De European Rally en Deelname en oplossingen 701 Nieuwe normen voor T. L.J.W. DANSAVOND DE PLOEGWEDSTRIJD WALCHEREN VRIJDAG 3AUGUSTUS 1962 PNIGE tijd geleden hebben jullie in deze rubriek kunnen lezen, dat in Zwe- den de derde „European Rally", gehouden zou worden en dat diverse landen elk door vier deelnemers vertegenwoordigd zouden zijn. Verheugend is nu het feit, dat buiten de vier deelnemers elf P. J. G. N.-ers deze reis meemaakten, waarvan zes uit Zeeland! In feite vormden natuurlijk de wedstrijden de hoofdschotel, maar dit werd door geen enkele jongere zo gevoeld. Dit was niet het belangrijkste, het was de ontmoeting met de diverse jongeren uit elf landen, die de rally voor iedereen onver getelijk gemaakt heeft. Ook kan ik jullie zeggen, dat volksdansen echt niet een „flauw gedoe" is, maar enorm veel ple zier geeft, vooral als je dat met een dergelijke internationale groep doet. Dén van de hoogtepunten was ook het tweedaags verblijf op een Zweedse boerderij. Hiervoor werd je zoveel mogelijk ieder apart bij een familie ondergebracht en je kreeg de lakonieke boodschap mee „spreek maar Zweeds". Op de boerderij, waar ik was, sprak alleen de dochter van veertien jaar een beetje Engels, dus jullie begrijpen wel, dat ik van de boerin en de boer nu niet zoveel te weten ben gekomen. Mijn indruk is, dat de landbouw er wel goed is, maar dat deze wel extensiever beoefend wordt dan in ons land. Ook de veeteelt is een belangrijke inkomstenbron, want vele boeren begonnen eerst over de veeteelt en dan pas over de landbouw. Daarnaast heeft iedere boer ook wel enige hec taren bos. De boerin heeft van de twee dagen dat ik er was wel één dag in de keuken gestaan om te koken en te bakken. Maar, de resultaten waren er dan ook naar, want bij het koffiedrinken (3 x per dag) werden je wel zeven verschillende soorten koek en gebak aangeprezen! Dit is gebruikelijk in Zweden en het koffie- halfuurtje is er dan ook bijzonder gezellig! Ook bakken de meeste Zweedse plattelands vrouwen nog het brood zelf, dus begrijpelijk is dat zij hiet zoveel aan het huishoudelijk werk kunnen doen, zoals dit bij ons gebruikelijk is. Toch is het er in de huizen over 't algemeen erg gezellig en sfeervol, maar zij vinden het niet zo belangrijk dat hun huis „kraekende kelf" is. Een boer zei tegen me: „O, kom je uit Holland, waar zë de huizen en het stoepje zo schuren". Ja, daar sta je dan en je denkt, dus in Zweden gaat dat praatje ook al. Krabbendijke, MAJA VAN GORSEL. (Wordt vervolgd.) - x- V- w k A DEDOELD als omlijsting, werden op de laatste Algemene Vergadering van de Z. L. M. een 5-tal prijsvraagjes georganiseerd. Enkele weken terug maakten wij de namen bekend van hen die door het oplossen van één of meer van deze eenvoudige wedstrijden een aardig presentje in de wacht sleep ten. In verband met het in Zeeuws-Vlaanderen ook gebruik maken van deze test publiceren wij eerst nu de goede oplossingen. DEELNAME Hieronder geven wij allereerst een overzicht van het aantal deelnemers per streek waarbij: 1 Schouwen-Duiveland. 5 West Zuid-Beveland. 2 Noord-Beveland. 6 Oost Zuid-Beveland. 3 Tholen/St. Philipsland. 7 West Zeeuws-Vlaanderen. 4 Walcheren. 8 Oost Zeeuws-Vlaanderen. Wedstrijd 1 2 3 4 5 6 7 8 Totaal Z. L. M. test 1 6 4 6 2 1 20 L. J.G. test i 2 8 3 4 1 18 3 3 Onkruiden herkennen 1 3 1 3 3 2 13 Aantastingen fruitteelt 9 1 1 1 3 20 2 10 13 4 2 55 IN een fris geel omslag, prettig gedrukt en leuk geïllustreerd is een nieuwe uitgave versche nen van de T. L. J. W. uitgave „Richtlijnen voor het organiseren van wedstrijden", waarin tal van nieuwigheden rondom het administratieve deel van de wedstrijden van het Technisch Landbouw Jongeren Werk zijn ingevoerd. Het stichtingsbe stuur hoopt dan ook dat het vereenvoudigingen zullen blijken te zijn. DE VOORNAAMSTE VERANDERINGEN UOOR de deelnemers aan de wedstrijden is het in de eerste plaats belangrijk, dat niet meer per deelnemer alleen een bedrag wordt uitgekeerd voor een goed uitgevoerde wedstrijd. Er zijn nu vaste bedragen per wedstrijd vastgesteld, waaroverheen per deelnemer ƒ1,wordt uitbetaald. Op deze wijze krijgen de kleine wedstrijden naar verhou ding een betere kans. Kleinere wedstrijden zijn bovendien bevorderlijk voor het goed uitvoeren van de wedstrijd. Evenals tot nu toe het geval was zullen weer kortingen