tot veler verrassing een echt draaiorgel. Dat was een grote attraktie. Kosten noch moeite werden gespaard en het draaiorgel gaf minstens een half uur achter elkaar de ene deun na de andere ten beste. Ondertussen fotograveerden de Zwitsers het apparaat van on der tot boven. Na het eten werd de middag be steed aan het bezoeken van de „Fokveedag". De volgende dag, vrijdag 29 juni, was wederom een „Rustdag". NOC. MEER KONTAKTEN. VOOR het weekend waren uitgenodigd een af deling van de L. J. G. uit Groede en een af deling uit Herveld. De afdeling uit Groede werd afgehaald aan „De Val". De afdeling uit Herveld was wegens autopech verlaat, zodat van afhalen niet meer gesproken kon worden. In de middag heeft men een rondvaart langs de Deltawerken te Bruinisse gemaakt. Vooraf werd in twee talen een uitleg gegeven, waarna een wan deling over de nieuwe dijk werd gemaakt. Aan het eind van de dijk is de werkhaven. Daar zijn we aan boord gegaan, om ook vanuit zee het werk te kunnen bekijken. Ook nu kwam de watervrees bij de Zwitsers weer snel boven, wat nog verergerd werd door de speelse schipper die af en toe de motor stopte, waardoor het scheepje een speelbal van de golven werd. Toch is niemand zeeziek ge worden. De avond was uitgetrokken als balavond met een daaraan voorafgaande koffiemaaltijd. Bij dit laatste onderdeel kwam ook de afdeling uit Herveld nog aanzetten, zodat ze met de neus in de boter vielen. De tafel werd geleid door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer H. C. v. d. Maas, wat door ons zeer gewaardeerd werd. (Wordt vervolgd TUINBOUW J\E laatste tijd is veel aandacht besteed aan de nieuwe groente „Kussa". Door publiciteit door televisie, radio, dagbladen en tijdschriften heeft nu in Nederland vrijwel iedereen van deze zomergroente gehoord, maar er zijn er nog veel, die de vrucht nog niet gezien en nog niet geproefd hebben. Kussa is een komkommerachtige vrucht, die van oorsprong thuis hoort in de tropen en sub- tropen. De smaak is echter heel anders dan van de komkommer, terwijl de bereidingswijzen veel groter zijn dan van deze vrucht. Men kan ze ge kookt, gebakken en rauw bereiden. Over smaak valt niet te twisten en zo lopen de meningen over de smaak uiteen van niets bijzonders tot een „feestmaal" en alle uitdrukkingen van smaak, die daartussen liggen. Hoewel Kussa van oorsprong uit warme tot zeer warme streken afkomstig is, is thans een selectie in de handel, die het in onze streken heel goed doet en een ruime oogst geeft. Het vor.gd jaar werden op kleine schaal proeven met oe.e groente genomen, terwijl dit jaar de Kussa op ue veiling wordt aangevoerd en op deze wijze m c.e handel komt. De prijzen zijn zodanig, dat Kussa niet tot de dure groente behoort. Door het grote aantal vruchten per plant is het voor de teler een aantrekkelijke teelt. In de schooltuin van de Lagere Landbouwschool te Oudelande zijn enkele Kussaplanten te bezienu- gen. Er zijn daar twee veldjes. Op het ene veiu(e staan planten van de koude grond, op het andere veldje planten, die uit de koude bak afkomsug zijn. De zaden van beide veldjes zijn op dezenue dag gepoot. De planten uit de koude bak zijn ver plant, toen ze hun eerste echte bladeren hadden. De planten van de koude grond hadden toen pas hun lobben boven de grond. Bij verdere groei haai den de planten van de koude grond de andere steeds verder in en de eerste vruchten waren af komstig van de planten van de koude grond. £>ij deze ontwikkeling heeft het weer natuurlijk in vloed gehad, doch uit deze proef blijkt wei, aat deze selectie van het Kussazaad goed is aange past aan het Nederlandse klimaat. Ieder die belangstelling heeft voor de „Kussa", is welkom in de schooltuin te Oudelande. in planten staan nog in bloei, de eerste vruchten zijn reeds geoogst en de nieuwe vruchten ontwikken n zich voorspoedig. |YE minister van Landbouw en Visserij heeft bijzondere cursussen ingesteld waar respec tievelijk de groenteteelt, de bloementeelt, de bloembollenteelt en de boomteelt als hoofdvakken worden onderwezen. Door het volgen van één dezer cursussen kun nen gevestigde telers toegang krijgen tot een andere sector van de tuinbouw dan die waarvoor zij op grond van de Wet Erkenningen Tuinbouw en de daarop gebaseerde algemene maatregelen van bestuur erkend zijn. Hetzelfde geldt voor fruittelers, die voldoen aan de door de minister bij beschikking vastgestelde vereisten, die zijn afgestemd op die welke gelden voor het verkrijgen van een erkenning in één van de andere sectoren van de tuinbouw. FRAMBOZEN. Frambozeschorsgalmug. Er ko men veel larven van de frambozeschorsgal- mug voor. Zoals bekend, bevorderen deze de aantasting van stengelziekten. Bestrijding: Vooral het onderste gedeelte van de stengels bespuiten met 0.09 parathion. ZWARTE BESSEN. Meeldauw. Plaatselijk komt een ernstige aantasting van meeldauw op zwarte bessen voor. Zodra enige aantasting wordt waargenomen, spuiten met 0.05 ka- rathane. (Pas op voor overdosering!). Deze bespuiting enkele malen herhalen met tus senpozen van 7 dagen. BRAMEN. Grauwe schimmel of botrytis. Vooral op beschutte percelen moet een regelmatige bestrijding van vruchtrot worden uitgevoerd. In verband met de veiligheidstermijn geen thiram meer gebruiken, doch captan of Phal- tan. Bij voldoende deelname zal in oktober weer met een Algemene Tuinbouwcursus te Kloetinge wor den begonnen. Het cursusgeld bedraagt per win terhalfjaar circa ƒ15,de minimumleeftijd is 17 jaar. Belangstellenden kunnen zich aanmelden tot 15 september a.s. bij de heer J. Hofstee, Vogelzangs- weg 40, Goes; de heer G. Toorenaar, Proefstation, Wilhelminadorp of bij het Secretariaat der Z.L.M., Landbouwhuis te Goes (telef. 5010). GROTERE VAKBEKWAAMHEID vormt 'een mogelijkheid tot „heter boer" zijn- Deze overweging heeft de L. J. G. het plan op doen vatten om een kursus te organiseren op de praktijkschool te Sehoondijke. Deze vindt plaats van 12 t/nï 16 november a.s. Geeft U zich voor deelname nu reeds op. De capaciteit van de school is beperkt, dus „wie het eerst is het eerst maalt". Vermeldt bij uw opgave of U voorkeur hebt voor een kursus trekkeronderhoud of een werktuigenkursus. De kosten van de kursus bedragen totaal 40,Daarvoor hoeft U het dus niet te laten. Nogmaals: Geeft U nu op en wel vóór 8 september a.s- aan; Het sekretariaat van de L. J. G. Zeeland, Landbouwhuis, Goes.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19