UIT DE PRAKTIJK 692 Wist U dat ZEEUWS lANDBOUWBLAD 0' deze week mee te beginnen op zaterdag 28 juli werd de Zeeuws-Vlaamse Coöperatieve Groenvoederdrogerij te Westdorpe officieel in gebruik gesteld, waarover reeds elders in dit nummer geschreven wordt. Een uiterst modern uitgerust bedrijf, aangepast aan de tegenwoordige tijd, niet alleen voor wat de bouw en de inventaris betreft, maar ook modern ten op zichte van de eisen welke aan de bedrijfsvoering in onze land bouwbedrijven worden gesteld. Want willen we als agrariërs financieel met beide benen op de grond blijven staan, dan zullen we voor wat de technische kant van onze bedrijven betreft steeds meer de samenwerkende en op grotere eenheden geconcentreerde vorm moeten aan nemen. Wij willen ons gaarne aansluiten bij de woorden van de heer De Bruine die namens de landbouworganisaties de drogerij suc ces wenste en besloot met: Houdt de vuren brandende En de lucerne droog BE stemming omtrent het gewas graszaad is op het ogenblik op NOORD-BEVELAND sterk in mineur. En de zie-je-wel !'s van degenen die nog nooit wat in „hooizaad" zoals dit ge was soms minachtend wordt geheten hebben gezien, zijn niet van de lucht. Nu zijn er voor deze depressie aan de graszaadhemel verschillen de oorzaken aan te wijzen. Daar is dan in de eerste plaats het verschijnsel van de dalende prijzen, voor enkele soorten (bijv. roodzwenk) ingrijpend. Daarbij komt dat de op brengsten dit jaar lager liggen dan in voorgaande jaren, terwijl het dorsen van veldbeemd en rood zwenk samenvalt met de vlasoogst, soms zelfs met de erwtenoogst, wat hier en daar aanleiding geeft tot spanningen. En hoe reageert men dan op zulke momenten? Erg menselijk: dan deugt er van het graszaad niets meer! En dit temeer door de schijnbaar matige er varingen met graszaad als voorvrucht. Schijnbaar inderdaad! Want als er aan de volgvrucht ock maar iets hapert, dan wordt al gauw het gras zaad als de oorzaak hiervan uitgekreten. Nu moe ten we toegeven, dat er soms wel eens iets van aan is! Maar vaak is dón het euvel terug te lei den tot een minder goede bewerking van de gras zaadzode en dan ligt de schuld dus niet bij het „hooizaad", maar bij de teler! En ook wordt er geklaagd over de afrekening, die zo lang op zich laat wachten, terwijl de 5 omzetbelasting het geschrei vergroot. Tenslotte heeft menige teler ontdekt", dat de contracterende firma altijd safe zit, omdat deze 20 van de financiële opbrengst trekt, na door berekening van de kosten aan de boer. Wel een wat te simpele redenering, want de firma maakt heel wat meer onkosten aan het graszaad dan hij de teler uiteindelijk laat betalen schoningskos- ten) Hoewel heel begrijpelijk dat men zulk een ge was op bepaalde momenten in de Zandkreek zou wensen, doet men goed uiteindelijk is de soep nooit zo heet als ze opgediend wordt later toch maar eens aan het rekenen te slaan, daarbij de totale kosten samenvattend, waartoe men zeer zeker ook moet rekenen de omzetbelasting, het tweemaal laten frezen van de stoppel en het ren teverlies van het geld, dat men pas ontvangt een jaar na de oogst. Samen dus met de kosten van bemesting (stikstof!), onkruidbestrijding, dorsen, enz. Want we zijn echt van mening, dat het pot lood op de duur meer uitwerkt dan de vuist! BE graszaadoogst op ZUID-BEVELAND, die met goed weer veelbelovend was begonnen, heeft een volle week veel te lijden gehad van de vele regen. Plaatselijk traden er verliezen in het veld op. Ook kwamen er in de dik liggende zwa den wat schimmel voor. Daar een geheel samen hangend zwad zonder verleggen, omwenden of hoe dan ook, slecht droogt, heeft men op ver schillende manieren getracht het zwad te verleg gen of te lichten zodat het sneller en beter zou drogen. De harkkeerder „schijnt" hier en daar te voldoen? Verliezen, soms grote, zijn hierbij niet uitgesloten. De plaatselijk gebruikte zwadverleg- ger met opvangbak voldoet beter. Verder is het mogelijk gebleken om het zwad wat te lichten met een normaal snijdende maaibalk