U. Twijnstra's Oliefabrieken bestaan 75 jaar 641 LANDBOUWINDEXCIJFERS MEI '62 (1949-'50—1952-'53 100) AANDACHT VOOR DE RATTENBESTRIJDING De Zeeuwse trekpaard-premiekeuringenuen fokdagen VB IJ DAG 13 JULI 196 2 UOLGENS mededeling van het Centraal T Bureau voor de Statistiek bedroeg het alge meen landbouwprijsindexcijfer in mei 109 tegen 106 in april en 98 in mei 1961. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwprodukten liep met 18 punten op tot 168, evenals vorige maan- den hoofdzakelijk als gevolg van de hoge prijzen voor consumptie-aardappelen. Vergeleken met mei 1961 (102) bedroeg de stijging zelfs 66 punten. Het groepsindexcijfer voor veehouderijproduk- ten daalde met 2 punten tot 92, vooral als gevolg van de lagere prijzefï voor eieren en melk. Ten opzichte van de overeenkomstige maand van het vorig jaar ligt het 5 punten lager. Als gevolg van de per 1 mei 1962 ingegane ver hoging van de C. A. O.-lonen in de landbouw onderging het groepsindexcijfer voor de kosten factoren een stijging van 4 punten tot 156. Dit is 8 punten hoger dan in mei 1961 OP 13 juli werd door U. Twijnstra's Oliefabrie ken N. V., met vestigingen te Maarssen en Akkrum, in Utrecht het 75-jarig bestaan van deze onderneming her dacht. U. Twijnstra's Olie- fabrieken laten sinds 1887, toen in Akkrum op kleine schaal met het vervaardigen van de U. T. veevoederkoeken begonnen werd, een gestage groei zien. Begonnen in een kleine fabriek met slechts regionale betekenis leveren nu in 1962 twee modern in gerichte fabrieken de Neder landse boer voor rundvee, varkens en pluimvee het be kende mengvoeder U. T. af. Reeds in 1906 werd door de heer U. Twijnstra aan voorlichting voor de boer ge daan om verbruikers van voederartikelen zo breed mo gelijk omtrent de voeding van het vee voor te lichten. Deze voorlichting wordt nog steeds voortgezet en blijkt in een grote behoefte te voor zien. Ter gelegenheid van dit jubileum en feestelijk ge beuren zal o.m. een boekje „Bij de horens gevat", een beeld gevend van de vee voeding en veevoedingsweten schap van vroeger tot heden en in de toekomst, aan een groot aantal personen, die rechtstreeks dan wel zijde lings met de veehouderij te maken hebben, toegezonden worden. Van geheel andere aard is een tweede uitgave, het stierenalbum „Adellijk bloed, de preferente F. R. S.- stieren". Hierin zijn behalve een 85-tal kleurenplaatjes van vrijwel alle stamboekstieren, die in de loop der jaren in Friesland preferent zijn ver klaard, ook een historisch overzicht van de ontwikkeling van de rundveefokkerij, de veevoederindustrie en de be tekenis en organisatie van het s«tamboekwezen, opgeno men. Dit album is na storting op giro 809665, U. Twijnstra's Oliefabrieken N. V. te Ak krum verkrijgbaar terwijl de plaatjes door het inzenden van de labels van mengvoe der U. T. via de plaatselijke wederverkopers verkrijgbaar zijn. IN de praktijk is gebleken, dat ook de ratten een belangrijke rol spelen bij verspreiding" van mond- en klauwzeer. In een hok met zieke varkens is alles sterk be smet met het virus. Batten, die in zo'n hok voed sel zoeken komen in aanraking met de smetstof en kunnen daarom de besmetting overbrengen. Zyn de varkens afgevoerd dan zullen de ratten daar weinig of geen voedsel meer vinden en als zij dan bovendien verontrust worden door de gron dig uitgevoerde ontsmetting vluchten ze en ver spreiden zich over de omgeving en kunnen met de door hen meegedragen smetstof in naburige varkenshokken komen. Op deze wijze breidt de besmetting zich uit ak een olievlek. Om deze factor bij de verspreiding van mond en klauwzeer te neutraliseren is het dus nood zakelijk dat de boerderijen zo goed mogelijk ratvrij worden gemaakt, zeker in de besmette gebieden. Daarom heeft de afdeling ratten- en muizen bestrij ding van de Directie Faunabeheer van het ministe rie