Toename areaal fruit en groenteteelt in Zeeland Oogstraming voor appels en peren Bevordering kwaliteit tomaten 715 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK 19 6 2 f\EZER dagen is het jaarverslag over 1961 verschenen van de Provinciale Organisatie van Vei lingen in Zeeland. Daarin is onder meer opgenomen een overzicht van de gang van zaken in de Zeeuwse fruit- en groenteteelt in 1961. De gegevens hiervoor zijn ontleend aan het jaarverslag over 1961 van het Rijkstuinbouwconsulentschap te Goes. Ten aanzien van de fruitteelt wordt opgemerkt dat de arbeidsmarkt steeds krapper wordt als gevolg van de zuigkracht van de industrie. Door ratio nalisatie van de oogstwerkzaamheden deden zich nog geen grote moeilijkheden voor. Ongeveer 120 ha onrendabele boomgaard werd in 1961 in Zeeland gerooid. Nieuw ingeplant werd er ruim 300 ha. Van deze nieuwe bedrijven zijn de meeste op landbouwgrond gesticht. Het gereed komen van de herverkave lingswerkzaamheden was van invloed op de uitbreiding van het areaal. In de kleinfruit-sector bleef het areaal ongeveer gelijk. Alleen de teelt van aardbeien in kassen en warenhuizen werd uitgebreid. Dit is voornamelijk in het fruitcentrum Kapelle-Biezelinge het geval. Voor de grondbewerking en ziektebestrijding worden steeds verbeterde machines aangeschaft om de handenarbeid tot een minimum te beperken. Veel aandacht werd besteed aan het transport op de bedrijven. Op enkele grote bedrijven heeft men de z.g. voorraadkisten beproefd. Deze proeven worden voortgezet'. De pakstations ondervonden geen moeilijkheden orh de oogst te verwerken. De automatische stort- en vulapparatuur is bij de meeste veilingen in gebruik. Het aantal zelfsor- teerders neemt nog steeds toe. Er werd weinig verpakt fruit aangeboden door het geringe prijsver schil tussen verpakt en onverpakt fruit. Bij het kleinfruit zal het gebruik van chips en bushels spoedig tot het verleden behoren. Vervolgens wordt in het jaarverslag een overzicht gegeven van prijsvorming, produktie en kwaliteit van de verschillende fruitsoorten. GROENTETEELT AVER de groenteteelt wordt gezegd dat de op- pervlakten voor dit onderdeel van de tuin bouw belangrijk zijn toegenomen. Er was vooral belangstelling voor de contractteelt van augurken en knolselderij. Het aantal tuinbouwbedrijven is sterk uitgebreid, mede als een gevolg van het streekverbeteringswerk. De teelten onder staand- en platglas beginnen in Zeeland van enige be tekenis te worden. De veiling in Kapelle stimu leert de glasteelt door de jonge telers een „studie toelage" te verstrekken om zich elders met deze cultuur vertrouwd te maken. De belangstelling voor vroege aardappelen is in dalende lijn. Ook de% verschillende groentegewassen worden vervolgens afzonderlijk behandeld waaraan we nog ontlenen dat de champignonteelt voor het ambtsgebied van de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst een betrekkelijk nieuwe tak van tuinbouw is. Sinds enige jaren is er in het oude fort Ram- mekens bij Ritthem een bedrijf gevestigd. Ge leidelijk zijn er 33 nieuwe bedrijven bij gekomen, o.a. in de omgeving van Standaarbuiten. De pro- dukten waren van zeer goede kwaliteit en kon den tegen zeer lonende prijzen verkocht worden. ONDERWIJS EN VOORLICHTING AVER onderwijs en voorlichting deelt het v jaarverslag mede, dat als gevolg van de uit breiding van diverse teelten er een grote behoef te bestaat aan voorlichting, zowel in als buiten de streekverbeteringsgebieden. Behalve de reeds jaren bestaande waarschuwingsdienst voor de ziektebestrijding van pit- en steenvruchten, is sinds kort deze waarschuwingsdienst uitgebreid en ontvangen ook.de telers van zachtfruit derge lijke kaarten. Deze dienst is gratis dank zij een subsidie van de Provinciale Veiling-Organisatie. De ontwikkelingsdagen voor de telers van groen ten en fruit hebben in Zeeland een grotere be langstelling. Ook wat het onderwijs betreft zijn er de laatste tijd grote vorderingen gemaakt. Fruitteeltvakscholen zijn gevestigd in onderstaan de plaatsen Wilhelminadorp met in 1961 43 leerlingen; Haamstede met in 1961 18 leerlingen; Philippine met in 1961 49 leerlingen, en Steenbergen met in 1961 65 aanmeldingen. Sinds enige jaren *s er in Middelburg een vak school voor de tuinbouw. Het aantal leerlingen kon groter zijn. In Koewacht en Scherpenisse bestaat er belangstelling voor een dergelijke school. Hierover wordt voorts nog vermeld dat het grootste deel van de leerlingen voorheen bestond uit werknemers, terwijl in de laatste twee jaren deze verhouding geheel veranderd is. Nu bestaat ongeveer 2/3 deel