Rond het plantschema Het gebruik van nortonwater in de tuinbouw OPPERVLAKTE TUINBOUWGEWASSEN STAND VAN DE FRUITGEWASSEN OP 22 JUNI 1962 Excursie naar Tuinbouwcentra Zaltbommel e.o. Bewaarbaarheid van appels VRIJDAG 13 JULI 1962 (Vervolg van pagina 643) Wil men ertoe overgaan de spil op te zetten met twee takken, dan moet naar onze mening orerwo* gen worden, de afstand op de rij iets ruimer te nemen, b.v. 2.50 tot 3 meter. De ruimte tussen da rflen kan dan iets ingekrompen worden, b.v. tot 3—3.50 meter. Het aantal bomen por ba is bij beide syste men dan ongeveer gelijk. Bij laatstbedoeld systeem echter (opgezet met twee takken) zullen, wanneer genoemde ruimere plantafstanden worden gekozen, de in de lengterichting groeiende takken elkaar niet zo vlug kruisen. Voor appels op M II op de niet voor M IX geschikte gronden gaat men ertoe over om de plant afstanden wat nauwer te nemen dan vroeger. Dit betekent een vroegere produktie. Bovendien wordt getracht door veel buigen, al of niet aan draad, een nog vroegere vruchtbaarheid te verkrij gen. Als dit lukt is het gevolg een mindere groei. Tevens past men dan in de jeugdjaren een voor zichtige snoei toe. De afstand tussen de rijen bedraagt 4 tot 4.50 meter tussen en 3 tot 3.50 meter op de rijen, afhankelijk van de groei van de rassen. HOEVEEL RIJEN VAN ÉÉN RAS NAAST ELKAAR? DIJ het aanplanten houdt men rekening met de mogelijkheid van kruisbestuiving. Veel rijen van 1* één ras naast elkaar is niet aan te bevelen. Beter is het, het aantal rijen naast elkaar van één ras zodanig te beperken dat de totale breedte niet meer dan 25 m bedraagt, dus b.v. zes rijen. Daar de fruitteler toch al zoveel risicp moet nemen, is het beter het aantal rijen beperkt te houden, omdat daar door in bepaalde jaren een betere vruchtzetting kan worden verkregen. De volgende week wordt dit artikel vervolgd en ingegaan op het rassen-sortiment bij peren en pruimen, plantafstanden, onderstammen enz. UOOR glasteelten moet men zomer en winter over gietwater kunnen beschikken. Op een bedrijf met een beteelde oppervlakte van ongeveer een hectare is per uur tenminste 15 m3 water nodig. Om over deze hoeveelheid in elk jaargetijde en op elk moment van de dag te beschikken, wordt aan de voorziening hiervoor hoge eisen gesteld. Dit temeer, daar het water vers cn zuiver moet zijn. Organi sche vervuiling geeft verstopping van de regeninstallatie en heeft onregelmatige verdeling van het water tot gevolg; een teveel aan zouten, bijv. keukenzout, geeft gemakkelijk schade aan de gewassen, aldus de heer J. C. van Leeuwen, van het Proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas. UET Centraal Bureau voor de Statistiek heeft voorlopige uitkomsten van de Landbouw telling mei 1962 bekend gemaakt betreffende de oppervlakte van enkele tuinbouwgewassen. De oppervlakte groenten in de open grond toont, in vergelijking met 1961, voor augurken, witlof wortel en zaaiuien een stijging. Het areaal augur ken onderging in de laatste jaren een voortduren de uitbreiding en heeft nu een totale oppervlakte van 2.086 ha bereikt, hetgeen in vergelijking met vorig jaar een toeneming van niet minder dan 37,1 (565 ha) betekent. Voor zaaiuien, met een beteelde oppervlakte van 5.206 ha, beloopt de toe neming 768 ha 17,3 Het areaal bloemkool (2.107 ha) onderging slechts zeer geringe wijzigin gen. Bij vroege aanrdappelen (areaal 8.452 ha) was de vermindering iets groter, nl. 268 ha (-3%). welke voornamelijk in Noord-Holland plaatsvond, hoewel in Friesland de teelt zich weer uitbreidde. HE met appels beteelde oppervlakte (34.325 ha) toonde t.o.v. 1961 een kleine vermindering mét 1.046 ha. Het areaal peren bleef vrijwel on veranderd (10.776 ha). Groenten onder glas De totale oppervlakte groenten onder glas (4.445 ha) breidde zich ook dit jaar, evenals vele voorgaande