Nieuwe onkruid bestrijdingsmiddelen voor de fruitteelt 6<)5 DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 DÈ hoeveelheid middelen die de laatste jaren aangeboden worden voor chemische onkruidbestrijding neemt nog steeds toe. Onder fruittelers en personen van voorlichtingsdiensten worden diverse namen van nieuwe middelen genoemd, zonder dat men weet hoe zo'n middel werkt en waarin of wan neer het gebruikt mag of kan worden. Allereerst stellen we vast dat door de Plantenziektenkundige Dienst de volgende middelen voor de fruitteelt zijn goedgekeurd lo. Simazin, voor groot fruit, klein fruit en windsingels. 2o. P. C. P. in olie, voor groot fruit, klein fruit en windsingels. 3o. Casoron-133, voor groot fruit. 4o. MCPA tegen haagwinde in rode bessen en kruisbessen. VAN deze middelen is Simazin bestemd voor de bestrijding van éénjarige onkruiden. Het moet wor den toegepast op schone grond in een dosering die afhankelijk is van de bedoeling der individuele fruitteler. Is het de bedoeling dat een perceel het gehele jaar door onkruidvrjj blijft, dan zal de dose ring 3 kg/ha moeten zijn. Is echter een opkomende onkruidvegetatie bij het begin der pluk gewenst, dan zal 1lYz kg/ha voldoende zijn. P. C. P. in olie ïs een kontaktmiddel,. dat bestaande onkruiden, behalve grassen, bovengronds doodt. Dit middel heeft geen of slechts een zeer korte nawerking. Bladeren van bomen of struiken mogen niet worden geraakt, omdat hierdoor verbranding optreedt. Vanaf dit voorjaar mag in de grootfruitteelt ook het middel Casoron-133 worden gebruikt, ter be strijding van éénjarige onkruiden. De voorwaarden voor een goede werking zijn gelijk aan die van Sima zin, dus o.a. toepassen op schone grond. Inwerken van dit middel door de bovenste grondlaag komt de werking van dit middel ten goede. De te gebruiken dosering van dit middel is 912 kg/ha, afhan kelijk van de grondsoort. Op lichtere gronden zal 9 kg/ha voldoende zijn, op zwaardere gronden dient 12 kg/ha te worden gebruikt. MCPA kan na de oogst, als de eindknoppen gesloten zijn, over struiken van rode bessen en kruisbes sen worden gespoten ter bestrijding van haagwinde. De in bovenstaand lijstje genoemde middelen Simazin en Casoron-133 zijn middelen met nawerking en bestrijden alleen éénjarige onkruiden. Middelen ter bestrijding van kweekgras zijn hierin niet ver meld, omdat nok dalapon tot nu toe niet is goedgegekeurd voor toepassingen in fruitgewassen. Invloed van een bespuiting op 22 maart 1962 met 24 1 Weedazol TL/ha. Opnametijdstip: 26 juni 1962. NIEUWE MIDDELEN. IVE laatste tijd zijn er enkele middelen gelan- V ceerd, die nogal veelbelovend zijn voor de che mische bestrijding van onkruiden. Met deze mid delen zou een goede bestrijding worden verkregen van alle soorten onkruiden, dus ook kweekgras, zuringsoorten, distels, gróte brandnetels, boter bloemen en paardebloemen. De namen van deze middelen zijn hier en daar al rnin of meer bekend. Genoemd worden Orga-414, Primatol ATA, Weedazol TL en AAkarzol. In al deze middelen is de voornaamste werkzame stof aminotriazool. Deze stof heeft een typische werking op de planten. Reeds bij een bespuiting met zeer lage koncentraties verdwijnt het blad groen, zodat de planten er tenslotte volkomen wit- gebleekt gaan uitzien, waarbij de vorm van de bla deren niet verandert. Omdat ook de vorming van nieuwe bladgroenkorrels wordt voorkomen, sterft de plant tenslotte af. Elke groene plant, die met deze stof in aanraking komt, vertoont na enige tijd de kenmerkende witverkleuring. Dit geldt niet al leen voor onkruiden, maar eveneens voor de kul- luurgewassen! Soms is aan de aminotriazool een middel met nawerking toegevoegd. In Orga-414 is dit simazin, in Primatol ATA atrazin en in AAkar zol diuron (DCMU). Het voordeel van deze middelen is, dat de