tuinbouw Druk met de kleinfruitpluk In de toekomst overproduktie van fruit ZIEKTEBESTRIJDING BIJ AARDBEIEN NA DE PLUK DINGEN VAN DE WEEK KORTE WENKEN VRIJDAG 20 JULI 1962 I\E kleinfruitkwekers beleven een drukke tijd. Het heeft lang geduurd voor de pluk begon maar nu -kom* alles tegelijk en van de vroege morgen tot laat in de avond wordt er gewerkt om de oogst onder zo gunstig mogelijke omstandigheden binnen te halen. Tot op heden hebben we over het alge meen weinig klachten vernomen over gebrek aan plukkers. Er zijn wel mensen die wat moeilijk zitten maar toch is er nog wel vrijwel nergens schade door gebrek aan plukkrachten opgetreden. Een geluk kige omstandigheid bij dit late seizoen is dat er nu veel scholieren voor de pluk beschikbaar zijn. In voorgaande jaren is er wel eens over geschreven dat de vakanties van de middelbare scholen voor de fruittelers eigenlijk te laat begonnen. Er is namelijk een grote groep van leerlingen van deze scholen die graag enkele weken op het fruitbedrijf gaan werken om daar geld te verdienen dat ze dan later wanneer ze er op uittrekken, best kunnen gebruiken. Meestal is het in Zeeland zo dat eind juni en begin juli de piek valt bij de kleinfruitpluk. Dan zijn frambozen en bessen plukrijp en moet alles op alles gezet worden om ze te oogsten. De scholieren zijn dan meestal nog niet beschikbaar. Die komen eerst half juli en dan kon het wel gebeuren dat er weinig meer te doen was. Dit jaar zit dat veel beter want de grote drukte moet nog komen en op verschillende scholen zijn de vakanties deze week reeds begonnen. We vernamen dat het Arbeidsbureau haar be middeling verleent om de scholieren aan werk adressen te helpen en we zullen hopen dat er op ruime schaal gebruik gemaakt zal kunnen worden van deze arbeidskrachten waarvoor in voorgaande jaren wel waardering is ontstaan. Er zijn er na tuurlijk bij die het wel geloven en er met hun pet naar zwaaien maar we horen toch steeds dat der gelijke „werkstudenten" in de minderheid zijn. Over het algemeen is er bij deze jonge mensen die op het fruitbedrijf komen werken wel een verant woordelijkheidsbesef. Het moet hen natuurlijk verteld worden hoe ze het moeten doen en een goede leiding kan niet gemist worden maar de jongelui die wat willen presteren in de vakantie krijgen de kans die ze willen hebben en veel klein- fruittelers zullen die kunnen geven. OVER de afzet van het kleinfruit kunnen we niet pessimistisch zijn maar het zit in Zeeland niet best wat de kilo-opbrengst betreft, althans zeker niet bij de aardbeien. Volgens gegevens van de rijkstuinbouwconsulentschappen in ons land zijn de aardbeien overal' wat minder dan het vorig jaar maar Zeeland slaat een heel slecht figuur want hier is zelfs sprake van een uitgesproken slechte oogst van verschillende rassen. Het is in de eerste plaats te lang koud geweest voor de aardbeien maar waarschijnlijk nog wel belangrijker voor het slechte resultaat is het gebrek aan regen. De aard bei is een produkt dat vooral in de tijd dat het gaat rijpen veel water nodig heeft. Daaraan heeft het dit jaar in Zeeland ontbroken. In geen jaren is de maand juni in onze provincie zo droog ge weest als dit jaar en juli is tot op heden al niet beter. De mogelijkheden1 om te beregenen zijn op de meeste bedrijven niet aanwezig. Waar dat wel kan en men -het heeft gedaan, zijn de resultaten zeer gunstig. Daar verdient een regeninstallatie als het ware zichzelf. We willen hier geen reclame gaan £EN groep deskundigen van de Britse Boeren bond heeft in mei een oriëntatiereis gemaakt door de landen van de Euromarkt en Zwitserland ten einde zich op de hoogte te stellen van de pro- duktie-omstandigheden en verwachtingen omtrent de verdere ontwikkeling speciaal van de fruitaau- plant. Aldus het vakblad Groothandel in Aardap pelen, Groenten en Fruit. De indrukken die men heeft opgedaan hebben blykbaar aanleiding gegeven tot enigszins alar merend commentaar want in een verklaring van de Nat. Farmers Union wordt gezegd dat de E. E. G. geconfronteerd zal worden met een chronische overproduktie van bepaalde produkten o.m. van appelen. Blijkens informaties zal de Franse fruitproduk- tie in 1965 een omvang kunnen bereiken van drie miljoen ton, een stijging van 67 binnen een periode