van Landbouw en Visserij, samen met de Vee- artsenijkundige Dienst err met medewerking van de gemeentebesturen, in de besmette gebieden een rattenverdelgingscampagne georganiseerd. Maar uit het vorenstaande blijkt wel het grote belang opdat ook in niet besmette gebieden ratten- en muizenbestrijding op de boerderijen wordt toege past. Inlichtingen kunt U hierover verkrijgen bij de afd. Ratten- en muizenbestrijding te Wagenin- gen. (Vervolg van pag. 636) enorm diep en zwaar, extra gespierd en grof, vol doende correct beenwerk. Vermoedelijk door hoge drachtigheid iets minder vlot dan gewoonlijk. 5-10-jarige merries, la pr. kl. m.: Xenia van Monni kenhof K. 56210 d. Guido uit de Kluis K. 2427 van Fa. D. A. Timmerman en Zn., Kattendijke. Best ge lijnd en ruim gebouwd met extra beenwerk en vol doende ruime gangen, la pr. gr. m.: Elza van de Werrielaan 56357 d. Guido uit de Kluis K. 2427 van C. J. v. d. Dries te 's-Heerenhoek. Sterk en wat stug gelijnd, best gespierd met uitstekende voeten en vlotte gangen. Mooie actie en houding in draf. Oudere merries, la pr.: Tosca van Monniken hof K. 50793 d. Nico van Ella K. 2299 van Fa. D. A. Tim merman en Zn., Kattendijke. Extra soort met veel diepte en in pracht qonditie. In voeten en gangen constant. De slotronde voor het kampioenschap was vnl. een aangelegenheid tussen Astrid van Kapelle, Elza van de Werrielaan en Astrid van de Berg. De laatste, één der betere dochters van Castar de l'Abbaye K. 2461 en eigendom van C. v. d. Linde te Kloetinge leek hoge ogen te gaan gooien. Iets aan de maat, is zü toch bijzonder chique gelijnd, een merrie van for maat met voor haar bovenbouw wat licht beenwerk. Zij bleef na arbitrage met Elza v. d. Werrielaan „3de op tal" en Astrid van Kapelle werd, wat onverwacht nog, kampioene. Alleenstaande, verwierf Cesar van de Ronduit K. 2530 van M. Verdonk en Zn. te 's-Heerenhoek een 2de pr. in de rubriek hengsten met afstammelingen. Als collectie wat heterogeen, doch gezien de moeders der gepresenteerde veulens, alleszins verdienstelijk te noemen. Bij de merries met afstammelingen liep de proge- nituur van Tosca van Monnikenhof (Fa. Timmer man) en Veronica van Linguenda (v. Overbeeke) kwalitatief niet veel uiteen, doch qua uniformiteit verdiende en verwierf eerstgenoemde de zege. Zo ook bij de stalgroepen, alhoewel Elonda van Kapelle (v. Overbeeke) voor haar groep een numerieke verster king betekende, hetgeen de spanning nog wat deed stijgen. Bij de 4-spannen klasseerde de formatie van A. L. Schrier, Kapelle, zich juist voor die van J. Q. C. Lenshoek uit Kloetinge en deze specifieke show nummers vormden als altijd weer een waardige af sluiting van een uitstekend geslaagde fokdag. ZIERIKZEE. DE Centrale Fokdag Schouwen-Duiveland mag zeer zeker weer uitstekend geslaagd worden genoemd. De deelname was in alle rubrieken bijzonder goed; de organisatie voortreffelijk en de publieke belangstel ling, in de ochtenduren wat verdeeld tussen rundvee, 2222425, d. Leon van Overen K. 2574, van J. der We- paarden, geiten en schapen, toonde tijdens de geza menlijke middagdemonstraties, mede opgeluisterd door de Schouwse Ruiters, dat deze mooie fokdag bezig is zich een vaste plaats te veroveren in de har ten der Schouwse boeren en boerinnen. Jonge merrieveulens, la pr.: Anita van Oosthoeve, d. Costaud v. Geeneind K. 2600 van J. der Weduwen, Kerkwerve. Sterk en mooi gelijnd, extra gespierd en mooi gebroekt. Goed beenwerk. Oudere merrieveulens. Ie pr.: Lia van Astrid d. Frits van St. Leendert K. 2601 van A. C. Goudzwaard, Zonnemaire. Typisch met even gerekte bovenlijn, best gespierd en grof met even rechte voorstand. Jonge hengstveulens. Ie pr.: Joop d. Gustaaf van Moustic K. 2503 van A. C. Goudzwaard, Zonnemaire. Soortig en best gespierd met fel achterbeen en nog iets onzekere voorstand. Oudere hengstveulens, la