Prijzen contractzaadteeltgewassen 707 DE HEER I. VAN DE SANDE 75 JAAR VLASVERWERKINGSCERTIFICATEN DE STIKSTOFVOORZIENING ONDERVINDT STAGNATIE DOOR DE GROTE VRAAG BENUT UW STOPPEL VOOR ONKRUIDBESTRIJDING VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1963 Vandaag, vrijdag 10 augustus, juist op de dag- dat ons Zeeuws Landbouwblad verschijnt, viert de heer I. van de Sande zijn 75e verjaardag. Op deze plaats willen wij de heer Van de Sande, die reeds meer dan een halve eeuw voor de Z.L. M. het Zeeuws Landbouwblad uitgeeft en daar altijd zijn volle zorg aan besteedt, van harte gelukwen sen met deze dag. Wij wensen hem nog vele jaren in goede gezondheid toe VANWEGE de provinciale voedselcommissaris- sen zijn inmiddels aan de telers van vlas zgn. verwerkingseertifieaten („bonnen") toegezonden Deze bonnen dienen voor de praktische uitvoering van de door de overheid voor oogst 1962 getroffen steunregeling voor de vlasindustrie. Iedere teler heeft voor elke hectare vlas volgens de jongste mei-inventarisatie 8 bonnen ontvangen. Deze bon nen hebben elk een waarde van 20,maar ze kunnen alleen door de (Nederlandse) verwerker van het vlas worden verzilverd. Misschien ten overvloede moge erop worden ge wezen, dat het de bedoeling is, dat de vlasteler bij verkoop van het vlas deze bonnen aan de koper ter hand stelt; aangenomen is, dat bij elke bon 1000 kg ongerepeld vlas behoort. Omdat de boer zelf de bonnen niet kan verzilveren, zal hij ze dus in de verkoopprijs van zijn vlas te gelde moeten maken en zodoende moeten profiteren van deze steunregeling. Naderhand zal de vlas verwerker het steunbedrag bij inlevering van de certificaten kunnen incas seren; als het vlas wordt geëxporteerd worden de, bonnen van de exporteur ingenomen; de regeling bedoelt n.l. slechts de Nederlandse vlasindustrie te steunen. Pr. ir. H. J. Frankena van het P. A. W. te Wage- ningen wijst er in een publikatie op dat er voor de komende winter een ernstig tekort aan ruwvoeder onze weidebedrijven dreigt. Ook bij de gemengde bedrijven is de toestand niet gunstig, want de stoppelgewassen worden laat gezaaid. Men tracht dus de achterstand nog enigszins in te halen door het grasland extra aan te zetten met stikstof- mest. En nu dreigt hier een ernstige kink in de kabel te komen, want de stikstofprodueenten kun nen de vraag naar kalkammonsalpeter de meest gebruikte stikstofmeststof niet bijhouden. De voorraad hiervan is n.l. beperkt. Er is nog wel zwavelzure ammoniak beschikbaar. Maar de er varing heeft geleerd, dat deze stikstofmest om verschillende redenen niet gewild is. Wij staan thans voor de keuze: zwavelzure am moniak toch aanraden of het tekort aan wintervoet- te laten bestaan en geen stikstofmest meer strooien. En dan kan de keuze geen andere zijn dan: toch stikstofmest strooien. Misschien is men ergens bang dat hiermee in de herfst het gevaar voor het optreden van kopziektc wordt vergroot, maar hiertegen kan men weer maatregelen nemen, ïs er de kans nog kalkammonsalpeter te krijgen, dan moet dat in de eerste plaats worden gestrooid op het land wat geweid wordt. Aankoop van zwavelzure ammoniak, zij het op het ogenblik misschien niet de meest ideale stik stofmeststof voor het grasland, biedt momenteel de beste mogelijkheid om dadelijk in de behoefte te kunnen voorzier:. Directe aanwending hiervan is toch altijd te prefereren boven wellicht te late aanwending van kalkammonsalpeter. De volgende week, 17 augustus, zal wegens vakantie op de drukkerij het ZEEUWS LANDBOUWBLAD niet verschijnen. DE „Contractzaadteler", uitgave van de Contract- zaadtelers Vereniging, senrijft hierover in Me dedelingen van juli 1962 net volgende; Een voorspelling van de prijzen voor oogst 1962 zal wel niemand ciurven en kunnen geven. Ieder moment kan de situatie veranderen en de factoren die hierop van invloed zijn, kan niemand geheel overzien. Iets anders ligt het met de prijzen, die voor oogst 1961 zijn betaald. Men kan zeggen dat dit verleden tijd is en dat niemand daar nog iets aan heeft, maar zo is het toch niet helemaal. Vele telers