WATERVOORZIENING ZEEUWS-VLAANDEREN VRIJDAG 20 JULI 196:2 IN Spaarbekkens ook voor land- en tuinbouw van belang Frankering bij abonnement: Terneuzen 50e Jaargang No. 2640 Officieel orgaan van de Ma^tschappU tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" TOEN in 1052 de Braakman werd ingepolderd en naast de beschikbaarkoming van honder den' hectares landbouwgronden voor tal van nieuwe bedrijven, hier ook voor de recreatie nieu we perspectieven werden geopend, had zeker nog geen buitenstaander kunnen denken, dat midden in dit nieuw gewonnen land later een uniek pro ject ter hand zou worden genomen om de drink watervoorziening in geheel Zeeuws-Vïaanderen in de toekomst te behoeden voor steeds meer drei gende tekorten. WIE thans de weg van Biervliet naar Terneuzen volgt ziet iets zuid-oostelijk van het recrea tiegebied en juist ten zuiden van genoemde weg enorme zanddijken midden in de vlakte verrijzen en de niet-ingewijde agrarisch ingestelde aan schouwer zal wellicht de gedachte voelen opkomen: wat het ook is, dat kost weer de nodige hectares landbouwgronden. En dat is ook zo, maar we kun nen er direct aan toevoegen dat het lang niet de beste gronden zqn en dat ze bovendien geofferd worden voor een andere uiterst belangrijke zaak, n.I. de bouw van zgn. spaarbekkens voor de drink watervoorziening in Zeeuws-Vïaanderen. DREIGEND WATERTEKORT VROEG OM OPLOSSING REEDS ongeveer 10 jaar geleden voorzag men bij de Waterleiding Maatschappij Zeeuwsch- Vlaanderen, dat de capaciteit van het waterwin gebied te St. Jansteen binnen afzienbare tijd on voldoende zou zijn om aan de toenemende behoef ten van bevolking,, industrie en landbouw te vol doen. Het verbruik in de laatste jaren overtrof deze capaciteit van 3.2 miljoen m3 water per jaar regelmatig. In 1960 was het verbruik 3.8 miljoen m3, in 1961 4.1 miljoen m3. Het niet onbelangrijk tekort werd aangevuld door aankoop van water uit België, dat via een koppelingsleiding bij Philippine werd aangevoerd. Om verschillende redenen zocht men echter reeds enkele jaren naar een andere oplossing, die spoedig verwezenlijkt zou worden en afdoende zou zijn om aan het snel stijgend verbruik, vooral ook door de industrialisatie in de kanaalzone Terneuzen— Sas van Gent, hej hoofd te kunnen bieden. Met een toenemend verbruik van water van goede kwaliteit door land- en tuinbouw werd uiteraard eveneens rekening gehouden. Een van de oplossingen zou kunnen worden ge vonden in het betrekken van water van de Bra bantse wal en dit door middel van een zinker door de Westerschelde naar Zeeuws-Vlaanderen te leiden. De moeilijkheden, verbonden aan het leg gen van een bedrijfszekere zinker door een zee stroom, waarin de vaargeul voortdurend aan ver andering onderhevig is, doch meer nog de plannen, welke er bestaan de bevaarbaarheid van deze Gezicht op het bassin en de bekleding van het dijktalud aan de binnenzijde. rivier te vergroten, is aanleiding geweest om de oplossing in een andere richting te zoeken. Zo kwam men op een andere gedachte, n.I. het vormen van een reserve-voorraad water waaruit in tijden van schaarste geput zou kunnen worden. Dit kon gerealiseerd worden door gebruik te ma ken van het oppervlaktewater dat in regenrijke perioden vrij kwam in België en dat normaal via het Isabellakanaal naar de Westerschelde wordt geloosd. Door het bouwen van resuachtige bassins zou dit water verzameld kunnen worden. - SNELLE I ITVOERING EIND 1959 lagen de plannen klaar en achtte men uitvoering mogelijk. Reeds in april 1960 had men een proefbekken aangelegd met een inhoud van 100.000 m3. Technisch voldeed deze proef en ook de kwaliteit van het water beant woordde aan de gestelde eisen. Het gevolg was dat in de zomer van 1961 begonnen werd met de be dijking van een oppervlakte van 25 ha. De Nederlandse Heidemaat schappij pakte dit werk groot scheeps aan met zwaar materiaal. Zand werd in grote hoeveelheden uit de ondergrond in de directe om geving van het werk gezogen en met draglines en bulldozers ver werkt. De dijken om het bekken zijn 12 meter hoog, aan de voet 65 meter breed en hebben een totale inhoud van, ongeveer i miljoen m3. In dit bekken zal 2^ miljoen *mri water kunnen worden verzameld. Belangrijk is natuurlijk dat de bodem en de binnenglooiingen van deze dijken waterdicht wor den gemaakt. Op de bodem, die maar weinig be neden maaiveld ligt, is dit geschied door aanbren ging van een zeer dunne laag plastic waarover een laag zand van 30 cm. De dijken zijn aan de binnenzijde bedekt met drie aan elkaar gekitte vijverviltlagen, die het doorsijpelen van water ge heel voorkomen. Bijzondere maatregelen zijn getroffen om on verwachte schade aan de taluds op te vangen. In het dijklichaam zijn n.I. drainreeksen van grote diameter aangebracht. Deze kunnen doordringend water opvangen en zijn zo geconstrueerd, dat men ook de plaats van eventuele scheuren en lekkages spoedig kan vaststellen. Tegelijk met het reeds genoemde proefbekken werd een proefpompstation met zuiveringsinstal latie gebouwd. In de toekomst zullen deze instal laties echter te klein blijken daar het in de bedoe ling ligt nog twee spaarbekkens van gelijke grootte als dat wat deze zomer in gebruik zal worden ge nomen te bouwen, welke met de overige benodigde terreinen een oppervlakte van 130 ha zullen be strijken. Wanneer deze gereed zijn zal in totaal over ëén waterreserve voor raad van 8 miljoen m3 kunnen worden beschikt. Voor de nog te bouwen dijken zal een hoeveel heid grond van 2.7 miljoen m:!, vrijkomend bij de werken in de Kanaalzone, in depót worden opge- sla~gen. (Zie voor vervolg pagina 659.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1