De ruilverkaveling Walzoorden Coöperatieve Groen voeder drogerij „Zeeuwsch-Vlaanderen" officieel geopend 691 Meest moderne groenvoederdrogerij in West-Europa DE WAARDE VAN GROND EN GEBOUWEN EXPORTSTOP AARDAPPELEN OPGEHEVEN VRIJDAG 3 AUG USTUS 1963 VELE honderden genodigden, waaronder de 160 leden van de jonge coöperatie, waren in het daar voor ingerichte opslagmagazijn aanwezig om getuige te zijn van de officiële opening en tewerk stelling van het bedrijf. Voorzitter de heer J. W. Scheele memoreerde in zijn openingsrede de nog re cente geschiedenis van deze Zeeuws-Vlaamse Groenvoederdrogerij. „Het stichten van dit bedrijf vindt vooral zijn oorzaak in het feit, dat men hoe langer hoe meer in landbouwkringen in het algemeen, en dit zeker ook voor Zeeuws-Vlaanderen, de noodzaak voelt, meer aandacht te besteden aan structuur en humusvorming in de grond. Het is vooral gebleken dat lu cerne een enorm structuurverbeterend effect geeft. In het rapport inzake lucerne-teelt op de Bevelan- den en Walcheren staat o.a. dat men in Groningen aan de nawerking van een goed gewas lucerne zelfs een waarde van ƒ250,per ha toekent. Dit zijn zeer kort samengevatte conclusies. Elke mo derne praktische akkerbouwer weet dat hij met het probleem van de structuurverslechtering steeds meer rekening zal dienen te houden." -De heer Scheele besloot zijn openingswoord met de wens „dat deze groenvoederdrogerij er moge zijn tot heil van het ons zo geliefde Zeeuws-Vlaamse boerenland". De voorzitter wees erop dat deze nieuwe coöperatie tot stand is gekomen doordat de leden het daad- werkelijk besluit hebben genomen mee te doen. Het kwam hem dan,ook voor, dat de oude, energieke en vooruitstrevende geest, welke in vroegere tijden zo kenmerkend was voor dit Vlaamse land, weer meer dan ooit waardig wordt. OPENING DOOR COMMISSARIS DER KONINGIN. Jhr. mr. A. P. C. de Casembroot feliciteerde de voorzitter en met hem bestuur en leden met de stichting van deze nieuwe coöperatie. „Vooral ben ik getroffen door de samenwerking tussen Oost en West, welke in vroeger tijden nu niet altijd even ideaal was". Na de wens van de Commissaris dat het deze drogerij goed mag gaan tot in lengte van jaren, begaf» het gehele gezelschap zich naar buiten waar de Commissaris door een symbolische handeling het bedrijf in werking stelde. Hierna kon het proces van gehakselde lucerne tot de geperste pellets door een ieder worden gevolgd. Na bezichtiging van het bedrijf begaf men zich weer naar de silo waar o.m. het woord werd ge voerd door de burgemeester van Westdorpe, de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Zeeuws- Vlaanderen en door vertegenwoordigers van organisaties, bedrijven en pfficiële instanties. IN het najaar van 1961 werd door het bestuur van het calamiteuze waterschap Walzoorden een aanvrage ingediend voor ruilverkaveling van dit waterschap en een doel van de Kruispolder. De aanleiding tot deze aanvraag was de noodzakelijke verbetering van het landbouwkundig peil in de streek. De huidige ontsluiting voldoet niet aan de te stellen eisen en vooral de verkaveling werkt rem mend op een economische bedrijfsvoering. In overleg met de speciaal ingestelde voorbereidingscom missie, waarin o.a. het Kroondomein als grootste grondeigenaar een vertegenwoordiger heeft, is thans een plan van voorzieningen ontworpen dat beoogt het gebied van 1140 ha een nieuwe struc tuur te geven. Dit plan ligt tot de dag der stemming, die binnenkort zal plaats vinden, ter visie. Be zwaren tegen deze plannen kunnen tot 10 augustus bij G. S.ingediend worden. Dit College stelt daar na het blok, het plan van wegen en waterlopen, het landschapsplan en de toewijzing van percelen aan openbare lichamen voorlopig vast, daarbij zo nodig rekening houdende met de ingediende be zwaren. In grote lijnen is de procedure vervolgens dat onder leiding van een lid van G. S. de stemming plaats vindt. Stemgerechtigd zijn zij, die bij het Kadaster als eigenaren bekend staan. Tot ruilverkaveling wordt besloten wanneer of de meerderheid van het aantal kadastrale eigenaren of een aantal eigenaren, dat tezamen de meerderheid van de oppervlakte van het blok in eigendom heeft, zich vóór de ruilverkaveling uitspreekt. Wanneer de ruilverkaveling is aangenomen benoemen G. S. een zogenaamde Plaatselijke Com missie uit de streek. Deze Commissie heeft de verantwoordelijkheid voor de uitvoering en werkt bo venbedoeld plan uit waarna het door G. S. definitief wordt vastgesteld. 