Het voorbeeldobject «open loopstal» 665 Streekverbeteringsgebied THOLEN VRIJDAG 20 JULI 1962 IYE heer M. Verduit, Oudeland 4 te Tholen, die reeds in de richting van een loopstal had gedacht, kon hiervoor worden geïnteresseerd. Omdat het bouwland op dit bedrijf een grote behoefte heeft aan organische bemesting, worden er ruim 50 stuks rundvee gehouden. Het personeel maakte bezwaar tegen het verzorgen van het vee, met name op de zaterdag en zondag. Er werd dus naar methoden van veeverzorging ge zocht, die minder arbeid vroegen. Om hiertoe te geraken werd een gedeelte van de mestvaalt overdekt met een hangaar. De ene lange zijde werd afgesloten door de schuur, de andere lange zijde door een bestaande stenen muur. Hierboven werden vallen aangebracht om groen bietekoppen en -blad te voeren. Voor de dak bedekking werden golfplaten gebruikt. De ene eindgevel werd dichtgetast met pakken stro, de andere bleef gedeeltelijk open. De inrichting bleef simpel. In bakken langs de vroegere meststraat wordt krachtvoer en hooi gevoerd. De drinkbakjes zijn van elektrische verwarming voorzien zodat ze praktisch vorstvrij gehouden kunnen worden. Langs- de loopstal ligt een sleuf silo van 30 x 5 m. IIIERIN kunnen de dieren naar behoefte kuilvoer opnemen. De vraag kan gesteld worden of hier nu de meest ideale oplossing gevonden is. Wij geloven dit zeker niet. Allereerst is er geen verharde voerruimte. Vooral als er vers bietekoppen en -blad gevoêrd wordt is het moeilijk de stal goed droog te houden. Daar er maar aan één zijde een uitloop is (de rest van de vroegere mestvaalt) en dit ook" de weg is naar de sleuf silo, zijn de looplijnen voor deze dieren te lang. Uiteraard niet te lang uit arbeidstechnisch oogpunt, maar met het oog op het stroverbruik. De dieren moeten in deze stal teveel lopen. Dit kost veel stro. Het verbruik van 7 k 8 kg per dier per dag is dan ook veel te hoog. HOOR gebruik te maken van de bestaande muren enz. is er echter zo goed- u koop mogelijk gebouwd. De bouwkosten bedragen slechts ƒ16.860,—. Voor een open loopstal voor 50 dieren is dat beslist laag. Hierbij komen nog 650,voor een 2e hands vijzel voor de afvoer van de dunne mest. Dit is wel een goedkope, doch geen ideale oplossing voor de afvoer van de mest. De sleuf silo heeft 3000,gekost. Per mei 1962 was de prijs van de perronstukken, waarmee deze silo is opgebouwd per element van 60 cm breed, geschikt voor het keren van materiaal met een gewicht van 1600 kg/m3 en met een natuurlijk talud van 30° of meer vanaf de terreinen van de Ind. Oosthoek en Zn te Alphen aan de Rijd, franko Goes: Dit overigens goede voerhek is te duur. Eenvou dige houten re- pelrekken zijn door de boer even tueel zelf te ma ken volgens een tekening die bij de B.LV.D. te ver- verkrijgen is. Enkele jaren geleden werd de behoefte gevoeld aan een voorbeeld- objekt „open loopstal" in het streekverbeteringsgebied „Tholen". Inkijk in de sleufsilo. Links op de foto, nu afgeschermd door een repel- rek, de toegang. De dieren konden vanaf dit punt naar twee zijden het voer wegeten zodat de ruimte in de silo steeds groter werd. Voor grote vee-eenheden geeft de open loopstal met zelfvoedering een aanzienlijke besparing op het benodigde aantal' arbeidsuren. T.o.v. het opgeslagen hooi en krachtvoer ligt deze bak gunstig. Om als er géén of voldoende daglicht is de dieren goed te kunnen waarnemen zijn tegen het plafond voldoende T. L. armaturen aangebracht. Het drinkbabje in de ligruimte moet goed afgeschermd zijn. Het gevaar bestaat dat door breuk waterover last in de ligruim te komt. Een te natte ligruimte is moeilijk droog te krijgen. Detailfoto van een een-zijdige keerwand van perronstukken. De druk op de voet houdt de wand overeind. normale eenzijdig tweezijdig elementen kerend kerend hoog 1.50 m 24,20 34,80/st. hoog 2.00 m 25,20 37,80/st. Bij de verder zeer sobere uitvoering van deze stal doen de dure repelrekken op de bakken even vreemd aan. Ondanks deze aanmerkingen is dit objekt toch een zeer geslaagd voorbeeldobjekt waar velen reeds een kijkje kwamen nemen. De voor- en nadelen van deze stal werden besproken op dat de aspirant bouwers met dit voorbeeld hun voordeel kunen doen. R.L.V.D. Goes W. P. BALKENENDE. BIJ DE FOTO'S (van boven naar beneden) Overzicht loopstal vanaf de mestvaalt. Een kiel- goot verbindt de daken van de schuur en de han gaar. De gehele loopstal wordt met strooisel droog- gchouden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9