willen wel graag een vergelijking maken met hetgeen zij heb ben ontvangen en wat anderen hebben gekregen. De hier vermelde prijzen zijn niet de hoogste en ook niet de laagste, maar geven zo ongeveer het bedrag aan, dat is betaald voor zaad dat aan de daarvoor gestelde eisen voldeed. In enkele gevallen kan men iets hoger in prijs komen door het leveren van prima zaad, in andere gevallen zal de prijs lager zijn geweest, omdat de kwaliteit van het ge leverde zaad zodanig was, dat er op de prijs moest worden gekort. Verder zullen er vijwel steeds kos ten voor drogen en schonen, plomberingskosten en analysekosten worden afgetrokken. Voorts willen we er op wijzen, dat de prijs voor een bepaald pro- WAAR geen groenbemesting of groenvoeder- gewas volgt op graan, erwten, vlas of gras zaad, moet de kans aangegrepen worden om het onkruid mechanisch of chemisch te bestrijden. Van een regelmatig herhaalde grondbewerking met ploeg of kultivator komt in de meeste jaren niet veel terecht. Vaak werkt het weer niet mee en de graan-, aardappel- en bieteoogst volgen elkaar snel op, zodat hiertussen weinig ruimte overblijft voor een intensieve stoppelbewerking. Chemische onkruidbestrijding in de stoppel heeft liet voordeel dat men het kan aanpakken met sterke middelen en in een grotere hoeveelheid dan in een gewas mogelijk is. Enkele hardnekkige wortelonkruiden kunnen in de stoppel doeltreffend bestreden worden. Tijdstip en omstandigheden zijn hier even goed van betekenis als in het voorjaar. De planten die vanonder het gewas tevoorschijn komen zijn meestal weinig gevoelig meer. IN het algemeen geldt dat door een grond- bewerking (ploeg, kultivator) direkt na de oogst de onkruidplant de kans moet hebben om zich opnieuw te ontwikkelen. Deze jonge planten moet men dan echter ook de gelegenheid geven om minstens enkele weken vóór het spuiten on gehinderd te kunnen doorgroeien. Na het spuiten wachte men weer een drietal weken (bij kweek nog langer) om het middel de gelegenheid te geven zich goed door de plant en met name in de wortels te verdelen. Hoe beter de groei- omstandigheden voor het onkruid, hoe gevoeliger deze planten meestal ook zijn. Een mooie vochtige (niet natte) grond en spuiten bij groeizaam niet te schraal weer, geeft de beste kans van slagen. Verder zal een behandeling, toch ook weer zo vroeg mogelijk moeten plaats vinden. Dit geldt zeker voor de bestrijding van klein hoefblad, maar verder voor bijna elke toepassing van groei stoffen. Hoe vroeger toegepast, hoe beter de groeiomstandigheden zijn. Een bezwaar van chemische onkruidbestrijding in de stoppel is dat men dat najaar geen stoppelgewas maar ook geen tarwe op het betreffende perceel kan inzaaien. Wat de te bestrijden onkruidsoorten en de hoe veelheid en type middel betreft het volgende akkerdistel (stekel) akkermelkdistel (wortelmelk- wiet, lamsoore) akkerwinde (bewinde) akkerkers (gele kiek) de dubbele hoe veelheid 2,4-D als die in granen aan geraden wordt, dus 2 kg werk zame stof. Kleinhoefblad (dokken) 3 x de hoeveelheid 2,4-D als in granen of 5 1 2,4 4,5-TP ester. Ten aanzien van akkermunt; en de moeras andoorn (beide „stinkerds" genoemd) is weinig bekend. Mogelijk is ook hier 2,4-D op zijn plaats. Wat betreft de veenwortel (te herkennen als het wortelonkruid bij de wilde wilgen of wissen aan de rode wortels) zijn de laatste jaren vrij gunstige resultaten bereikt met dalapon dat voor de kweekbestrijding gebruikt wordt. Tegen kweek kan zowel dalapon als TCA ge bruikt worden. TCA wordt slecht opgenomen door het blad en bij toepassing moeten de wortels goed geraakt en dus eerst blootgereden worden. Dala pon werkt ook goed via 't blad en bij aanwezig heid van nieuwe uitloop (dus geen grasmat!) is vooraf bewerken niet noodzakelijk. Na de behan deling ongeveer een maand wachten met een grondbewerking. De kosten aan middel bedragen per ha: 1. een dubbele koncentratie 2,4-D 37,50 2. 5 1. 2,4,5-TP ester 3. 75 kg TCA 4. 