0E teerling is geworpen. Prijsbeheersing en landbouwkundige toetsing bij verkoop van grond en gebouwen zijn van de baan. Het is hier niet de plaats en het heeft geen zin nader in te gaan op de voor- en nadelen van de thans verval len regelingen. We lt6bben nu met het feit te maken dat grond en gebouwen in handen van eige naars-gebruikers vrij kunnen worden verkocht. Voor dè verpachte eigendommen is dit niet zonder meer liét geval. Ongeveer de helft van de grond en meer dan de helft van de gebouwen is in handen van de eigenaar-gebruiker, zodat we wel mogen verwach ten, dat er in de naaste toekomst heei wat in an- dëre handen zal overgaan. De koper zal zich afvra gen hoe hij er in kan slagen zo voordelig mogelijk te kopen. De verkoper is er uiteraard op uit de hoogste prijs te maken. Wij willen trachten enkele factoren op te sommen die van invloed zijn op de economisch verantwoorde prijs. In de eerste plaats nioet dan worden opgemerkt, dat het niet waar schijnlijk is, dat de prijs van de produkten van de boer, waaruit uiteindelijk de prijs van de grond en gebouwen moet worden betaald, beïnvloed zal wor den door het prijsverloop van de grond. In de kost prijsberekening is een bedrag opgenomen voor de pacht. Het is bekend, dat de opbrengstprijzen in het algemeen lager liggen dan de kostprijzen, zódat zelfs de pacht niet volledig uit de prijs van de produkten betaald kan worden. Tenminste niet tVanneer de pachter een volledige vergoeding voor de eigen arbeid zal hebben. Het is ook bekend, dat de eigenaarslasten op hun beurt weer uit de pacht kunnen worden betaald, waaruit zonder meer al zou kunnen volgen, dat de waarde van grond en gebouwen niet hoger zou moeten zijn dan overeen komt met de huidige pacht. De regering zal het niveau van de pachten zeker niet doen stijgen, zodat colt in de naaste toekomst uit dien hoofde geen stijging van de waarde van de grond en ge bouwen kan worden verwacht. Toch zullen er veel hogere prijzen betaald worden. Hoe kan dit, en hoever ltan men dan wel gaan Het is hierbij goed, grond en gebouwen afzon derlijk te bezien. Allereerst de gebouwen. Gebou wen zijn aan slijtage onderhevig, zij behoeven on derhoud en moeten op de lange duur zelfs geheel vervangen worden. Dit betekent, dat de prijs van de gebouwen uiteindelijk bepaald wordt door de kosten van het onderhoud en de nieuwbouw. Hier bij dient er bij de bestaande gebouwen scherp ge let te worden op de conditie van de gebouwen in verband met het te verwachten onlerhoud en de doelmatigheid in verband met de arbeid. Inder daad zal men hier scherp op moeten letten, want liet onderhoud en de eigen arbeid zullen in de toe komst alleen maar duurder worden. Maar rekening houdend met deze factoren, is het uiteindelijk de prijs van de nieuwbouw die zal uitmaken wat de waarde is van de gebouwen. En ook deze nieuw- bouwprijs wordt in de toekomst alleen maar hoger. Er moet in ons land nog zoveel gebouwd worden, dat de bouwmarkt in de verre toekomst nog onder druk van hoge prijzen zal werken, afgezien van de in de toekomst nog te verwachten loonsverhogin gen. De conclusie is duidelijk: een goed gebouw zal duur zijn. Hieruit zou een andere conclusie moeten volgen. n.I. deze, dat als de gebouwen duur zijn er uitgaande van dezelfde opbrengstprijzen van de produkten minder moet overblijven voor de grond. Vrij algemeen wordt echter een verdere stijging van de grondprijzen verwacht. Een drietal factoren zijn hiervoor verantwoordelijk. In de eerste plaats is ons land het dichtstbevolkte land ter wereld. Er is veel vraag naar grond. Ook de landbouwgrond zal hierdoor wel min of meer in prijs stijgen. In de tweede plaats heeft de tech nische ontwikkeling op de landbouwbedrijven tot gevolg, dat één man steeds meer produktiemidde- len kan bedienen. De bedrijven worden te klein en er zal veel vraag zijn naar losse grond om de bedrij ven te vergroten. Voor deze bijkomende grond rekent men niet alle kosten die bij de produktie worden gemaakt. Arbeid en werktuigen heeft men immers al; men betaalt zo graag wat meer voor de grond, en per bedrijf gezien, is deze grond in derdaad ook meer waard dan de grond die men al heeft. Tenslotte zijn er nog altijd mensen die genoegen nemen met een vrij lage beloning voor eigen arl»eid en kapitaal en meer betalen voor de grond dan mogelijk zou zijn, indien met andere maatstaven werd gemeten. Wat de .juiste waarde van de grond en gebouwen moet zijn, zal ieder voor zichzelf moeten uitmaken. Aldus Ir. H. Dijkstra in de bedrijfseconomische kroniek van het C. M. C.