V L AS AKTU AL1TEITEN Weekboek BRAM^ujt deSLfKHOEK Vrijdag 13 juli 1002 651 W eeko verzicht Noteringen WIJ ONTVINGEN UIT EEN wfieim VAN IN de afgelopen week bleef de binnenlandse graanmarkt weinig belangstelling ondervinden. Vrijwel alle granen van de oude oogst zijn geruimd, zodat hieraan markttechnisch geen aandacht meer behoeft te worden besteed. Gerst van de nieuwe oogst werd vrijwel niet aangeboden. Dientengevolge kon de prijs zich goed handhaven. Zaken van betekenis kwamen niet tot stand. De disponibele inlandse haver bleef een gevraagd artikel, doch de voorraden zijn geheel geruimd. Op de nieuwe oogst, levering september/december, werden geen zaken van betekenis gemeld, doordat zowel de kopers als de verkopers verstek lieten gaan. Disponibele gedenatureerde voertarwe bleef een goede belang stelling ondervinden, hetgeen hogere vraagprijzen tot gevolg had. Als geheel sloot de markt in een rustige stemming. De markt van groene, erwten en schokkers was de afgelopen week voortdurend in beweging tengevolge van binnenlandse speculatie. In schokkers en export vraag voor groene erwten konden de-prijzen flink aan trekken. Aan het eind van de week was de markt echter onoverzichtelijk met een iets flauwere tendentie. Goede kwaliteiten bruine bonen waren goed gevraagd. Karwijzaad was iets vaster gestemd, terwijl voor blauwmaanzaad goede belangstelling bestohd. Het aanbod in het laatste artikel is zeer klein. BEURSBERICHT MARKT GOES 10 Jl'LI 196». AARDAPPELTERM1JNMARKT. (Weekbericht 410 juli 1962.) verstrekt door G. de Vries Zonen, N. V., Amster dam, voor Zeeland: Goes, tel 011006451. De transacties op de aardappeltermijnmarkt blijven nog zeer beperkt met een totale weekomzet van 209 contracten. De stijging van de voorgaande week zette zich nog door om op de laatste beursdag (10 juli) een sterke daling te zien te geven van niet minder dan ƒ1,40 in de Bintjes, kennelijk onder invloed van de meer gunstige regenkansen. Consumptie-aardappelen. Bintjes, 35 mm opw.: april opende op ƒ18,20 tot ƒ18,90 op de eerste beursdag met een sluiting op 18,60, de daarop volgende dag gaf een verdere daling te zien tot 18,00 gevolgd door noteringen op ƒ17,70. Daarna trad herstel in op het eerste niveau van 18,50 en 18,60 met een sterke daling op de laatste beursdag tot 17,40. Op deze dag kwamen slechts 31 contracten tot stand. De najaars maanden gaven geen noteringen met uitzondering van een laatprijs voor november op 16,00, terwijl deze voor maart 17,00 noteerde. Poot-aardappelen. Bintje A 35/45 mm: november gaf gedane zaken op 25,70 en 26,00 waarna enkele zaken werden afgesloten op 25,50 en op de laatste beursdag 26,00. De laat- en biedprijs lag op 26,50en 25,50 voor december werden 2 contracten'gedaan op ƒ26,00. L. E. 1.-publicatie No. 44. Een factor-analytisch on- derzoek naar de rundveehouderij op gemengde bedrijven. Prijs 6,—. B.E. M.-publieatie No. 45. Van het L. E. I.. Be schikbare hoeveelheid gras en melkproduktie in de melkperiode. Prijs 2, Bestelling van deze publicaties kan plaats vinden door overschrijving van het verschuldigde bedrag op postrekening 41.22.35, t.n.v. het L. E. I. te Den Haag, onder vermelding van het nummer. Tien jaar komgrondenwerk 19511961. Een over zicht van de ervaring van het „Komgronden werk", met zeer uitvoerige literatuurlijst. Catalogus 1962 van de N. V. Louis Nagel Co te Arnhem, een overzicht en de prijzen gevende van de door deze firma in de handel gebrachte land bouwwerktuigen. Stikstof, No. 34. Uitgave van het Centraal Stik stof Verkoopkantoor N. V. te Den Haag. Wordt gratis aan belangstellenden toegezonden. Dit num mer behandelt o.m. de rundvleesproduktie, de fi nanciële resultaten van vetweiderirjbedrijf, jong vee- en kalvermesterij. Jaarverslag 1961 van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek. Jaarverslag 1961. Stichting A. C. V. Controle Re creatie, zomer 1962. Tijdschrift der Ned. Heide Mij. Verslag Veevoedingsstudiedag Stichting A. C. V. Controle op 16 mei j.l. Gratis verkrijgbaar bij A. C. V. controle, Beatrixlaan 26, Ede. Jaarverslag 1961, Stichting A. C. V. Controle. Recreatie, zomer 