jaren, verder uit met 232 ha (5,5 °/o). Dit jaar werden voor het eerst alle groenten onder glas onderscheiden naar staand en plat glas en naar verwarmd of koud. Van het totale areaal blijkt ruim 83 onder staand glas te worden ge teeld. Van dit staand glas is rond 50 ver warmd. Van al deze groenten nam de totale opper vlakte toe, nl. van aardbeien met. ruim 14 ha tot 135 ha. Zowel van staand als van plat glas neemt de onverwarmde teelt het grootste aandeel. UET koude voorjaarsweer veroorzaakte een late en langdurige bloei. De zetting is als gevolg hiervan nog moeilijk te beoordelen. De standcijfers van het eerste oogstberieht voor fruit van dit sei zoen geven daarom slechts een zeer voorlopige indruk. Ook de rui kan de stand nog aanzienlijk beïnvloeden. De appelen zullen, voor zover dit thans te be oordelen is, een redelijke oogst geven, hoewel het nog steeds zeer belangryke ras Schone van Bos koop, evenals vorig jaar, er niet best voor staat. De Golden Delicious blyft achter bij vorig jaar. Daarentegen geven Jonathan en James Grieve op dit moment een goede indruk. Het vroege ras Yel low Transparant is dit jaar bijzonder goed. De eerste indruk van de stand van peren is, dat de oogst kleiner zal zijn dan vorig jaar, doch het voorlopige cijfer komt overeen met het veeljarig gemiddelde. Over het ras Conference valt weinig te vermelden, daar de gevolgen van de sterke rui vooral in de laatste dagen nog niet zijn te overzien. De rassen Charneux en Clapp's Favourite, vertonen een matige stand. Bonne Louise d'Avranches en vooral Précoce de Trévoux worden gunstig beoor deeld. Het standcijfer voor pruimen is vergeleken met dat van vorig jaar aanzienlijk lager, maar is tere opzichte van het veeljarig gemiddelde niet ongun stig. De kersen vertonen over het algemeen een matige stand. Vooral meikers en wijnkers staan er slecht voor. De stand van de frambozen is aan zienlijk beter dan vorig jaar. De bramen hebben veel te lijden gehad van de harde wind. J~\OOR de gezamenlijke veilingen van Tholen, met medewerking van de tuinbouw commissie der Z.L.M., en tuinbouwvoorlichtingsdienst, werd vrij dag 22 juni een excursie gehouden naar het tuin bouwgebied Zaltbommel, Kerkdriel en omgeving, een gebied dus dat tot de nieuwe tuinbouwcentra behoort. In dit gebied heeft ook een ruilverkaveling plaats gehad, welke stimulerend heeft gewerkt in de tuinbouwrichting. Een 100-tal personen namen aan deze excursie deel. Verschillende tuinbouwbedrijven werden in de morgenuren bezocht. De bedrijfsgrootte bedroeg tus sen 1,en 1,40 ha. In de namiddag werd de proeftuin in Zaltbommel bezocht; de hoofdteelten zijn aardbeien, tomaten, komkommers en wat sla, de meeste nadruk was echter gelegd op de aardbeienteelt, zowel onder glas als in de volle grond. In 4 groepen werden de deelnemers rondgeleid 'door assistenten van het R.T.C. en heren van de proeftuin. Op deskundige wijze werd tekst en uitleg gegeven over de ver schillende teelten en wat hier allemaal mee samen hangt. Tevens werd nog een bezoek gebracht aan de veiling te Zaltbommel. De bedoeling van deze excursie was de adspi- rant-tuinders van Tholen de mogelijkheden te laten zien op tuinbouwgebied. HEELAL rijst de vraag of het slaan van een norton de oplossing kan zijn. Nortonwater is altijd helder en vers, met een constante tempera tuur van ongeveer 12° C en het is, bij een goede norton, altijd in voldoende hoeveelheid beschik baar. Zo gesteld zou het nortonwater zelfs te verkiezen zijn boven het oppervlaktewater. Nortonwater kan echter schadelijke stoffen be vatten. Langs de kust is dit vooral het te hoge ge halte aan cliloor-ionen, waardoor met natrium keukenzout wordt gevormd. Elders in het land is het ijzergehalte de beperkende factor. Als het gehalte aan ijzer hoger is dan 4 mg per liter en vooral wanneer dit gepaard gaat