uit werkgevers. In deze ver houding schuilt het gevaar dat er in de toekomst een tekort aan geschoold personeel zal ontstaan. IYE Direktie van de Tuinbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft dezer dagen een oogstraming van appels en peren voor het komende seizoen bekend gemaakt. Hieruit blijkt dat er in 1962153 in ons land meer appels worden verwacht dan in het vorig seizoen maar de produktie zal toch ver achter blijven bij die van twee jaar geleden. Geschat wordt dat de Nederlandse appeloogst dit jaar een hoogte zal kunnen bereiken van 250 tot 300 miljoen kg. Het vorig jaar bedroeg de Neder landse appelproduktie 245 miljoen kg en in 1960—'61 werden er in ons land 386 miljoen kg appels geoogst. De perenoogst zal dit jaar laag zijn en waarschijnlijk de kleinste van de laatste vijf jaren worden. De produktie wordt geschat op 100 miljoen kg tegen het vorig jaar 120 miljoen kg en twee jaar geleden 134 miljoen kg. Uiteraard zijn dit schattingen welke met de nodige voorzichtigheid bekeken moeten worden maar ze tonen toch wel aan dat er dit seizoen geen sprake zal zijn van overweldigende fruit- aanvoeren, iets wat we trouwens ook in ohze provincie reeds enige tijd hebben kunnen waarnemen. Ook uit het buitenland komen berichten die er op wijzen dat er geen sprake is van een grote oogst die ver wacht zou mogen worden op grond van de bestaande cyclus bij de fruitoogsten. Wat de invloed hier van zal zijn op de afzet kan uiteraard nog moeilijk ten volle worden bekeken. Wel ziet het er naar uit dat de vraag naar het goede fruit zeer bevredigend zal kunnen zijn en er is alle reden toe voor de men sen met een goed bedrijf om de uiterste zorg aan hun produkten te besteden. Dat wil vooral ook zeg gen dat de ziektebestrijding niet verwaarloosd mag worden en in het bijzonder willen we de fruittelers die ook kleinfruit op hun bedrijf hebben, hierop wijzen. We zien nog al eens dat er de hand wordt ge licht met de ziektebestrijding in de boomgaarden, gedurende de periode dat de pluk van het kleinfruit alle aandacht vraagt. De gevolgen blijven dan meestal niet uit en ze worden duidelijk zichtbaar in de vorm van b.v. zware meeldauwaantasting of het beruchte rood-bruin van het fruitspint. Dat is geen opwekkend gezicht maar elk jaar opnieuw treffen we het aan op bedrijven waar de bestrijding werd verwaarloosd en daarom leek het ons nuttig hierop nadrukkelijk de aandacht te vestigen. UET bestuur van het Centraal Bureau van de 11 Tuinbouwveilingen in Nederland heeft be sloten met ingang van woensdag 25 juli het vei len van tomaten welke drooggescheurd zijn, niet meer toe te staan. Hiertoe 'is besloten om te be reiken dat op de binnenlandse markt alleen to maten van goede kwaliteit aangeboden zullen worden. Reeds eerder had het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen besloten tot een veil- verbod voor tomaten waarin voorkomen grauwe vruchten, natgescheurde vruchten, vruchten met steel- of ander botrytis, waterzieke en aardappel- kwade vruchten, vruchten met neusrot, nood- rijpc vruchten, door groeistofbehandeling ernstig ^isvormde vruchten en tomaten welke kleiner zijn dan de CC-sortering. Wanneer er"op een vei ling partijen tomaten komen waarin voorgenoem de vruchten voorkomen, dan moeten deze wor den uitgesorteerd en de slechte vruchten dienen te worden vernietigd. De aanvoer van tomaten op de Nederlandse vei lingen gaat thans flink toenemen. Ook in Zee land begint het aanbod nu wat groter te worden al zijn hier de hoeveelheden nog van zeer geringe betekenis waardoor de exporthandel er weinig of geen belangstelling voor heeft. Wanneer er ech ter een kwantum komt dat de moeite waard is zullen de exporteurs die in Zeeland hun produk ten laten kopen, zeker de tomaten ook meenemen. De tomatenaanvoer op de Nederlandse veilingen vertoont op het ogenblik een grote achterstand in vergelijking met voorgaande jaren. De kans zit er ELK jaar voor dat het nieuwe seizoen van appels en peren begint belegt het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen een bijeenkomst mei dc besturen van de Nederlandse fruitveilingen om te spreken over maatregelen welke genomen kun nen worden in het belang van de afzet van de fruilprodukten. Dezer dagen is weer een dergelijke bijeenkomst belegd en daar is met name gesproken over bet gebruik van eenmalig fust en de mini- mumprijsregeling. Bij deze gelegenheid heeft C. B. voorzitter Prins ook een overzicht gegeven van de komende fruit oogst in West Europa. Daarbij kwam hij tot de conclusie dat de oogst van 1962 belangrijk groter zal worden dan die van