Notulen Algemene Vergadering Stand van de landbouwgewassen 649 CENTRALE KEURINGEN NEW FOREST PONY'S VRIJDAG 13 JULI 1963 (Vervolg en slot) TEN SLOTTE gaf de Heer J. B. Becu een uiteen- zetting over de besprekingen die gedurende 2 jaar zijn gevoerd tussen de PZEM, de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten en de Landbouw organisaties om tot aansluiting van alle onrenda bele percelen op het elektriciteitsnet te komen. Voor 585 aan te sluiten percelen is een regeling ontworpen, terwijl voor 51 super onrendabele aan sluitingen nog een oplossing gezocht zal worden. De kosten zullen als volgt verdeeld worden: 20 Gemeenten, 10 Provincie, 37 °/o PZEM en 33 °/o belanghebbenden. De heer Geuze wil gaarne zijn erkentelijkheid uitspreken aan het adres van de PZEM, de Pro vincie en de Gemeenten voor hun toezeggingen voor dit grootse project. De Voorzitter wijst er op, dat door de L. J. G., in samenwerking met de Z. L. M. en het L. C. C. aan de ingang van de zaal een aantal prijsvragen voor de leden zijn opgesteld. Als leden van verdienste werden door het Hoofdbestuur benoemd de heren: Kring Schouwen-Duiveland: C. Gast te Brouwershaven; K. v. d. Stolpe te Zierikzee. Kring Noord-Beveland: A. Mol en J. M. Onderdak te Colqnsplaat; J. Vogelaar en Vogelaar te Kortgene. Kring West Zeeuws-Vlaanderen: A. Lako te Sluis. Kring Tholen: P. J. Nelissen te St. Maartensdijk; A. Geluk Azn. te Tholen. Kring Axel: Iz. de Fetfter en H. Wolfert te Axel; W. Dees Pzn. te Zaamslag; J. D. Haak en A. Wolfert Sr. te Hoek. De heer Geuze spreekt de wens uit dat zij nog lange tijd getuige kunnen zijn van de werkzaam heden van de Z. L. M, Vervolgens deelt de Voorzitter mede dat be lichten van verhindering werden ontvangen van de heren: Dr. J. Tesink, Ir. J. Siebenga, W. de Waard, Jhr. Mr. T. A. W. J. Schorer, Ir. M. de Vink, Ir. J. H. v. d. Burgt, Drs. Th. J. Westerhout, B. G. H. ter Haar Romeny, J. A. van Nieuwenhuyzen, J. Buteijn, H. Manders, "Mr. E. Kuylman, L. van Dijke, Mr. J. L. Nieuwenhuis, Drs. K. Laansma en Ir. J. A. Haenen. Op voorstel van de Voorzitter wordt besloten Ir. Haenen een telegram te sturen met de beste wensen voor zijn herstel. Tevens besluit men aan de heer C. Philipse, lid van Gedeputeerde Staten voor Zeeland, die van ernstige ziekte herstellende is, een telegram te sturen. VERSLAG FINANCIËLE COMMISSIE ■r,. De kfeiLw* de Vlieger brengt namens de rinanciele Commissie het volgende verslag uit over de jaarrekening 1961. Ingevolge het bepaalde in artikel 50 van de statuten der Z. L. M. heeft de Financiële Com missie, bestaande uit de heren H. J. Boot te Zierik zee, W. J. de Vlieger te Nieuwdorp en Aug. Per- Siïfi1 te °®senisse' de jaarrekening 1961 op 4 mei 1962 nagezien en in orde bevonden. Evenals vorige jaren heeft de Commissie een aantal steekproeven genomen en de uitvoerig ge specificeerde jaarrekening en de balans aan een beoordeling onderworpen. De overlegde stukken gaven een zeer duidelijk beeld van de financiële positie der Maatschappij, welke naar het oordeel van de Commissie gunstig is te noemen. Het voordelig saldo der jaarrekening bedraagt f 16.360,24. De Commissie kan zich ermede verenigen, dat van dit saldo een bedrag van f 15.000,wordt toegevoegd aan het onderhouds- fonds Landbouwhuis. Waar het door de Accountantsdienst der Z. L. M. ingestelde onderzoek naar de juistheid van de ver antwoorde bedragen geen aanleiding geeft tot enige opmerking, moge de Commissie Uw bestuur in overweging geven de Penningmeester voor zijn ge voerd beheer over het jaar 1961 decharge te ver lenen. De Voorzitter wijst op het verheugende ver schijnsel dat dit jaar een overschot is bereikt. Be twijfeld moet echter worden of dit zo zal blijven. De opdracht aan de Algemeen Secretaris om een gedeelte van het buitenlandse werk van het K. N. L. C. te verrichten is met 1 jaar verlengd. Op de rekening voor 1961 heeft dit al invloed gehad. Zonder dat iemand liet woord vraagt of stem ming verlangd, wordt de jaarrekening 1961 goed gekeurd. RONDVRAAG De heer W. Minnaard ('s-Heer Abtskerke) vraagt of er al iets bekend is over de regeling inzake de Noodslachtingen. Hierover zijn reeds eerder vragen gesteld. De heer Van Iwaarden antwoordt hierop dat de Kring West Zuid-Beveland heeft toegezegd dit te zullen opnemen met de inspecteur van de Vefi- artsenijkundige