Contractteelt en samenwerking Het Landbouwschap en E. E. G.-beleid voor rundvlees WS KORTE WENKEN Vrijdag saugustus 196 2 OP een landbouwbedrijf zullen doorgaans verschillende gewassen voorkomen en al naar bodem en klimaat, ligging van de percelen ten opzichte van de bedrijfsgebouwen, vruchtopvolging en interesse van de boer, zullen talrijke variaties mogelijk zijn. Bij alle beperkingen in onze vrijheid, is de boer nog vrij in de keuze van zijn gewassen. Hoewel dit laatste ook nog weer betrekkelijk is, omdat hij een aantal gewassen niet anders dan op contract met sen daartoe gerechtigde kweker-handelaar mag verbouwen. Dit betreft dan de zaadteelt van b.v. bloem- en tuinbouwzaden en van een aantal zaadteeltgewassen als graszaden, bietenzaden. etc. Voor deze zaadteeltgewassen, die op contract moeten worden geteeld, vragen we hier uw aandacht, om dat vooral de laatste jaren een toenemende belangstelling van onze landbouwers voor deze teelten valt waar te nemen. Ter verduidelijking geven we hier enkele oppervlakten aan zaadteeltgewassen. Voor spinaziezaden waren dit in 1959, 1960 en 1961 resp. ongeveer 1100 ha, 1000 ha en 1400 ha. Bietenzaden beslaan jaarlijks een oppervlakte tussen de 2500 en 3.000 ha. Van graszaden is de oppervlakte tot een 13.000 ha opgelopen. Deze globale gegevens hebben alleen de bedoeling aan te tonen, dat het hier gaat om gewassen, die een groot areaal vertegenwoordigen en als zodanig een belangrijke plaats innemen. Landbouwers die zich met deze contractteelt-gewassen bezig houden, zullen naast kennis van de teelttechniek ook nog te maken krijgen met contracten en alles wat daar zo bijbeboort. Ze krijgen dan te maken met: Ten eerste het contract en de voorwaarden Ten tweede: de prijs Ten derde de afrekening. Deze onderwerpen zijn bij de contractzaadteelt belangrijk, waarom er hier iets meer van zal wor den vermeld. HET CONTRACT EN DE VOORWAARDEN HET contract kan een vrij eenvoudig docu ment zijn. waarin staat vermeld dat b.v. de firma A een overeenkomst met de landbouwer B heeft aangegaan voor de teelt van X ha van het een of ander gewas voor oogst 1966 tegen een vastgestelde prijs of op participatie-basis. Verder zou dan nog moeten zijn aangegeven, dat dit con tract is afgesloten op de A.T.V. met uitbetaling op analyse van het Rijksproefstation voor Zaad- controle te Wageningen. We komen hier twee verschillende manieren van prijsbepaling tegen, die enige uitleg behoe ven. Teelt men op een vaste prijs, dan weet de landbouwer hoeveel geld hij per kilogram ge leverd zaad, dat aan de gestelde eisen voldoet, zal ontvangen. Bij het contracteren op participatie- basis is deze prijs van tevoren niet bekend. Hier deelt de teler min of meer mee in het risico van de handel. Hij krijgt voor het door hem geleverde zaad een bepaald percentage van de verkoopprijs, die de firma er bij verkoop voor heeft gemaakt. Deze prijs is vooruit niet te berekenen en kan pas worden bepaald, nadat alle door telers ge leverde zaad door de firma is verkocht. We volstaan hier met deze vermelding, hoewel er nog wel meer over kan worden geschreven. Er komen n.l. nog meerdere variaties voor, maar we willen het niet te ingewikkeld maken. Verder zal het ieder duidelijk zijn, dat de firma bepaalde eisen stelt aan het door teler geleverde zaad. De te betalen prijs heeft betrekking op zaad dat aan bepaalde eisen moet voldoen. Deze eisen moeten bij het aangaan van een con tract nauwkeurig zijn vastgelegd en zouden in het contract kunnen worden opgenomen. Dit is even wel niet zo eenvoudig als het wel lijkt, omdat: tevens regelingen moeten worden getroffen en overeengekomen voor die partijen zaad, die ofwel beter zijn dan de vastgestelde eisen, of er niet ge heel aan voldoen. Dit wordt al spoedig een lange lijst met gegevens, die bij opneming dit contract tot een zeer omvangrijk geheel maken. Verder zijn de aan het zaad te stellen eisen niet gelijk voor ieder gewas, waardoor de firma's dus voor ieder gewas een ander contract zouden moeten hebben. Een en ander is nogal bezwaarlijk. Daarom is een andere weg gekozen en wel door deze contract voorwaarden samen te brengen in een boekje, dat we de A.T.V. noemen. Deze A.T.V. zijn de alge mene voorwaarden voor de teelt van in voorkoop gekochte zaden; ook wel Algemene