waarop enige erwtenlichters zijn be vestigd. Dit eenvoudige werktuig kan vrijwel op ieder bedrijf hiervoor, indien nodig, inge schakeld worden. De eerste regen was voor het vlas zeer gunstig, doch thans blijkt dat door de vele aanhoudende regen het vlas vrij veel gelegerd is en er nogal wat botrytis voorkomt, waardoor de kwaliteit vrij ernstig achteruit is gegaan. Op een zeer enkel perceel na is thans alles geplukt. Vrij veel is reeds geschelfd. Door de aanwezigheid van ka mille dient alleen geschelfd te worden als het vlas hier ook werkelijk geschikt, dus voldoende droog is. De eerste erwten zijn deze week gemaaid. Nu bij het wat warmere weer na de vele regen be ginnen ze wat sneller af te rijpen. De zomergerst én plaatselijk ook een enkel perceel wintertarwe beginnen wat te verkleuren. Het ziet er dus nu wel naar uit dat we de volgende week kunnen beginnen. THANS heeft het ook op WALCHEREN zóveel geregend, dat het grasland en de gewassen als aardappelen en bieten hiervan kunnen profi teren. Reeds is het grasland veel veranderd van kleur en is een snellere groei waar te nemen. Het vlas is voor het grootste deel getrokken. Goede kwaliteit vlas is verkocht voor 25 cent per kilogram. Vroege graszaadsoorten als veldbeemd, rood zwenk en beemdlangbloem zijn gemaaid en meestal gedorsen. Van de opbrengst kan men met zekerheid eerst iets zeggen als het analyse- verslag van Wageningen ontvangen is. De oogst van de plantuien, 1ste en 2de jaars, is begonnen. Zo hier en daar heeft de oogst van Bintje een aanvang genomen. Een deel hiervan is reeds eer der te velde door de handel gekocht. Ook komt het voor dat de teler de aardappelen veilt. De vochtigheid van de grond maakt het mogelijk om stoppelgewassen onder gunstige omstandig heden in te zaaien. Voor aanvulling van de win- tervoedervoorraad voor het vee en/of voor struk- tuurverbetering van de grond kan een stoppel gewas van veel betekenis zijn. AAN de droogteperiode is ook op SCHOUWEN- DUIVELAND nu wel een eind gekomen. Vooral in de polder Schouwen had het de laatste weken niet veel meer geregend. Niettemin geeft de stand van de gewassen veel reden tot tevreden heid. Het vlas is voor de helft geplukt en de prijs voor goede percelen valt niet tegen. Ook beloven de erwten hier een zeer goede opbrengst. Er zijn zeer veel en goed gevulde peulen en gezien de prijs zal menigeen er weer spijt van hebben geen erwten of niet wat meer erwten gezaaid te heb ben Nog steeds doet zich hier het merkwaardige feit voor, dat op veel percelen erwten stikstof wordt gezaaid. Ook dit jaar zien we geen resul taat en het is onbegrijpelijk, dat onnodig geld wordt verstrooid., Hetzelfde moeten we opmerken van de bieten. Giften van 1000 kg stikstof en meer per ha zijn niet nodig. Door de vele regen is veel gerst gelegerd. We waren er begin van deze zomer bang voor. Gelukkig is zoiets voor een combine niet al te moeilijk. In Duiveland is men bezig met het rooien van vroege percelen Bintje. Gezien de prijs tot nu toe zeker een lonende bezigheid. Hetzelfde geldt voor de plantuien. IN OOST ZEEUWS-VLAANDEREN vallen de opbrengsten van het graszaad hier en daar nogal tegen. Over het algemeen wordt beweerd dat dit voornamelijk ligt aan de dorskwaliteit van het gras, terwijl ook de afstelling en mogelijk heden van de combine een grote rol spelen. Een groot deel van het vlas is onder gunstige om standigheden getrokken en valt qua kwaliteit niet tegen. Op verschillende plaatsen ziet men al erw- tenruiters staan. De prijs van de erwten varieert zo rond 43 cent per kilo. Een prijs overigens waarbij alleen een grote opbrengst dit gewas ren dabel kan maken. Ons pessimisme over de stand van de bieten, ondanks de gunstige berichten in de P. Z. C., wordt door de uitslagen van de eerste monster- name in Oost Zeeuws-Vlaanderen gerechtvaar digd. In 1961 (24 juli) bedroeg het gemiddelde ge wicht van 10 bieten 4325 gram en het suikerge halte 13,17 De uitslag van de eerste monster- name op 23 juli j.l. gaf een gemiddeld