20 kg dalapon R. L. V. D 120, - 280,— 325,— P. VERHAGE. duet, niet altijd precies gelijk ligt bij alle firma's. Hier komen kleine verschillen voor. Tenslotte moet worden vermeld, dat een bepaalde firma voor een zeer speciale selectie weieens een vrij wat hogeie prijs betaalt. GRASZADEN OOGST 1961 participatie prijs vaste prijs Eng. raaigraszaad w.t. 1,65 tot 2,i,p4 Eng. raaigraszaad h.t. ƒ1,40 tot 2,10 1,64 Beemdlangbloem w.t. ƒ2,tot ƒ2,20 Beemdlangbloem h.t. ƒ1,80 tot ƒ1,95 ƒ1,80 Ital. raai. sel. 0,90 tot 1, Ital. raai onbekende herkomst ƒ0,70 tot ƒ0,80 ƒ0,68 Westerwolds raai landras ƒ0,50 tot ƒ0,54 ƒ0,50 Westerwolds orig. 0,80 tot 1, Ruwbeemdgraszaad onb. herk. ƒ2,— tot 2,30 ƒ2,04 Veldbeemdgraszaad onb. herk. 1,70 tot 1,93 1,73 Merion Bleu ƒ3,35 tot Roodzwenkgraszaad onb. herk. 1,— tot 1,18 Roodzwenkgraszaad uitl. ƒ0,76 tot Timothee sel. ƒ2,60 tot ƒ3,50 Bij Veldbeemd geldt de prijs van 1,73 voor niet geheel zuiver zaad. Voor zuiver zaad is de variatie 1,83 tot 1,93. Deze opsomming is niet volledig, omdat er soms meer variaties per ras zijn. Als voorbeeld kan het Engelsraaigras dienen, waarbij de volgende onder scheidingen kunnen voorkomen; Eng. raaigras van onbekende herkomst Eng. raaigras gazon type Eng. raaigras hooi type Eng. raaigras weide type. Voor iedere soort kan een andere prijs voorko men. Verder maakt het verschil in prijs of er han- delszaad dan wel origineel of elite zaad wordt ge teeld. In de tabel zijn alleen de meest voorkomende gevallen opgenomen. Tenslotte kan worden vermeld, dat de uitbetaling van de contracten met vaste prijzen doorgaans ie<.s lager zijn geweest dan de prijzen op participatie. Enkele contracten voor oogst 1963 werden voor de volgende vaste prijzen afgesloten: Ital. raai-poly 95,100,— Eng. raai w.t. 140,.150,— Prijzen voederbietzaden oogst 1963, vaste prijs 145. Prijzen herfstrapenzaad voor oogst 1963, 110,— 120,— Prijzen koolrapenzaad voor oogst 1963, 80— 90 SPINAZIEZADEN OOGST 1962 vroeg scherp 85, vroeg rond gladblad 85,— midden vroeg rond 100,— midden vroeg kroesblad 100, vroeg rond kroesblad 95, laat rond 105, Nw-Zeelandse 90,— RADIJSZAAD OOGST 1962 Bij levering voor 15 november 185, Bij latere levering 160, DE VELDKEURING VAN GRASZADEN Hierin is verandering gekomen. Er zal nu bij de veldkeuring van graszaden meer speciaal worden gelet op vreemde grassen en onzuiverheden, die door reiniging niet gemakkelijk zijn te verwijderen. De bedoeling hiervan is, dat er nu meer percelen kunnen komen in de rubriek voorwaardelijk goedgekeurd De moderne schoningsmachines geven meer mogelijkheden om sommige vermen gingen nog te verwijderen. Voor deze - voorwaar delijk goedgekeurde partijen gelden evenwel zeer strenge partijkeuringen om voor certificering in aanmerking te komen, als voor te velde goed gekeurd zaad Bij voorwaardelijk goedgekeurd mag maximaal 0,5 schadelijke onzuiverheid, waarvan niet meer dan 0,2 zwartgras en maxi maal 0,3 zaad van andere kuituurgrassen voor komen, PULPCAMPAGNE 1962 JNZAKE de prijsvorming en de afzet van natte en gedroogde pulp heeft dit jaar zulks in tegen stelling tot voorgaande jaren geen overleg plaats gevonden tussen de commissie Nevenproducten van de Nederlandse suikerindustrie en de Pulpcomraissie van het Landbouwschap. Door de suikerindustrie zijn onlangs voor de a.s. campagne de volgende minimumprijzen vastgesteld: Natte pulp: 10 per ton, af fabriek. Voor bepaalde gebieden kan een afwijking van de bovenge noemde prijs voorkomen, zoals in het verleden wel meer gebruikelijk is geweest. Mede in ver band met de uitbreiding van de droogcapaciteit kan dit jaar overigens beduidend minder natte» pulp worden verwacht. Gedroogde pulp: ƒ21 per 100 kg af fabriek. Voor levering na 10 december geldt een hogere prijs. Bovenstaande prijzen zijn vooral voor gedroogde» pulp belangrijk hoger dan de voor de campagne 1961 vastgestelde minimumprijzen, maar de vraag- en aanbodsituatie is sindsdien ook belangrijk gewijzigd. Als gevolg van de huidige grote vraag naar ge droogde pulp zijn de prijzen af-fabriek voor verdere leveringen inmiddels al belangrijk hoger dan de bo~ vengenoemde minimumprijs.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3