Voor de vrouw van het platteland Wat biedt de 4-weekse cursus? Nog enkele flitsen van de Dutch week in Scarborough 654 „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen" en wat is het doel? JONGERENACTIVITEITEN MORGENMIDDAG (14 juli) om 17.30 uur start de KERSENRIT vanaf het „Dorpshuis" te Kruiningen! U doet toch ook mee? ZEEUWS LANDBOUWBLAD Onder redactie van mevrovw L. N. Huijsman-Griep y.v>" Van links naar rechts: Mevrouw Koopman- Klompe roert de ingrediënten voor de Zeeuwse babbelaarsde jarige dames Dekker en Van de Leeden bij de verjaardagstaarten in gesprek met de heer en mevrouw Parent; een bekend Z.L. M.- functionaris in Zuid-Bevelandse dracht bespreekt de kwaliteit van de Hollandse kaas. Toen wij het artikel betreffende de „Dutch konden wij slechts de foto van de plattelands- Week" in Scarborough schreven, waren de foto's vrouwen en de boerenkapel publiceren. Wij vragen die genomen waren nog niet gereed. Zodoende dus gaarne aandacht voor de volgende flitsen: 1 N de groep waarvan wij deel uit maakten, bestaande uit 15 meisjes en 16 jongens, op de volkshoge school te Eerbeek „Huis te Eerbeek", komende uit praktisch alle provincies van Nederland, is er veelal lang gesproken en gediscussieerd over vele onderwerpen en problemen. Om plattelands jonge ren als eventueel toekomstig cursist(e), oud-cursist (e) of als ouder een indruk van de aangeroerde en besproken problemen te geven, noemen wij: Ons veranderend platteland; geestelijke stromingen; 't leven achter het ijzeren gordijn; de moeilijke jaren rond 1930; hoe staat de boer van thans er voor?; erf- beplanting en landschap; de landbouwcoöperatie; de Deltawerken en westelijk Nederland; jongen - meisje - man - vrouw, hoe zien wij elkaar? Verder stonden wij stil bij het platteland in de technisch achtergebleven gebieden in de wereld, nieuwe bedrijfsystemen, rechtregeling op de boerderij, land bouwpolitiek op langere termijn en E. E. G. enz. enz. Daarnaast werd aandacht geschonken aan: dans en volksdans, schilder- en muziekkunst, handvaardigheid op allerlei gebied, eigen inleidingen en om niet te vergeten het corvee, dat altijd met de meeste zorg en vreugde gebeurde. HET doel van deze cursus is veelzijdig. Men be spreekt al deze problemen, ook die waar men in het dagelijks leven niet bij stilstaat. Juist in zo'n gezelschap jongens en meisjes uit alle delen van Nederland komen er boeiende en leerzame ge sprekken en discussies tot stand. Men spreekt met elkaar over deze onderwerpen ook al heeft men verschillende standpunten of gewoonten. Men leert met elkaar praten en eikaars begrippen en stand punten begrijpen. Kortom het verbreedt de blik op allerlei gebied in de tegenwoordige snelle en gejaagde maatschappij. OP het onderwerp „Ons veranderend platteland" willen wij even nader ingaan. Wanneer men het platteland van tegenwoordig bekijkt dan ziet men dat het ten opzichte van on geveer 50 jaar geleden enorme veranderingen heeft ondergaan. Men vraagt zich af: hoe gaat het met ons, met ons gezin, bedrijf, dorp, streek en het platteland. Men kijkt om zich heen en ziet de veranderingen. De wetenschap en techniek hebben hier een grote rol in gespeeld. Daardoor is de industrie opgeko men, ook op het platteland. De vier hoofdfactoren die op het platteland inwerken zijn: wetenschap en techniek, industrie, economie en de apparaten. Deze factoren brengen ons machines, het verkeer, de radio, de televisie, krant, reclame, organisaties en verenigingen enz. enz. Het isolement is verbroken, ook voor het gezin van het platteland. Men krijgt de indruk dat men tegenwoordig wordt geleefd, de mensen trekken zich terug in het gezin, zowel de wetenschap als de industrie komen direkt in het gezin en de mensen trekken naar de fabriek. Ook de economie werkt door tot in het gezin (huishoudvoorlichting). Vele apparaten staan het gezin ter beschikking, in de vorm van organisaties e.d. Afstanden bestaan er praktisch niet meer. Dit alles samen noemt men de verstedelijking van het platteland. Het brengt op het platteland meer ver warring, beweging, verloren plekken, men moet gaan denken in E. E. G.