Dienst. De heer A. de Buck (Oostkapelle) verzoekt de toelichting van de secretaris van de Gewest Raad voor Zeeland van het Landbouwschap over het Wegenverkeersreglement, in de Hoofdbestuursver gadering gegeven, te doen opnemen in het Zeeuws Landbouwblad. De Voorzitter deelt hierop mede dat de notulen, waarin deze toelichting is opgenomen, in het Land bouwblad zullen verschijnen. J)e Secretaris zegt dat de voor de landbouw belangrijke bepalingen uit het Wegenverkeers reglement in brochure is verschenen. Deze bro chure zal aan de verzekerden bij de Onderlinge Motorvoertuigenveraekering van de Z. L. M. wor den aangeboden. Na de pauze spreekt Ir. A". P. Minderhoud, Directeur van de Wieringermeer (IJsselmeerpol- ders) zijn inleiding uit „IJsselmeerpolders ten dienste van overig Nederland". Van deze inleiding plaatsten wij in ons vorig nummer reeds een korte samenvatting. De Voorzitter dankt de heer Minderhoud voor zijn inleiding. Hieruit, aldus spreker, is wel duide-^»» lijk gebleken welk een levenswerk het tot vorm brengen van de nieuwe polders is. Tevens is naar voren gekomen welke belangen met het tot stand komen van deze polders zijn gediend en wat voor problemen het steeds weer afwegen van deze be langen meebrengt. De Voorzitter wijst vervolgens op de aparte be volkingssamenstelling van de N. O. P. en vraagt de inleider hoe men de problemen die hiermede samenhangen denkt op te lossen. De heer Minderhoud verklaart dat de komst van jonge gezinnen bij de kolonisatie inderdaad nu grote problemen met zich meebrengt. Het ge boortecijfer dat lange tijd zeer veel hoger was dan 'dat van Nederland is er de oorzaak van dat nu een groot arbeidsoverschot aanwezig is. In de agrarische sector is niet veel van dit overschot op te vangen. Men heeft het nijverheidsonderwijs ge stimuleerd en dit heeft goede resultaten. Deze scholen zijn overbezet. Ook met industrievestiging in de N. O. P. worden resultaten geboekt. De Voorzitter zegt de heer Minderhoud nog maals dank voor zijn inleiding en spreekt zijn waardering uit voor het feit dat een zo groot aan tal Zeeuwen in de N. P. een plaats hebben ge vonden. Ook voor de toekomst ziet spreker voor onze provincie in de nieuwe polders belangrijke mogelijkheden. De Voorzitter zegt nu gaarne het woord te verlenen aan de Commissaris der Koningin. De Commissaris dankt mede namens de heer Schout voor de woorden van welkom die de Voor zitter aan het begin van de vergadering heeft gesproken. Tévens dankt de Commissaris voor de gelukwensen met zijn genezing en voor de bloemen die hij tijdens zijn ziekte van de Z. L. M. mocht ontvangen. De Commissaris zegt met belangstelling naar de openingsrede van de Voorzitter te hebben ge luisterd en zich gaarne te willen aansluiten bij diens waarschuwende woorden inzake de wel vaartssituatie waarin we nu leven. We moeten waakzaam zijn, aldus de Commissaris, om te hou den wat we hebben. Daarnaast zijn er problemen waaraan we verder moeten werken. De Commis saris noemt in dit verband met name de woning bouw. „Nog steeds zijn in onze provincie de huizen op de bon, hetgeen een grote misère teweegbrengt." Ten aanzien van de problemen rondom de Wet Vervreemding Landbouwgronden merkt de Com missaris op, dat zowel punten voor als tegen af schaffing van de Wet naar voren zijn gebracht. De Commissaris zegt gevoel voor de bezwaren te hebben. De overheid o.a. ondervindt daarentegen toch ook veel bezwaren van de huidige Wet. De Commissaris zegt zich te kunnen verenigen met het standpunt van de Commissie ad hoc van de Z. L. M. die deze zaak heeft bestudeerd en zoals dit in deze vergadering naar voren is gekomen. De Prov. Staten zullen gaarne kennis nemen van het gehele rapport van deze Commissie. De Commissaris wijst er voorts op dat de samenwerking met landbouw inzake het overleg over de uitbreidingsplannen spoedig geregeld zal zijn. Hij hoopt dat dit overleg bevredigend zal zijn. Tenslotte verklaart de Commissaris dat de mede werking en suggesties van de zijde van de land bouw door het prov. bestuur steeds op prijs wordt gesteld. Als voorbeeld van dit overleg wijst de Commissaris op de ontwikkelingen op Noord- Beveland, waarover binnenkort de besprekingen zullen aanvangen. De Voorzitter dankt de Commissaris voor diens woorden tot de vergadering gesproken. Spreker is verheugd uit deze toespraak