HE1 bestuur van het Produktschap voor Sier gewassen is van mening dat het geen zin heeft de teeltregeling voor de boomkwekerij nog langer te handhaven, met uitzondering van de teeltregeling voor rozenonderlagenzaailingen. Ten behoeve van de areaalheffing zou dan een registra tie. moeten worden ingevoerd. Als deze registratie enigszins gespecificeerd wordt uitgevoerd zou zij ook dienstig kunnen zijn om enig inzicht te ver krijgen in het assortiment van de boomkwekerij. Het produktschap heeft over dit alles de mening van het Landbouwschap gevraagd. 699 Terugblik op de Zeeuwse fokveedagen WENKEN VOOR BLOEMBOLLENTELERS TEELTREGELING BOOMKWEKERIJEN VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1963 Begheijn en F. P. Verdurmen op lb en lc. Van de 4 inzendingen koeien met 3 directe afstammingen behaalden er 2 een 1ste prijs, n.l. la de kampioenkoe Wietsche 12 die met dochters van Am. Keizer Ad., Friso Julius en Dr. Lente's Verwachting haar goede fokkwaliteiten aantoonde, gevolgd door de Diena's van H. Begheijn. De produktieklasse was met 8 dieren reeds voldoende bezet, waarin de koe Bertha van J. Bonte te Koewacht de beste opbrengst noteerde. 3. FOKVEEDAG TE AXEL DE op 5 juli in Axel gehouden fokveedag die voor Oost Zeeuws-Vlaanderen al een zekere (nog jonge) traditie is geworden, is dit jaar, ondanks een verdienstelijke organisatie, minder geslaagd. We misten enkele goede stallen, mede doordat de tentoonstelling te Koewacht er aan vooraf ging, terwijl er vooral in de rubrieken jongvee teveel dieren van minder gehalte waren. Ook de publieke belangstelling was minder. In volgende jaren is een bredere samenwerking in deze kring, ook met de veehouders in de grensstrook, nood zakelijk om tot een geslaagde toondag te komen. Bij de stieren waren er een tweetal van behoorlijke kwaliteit (eerste prijzen), met als kampioen de 3-jarige ROOSKE's RUT ADEMA (d. Rutje's Adema) van P. A. P. Dieleman te Zaamslag die een ruime behangen bouw paart aan een goede afstamming. De wel typische 1%-jarige Spuidijker Gerard Wouter van J. Goossen te Axel (d. Jelsumer Gerard Wouter uit de melkrijke familie van de Beatrix-koeien) sloot hier goed bij aan. Van de kalfvaarzen werden in de verschillende klassen op la geplaatst de Friese Reino 83 (d. Jelsumer Rudolf Jan 43) van de Fa. Dekker te Axel en een goede dochter van Rudolf Siccama, n.l. Siccama's Juweeltje van C. Boer te Axel. Bij de jongere vaarzen vermelden we met la prijzen Augusta 42 eveneens van de Fa. Dekker, Spuidijker Beatrix 8 van J. Goossen en de pink Ytje's Emma (d. Dr. Lente's Verwachting) van J. K. de Putter te Axel. Bij de koeien was de kwaliteit in doorsnee goed maar in verschillende klas sen teveel verval. De kampioenskeuring was aanvankelijk met na selectie een 4-tal favorieten, die we willen noemen. Hierbij sloeg de nog jeugdige Adèle 12 van de Meidoorn (d. Rotterda Sikkema 89) van K. G. Tollenaar te Hoek, door goede lijnen en type een mooi figuur, terwijl de goed behangen 4-jarige Witzij van Duboishoeve (d. Witzij's Adema) van W. L. den Hamer le Axel het even eens ver bracht. Kampioene werd echter haar 12-jarige stalgenote KOGSJE (d. Adema's Nico), een van de weinige Pref. Stammoeders die Zeeland bezit, die ondanks minder gevulde conditie haar klasse bewees. De iets kleine maar typische Cathalijnhof's Elza 8 (d. Ad. 142 van de Woudhoeve) van A. Ver schuren te Kuitaart werd reservekampioen. Bij de groepskeuringen werd een vlot goede collectie van 5 melkkoeien van W. L. den Hamer met 1ste prijs gehonoreerd. In een goed bezette rubriek fokgroepen van 3 stuks van één eigenaar wonnen de evenredige en uniforme dochters van de oud-preferente stammoeder Elza 1 van A. Verschuren onbe twist de la prijs met de Adèle's van de Meidoorn van K. G. Tollenaar als goede tweede (lb prijs). De kampioenkoe Koosje van W. L. den Hamer bleek gezien haar 4-tal afstammelingen ook de beste fokkoe (la prijs rubriek koeien met minstens 3 afstammelingen), gevolgd door Adèle 5 van de Meidoorn met lb premie. In de ereklasse met hoge levensproduktie werd Koosje van W. L. den Harfier la en Beatrix van J. Goossen lb. Laatstgenoemde 13-jarige koe kon echter bogen op de hoogste melkopbrengst door in 8 lactaties 66.821 kg melk met gemiddeld 3.73 vet te produceren. 