van 10 jaar. In Italië constateerde men eenzelfde ontwikkeling. De uitbreiding van de t'ruitproduktie aldaar mag dan voor een deel be trekking hebben op fruitsoorten die voor de En gelse fruitteelt geen concurrentie meebrengen /(perziken, abricozen), een stijging van ruim 30% in appelprodukten en 50 in perenprodukten bin nen een tijdvak van 4 jaren van 1958 tot 1962 beschouwt men in kringen van de Engelse tuin bouw als een verontrustende ontwikkeling. maken voor deze (nuttige) apparaten maar we moeten toch constateren dat we hier wel achter zijn wanneer we ze niet kunnen gebruiken door gebrek aan geschikt water. We waren dezer dagen in de Brabantse aardbeiencentra. Daar had het wat meer geregend dan hier maar er waren percelen welke duidelijk verschijnselen van watergebrek vertoonden'. We zagen echter ook verschillende beregeningsinstallaties aan het werk en het was een lust voor het oog om te zien hoe het gewas er daar bij stond. Toen hebben we toch onszelf ge zegd dat we veel missen wanneer we dat niet kunnen1. Laten we echter hopen dat het ook in onze pro vincie mogelijk wordt op ruime schaal te berege nen wanneer het nodig is. Voorlopig echter zal dit wel een vrome wens blijven, door gebrek aan ge schikt water I\E frambozenpluk is nu begonnen en ook dit produkt heeft te lijden gehad van koude en droogte. De kwaliteit is nog niet zoals we deze graag zouden zien. Er komen nog al wat vruchten voor met korrels die niet uitgegroeid zijn. Het areaal frambozen in Zeeland is weer wat minder dan het vorig jaar toen -het ook re.eds was inge krompen ten opzichte van 1960. De frambozenteelt is wel een mooie teèlt maar dan móeten er ook flinke prijzen voor betaald wor den want het is een geweldig arbeidsintensief pro dukt en wanneer men alles met vreemde arbeids krachten moest doen bleef er de laatste jaren voor de teler weinig over. Dat deed de animo snel af nemen. De kleinfruitteler die met heel zijn gezin werkt was er nog wel wat beter over te spreken. Maar niet vergeten moet worden dat er dan ook vele uren voor gemaakt worden De prijs van de frambozen is evenals die van de aardbeien niet ongunstig ingezet. Laten we hopen dat het zo blijft. (P D bericht 1509) Ook na de pluk dienen tegen enkele ziekten en plagen maatregelen te worden genomen. De belangrijkste hiervan zijn de aardbeimijt, meel dauw en bladluizen. De zeer kleine, witgekleurde aardbeimijten bevin den zich tussen de nog toegevouwen blaadjes in het hart van de planten. Door hun zuigen verkleurt het jonge blad bronsgeel tot bruin en wordt misvormd. De op deze wijze aangerichte schade kan zeer groot zijn. Meeldauw veroorzaakt eveneens grote schade door dat bladmisvorming en groeiremming wordt veroor zaakt. Bladluizen kunnen virusziekten overbrengen en bladmisvorming en groeiremming veroorzaken en vor men daardoor een belangrijke bedreiging van de teelt. Ter bestrijding van de meeldauw kan men in de zomer enige tijd na de pluk het loof afmaaien. Hierna worden enkele bespuitingen uitgevoerd met 350 g/ml endosulfan Thiodan) 17% of 200 ml endrin per 100 1 water. Met deze bespuitingen, die tegen de aardbeimijt zijn gericht, bestrijdt men tevens bladluizen. Er dient krachtig te worden ge spoten. Endrin mag in verband met de grote giftigheid al leen na de pluk worden toegepast en uitsluitend op die rassen, waarvan hetzelfde jaar niet nogmaals vruchten worden geplukt. Endosulfan mag tot uiter lijk 4 weken vóór het begin van een eventuele twee de pluk worden verspoten. Men dient er daarbij te vens op te letten, dat in de periode vóór de tweede oogst geen eetrijpe vruchten worden geplukt en ge nuttigd. .Ter bestrijding van de aardbeimijt is ook Kelthane in een hoeveelheid van 250 g per 100 l water bruik baar. Dit middel is echter niet tegen bladluizen werk zaam. wel tegen spint. ENKELE weken geleden schreven we In deze rubriek over het verpachten van boomgaar den. We gaven toen aan elke boomgaardbezitter, die er over dacht om te verpachten, de raad om zich zeker eerst met de directie van de veiling, waarbjj men is aangesloten, in verbinding te stel len om al te grote teleurstellingen te voorkomen. We wezen er ook op dat een echte fruitteler er niet gauw toe zal overgaan om het mooiste deel van zijn beroep aan anderen over