Teelt-Voor waarden genoemd. Hierin staan de rechten en plichten van teler en handelaar zo goed mogelijk omschreven. Verder staan er de eisen voor het door teler te leveren zaad in en zijn er tabellen in opgenomen, waaruit kan worden nagegaan of er toeslag of wel korting zal worden berekend. Tevens zijn tarieven voor drogen en schonen ver meld en nog vele andere onderwerpen. Ieder die aan contractteelt doet, moet een exemplaar van deze A.T.V. bezitten. Uit dit alles volgt, dat de zaken vrij goed zijn geregeld en dat ieder kan weten waar hij aan toe is. In de praktijk blijkt evenwel, dat dit bij vele telers toch niet het geval is. Vele landbouwers ondertekenen een contract in goed vertrouwen, zonder eerst kennis te nemen van de inhoud hiervan. Zakelijk is dit echter niet en het is spijtig te moeten vermelden, dat door onbe kendheid nog wel eens teleurstellingen voor komen. EEN ANDER PUNT BETREFT DE PRIJZEN, DIE TELER ZAL ONTVANGEN IN het algemeen is het zo, dat de kweker-han- 1 delaar op een gegeven moment contracten tracht af te sluiten voor het telen van een gewas tegen een door hem vastgestelde prijs. Dit be treft dan een overeenkomst op vaste prijs. De kweker-handelaar zal deze prijs serieus hebben bepaald, rekening houdende met afzetmogelijk heden, concurrentie en een eigen winstmarge. Op deze prijs heeft de teler geen invloed en het kan voorkomen, dat de teler deze prijs laag vindt. Nu moet goed worden bedacht, dat de teler geheel vrij is voor deze prijs te contracteren of niet. Wanneer een teler een contract afsluit tegen een volgens hem te lage prijs, dan doet hij zich dit zelf aan. Men zou veronderstellen, dat dergelijke contracten wel niet zullen wor den afgesloten. Dit is echter niet het geval. In sommige gevallen gaat de teler er toch toe over. Dit zou kunnen wanneer het gaat om een ge was, waaronder een andere ondervrucht zeer goed wil groeien. Er wordt dan weieens met een iets lager gewin genoegen genomen^ maar het tekort drukt dan op het volgende gewas. Deze situatie achten de telers minder bevredigend en zij zou den wel gaarne meer willen bétrokken worden bij de vaststelling van deze prijzen. TENSLOTTE DE AFREKENING HIT kan op het eerste gezicht een vrij ingewik- keld document lijken en vele telers kunnen er moeilijk uit wijs worden. De berekening van bruto gewicht naar netto kilogrammen en de nogal eens voorkomende kortingen of toeslagen op kiemkracht of onzuiverheden, valt velen niet gemakkelijk. 0 HE in het voorgaande genoemde factoren wor- U den door telers als min of meer onbevredi gend of lastig gezien. Ze zijn aanleiding geweest tot de oprichting van de Contract-Zaadtelersver- eniging, die is gevestigd in de Gratamastraat 14 te Groningen. Bij de oprichting in 1948 was het een provinciale vereniging, maar spoedig kwamen zovéél aanvragen voor het lidmaatschap uit an dere delen van ons land, dat in 1951 werd besloten er een landelijk werkende vereniging van te ma ken. De leden wonen nu dus over het gehele land verspreid. Het doel van de vereniging is het bevorderen van goede contracten en voor* waarden, en het behartigen van de financiële belangen van de leden. We zullen er hier niet verder op ingaan, maar willen er op wijzen, dat een groot aantal telers zich in deze vereniging heeft verenigd. De be langen van de leden worden door het bestuur verdedigd. Het bestuur kan optreden namens een grote groep telers en heeft daardoor meer gehoor en gezag dan de individuele teler. Verder worden de aan de teler aangeboden con» tracten door deze vereniging gecontroleerd en worden de afrekeningen nagezien. Dit geeft de teler de zekerheid, dat alles in orde is. In deze tijd, nu alles zich meer en meer gaat concentreren en tot vorming van grotere een heden wordt overgegaan, is het ook voor telers van zaden op contract een eerste eis, hun be langen gezamenlijk voor te staan. Het middel daartoe is aanwezig. Laten velen zich nog bij deze Contract-Zaadtelersvereniging aansluiten. Hoe meer leden deze vereniging telt, hoe beter zij haar taak zal kunnen verrichten. M. IT jaar komen er nogal veel schieters voor in de bieten. De bieten die nu reeds een zaad- stek gevormd hebben, geven geen opbrengst. U kunt ze beter omhakken, zodat ze er naast staande planten niet in hun groei belemmeren. Wanneer U de zaadbieten nu niet verwijdert, hebt U er straks bij het machinaal rooien veel hinder van. nEEM nu nog eens de Rassenlijst en ga eens na wat daarin vermeld is over de door U uit gezaaide granen wat betreft geschiktheid voor maaidorsen, gevoeligheid voor schot, korreluitval en afbreken van de aren. Door bij het bepalen van de oogstdatum en het kiezen van de oogstmethode daarmee rekening te houden, kunt U misschien grote verliezen voorkomen. UGUSTUS is de beste zomermaand om. gras land in te zaaien. Grasland wordt aangelegd voor meerdere jaren, neem dus het beste graszaad, dat U kunt krijgen. Koop uitsluitend N.A.K.