-verband. Kortom het leven wordt „open". Dat verschijnsel speelt zich over de gehele ontwikkelde wereld af. Het rechtstreeks gevolg hiervan is dat het plat teland zich bezighoudt met: Uitgangspunten voor kostprijsberekeningen, ondergronds transport van melk is mogelijk, suikerbietengarantie wordt uit Een viertal deelnemers (sters) aan de vier- weekse cursus aan de Volkshogeschool, n.l. Jennie Aernoutse, Adri de Jonge, Piet Leen- dertse en Piet van de Zande, brengt over hun ervaringen verslag uit. Deze week het eerste gedeelte. gehold, wat wordt er in de Millingerwaard be proefd?, de wet vervreemding landbouwgronden, loonbeleid en abeidsvoorziening, zijn onze bedrijfs gebouwen doelmatig ingericht? en is onze bedrijfs voering economisch? Maar daarnaast, en dat mag zeker niet vergeten worden, moet er voldoende tijd overblijven voor het culturele leven. Doordat slechts ruim 10 van de Nederlandse beroepsbevolking in de landbouw werkzaam is moet de boer meer geschoold zijn en in besturen plaats nemen. Moet er niet meer aan kadervor ming gedaan worden? Ja, zeker dit is noodzakelijk voor de toekomstige boeren om tegen de andere bedrijfstakken op te blijven boksen, deze positie te kunnen handhaven of, waar mogelijk, mee samen te werken. En wel omdat er in de andere beroeps sectoren veel aan kadervorming wordt gedaan. De boer van tegenwoordig moet tegelijk ondernemer, bedrijfsleider, financier, technicus en arbeider zijn. De boer is verantwoordelijk voor zijn beslissingen en moet zich meer individueel gaan ontplooien. Het gezegde „als je doet als een ander dan gaat het je als een ander", gaat niet meer op. Het vor mingswerk is hierbij van groot belang. Vorming wil zeggen: Kijken wat je zelf bent, niet kijken naar de ander, maar zien, wat je zelf doen moet. Hierbij onderscheiden we: a. Intellectuele vorming kennis van de samen leving. b. Sociale vorming inzicht in de samenleving. c. Staatsburgerlijke vorming ter versterking van de democratie. d. Morele en zedelijke vorming vaststellen gel dige regels en normen. e. Esthetische vorming scheppende mogelijkhe den (fantasie). f. Lichamelijke vorming sport en spel. In de U. S. A. wordt dit vormingswerk gedaan door de 4-H clubs (1. Hoofd. 2. Hand. 3. Hart. 4. Health lichaam, geest). De arbeidsleer moet meer gestimuleerd worden. Verhouding arbeid-industrie-platteland. Men moet elkaar leren verstaan en begrijpen en bereid zijn tot samenwerking. Die samenwerking moet ook onder de boeren aanwezig zijn om met elkaar op het platteland de produktie op een zodanig peil te brengen dat de produkten op de grotere markt (E.E.G.) aannemelijk zullen zijn voor de consu ment. Om zo door grotere produktie per man te DE streek Oost Zeeuws-Vlaanderen houdt op zaterdag 21 juli a.s, een trekkerbehendig- heidswedstrijd en voor de Z. P. M. wedstrijden in stofbedrukken en krans om een bord. Deze wedstrijden worden gehouden bij J. D. Haak—de Mul, „De Knol" E48 te Hoek. Aanvang 1.45 uur. Opgave voor deelname aan wedstrijden kan ge schieden op het terrein of bij de afdelingssecreta rissen (essen). DE L. J. G. en C. J. B. T. B. organiseren op 14 juli a.s. (dit is op de 2e dag der Walcherse fok- dagen) een trekkerbehendigheidswedstrijd. Er nemen niet minder dan 26 trekkerbestuurders aan deel, waarvan 20 L. J. G.-ers en 6 C. J. B. T. B.- ers. Aanvang 1 uur op het terrein aan Lammeren- burg, gem. Koudekerke. Prijsuitreiking 5 uur. Er wordt een mooi parcours gereden. trachten dat er een zodanige beloning over blijft dat de agrarische bevolking hetzelfde levenspeil kan bereiken als de overige bevolkingsgroepen. L. J. G.-ers, knoopt het goed in uw oren en brengt het in praktijk (kaderdagen). Die samenwerking moet niet beperkt blijven tot streek- of provinciale besturen maar moet ook plaats hebben en zeker op het technisch terrein met de andere jongeren organisaties. Zij behoren immers ook tot het plat teland Z. L. M.-ers en bestuursleden van coöperaties e.d. is het niet aan te bevelen om door middel van subsidies de animo onder de plattelandsjongeren voor deze cursussen te stimuleren? En op deze mooie en leerzame dagen mogelijk te maken, zodat toch zeker de financiële zijde geen belemmering kan zijn om deze cuius te volgen. Pas op voor 't gezegde „dat duurt mijn tijd wel!" Kijk niet om naar gisteren want u mist de boot van morgen! JENNIE AERNOUTSE ADRI DE JONGE PIET LEENDERTSE PIET VAN DE ZANDE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 22