Opbrengstprijzen van de akkerbouwprodukten variëren soms zeer sterk Vernietig de „wilde haver" nü VRIJDAG 13 JULI 1962 De „poolverkoop" verdient de nodige belangstelling Controleer uw gewassen! Verzamel nauwkeurig alle exemplaren van deze plant. Zorg dat er geen zaad op de grond terecht komt. Niet laten liggen aan sloot- of wegkant, niet begraven maar verbranden. „Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland" Frankering bij abonnement: Terneuzen 50e Jaargang No. 2839 Het verloop van de prijzen van de consumptie aardappelen van oogst 1960 is er vooral debet aan geweest dat de boeren in het voorjaar 1962, toen de aardappelprijzen sterk begonnen op te lopen, vrijwel al hun aardappelen verkocht hadden. Kort om, er zijn slechts weinig boeren geweest die geprofiteerd hebben van de hoge aardappel prijzen in het voorjaar 1962. Naar onze mening zyn de boeren in het algemeen gesproken meer gediend met eeni gemiddelde ver koopprijs van hun produkten dan met sterk schommelende prijzen. In de praktijk is de laatste jaren bij verscliillende handelsinstellingen de .poolverkoop" op gang gekomen. Onder pool- verkoop verstaan we het volgende: Meerdere boe ren bieden gezamenlijk de gehele of gedeeltelijke opbrengst van een gewas aan de handelsinstelling aan, om deze gedurende een "bepaalde periode te verkopen. ZO is er 'bijvoorbeeld bij aardappelen een najaarspoolverkoop en een voorjaarspoolver- koop. De najaarspool loopt van 1 september tot 15 december en de voorjaarspool van 1 januari tot 15 mei. De aardappelen worden dan door de handelsinstelling geleidelijk over de respectieve lijke perioden verkocht. De deelnemers aan de pool krijgen de gemiddelde prijs; dus niet de hoog ste, maar ook niet de laagste. Verder heeft het als voordeel dat de centrale handelsinstelling makke lijker handelend kan optreden als bijvoorbeeld een groter quantum voor export gevraagd wordt dan wanneer deze handelsinstelling in het onge wisse verkeert over het aanbod van de individuele boeren. Ook bij brouwgerst wordt aan poolverkoop ge daan en wel in de periode van begin november tot eind januari. Een groter bundeling van hpt aan bod is ook hier wenselijk en poolverkoop is ook een geschikt middel daartoe. Bij bruine bonen, een specifiek Zeeuws-Vlaams akkerbouwprodukt, komen van jaar tot jaar soms ook geweldige prijsschommelingen voor. Als het aanbod van bonen hier in één hand kon komen o.a. mede door het aanbieden van de bruine bonen als een merkartikel, dan zou hierin voor de boeren als telers aanzienlijk meer bereikt worden. Ook hier geldt „eendracht maakt macht". IYE laatste tijd is en wordt er zeer veel gespro- ken over gezamenlijke afzet en verwerking van de akkerbouwprodukten. Dit is ook nodig, '-aten we eeliter ook vooral bedenken dat het deel nemen van de boeren aan poolverkoop voor hen een betere marktpositie schept en dat gemiddelde prijzen aantrekkelijker zijn dan de sterk schom melende marktprijzen. De prijsschommelingen bij aardappelen, brouw gerst en bruine bonen zijn voldoende bekend. Soms heeft de boer bij verkoop pech en een enkele keer misschien ook wel eens geluk. In de boerengesprekken worden de geluksgevallen veel vuldig rondverteld; over de pechgevallen wordt helaas angstvallig gezwegen. De boeren, die eenmaal aan poolverkoop hebben deelgenomen, gaan in de regel hiermee, door. Dit is een bewijs dat dit verkoopsysteem goed voldoet. Bezint U voordat U met de verkoop begint ere laat U eens door uw handelsinstelling deskundig voor lichten over de mogelijkheid van poolverkoop van uw produkten. Ir. J. A. H. HAENEN. WILDE haver staat internationaal bekend als een der meest schadelijke en hardnekkige onkrul- den. Zeeland is wat dit .onkruid betreft gelukkig nog gespaard gebleven voor een algemeen op treden. Maar het onbekend zijn hiermede heeft tot gevolg dat men het gevaar ervan onderschat. Of men redeneert: er zijn chemische middelen tegen. Maar laat het daar toch niet op aankomen. Deze middelen zyn nog beslist niet bedrijfszeker. En wilde haver vraagt een 100%-ige bestrijding, die alleen mogelijk is door met de hand te verwijderen en afdoende te vernietigen. Alleen op deze wijze kan dit onkruid in Zeeland nog worden teruggedrongen en erger worden voorkomen. Neem nu op staande voet maatregelen. Om deze tijd van het jaar vallen de planten met hun yle pluim en de pakjes met lange kafnaalden duidelijk op, bijv. boven vlas, gerst en erwten. Het donker gekleurde zaad valt gemakkelijk uit. R, L. V. D./Goes, juli '62. STICHTING KEURINGSDIENST ZEELAND VAN DE N. A. K. HET tydstip van verkoop van akkerbouwprodukten kan soms van grote betekenis zyn. De pryzen van verschillende marktbare gewassen kunnen Immers in de loop van de verkoopperiode soms zeer sterk uiteenlopen. Als voorbeeld willen we hier de aardappelen eens noemen. Gedurende een lange periode van het verkoopseizoen bleef de prijs van de consumptie-aardappelen van oogst 1961 op eere vrijwel gelijkmatig niveau; doch vanaf maart 1962 liep de aardappelprijs snel op tot vrijwel ongekende hoogte. Bij de consumptie aardappelen van oogst 1960 was het prijsverloop geheel anders en was bij de oogst het hoogst en in het voorjaar 1961 waren de aardappelen praktisch onverkoopbaar. De laatste jaren komen er vele nieuwe fruitbedrijven tot stand. Behalve de nodige financiële midde len ere vakkennis waarover beschikt moet worden, komt ook het vraagstuk van de keuze wat er geplant moet worden, en dat van de plantafstand naar voren. Hierover vindt U uitvoerige voorlich ting op pag. 642/643. Op de foto: „Winston", die alleen op M IX vrucht geeft die voldoende aan de maat komen-.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 1