-ge keurde mengsels, liefst met oranjeband certificaat, omdat daarin alleen zaad afkomstig van in Neder* land geteelde grassen in verwerkt mag worden. MAAR aanleiding van de indiening van het voorstel dat de Europese Commissie voor het ge- meenschappelijk beleid in de rundvleessector bij de Raad van de E. E. G. heeft ingediend, heeft het Landbouwschap zich hierover in een schrijven tot de minister van Landbouw gewend. Near de mening van het Landbouwschap is een stelsel van richtprijzen niet geëigend voor de rundvleessector. Een gezonde ontwikkeling van de Europese markt Voor rundvlees is veel meer gebaat bij een globale bescherming aan de buitengrens en een interventie die niet gebonden is aan een be paalde richtprijs maar slechts plaatsvindt wannéér zich ernstige overschotten zouden voordoen. Ten einde tot 'n verantwoorde oriëntatie van de produktie te komen, zal men fluctuaties in de rund vleesprijzen moeten accepteren en zeker niet het prijsniveau bevriezen door een stelsel van richt prijzen. Daarbij kan nog worden gewezen, op grote praktische bezwarende vele soorten en kwalitei ten, die vaak onderling niet vergelijkbaar zijn, maken een Europees richtprijsstelsel voor rundvlees zeer moeilijk uitvoerbaar. De door het Landbouwschap bepleite aanpak is ook veel meer in overeenstemming met het beleid dat op het ogenblik in het overgrote deel van de E.E.G.-staten in de rundvleessector wordt gevoerd. De indruk bestaat, dat de Europese Commissie bij het onderhavige ontwerp vooral oog heeft gehad voor de huidige Franse marktordening van rundvlees. Het Landbouwschap dringt erop aan, dat al het mogelijke wordt gedaan om het nu voorgestelde systeem van richtprijzen te vervangen door een toepassing van oriëntatie-prijzen. IJET Landbouwschap is het met de Europese Commissie eens inzake het verband tussen het be- leid voor rundvlees en de ontwikkeling in de zuivelsector. Volgens het Landbouwschap dient het beleid voor rundvlees er mede op gericht te zijn, dat de prijsverhoudingen enigszins ten gunste van het rundvlees worden gewijzigd, zodat in de zuivelsector enige verlichting ontstaat. Van de moge lijkheden die de vraag in de E. E. G. aan de veehouderij biedt, zou door een lichte stijging van de prijzen voor rundvlees een beter gebruik kunnen worden gemaakt, waarbij echter zekere fluctuaties in de prijzen moeten worden aanvaard. In afwijking van hetgeen de Commissie voorstelt, wil het Landbouwschap een bescherming aan de buitengrens bepleiten,die naast een in vier jaar te reali seren gemeenschappelijk tarief, reeds het eerste jaar van de overgangsperiode voor de belangrijkste soorten gemeenschappelijke sluisprijzen voor de E. E. G. omvat. Deze sluisprijs dient ter voor koming van te lage aanbiedingen uit derde landen en zou afgestemd moeten zijn op het in de E. E. G. wenselijk te achten niveau van de rundvleesprijzen. Overeenkomstig het voorstel van de Commissie zou tussen de E. E. G.-landen een onmiddellijke liberalisatie van het verkeer moeten plaatsvinden en een afbraak van de tarieven binnen vier jaar doorgevoerd kunnen worden. Nationale interventie zou dan volgens het Landbouwschap mogelijk kunnen blijven zolang de vrijmaking van het onderling handelsverkeer er niet door wordt belemmerd en er zou zo spoedig mogelijk een communautair systeem van interventie tot stand moeten komen, waarbij niet automatisch interventie-aankopen plaatsvinden bij een daling van de marktprijzen onder een bepaald niveau, doch waarbij prijsfluctuaties mogelijk blijven en alleen bij ernstige marktversto ringen tot aankopen wordt overgegaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5