gewicht van 2234 gram en een suikergehalte van 10,66 Momenteel een achterstand van bijna 50% t.o.v. 1961. Het is welhaast onmogelijk deze nog in te halen. Vóór 1 augustus zal 't vlas in WEST ZEEUWS- VLAANDEREN wel niet allemaal getrokken zijn, terwijl op dat tijdstip nog betrekkelijk wei nig erwten gemaaid zullen zijn. Hieruit blijkt weer, hoe laat de oogst dit jaar is in vergelijking tot andere jaren. Ook bij ons begint de gerst nu snel te verkleuren en met de oogst van dit ge was zal op de lichte gronden wel spoedig worden begonnen. Veel werk staat ons,thans te wachten, werk dat wij technisch voldoende beheersen, maar dat desalniettemin onze boerenharten vaak in beroe ring brengt. Laten we hopen, dat de vakantiegasten onze oogstwerkzaamheden bij ideaal zomerweer kun nen gadeslaan! 'i960V€em*svers*an<^ bestaat over de betekenis van het nieuwe wetsontwerp Inkomstenbelasting Vooral als men dan mede let op het met 31 december 1962 vervallen van de Wet Vervreemding Land bouwgronden, is de zaak weinig duidelijk. Dit verwondert mij in geen geval. Het is allemaal niet zo eenvoudig. Laat ik beginnen met op te merken, dat ik het een voordeel acht dat het vervallen van de Wet Vervreemding Landbouwgronden plaats heeft (aannemende dat de Eerste Kamer geen streep door de rekening van de Tweede Kamer haalt) vóór de nieuwe Inkomstenbelastingwet zal gaan werken. Ik zal dit even duidelijk maken. T N het wetsontwerp Ink. Belasting 1960 is de z.g. LANDBOUWVRIJSTELLING van art. 6 lid 2 Besluit Ink belasting 1941 niet overgenomen. Hoewel we nog altijd de hoop koesteren dat onze Tweede Kamer alsnog de landbouwvr ij stelling in ere herstellen zal, moet uiteraard met de mogelijkheid worden gerekend, dat dit niet het geval zou zijn. Alsdan wordt de winst welke behaald wordt bij vervreemding van land bouwgronden en opstallen voor de Ink. Bel. in principe belast. Stel voor dat dit het geval zou zijn per 1 januari 1963. Men kan het dan zo zeggen, dat een boer die zijn bedrijf of een gedeelte ervan verkoopt Ink. Be lasting moet betalen over het bedrag waarmee de verkoopprijs de boekwaarde overtreft. Dit zou vooral bij de invoering van de nieuwe wettelijke bepalingen zeer verstrekkende gevolgen hebben en buiten gewoon onbillijk zijn. Dit heeft de wetgever reeds direct ingezien en hiertegen maatregelen genomen. Ik doel hier op de z.g. belastingvrije opwaardering van crt. 58 van het ontwerp. Hierdoor wordt voorkomen dat waardevermeerdering van tot het landbovwbedijf van de belastingplichtige behorende onroerende goederen uit de periode der vrijstelling wordt belast. Stel voor: boekwaarde is op 31 december 19S2 f 100.000,Verkoop 2 januari 1963 voor f 200.000,In principe is er dan een belast verschil van f 100.000,dat in feite geheel ontstaan is in de periode toen de landbouwvr ij stelling nog bestond. 7/7 U is art. 58 van het wetsontwerp daar om te zorgen dat deze f 100.000,niet wordt belast, door te v bepalen dat de boekwaarde van deze onroerende goederen opnieuw mag worden gewaardeerd en wel op de waarde welke die onroerende goederen dan in het economisch verkeer zullen hebben. Laten we eenvoudigheidsha.lve zeggen dat dit de verkoopwaarde is. Welnu, de verkoopwaarde blijkt op 1 januari f 200.000,te zijn en door nu volgens art. 58 ook op f 200.000,te waarderen, ontstaat geen winst. Waardestijging in een latere periode boven deze f 200.000,zal bij vervreemding worden belast. De aandachtige lezer zal nu begrijpen dat het ons verheugt dat de Wet Vervreemding Landbouw gronden verdwijnen zal vóór of gelijktijdig met de invoering van de Wet Inkomstenbelasting, daar anders de kans zou bestaan dat na invoering der nieuwe Inkomstenbelasting nogmaals een waardesprong naar boven zou volgen die dan tot belaste winst zou voeren. Een oordeel over het al of niet gewenste van het verdwijnen der Wet Vervreemding Landbouw gronden houdt dit niet in. Ik wil op dit onderwerp nog eens terugkomen. MEIJERS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 4