te kunnen opmaken dat de Commissaris weer volledig is hersteld. De Voorzitter geeft hierop het woord aan de heer Huber, burgemeester van Goes. De burgemeester zegt de Voorzitter, mede na mens het college van wethouders, dank voor de welkomstwoorden. Spreker zegt verheugd te zijn met het volledig college van B. en W. als gast in het midden van de Z. L. M. te kunnen zijn. De burgemeester wijst voorts op het belang van de agrarische samenleving voor de stad Goes en spreekt de wens uit dat de verhouding steeds goed mag blijven. Spreker besteedt vervolgens enige aandacht aan het probleem van de W. V. L. en de. moeilijkheden van de grondverwerving door de ge meenten. Spreker wijst vervolgens op het verschil van mening over de kwestie of een gemeente, irt een zo uitermate agrarische aangelegenheid als het al dan niet verlengen van de Wet V.L., een uit spraak mag doen. i De Voorzitter zegt de burgemeester dank voor, diens woorden en spreekt de wens uit dat de ver standhouding tussen de stad Goes en de landbouw, steeds goed mag blijven. De Voorzitter vestigt tenslotte de aandacht vait de vergadering op de ontwikkeling van recreatie. De inleg van een trein Roergebied-Vlïssingen is een bewijs te meer dat Zeeland veel te wachten staat op dit gebied. Dit is dan ook de reden ge weest dat op verzoek van het Bestuur een werk groep uit de Commissie Agrar. Soc. Voorl. der Z. L. M. bezig is met een onderzoek naar de ont wikkeling» in de verhouding Landbouw-Recreatie. In het najaar zal hierover rapport worden uitge bracht. De Voorzitter zegt tenslotte nogmaals dank aan de inleiders en sluit daarna de vergadering. MAAR wij vernemen zal op 28 juli a.s. te Huis ter Heide (Utr.) de centrale keuringen van het Nederlands New Forest Pony Stamboek plaatsvinden. Dit. als besluit van de dan reeds plaats gehad hebbende regionale keuringen waarvan die voor Zuid-Nederland op 21 juli te St. Michielsgestel zal gehouden worden. Alleen de lste prijswinnaars van de regionale keuringen komen in aanmerking om deel te nemen aan de centrale dag. Voor wat de wedstrijden betreft, worden de vijf beste combinaties in de onderdelen dressuur, springen en bestg. rijpony geselecteerd voor Huis ter Heide. Sommigen verwachten nu reeds een ongunstige ruwvoedërpositie. Naar zeer globale schatting zijn de kuilgras- en hooi-opbrengsten dit voorjaar ruim 10 lager dan andere jaren. Al' bestaat dus de in druk, dat de kwaliteit aan de gunstige kant ligt, toch zal er heel wat moeten gebeuren, wil er vol doende ruwvoer beschikbaar komen, HIT het landbouwoogstbericht van het minis- u terie van Landbouw en Visserij, waarin een overzicht van de stand van de landbouwgewassen per 8 juni 1962 (dus ruim een maand geleden!) wordt gegeven, blijkt (zoals te verwachten was) een achterstand in de ontwikkeling van de gewas sen van tenminste drie weken. Voor sommige ge wassen zal deze achterstand niet meer geheel kunnen worden ingehaald. Al zijn de vooruit zichten op een goede oogst niet al te gunstig het behoeft straks nog niet tegen te vallen, als het weer in de komende maanden wil meewerken, aldus dit bericht. Zowel de winter- als de zomertarwe vertoonden hier en daar een holle stand. De wintergerst bleef kort. De vroeggezaaide zomergerst stond er goed voor. De stand van rogge, haver en graanmeng- sels was niet overal gunstig. De zomergranen stonden er maar een fractie beter voor dan de wintergranen. Wat de peulvruchten betreft waren de land- bouwerwten laat en ontwikkelden zich matig, hoewel het gewas gezond is. Begon andere jaren de oogst van de conservendoperwten half juni, dit werd nu minstens twee weken later. De stambonen waren ook laat en onregelmatig boven de grond gekomen. Van de handelsgewassen had het koolzaad van nachtvorst te lijden en bloeide laat. De ontwikke ling van karwijzaad was niet onbevredigend; er waren slechts enkele holle percelen. Vlas stond onregelmatig en blijft veelal kort. Nachtvorst veroorzaakte in de eerste dagen van juni hier en daar schade aan de aardappelen, die opgekomen waren. Bij de bieten veroorzaakten wortelbrand, emelten, nachtvorst en verstuiving enige schade. Ondanks heel wat slechte bieten percelen stonden in verschillende streken de suikerbieten er niet ongunstig voor. Klaver en luzerne stonden vaak hol.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 17