1962, Tijdschrift der Ned. Heide Maatschappij. - Enige aspecten van de graslandcultuur en het graslandonderzoek in Noorwegen en Zweden. Verslag van een in 1961 ondernomen studiereis. Mededeling no. 65. P. A. W. - Wageningen. Prijs ƒ1,—. - Bijvoedering van melkvee in het voorjaar in ver band met kopziekte. Mededeling no. 67. P. A. W. te Wageningen. Het verstrekken van 50 gram MgO in de vorm van magnesiumkoekjes bleek in een serie proeven onbetwist de beste resultaten op te leveren. Verslag van het onderzoek op 5 praktijkproeven over vroeg en laat ploegen van 1957 tot 1960. Gestencilde mededeling van het I. L. R. no. 12/61 In de conclusie van dit rapport wordt o.m. opge merkt dat er een aanwijzing is, dat de dichtheid van de grond ongunstig reageert op het laat ploegen. De vérstreken tijd is echter nog te kort om een verantwoorde uitspraak te doen. Jaarverslag 1961. Streekverbetering de „Zak van Zuid-Beveland'* Vlas: Voor vlas worden prijzen betaald van ƒ1.500 2.100 per ha, levering op auto. De prijs van onge- repeld vlas, uit de schelf geleverd, bedraagt 1624 ct per kg, levering op auto. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Hooi: Lucernehooi ƒ135ƒ145; Weidehooi ƒ110 ƒ125; Dijkhooi ƒ95ƒ105. Alles geperst uit de rui ter en per ton. Veldbeemd en andere beemdsoorten (2e en 3e jaars), in voorkoop, ƒ45—ƒ52,50; Idem (le jaars), in voorkoop ƒ45ƒ50; Roodzwenk en raaigrassen, in voorkoop 3540. Alles per ton. Eieren. De eierprijs bedraagt 1,50 per kg. GRAANBEURS ROTTERDAM Op de graanbeurs te Rotterdam noteerden van de peulvruchten, franco Rotterdam, groene erwten op monster 30 tot 42,50 en schokkers op monster 30 tot 46. Prima kwaliteiten noteerden hoger. Het Prodüktschap voor* Granen, Zaden en Peul vruchten maakt bekend dat gerekend te zijn inge gaan op maandag 9 juli 1962 des namiddags te 17.00 uur de monopolieheffing bij de import en de restitutie b\j de export van milletzaad tot nader order is vast gesteld op 7,50 per 100 kg. FRUIT AFZET (4—10 juli 1962) De aanvoer van groene kruisbessen liep af, met minderende prijzen, welke gingen van 71 naar 48 cent per kg. Kersen, Early Rivers, deden voor extra 170 -185, voor I en II van 110160 ct. Hollanders brachten voor I rond 160, voor II 130140 ct op. Rode bessen daalden dinsdag sterk in prijs, per doos van 250 gram werd die dag 2035 ct betaald, per kg in 5-kg-bak 6090 cent. Frambozen werden voor de industrie in blok geveild: I bracht 137149 ct per kg op, II deed 131138 ct. In plastic, los voor het vat, werd 6859 ct betaald. De aanvoer van aardbeien nam iets toe. Regina liep af. Madame Moutot en Jucunda zijn uitgescha keld. Senga Sengana, Talisman en Redgauntlet zijn de winners in de kilo-aanvoer. De prijzen gingen te rug. Gedopt voor de industrie werd eerst 130150, dan 110130 ct betaald voor I. In bakjes werd per doos van 250 gram betaald 1535 cent, op dinsdag. Er werden wat aardbeien in doosjes welke in een mooi bedrukte cartonnen doos geplaatst werden, ge ëxporteerd naar Frankrijk. 10 juni. |)E zomer is op 't punt om werkelijk te komen. u Zaterdag en zondag waren de eerste zomerse dagen. Alle mensen liepen de deur uit en alle wegen werden druk bereden door honderden auto's. In de kranten lazen we dat er veel onge lukken, sommige zelfs met dodelijke afloop, ge beurd waren. Dat is zeer te betreuren en we vra gen ons af, of dit nu nodig is op een zondag, wan neer ieder toch voor zijn plezier gebruik van de auto maakt. Kan het dan niet wat langzamer, moet dat nu altijd maar 100 km of meer zijn? Dit moet toch uitvoerbaar zijn We kunnen dan nog genie ten van wat er ons passeert, wat bij een hoge snelheid niet kan. Een mens moet toch baas over zichzelf kunnen blijven, ook in de auto. Wanneer we onze gewassan bezien, dan; komt de oogst alweer snel nabij. Het eerste veldbeemdgras, vorige week gemaaid, is reeds gedorsen en de op brengst is goed te noemen. De eerste karwij wordt ook nog gemaaid van de week, dus de gang is er in. Het vlas schiet ook hard op en zal op de te warme grond er vlug zijn. De aarda^els hebben last van de droogte en zouden dankbaar zijn voor wat vocht. We zagen al