-Orgaan „Melk". PEZIEN de sterk dalende tendens van de aard- appelprijzen en de toenemende aanvoer hier van stemt het tot tevredenheid dat het Produkt- schap voor Aardappelen uiteindelijk op donderdag 26 juli, met instemming van de overheid, de be staande exportstop op aardappelen heeft opgehe ven. Het heeft ai met al nog vrij lang geduurd voor deze maatregel ingetrokken werd. De ge ruchten, die in de D. B.-vergadering van 16 juli j.l. ter sprake kwamen, n.I. dat de exportstop bin nenkort zou worden opgeheven, bleken echter toch wel op goede gronden gebaseerd te zijn DE LANDBOUWKUNDIGE SITUATIE IIET ruilverkavelingsblok, voornamelijk be- staande uit klei- en zavelgronden, maakt deel uit van het Agrarisch Land van Hulst. In het gebied komen drie dorpen voor Klooster- zande, Groenendijk en Walzoorden. Het cultuur areaal, dat in hoofdzaak uit slecht verkavelde nieuwlandgronden bestaat, is voor drie-vierde ge deelte als bouwland in gebruik. Het bouwplan is in het algemeen zeer arbeidsintensief. De gemiddelde bedrijfsgrootte bedraagt ruim 16 ha en bestaat uit 10 gebruikspercelen, die ge middeld bijna 1 km van de bedrijfsgebouwen ge legen zijn. Deze gebrekkige verkaveling wordt nog verergerd door het feit, dat twee-derde van deze kavels te klein is en een slechte vorm heeft. De ontsluiting van de gebruikspercelen is matig, doordat de verspreide ligging vaak uit wegen via andere percelen nodig maakt. Boven dien geschiedt de bestaande ontsluiting gedeeltelijk door onverharde wegen, hetgeen vaak ernstige bezwaren meebrengt. De afwatering is redelijk goed te noemen; slechts op enige onderdelen van het stelsel zijn verbeteringen noodzakelijk. De gemalen van het calamiteuze waterschap Walzoorden en van de Kruispolder zijn enige jaren geleden vernieuwd en bezitten een voldoende capaciteit om al het overtollige water op de Westerschelde uit te slaan. In het kader van de voorgenomen ruilverkave ling is een onderzoek ingesteld naar de leeftijd en doelmatigheid van de aanwezige boerde rijen. Hierbij bleek dat 55 van de bedrijfsge bouwen als oud en 44 als ondoelmatig gekwali ficeerd moest worden. Bovendien zijn 34 wonin gen als krot aangemerkt. HET RUILVERKAVELINGSPROJECT IN het ontworpen wegenplan blijven de be staande wegen in hoofdzaak gehandhaafd. Daar waar de fundering der wegen niet aan de huidige eisen voldoet, zal in verbetering worden voorzien. In totaal zal 5,6 km landbouwweg ver beterd en 1,8 km landbouwweg nieuw worden aangelegd, waardoor een meer effectieve ontslui ting zal ontstaan. Los hiervan zal door de Rijks-? waterstaat de weg 60 van het Rijkswegenplan worden verbeterd en buiten de kom van Kloos- terzande worden geleid. Uiteraard wordt bij de nieuwe kaveltoedeling met deze tracéverbetering rekening gehouden. De zozeer gewenste kavelconcentratie is slechts mogelijk door uitvoering van z.g. kavel inrichtingswerken, zoals het dempen van over bodige en het graven van nieuwe sloten, het aan passen van de drainage en plaatselijk grondver zet. Voor de bouwlandkavels wordt gestreefd naar een grootte van 5 ha of meer, terwijl ook de gras landkavels een grotere omvang zullen krijgen. Het ligt niet in de bedoeling een gedeelte van de binnen de bebouwde kom gelegen boerderijen naar het veld te verplaatsen. Mede in verband met de slechte kwaliteit der gebouwen wordt ge dacht aan een vrijwillige bedrijfsbeëindiging. Ook zal gestreefd worden naar een vrijwillige migratie van een aantal boeren naar de nieuwe polder. Op deze wijze zou grond beschikbaar kun nen komen voor vergroting van de resterende bedrijven, die eveneens geheel op vrijwillige basis geschiedt. Voor deze vergroting (tot 24 ha voor de akkerbouwbedrijven en tot 21 ha voor de gemengde bedrijven) is naar schat ting 125 ha grond benodigd. Het Kroondomein, dat bijna alle gronden in het blok verpacht, heeft zich bereid verklaard aan eventuele regelingen mede te werken. KOSTEN EN RESULTATEN DOOR de Nederlandsche Heidemaatschappij is een begroting opgemaakt, die sluit op een bedrag van rond 1 miljoen. De totale bijdrage van de belanghebbende eigenaren bedraagt circa ƒ365.000,—, terwijl in de resterende 63 der uitvoeringskosten door de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage is toegezegd. De uitvoering van het ruilverkavelingsplan zal in de betreffende streek aanmerkelijke ver beteringen teweegbrengen, met name door de herindeling van het grondgebruik en de ver betering van de bereikbaarheid. Na uitvoering van de ruilverkaveling, waarvan de beslissing nu in handen ligt van de betreffende grond eigenaren, zal in dit gebied een hogere ar- beidsproduktiviteit en een grotere welvaar! mogelijk zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3