het vorig jaar maar klei ner zal blijven dan die van 1960. Met name komt dat door bet tegenvallen van de oogst in West- Duitsland, België, Engeland en ons land. Verwacht wordt dat de prijzen van appels en peren in het komende seizoen lager zullen liggen dan het afge lopen seizoen maar hoger dan in 1960'61. Omdat de industrie geen voorraden verwerkte appels meer heeft wordt voorts van die zijde een goede vraag verwacht en met name voor onze goudreï- nette kan dat belangrijk zijn. Samenvattend noem de de heer Prins de afzetvooruitziehteii voor appels niet ongunstig. Voor peren zijn de afzetperspectie- ven gunstig en ook hier verwacht men prijzen die hoger zullen zijn dan twee jaar geleden maar lager dan het vorig jaar. Zoals gezegd is zeer uitvoerig gesproken over het gebruik van eenmalig; fust voor de export van de „extra'' kwaliteiten appels en peren in het ko mende seizoen. Alle afgevaardigden van de fruit veilingen waren het wel eens over de noodzaak om het fruit in waardig fust te presenteren op de buitenlandse markten. Het Centraal Bureau van Veilingen heeft thans besloten dat met ingang van het komende seizoen appels en peren van de kwa liteitsklasse extra moeten worden geveild in een malig fust. Klasse 1 mag in eenmalig fust worden aangevoerd maar dat is niet verplicht gesteld. On geacht de aankoopprijs, moeten de veilingen het 1'ust, gevuld met fruit in de kwaliteitsklasse „extra" aan de kopers afleveren voor 80 cent per stuk en als de handelaren het schoon cn solide weer inleveren, er 70 cent per kist voor terug be talen. Dat zal dus betekenen dat de teler die „ex tra" kwaliteit aanvoert, daarvoor extra op het lust moet betalen want zoals gezegd wordt er 80 cent per kist aan de handel berekend en dan blijft er waarschijnlijk wel een verschil over van ongeveer 3040 cent per kist dat gedragen zal moeten wor den door de teler die het fruit aanvoert, althans zo hebben wij het begrepen en zo zou het ook billijk zijn. Verder heeft het Centraal Bureau van Veilin gen besloten bet gebruik van pakbladen bij het appelras James Grieve te bevorderen. Via de vei lingen zullen hierover nog nadere mededelingen worden gegeven. De minimumprijsregeling voor appels en peren ondergaat in het komende seizoen geen wijziging. Deze minimumprijsregeling- is al enkele .jaren een moeilijke zaak. Vooral in Zeeland is er nog al wat bezwaar tegen omdat men van mening is dat door deze regeling de teelt van min derwaardig; fruit wordt bevorderd, althans zeker niet wordt gewerkt in de richting; die men in Zee land graag zou zien. Bovendien zijn sommigen hier ook niet overtuigd van de gunstige werking van de minimumprijs op de prijs van het goede fruit. Het vorig jaar is er een compromis tot stand gekomen en dat is gehandhaafd. We achten dit een gelukkige omstandigheid. Ook wij hebben wel vragen rond deze minimumprijsregeling maar we zouden als Zeeuwen er toch ook niet graag de oor zaak van zijn dat er onenigheid kwam in het kamp van de Nederlandse fruitteelt zoals die verenigd is in haar afzetorganisatie. De minimumprijs voor appels bedraagt in het komende seizoen 9 cent per kg. Bij doordraai mag- de fabriek kopen tot een minimumprijs van 5 eent per kg. De vergoeding bij doordraai bedraagt 6 cent per kg; behalve voor kroet, hiervoor wordt geen vergoeding bij doordraai'betaald. Er zal een heffing van 40 cent per 100 kg wor den ingehouden op alle appelen welke niet als ex port kwaliteit worden geveild, behalve kroet en verder van de exportkwaliteit welke wordt ver kocht voor 2 cent per kg of minder. Voor peren geldt geen heffingsregeling en er wordt ook geen vergoeding betaald bij doordraai. De minimumprijs is 6 cent per kg en voor de fabriek 3 cent per kg. Tot zover enkele van deze regelingen voor het komende fruitseizoen welke er hopelijk toe zullen bijdragen dat de afzet een vlot verloop zal hebben. Zoals hekend komt ons blad volgende week niet uit en daarom eindigen we met: tot over veertien dagen. nu in dat spoedig deze achterstand zal worden in gelopen. Ook in de voornaamste buitenlandse teelt centra van tomaten blijft de aanvoer nog ach ter bij voorgaande jaren en hierdoor is er nog steeds een vrij goede vraag naar Nederlandse to maten geweest. Vooral naar West-Duitsland wor den dagelijks enorm grote hoeveelheden ver laden. Het is werkelijk verbazingwekkend als we zien hoeveel daar geplaatst kan worden. Een steeds grotere massa heeft de fijnere tuinbouw- produkten leren kennen en waarderen, en daar heeft men een deel van het huishoudgeld voor over.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11