3. DE KRINGFOKVEEDAG TE ZIERIKZEE die in de reeks van Zeeuwse keuringen op 28 juni plaats vond, wordt vol gende week in dit blad door een deskundige belicht. Bepalen wij ons vervol gens tot 4. DE THOOLSE DAGEN Deze veelzijdige keuringen van groot- en kleinvee alsmede wedstrijden, tentoonstelling en sport mogen, bezocht door een talrijk publiek, wel bijzon der geslaagd heten. Op het gebied van het rundvee hebben keuringen en défilé op de eerste dag, 6 juli j.l., wel duidelijk aangetoond dat de Thoolse rundveefokkerij zich in opwaartse lijn beweegt. Het is nu zaak in goed organisatorisch verband verder te bouwen en te consolideren. Het niet sterk vertegenwoordigende stierenmateriaal had een heel goede aanvoerder in de nu 3%-jarige Thoolse K. I.-stier Nobel (d. Jelsumer Dubbel Rudolf Jan 48) die in 1961 werd aangekocht. Een harmonische stier van gerekte bouw die in de achterbenen minder krachtig is. Het jongvee was in vrijwel alle rubrieken beter dan vorige jaren, waarbij naast enkele goede importen de produkten van Zeeuwse K. I.-stieren geen slechte beurt maakten. Bij de jonge pinken stond Adèle 2, een dochter van Dr. Lente's Verwachting, van P. Burgers te Poortvliet la, de oudere pinken had den als la de Edzard-dochter Dina van C. Giljam te Poortvliet. Bij de jongste categorie kalfvaarzen stond Corrie 6 (d. Rudolf Siccama) aan de kop en was op een na de beste van de ongeveer 50 stuks jongvee. Een goede kampioene van de vaarzen werd de ruim 2-jarige Friese Julia 12 (d. Peanster Eduard) van Gebr. Noom te St. Maartensdijk, van fraai gesloten type, nog iets enkel in de achterhand. Hoewel aan het toilet van de dieren goede zorgen waren besteed is wat meer aandacht aan het voorbrengen nog gewenst. De ongeveer 90 koeien die in de ringen verschenen maakten dooreengeno- Een fraai fokresultaat. Mieneke, 3, 491189 K S, gcb. 6-1-1957 (links) met haar 4 directe nakomelingen veroverde de la plaats te Koudekerke. Eig.L. P. Brasser te Vrouwenpolder. Foto: J. H. Lantinga. men een bevredigende indruk, al waren sommige rubrieken minder uniform. De keuring voor het kampioenschap genoot een flinke en ook verdiende belangstelling, gezien de kwaliteit der hoogst bekroonde dieren. Kampioene werd de 4-jarige MARIJKE 11 (d. Toerenburg's Sietske's Diamant 2) van J. C. Moerland te Stavenisse. Deze destijds als pink ingevoerde koe heeft zich tot een fraaie en typische melkkoe ontwikkeld met een iets tengere maar correcte bouw. De best behangen oud-kampioene Gerrie 22 van A. Klippel en Zn te Stavenisse stond door omstandigheden in minder gunstige conditie (te zwaar) maar bracht het tot het reserve-kampioenschap. De vooruitgang in de Thoolse veefokkerij kwam nog het beste tot uitdruk king bij de groepen keuringen van goed bezette rubrieken. C. Giljam te Poortvliet bracht het met een uniforme collectie van 5 iets lichte melkkoeien tot een 1ste prijs. De 3-talIen vaarzen hadden een goede la prijs in een col lectie van P. Burgers, terwijl in de rubriek bedrijfsgroepen van 3 zelfgefokte koeien de stal van W. A. de Wilde te Poorvliet met een uniforme groep iets beknopte maar harmonische dieren op la werd geklasseerd. De 11-jarige Aafje 15 van J. J. v. d. Zande behaalde als goede melkkoe met passende dochters Aafje 16 en 17 de la prijs in de rubriek koeien met afstammelingen. De beste koe uit de produktieklasse was de 6-jarige Sytje 4 (d. Adema 21 van Cruysoord) van G. A. de Hond te Tholen. '(Wordt vervolgd.)