kom- ponent aminotriazool de bestaande onkruiden ver nietigt, terwijl de daaraan toegevoegde middelen met nawerking de kieming van nieuwe éénjarige onkruiden tegengaan. Bij toepassing van deze mid delen is men dus niet zo gebonden aan een bepaald bespuitingstijdstip, zoals bv. bij simazin vvèl het geval is. Wil men met simazin een goed resultaat krijgen, dan moet Immers gespoten worden op zwarte grond. Bij bespuitingen met aminotriazool- middelen worden echter de onkruiden die even tueel ai volop gekiemd zijn toch nog bestreden. Aminotriazool schijnt snel in de grond afgebro ken of geïnaktiveerd te worden. In België heeft men na toepassingen van hoge doseringen reeds 11a 4 weken een normale opkomst gekregen van enkele gezaaide gewassen, zoals b.v. groenbemes- ters. Dit laatste geldt echter alléén als gespoten is met aminotriazool zonder toevoeging van simazin, atrazin en diuron. Van alle bovengenoemde „aminotriazool-midde- len" zijn tot nu toe alleen AAkarzol en Primatol ATA goedgekeurd, d.w.z. voor toepassingen op plaatsen waar blijvend alle plantengroei ongewenst is, zoals op wegen, erven, paden, wal- en greppel kanten, langs spoorbanen, op industrieterreinen e.d. Deze middelen zijn dus niet goedge keurd voor gebruik in cultuurgewassen Vermoed wordt nl. dat aminotriazool via de wor tels der kuituurgewassen wordt opgenomen en zo wordt opgeslagen in de vruchten. In Amerika zou zijn bewezen dat het konsumeren van dergelijke „besmette" vruchten vanuit het oogpunt van volks gezondheid niet verantwoord zou zijn. Als er ooit een toepassingsmogelijkheid voor deze middelen naar voren zou komen, dan zal het tijd stip van toepassing liggen vóór de bloei of na de pluk van de te behandelen fruitgewassen. ENKELE RESULTATEN VAN GENOMEN PROEVEN. UET is gebleken dat frambozen aminotriazool niet of zeer slecht verdragen. Bespuitingen in half april op de jonge uitlopers van het ras Mal ling Promise hadden tot gevolg dat deze jonge planten in korte tijd wit werden, terwijl niet lang daarna ook gedeelten van de draagstengels de wit verkleuring vertoonden, hoewel deze laatste beslist niet waren geraakt. Vanuit de jonge planten heeft dus opname en vervoer plaats gehad via de wor tels naar de draagstengels. Ook bespuitingen die werden uitgevoerd in het „dode" seizoen, dus in novemberfebruari, als geen groene plantdelen aanwezig zijn, bleken funest voor het gewas. Tege lijk met een goede kweekgrasbestrijding ontstond ernstige schade aan de frambozen (zie foto). Zodra in het voorjaar het gewas begon uit te lopen, ble- OP het ogenblik is er nog niets bekend van do datum waarop de aanvoer van appels op do Zeeuwse veilingen gaat beginnen. Voor zover ons bekend heeft de Provinciale afzetcommissie voor fruit hierover, op het moment dat we dit schrijven? nog niet vergaderd. Het zal echter niet lang meer duren of de aanvoer van appels en peren gaat be- ginnen en daarmee zal dan het nieuwe hardfruif- seizoen aanvangen op een laat tijdstip, zó laat zelfs dat we ons geen later jaar kunnen herinne ren. Het gevaar zit er in dat we als telers van hard fruit een dermate grote lust in het plukken krij gen dat we jneer op de datum letten dan op de kwaliteit van de vruchten, met als mogelijk gevolg dat er een aanvoer kan komen van fruit dat tü vroeg is geplukt. We moeten voorop stellen dat het over het alge meen in Zeeland meevalt met dat te vroeg aanvoe ren van fruit. Maar toch komt er ook op de Zeeuwse veilingen elk jaar fruit dat beter nog één of twee weken aan de boom had kunnen hangen. De telers kijken dikwijls naar de prijs. Deze kan aantrekkelijk lijken en zij gaan plukken. Zij beseG fen echter niet, of houden er in elk geval geen rekening mee, dat door een dergelijke handelwijze de markt voor het goede produkt radicaal bedor ven kan worden. Het