met een lage pH, kan schade in de vorm van verbranding optreden. Ook indirect kan schade optreden door de bruinkleurige ijzerneerslag op gewas en glas. Aan de proeftuin voor de groenteteelt in Lim burg worden proeven genomen ter voorkoming van schade door ijzer. Zo geeft o.a. het toevoegen van 150 g landbouwpoederkalk per nri water oen snelle uitvlokking van het ijzer. Voor toepassing in groter verband zal de methode echter nog op moeilijkheden stuiten. HOE LIGT DIT IN ZEELAND In Zeeland is er alleen op de zandgronden in Schouwen, Walcheren ere langs de Belgische grens voldoende zoet water aanwezig. Verder komen in Zeeland plaatselijk nog dunne zoetwaterlagen voor waaraan vaak met moeite water onttrokken kan worden. In de oudelandpolders zoals Walcheren, Schouwen, Schakerloo, Poortvliet, Scherpenisse, Hoedekenskerke, Baarland, Ellewoutsdijk etc. be vatten alleen de kreekruggronden zoet water. Af hankelijk van de omvang van deze gronden is de zoetwaterlaag dikker of dunner. In Kapelle bijv. is de zoetwaterlaag dikker dan op de smalle kreek rug van (Middelburg naar Oostkapelle. Wat do jonge polders betreft, kan worden opgemerkt dat in de buitenpolders langs de Ooster- en Wester- schelde vrijwel geere bruikbaar water in de grond voorhanden is. In de binnenpolders varieert de dikte van de zoetwaterlaag van 210 m. Plaatselijk kunnen dus wel kleine hoeveelheden water voor beregening worden gebruikt. WEEST VOORZICHTIG De vele mislukkingen met het slaan van bron nen manen echter overal tot voorzichtigheid. Er blijkt meestal na verloop van tijd zout water te worden opgepompt. Bij onttrekking door middel van een nortonpomp is het daarom zeer belangrijk dat men van te voren ingelicht is over de samen stelling van de ondergrond.. Daaruit kan men glo baal berekenen hoeveel kubieke meter water per tijdseenheid zonder schade voor verzilting kan vvor- De organisatoren meenden er goed aan te doen juist naar een dergelijk gebied te gaan omdat de overgangsmoeïlykheden deze tuinders nog zo vers in het geheugen liggen. Jammer dat er niet meer voldoende gelegenheid was om de veiling Zaltbommel in volle bedrij vigheid te zien. Toch mag men veronderstellen, dat deze ex cursie aan zijn doel heeft beantwoord. Dank aan allen die deze excursie mogelijk hebben gemaakt is zeer op zyn plaats. ONT'JZERINGSINSTALLATlE den onttrokken-. Is het water z-oet dan wil dit nog niet zeggen dat het ook goed beregeningswater is. In vrijwel alle gevallen is het ijzergehalte van het bronwater te hoog. Vandaar de proeven voor ont- ijzering welke in Zeeland zijn genomen. Zie Zeeuws Landbouwblad 1961 pag. 865 d.d. 25 november. Ook de resultaten van de proeven met landbouwpoeder kalk zien wij met belangstelling tegemoet. Het gebruik van grondwater kan dus een oplos sing betekenen. Men moet echter, alvorens tot het slaan van een norton over te gaan, eerst inlichtingen vragen. Wendt u hiervoor tot do Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst. M. Verschillende onderzoekers in ons land hebben methoden ontwikkeld om de bewaarheidheid van de appels reeds betrouwbaar te kunnen voorspellen terwijl de vruchten nog aan de bomen hangen. Men gaat hierbij uit van het blad. Half augustus wordt van speciale plaatsen van de bomen ongeveer 1 kg blad geplukt. Het Bedrijf slaboratorium voor Grond en Gewasonder zoek te Oosterbeek onderzoekt dit blad op de gehalten aan diverse mineralen onder andere kalium, magnesium, calcium en stik stof. Uit de verhouding tussen de elementen kan voorlichter reeds een advies verstrekken of du appels zullen worden opgeslagen in bewaarplaats, koelhuis of de gascel. Op deze wijze kunnen vc» teleurstellingen bij de opslag worden voorkomen* omdat de minder goed bewaarbare partem ryt? eerst verkocht en geconsumeerd worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15