! BLOEMBOLLENTEELTVAKSCHOLEN J N september a.s. zullen twee bloembollenteeltvakscholen beginnen. Voor Walcheren, Noord- en Zuid- Beveland en Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de school gehouden te Krabbendijke; voor Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland, Tholen en West Noord-Brabant te Steenbergen. Gedurende plm. 15 maanden zal er één dag per week les gegeven worden in de theoretische, maar vooral in de praktische bollenteelt. Voor telers van gladiolen is dit onderwijs van groot belang, maar vooral voor hen die overwegen in de toekomst tulpen en andere bloembollen in het bedrijfsplan op te nemen, is dit onontbeerlijk. De grote kennis, die de Hollandse bloembollentelers van hun vak hebben, zal in korte tijd in de Zeeuwse teelt- gebieden eigen gemaakt moeten worden. TOELATINGSEISEN: Diploma algemene land- en tuinbouw cursus, of lagere land- of tuinbouwschool. Minimumleeftijd: 18 jaar. UITSTEL MILITAIRE DIENST: Diverse jongeren kunnen opgeroepen worden voor het vervullen van de militaire dienstplicht. Als regel zal op verzoek uitstel worden verleend, als aan het aan de cursus ver bonden eindexamen kan worden deelgenomen in het kalenderjaar waarin betrokkenen 20 jaar oud worden. AANMELDING: Alhoewel de termijn voor aanmelding reeds is gesloten kunnen zij, die zich alsnog als cursist willen opgeven, dit doen bij de Rijkstuinbouwconsulent, „Landbouwcentrum Zeelandte Goes (telefoon 011006440) tot 11 augustus 1962. GLADIOLEN P ÊN van de belangrijkste cultuurmaatregelen voor het verkrijgen en behouden van een gezond gewas is ZIEKZOEKEN. Let hierbij vooral op het kralengewas. Verwijder elke zieke plant. Dode plekken in het gewas wijzen op ziekte. Fusarium kan zich bij gunstige omstandigheden snel in de grond ver breiden. Begint dus spoedig met ziekzoeken én houdt dit gedurende de gehele teeltperiode vol. Door het koude voorjaars- en zomerweer is er in de stand van het gewas een achterstand. Bij eventueel gunstiger weer gedurende de zomer en het najaar moet alles worden gedaan om deze achter stand in- te halen. Een eerste vereiste daarvoor is een groen gewas. Door uw gewas regelmatig te be spuiten met zowel enkelvoudige als gecombineerde zinkmiddelen, behoudt u een gezond gewas. DROOGSCHUREN VQILT u dit jaar de gladiolenknollen zelf drogen, 'dan is het nu de tijd uw droogruimte daarvoor in te v richten. Stel dit niet uit tot het najaar. Uit ervaring blijkt, dat men dan door de drukte fouten maakt met de inrichting van de droogschuur. Zij, die vorig jaar moeilijkheden met het drogen hadden, dienen nu verbeteringen aan te brengen. Inlichtingen omtrent de bloembollenteelt kunt u verkrijgen bij de heer A. Spruit, Assistent A, St. Ont- lommerstraat 17 te Steenbergen, telefoon 016703058. A. SPRUIT. Overeenkomstig de inzichten van de afdeling Boomkwekerij van het Landbouwschap zal het bestuur aan het produktschap meedelen, dat er thans inderdaad geen reden meer is om de teelt regeling te handhaven, behoudens de regeling voor rozenonderlagenzaailingen. Een registratie ten be hoeve van de areaalheffing acht het bestuur ge wenst. Wil men de registratie ook voor een ander doel gebruiken, dan zal zij zo gespecificeerd moeten zijn, dat zij praktisch niet meer uitvoerbaar zal zijn. Daarenboven zou men ook een inzicht moe ten- hebben in de ontwikkeling van de vraag. Het bestuur van het Landbouwschap is daarom van oordeel, dat de registratie voorlopig beperkt moet worden. Het vraagstuk van de registratie als bron voor marktinformatie zou nader bestudeerd moeten worden in samenhang met het geheld vraagstuk van marktberichtgeving en markt analyse in de boomkwekerij.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11