voorbeeld van de te vroeg geplukte James Grieve is algemeen bekend. Wan neer deze appel te vroeg wordt geplukt wordt ze- nooit goed, maar de teler krijgt er soms wel eenj goede prijs voor. Hij kan er dan van uit gaan dab] hij in elk geval goed zit, maar er mag niet worden] vergeten dat er door dergelijke te vroeg geplukte partijen grote schade aan de afzetmogelijkheden van het fruit kan zijn toegebracht. De appeloogst zal beginnen met de Yellow Trans parant. Ook dat is een ras dat gemakkelijk te vroeg geplukt kan worden. De prijs mag aanlokke lijk lijken, wanneer de appel nog niet rijp is, is het onverantwoord ze van de boom te halen. We hebben dit misschien wat scherp gesteld, maar we zijn van mening dat hier bijzonder grote belangen op het spel staan. Daarom hopen we ook dat de Zeeuwse veilingen eensgezind een vaste koers zullen volgen en onrijp fruit van hun veilin gen zullen weren. Ook willen we nog wijzen op het feit dat derge lijk te vroeg geoogst fruit meestal nog lang niet is uitgegroeid en later veel meer kilo's geeft, kilo's die dan een waar genot zijn om opgegeten te wor den. De maat wordt groter en vooral bij James Grieve zien we dikwijls later in het seizoen weel een stijging van de prijs. Bij dit ras is het dikwijls zo dat de prijs hoog inzet omdat er nog te weinig- zijn. Dan neemt de aanvoer toe omdat de prijs aan lokkelijk is en dan komen de teleurstellingen met de prijsdalingen en tegen dat die verwerkt zijn is de appel van prima kwaliteit geworden en de voor raad grotendeels geruimd. Meestal is het zo, dat het onrijpe fruit op de binnenlandse markt wordt" afgezet omdat het van het UCB niet geëxporteerd mag worden. Die binnenlandse consument is echter onze be langrijkste afnemer. Zoals gezegd, zien de Zeeuwse veilingen het be lang van het op tijd aanvoeren van fruit terdege in en trachten zij hun leden in die geest op te voeden. We hopen dat ze er dit seizoen niet al teveel moeite mee zullen hebben. Tenslotte willen we nog even wijzen op liet belang van het doorplukken van het fruit. Op vrijwel geen enkel bedrijf kan alles van een bepaald ras in één keer worden geplukt. Wan neer men regelmatig doorplukt worden de •vruch ten groter, krijgen meer kleur en worden ook sma kelijker en daarvan zullen we het bij de afzet moe ten hebben. Laten we hopen dat elke Zeeuwse fruitteler van een en ander doordrongen zal zijn. Tot de volgende week. ken de eerste blaadjes wit te worden, terwijl later grote gedeelten van het gewas afstierven. Bespuitingen in de winter en in april in rode en zwarte bessen bleken een goede bestrijding te geven van kweekgras, paardebloem en akkerdisteF, zonder schade aan het gewas te veroorzaken. In 3-jarige windschermen van populier en wilg< werd na een bespuiting in maart een goede bestrij-j ding van kweekgras verkregen. Onkruiden echter,! die pas doorkwamen nadat de bespuiting was uit* gevoerd, zoals akkerdistel, haagwinde en grote brandnetel, bleken niet te worden bestreden. Wil men dus een bepaald onkruid met deze mid delen bestrijden, dan is het bovengronds aanwezig zijn van deze onkruiden op het bespuitingstijdstip vereist. Aminotriazool is een veelbelovend herbicide. Hei zou bijv. het gebruik van de voor de fruitteelt zeer gevaarlijke groeistoffen overbodig maken, omdat ook distels, grote brandnetels, paardebloemen^ zuring en boterbloemen worden bestreden, die an ders slechts met groeistoffen vernietigd kunnen worden. De proefnemingen met deze middelen worden thans volop uitgevoerd en voortgezet. Mocht er eventueel in de toekomst een mogelijkheid voor toepassing in kuituurgewassen komen, dan zal direkt beschikt kunnen worden over tal van ge gevens. P. D. GODDRIE, Proefstation voor de Fruitteelt in de Volle Grond, Wilhelminadorp.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7