worden toegepast op onvol komen uitgevoerde wedstrijden, en wel op het eind bedrag van de subsidie. HET AANVRAGEN VAN EEN WEDSTRIJD VJOOR het aanvragen van een wedstrijd zijn nieuwe formulieren gemaakt. Uiterlijk twee weken voor de wedstrijd moet de subsidie-aanvraag worden ingediend op een formulier (la) dat daar voor bij de P. J. G. N. verkrijgbaar is. Daarbij moet o.a. opgegeven worden hoeveel deelnemers men verwacht. Voor deze deelnemers wordt dan het wedstrijdmateriaal bijgesloten, evenals voor de juryleden. De kosten daarvan bedragen per deel nemer 0,50. Een nota wordt bijgevoegd. Door giro storting kan men bij de P. J. G. N. betalen. De wedstrijdcommissie ontvangt tevens het verslag formulier. Het is noodzakelijk om bij de aanvraag van de wedstrijd ook de namen en adressen van de juryleden op te geven. De P. J. G. N. stuurt naar een van de juryleden dan het informatieformulier, dat deze in een bijgesloten antwoordenveloppe kan terugsturen. Als beide formulieren en de betaling van het gezonden materiaal, binnen 14 dagen na afloop van de wedstrijd bij de P. J. G. N. binnen zijn kan met de beoordeling van de wedstrijd wor den begonnen. HET boekje „Richtlijnen voor het organiseren van wedstrijden" is op aanvraag gratis ver krijgbaar voor wedstrijdcommissies en is aan alle provinciale organisaties van de P. J. G. N. toege stuurd. Het is van belang deze richtlijnen goed te bestuderen. Zij kunnen van practische waarde zijn ook bij het uitvoeren van de wedstrijd. Beter tevo ren goed bekend met de mogelijkheden en moei lijkheden, dan achteraf moeilijk oplosbare proble men. We wensen alle deelnemers aan de wedstrijden veel succes! van de L. J. G. en Z. P. M., afdeling Goes, op zater dag 4 augustus, 's avonds 8 uur in de „Caisson" te Kapelle-Biezelinge. mede georganiseerd door de Z. L. M. en de L. J. G. zal plaatsvinden op zaterdag 25 augustus a.s., 's middags om 1 uur, op het bedrijf van W. K. van Nieuwenhuizen, Rijns- burgseweg 5 te Oostkapelle. Er zijn 3 categorieën n.l.: paardenploegen, rondgaande trekkerploegen en wentelploegen. Het inleggeld bedraagt ƒ2,50. U wordt uitgenodigd in één van de cate gorieën aan de ploegwedstrijd deel te nemen en U tot uiterlijk 11 augustus als deelnemer op te geven bij Jac. Francke, Middelburgse- weg 40 te Grijpskerke (tel. 011804184). Z.L.M. TEST 1. Ir. M. A. Geuze is 17 jaren voorzitter der Z. L. M. 2. De boerderij waarop ir. M. A. Geuze woont heet „De Zand- hoeve". 3. De Z. L. M. tentoonstelling te Aardenburg werd gehouden van 18 t/m 20 juni 1959. 4. Het Zeeuws Landbouwblad werd deze week, dit was op 28 mei, ontvangen door 8400 personen. 5. In 1961 verlieten 7300 brie ven het Z. L. M. Sekretariaat. 6. Het Boekhoudbureau der Z. L. M. verzorgt op dit moment 163 bedrijfsekonomische boek houdingen. 7. In Zeeland draaien 3 Streek- verbeteringen, n.l. Tholen, Zak van Zuid-Beveland en Koewacht. L.J.G. TEST 1. De L. J. G. telt 700 leden. 2. De (drie) provinciale aktivi- teiten die de L. J. G. jaarlijks organiseert zijn: 1Algemene Vergadering. Kaderdagen. 2. Bloesemrit. Sportdag. 3. L.J.G. Juweel. (Toneelconcours 3. De Landelijke jongerenorga nisatie, waarbij de L. J. G. is aangesloten heet P. J. G. N. 4. De L. J. G. is een zelfstandige organisatie. 5. De belangrijkste taak van de L. J. G. is het geven van alge mene vorming. 6. Provinciaal voorzitter van de L. J. G. is H. C. v. d. Maas. De provinciaal secretaris/ vormingsleider heet G. van Vliet GRASSEN-THUISBRENGEN De soorten gras die in het uit gestalde grasmengsel voorkomen waren: 1. Witte kultuurklaver. 2. Veldbeemdgras. 3. Engels raaigras WT. 4. Ruwbeemdgras. 5. Timothee WT. 6. Beemdlangbloem HT. 7. Beemdlangbloem WT. 8. Engels raaigras HT. 9. Timothee HT. 10. Witte weideklaver. De nummers van de bakjes zaad die corresponderen met de letters van de graszoden waren: 5 A 4 B 7 C 10 D 3E 2 F. Het graszaadmengsel was: BG5. ONKRUIDEN-HERKENNEN 1. Zwaluwtong. 2. Ere prys. 3. Muur. 4. Witte krodde. 5. Duivenkervel. 6. Veerwortel. 7. Melkdistel. 8. Kamille. 9. Moeras andoorn. 10. Ooievaarsbek. AANTASTINGEN IN DE FRUITTEELT De aantastingen waren: 1. Appel- en pereschurft. 2. Meeldauw. 3. Spint. 4. Appelbladluis. 5. Pruimen/appel zaag wesp. 6. Appelbloesemsnuitkever/ appelbladvlo. 7. Bloedluis.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13