erwtenland en aardappel land, net geoogst, al weer bezaaid worden. Regen zou ook' daar welkom op zijn. We zién van 't jaar wel grote verschillen b.v. in de tijd van zaaien en poten. De laatgezaaide of gepote gewassen zijn dit jaar door de droogte wel een heel eind achter, meer als in een gewoon jaar. Zo gaat het, het ene jaar is nooit gelijk aan het andere Dit maakt ons vak ook zo interessant. We kunnen nooit van te voren zeggen, zó doen we en het gaat zus en zo. Met velerlei omstandigheden moeten we rekening houden en elke dag gaat het toch iets anders dan we dachten. De tijd van examens en overgang is weer bijna ten einde. Het einde is in 't zicht, voor sommigen met goed, anderen met minder goed resultaat. In vele huisgezinnen zal het wel merkbaar zijn dat de spanning voorbij is. Gelukkig is de vakantie daar en kunnen degenen, die de laatste tijd hier onder geleefd hebben, deze weer gauw aan t strand, bos of hei of misschien wel in de bergen gaan afreageren om straks weer fit en wel hun arbeid weer aanvatten. Nu we hopen dat ze alle een zonovergoten vakantie met een enkele bui mogen hebben Dan gaat het ons boeren in de komende oogsttijd ook best naar de zin. Prettige vakantie Een bezoek aan de kleinfruit-proeftuin in Kapelle is aan te bevelen. Rassenproeven, nieuwe rassen, laat-doordragende rassen en proeven met gekoelde planten zijn bij de aardbeien interessant. Frambozen, zwarte bessen, en Siamzinbespuitingen tegen onkruid zijn eveneens belangrijk. De chef, de heer Goedege- bure, zal op de bezoekmiddagen dinsdag en donder dag graag de gewenste uitleg geven. VEEMARKT ROTTERDAM Op de Veemarkt te Rotterdam zijn maandag 1.223 stuks vee aangevoerd. Vette koeien noteerden bij slepende handel ƒ2,40 tot ƒ3,40 per kg. Enkele pri ma soorten noteerden hoger. |\E landbouwtellingen voor de verschillende gewassen in de diverse landen behoren weer tot het ver- leden en uit de gepubliceerde cijfers blijkt dat in de 3 voornaamste vlastelende landen van West- Europa n.l. Nederland, België en Frankrijk 17.27 vlas meer is uitgezaaid dan in 1961. Nederland heeft 9.6 meer uitgezaaid, België 16.8% en Frankrijk liefst 21 Aan het uiteindelijk resultaat der telling zal in Nederland wel niet veel verandering komen. In België en Frankrijk houdt men rekening met een verhoging van percelen die niet aangegeven zijn; dit blijkt later uit de verkoopcontracten. Echter alhoewel de uitzaai belangrijk hoger is wil dit niet zeggen dat de vlasoogst van 1962 meer balen lint zal opleveren. FRANKRIJK heeft een zeer matig vlasgewas met ongelijkmatig holle stand. Toen ik eind juni het vl;as in de verschillende streken van Frankrijk zag maakte het een slechte indruk, ook in de beste tèeltgebiederi en het was reeds te ver gegroeid om daarin nog tót een verbetering van betekenis te komen. Er zijn naderhand wel berichten gekomen die spreken van verbetering maar dit zal wel zijn ten opzichte van een vroegere stand. Een insider in Frankrijk beschreef ons de toestand als volgt: Wij hebben belangrijk meer ha vlas dit jaar, maar zullen hiervan minder balen lint produceren? DELGIË heeft een beter gewas dan Frankrijk, maar ook daar is het vlas te licht, met ongelijke holle stand, vooral voor de vroeg gezaaide percelen en krijgt dit jaar ook een vlasgewas dat min der rendement zal geven dan het gewas van 1961. WEDERLAND heeft dit jaar het beste vlasgewas van de 3 genoemde landen. Bij ons was het vlas, tengevolge van het koude weer het minst ontwikkeld, en heeft toen het weer omsloeg daardoor kans gehad zich meer te ontwikkelen. Ook het laat gezaaide vlas komt hier vrij goed tot zijn recht. Toen de mislukking van Frankrijk bekend werd, zijn de Belgische kopers naar Nederland gekomen en hebben de beste percelen voor hoge prijzen opgekocht. Op het ogenblik is de toestand kalmer ge worden en het verdere verloop moet afgewacht worden. Als gevolg van de grotere uitzaai zal er geen tekort aan vlaslint komen. RUSLAND heeft een kleine hoeveelheid Slanetz no. 11 verkocht tegen 162 Pond Sterling per ton c.i.f. haven van bestemming.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 19