pr.Argelo van Oosthoe ve, d. Paul van Oudepolder 209484, van J. der Wedu wen, Kerkwerve. Veulen van formaat met mooie en sterke bovenlijn, best gespierd en met goed beenwerk. Jaarling hengsten. Ie pr.Zoro van Oosthoeve 222425, d. Leon van Overen K. 2574, van J. der We duwen, Kerkwerve. Typisch en goed gespierd met goed geplaatst breed achterbeen, behoorlijk voorbeen. Niet te fraai gemodelleerd hoofd. Jaarling merries, la pr., kl. maat: Festra van Land zicht 224517, d. Sénateur d'Amice K. 2348, van I. J. de Glopper, Ellemeet. Half september op de „Natio nale" geboren en-door deze leeftijd gehandicapt. Wat schraal nog en met iets kort kruis, goede diepte en best gespierd, la pr. gr. maat: Tosca van Steenzwaan, d. Leon van Overen K. 2574, van A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Iets hoog kruis, met goede diepte en best gespierd. 2-Jarige merries. Ie pr. kl. maatKarin van de Pos- terij 220248, d. Jonker van Bovenhof K.2549, van J. der Weduwen, Kerkwerve. Extra soort met mooie schouder, goed gespierd, royaal gebroekt, best achter been, vóór iets kniewijd en met vrij vlotte gangen. Ie pr. gr. maat: Sonja van Steenzwaan 219574, d. Da vid K. 2485, van A. N. Steendijk, Nieuwerkerk. Ty pisch en best gespierd, tamelijk correct voorbeen en vrij vlotte gangen. 3-jarige merries. Ie pr. kl. maat: Henny van de Westhoek K. 60700, d. Gambo v. d. Liter K. 2510, van A. N. Steendijk, vnd. Zware en goed gelijnde merrie met tikje veel hals, nagenoeg correct beenwerk en uitstekende drafactie. In de gr. maat leek ons Rit» van Steenzwaan K. 60699, d. Costaud van Roosendaal 199360, van dezelfde eigenaar met een 3de pr. wat schraal bedeeld. Massief en sterk gelijnd met enorme diepte. Te zwaar evenwel voor het niet correcte voor. been. Nochtans vlotte draf. 4-Jarjge merries. Ie pr. kl. maat: Op kop met 2de pr. Lady K. 59741, d. Carlo K. 2505, van A. H. Koster, Duivendijke. Typisch met ruime lijnen, behoorlijk voorbeen, voldoende stap en vlotte draf. Ie pr. gr, maat: Astrid K. 60879. d. Moustic v. Urbain K. 2294, van A. C. Goudzwaard, Zonnemaire. Wat mager en even gerekt van boven, nagenoeg correct en goed vlot. 5-10-Jarige merries, la pr. kl. maat: Margriet van de Goudsbloem K. 57772, d. Marquis v. Aardenburg K. 2449, van A. Gelejjnse, Duivendijke. Beste, vrijwel correcte merrie met type, voeten en gangen, la pr. gr. maat: Cora van Schelphoek K. 57516, d. Alban K. 2393, van C. van Sluis, Duivendijke. Zwaar, breed en enorm diep, zeer goed gespierd en met expressief beenwerk. Stapt vóór wat nauw. Draf goed. Bij de oudere merriën op kop met la pr.Gonda van 't Hof Nieuwland K. 50788, d. Nico van Ella K. 2299, van mevr. J. M. Kloosterman-de Oude, Noord- welle. Kon van achter iets fraaier gelijnd, doch overi gens goed van soort, gespierd en met beste voeten. Vlotte manieren. Kampioene en tevens ere-kampioene werd Margriet van de Goudsbloem, van de nieuwe stamboekfokker A. Geleijnse te Duivendijke. Meerdere nieuwelingen be haalden overigens opmerkelijke successen, hetgeen de animo slechts ten goede kan komen. Geen spoor van jalousie de métier bij de oudere fokkers, sportiviteit dus van de bovenste plank. Zij kregen trouwens hun revanche bij de merries met afstammelingen (Quitta van Oosthoeve Der Weduwen), fokgroepen (Der Weduwen) en stalgroepen (Steendijk). De laatste showde bovendien een voortreffelijk 4-span bruin- schimmel-fokmerriën. Van meerdere eigenaren een wat schrale, doch kwalitatief beste formatie bruinen van A. J. Rotte, Kerkwerve e.a. vóór een wat beter geconditionneerd 4-span bruinschimmels van M. J. van Gastel te Zierikzee e.a. De middag-demonstraties, waarbij ieder volop aan zijn trekken kwam, trok veel belangstelling en vorm de een waardig slot van deze best geslaagde agrarische streekdag, P. J. LAKO.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9