te geven. Toch hebben we in de afgelopen weken moeten consta teren dat er ook in Zeeland dit seizoen weer heel wat mensen zijn die de verleiding van een in hun ogen redelijk bod niet hebben kunnen weerstaan en hun fruit op stam hebben verpacht. Wanneer men maar gelegenheids-fruitteler is, valt een dergelijke houding nog enigszins te begrij pen, althans is het verklaarbaar. Dat een echte fruitteler zijn boomgaard op stam gaat verpachten is voor ons onbegrijpelijk. De mogelijkheid bestaat thans om zijn boom gaard geheel buiten de veiling om te verpachten. We hoorden dat er fruittelers zijn die dit ook heb ben gedaan. Nu hebben de meeste veilingen in hun statuten de bepaling dat al het fruit van de leden moet wor den geveild. Dat is logisch en verklaarbaar. Daar hoort ook het fruit bij dat wordt verpacht, ook dat is begrijpelijk. Toch schijnt het dat er mensen zijn, die onder hun verplichting uit willen komen om al hun fruit te veilen, een verplichting die ze vrijwillig op zich hebben genomen. Dat er voor een dergelijke houding geen goed woord te vinden is, zal door ieder weldenkend mens worden onderschreven. We hebben geen behoefte om hier een lans te breken voor de veilingen, maar we meenden toch een keer aandacht te moeten schenken aan dit ver schijnsel, dat fel veroordeeld moet worden. We zeggen niets te veel wanneer we beweren dat de veilingen voor de ontwikkeling van de tuinbouw in het algemeen van zeer grote betekenis zijn. Bij het toetreden als lid van een veiling heeft men zijn naam gezet en is hierdoor de voordelen van de veiling deelachtig geworden, maar daarbij heeft men ook plichten op zich genomen. Eén daarvan is de veilplicht. Het gaat nu niet op zich daaraan te onttrekken. Enorm veel hebben de Zeeuwse veilingen voor hun leden gedaan. We denken aan de geweldige gebouwen die zijn neergezet, aan de honderddui zenden guldens die zijn geïnvesteerd in fust. Dat kon door eendrachtige samenwerking worden ver kregen. We hebben dit aan de orde gesteld omdat er elk jaar weer opnieuw mensen zijn die het niet zo nauw nemen met hun vrijwillig aangegane verplich- ting en omdat er dit jaar ook al weer enkele van deze gevallen geconstateerd zijn. Speciaal in de sektor van het verpachten liggen de grootste moei lijkheden. De teler die hiertoe overgaat kan rede neren dat hij overal vanaf is en geen fruit meer heeft. Hij vergeet echter dat hij zich met zijn be drijf aan zijn veiling heeft verbonden en dus ook consequent moet zijn bij het laten inschrijven van zijn boomgaard. Er zijn veilingen, die een aanslag opleggen wan neer een teler niet vrijwillig zijn produkten veilt. Daar is wat voor te zeggen, want er wordt dan enkel een statutaire bepaling nagekomen. Andere veilingen voelen niet zoveel voor een dergelijke maatregel. Zij zouden het liefst handelen op basis van vrijwilligheid. Het wil ons echter voorkomen dat het niet verantwoord is een teler, die zijn boomgaard verpacht, bijzondere gunsten te ver lenen en hierdoor in feite de goedwillende telers zwaarder te belasten. We zijn er van overtuigd dat dit alles niet zo eenvoudig ligt, maar er is hier sprake van ver plichtingen die nagekomen moeten worden. Het is niet meer dan billijk en dit wilden we toch een keer aan de orde stellen in de Dingen van de week. Tot de volgende week. DE graanoogst gaat weer spoedig een aanvang nemen. Het ziet er naar uit, dat veel graan los verwerkt zal worden. Dit vraagt een geheel nieuwe organisatie hij de afvoer. Zorg, dat alles voor de ontvangst van het losse graan geregeld is, want ieder ogenblik dat de maaidorser moet wach ten kost U veel geld. Als de combine komt, moeten er voldoende wagens aanwezig zijn en het lossen daarvan moet snel gebeuren. 7~\ E stambonen zijn dit jaar in ontwikkeling ten opzichte van andere jaren achter. Geef de vet vlekken- en de vlekkenziekte nu zeker geen kans om Uw gewas aan te tasten, maar voer tijdig een bestrijding uit. De vetvlekkenziekte wordt met koperhoudende middelen bestreden. Dit moet vroegtijdig gebeuren. Zodra het gewas zich sluit, is het tijd om de vlekkenziekte met zineb te gaan bestrijden. In rassen, die voor beide ziekten vat baar zijn, moet U een combinatie van koper en zineb gebruiken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7