ossenstal ij* van de heer J. P. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke sr< -cyj s-w-.?: De maand juli op het Zeeuwse Landbouwbedrijf 645 100 aas g/ £q GRONDBEWERKING VOEDER- EN GROENBEMESTINGSGEWASSEN GRONDVERBETERING VRIJDAG 13 JULI 196 wm Werkschema hooiruif in stal Lindenbergh. (Foto VI) Werkschema hooiruif voor vocrgoot inet opgaande muur. (Foto VII) MA het oogsten van de hoofdgewassen moet een grondbewerking worden 11 toegepast. Hiervoor zijn de bekende stoppelbewerkingswerktuïgen zoals stoppelploeg en cultivator zeer geschikt. De bewerkingen dienen altijd zo oppervlakkig mogelijk plaats te vinden. De frees moet als stoppelbewerkingswerktuig niet gebruikt worden! De strak - tuur wordt ten zeerste benadeeld! Dit komt vooral duidelijk uit als er veel neerslag valt. Dit werktuig dient alleen voor bewerking van de graszaad stoppel en het stukslaan van een oude grasmat te worden gebruikt. Wordt er geen voeder- of groercbemestingsgewas gezaaid dan dienen de stoppclbewerkingen, indien dit niet noodzakelijk is voor onkruidbestrijding, tot het uiterste te worden beperkt. Veel bewerken geeft immers een sterke verkruimeling en een slcchto' struktuur! I\OOR direkt na het oogsten van de dekvrucht op ondergezaaide niet vlin- derbloemige 4080 kg zuivere stikstof per ha te strooien kan een aan vullende voedervoorraad, hetzij als hooi- of kuilgras worden verkregen. Daar dit jaar minder hooi- en kuilgras van het weiland is gewonnen1 kan .dit een waardevolle aanvulling zijn. Ook kan door het in de stoppel zaaien van Wes- terwolds of Italiaans raaigras tegen resp. 50 en 40 kg zaaizaad per ha nog groenvoeder worden gewonnen. Vooral de stoppels van vroege aardappels, uien en erwten zijn hiervoor geschikt. Van deze gewassen moeten alleen de selektie's worden gezaaid. Ook van Alexandrijnse klaver kan veevoer worden gewonnen. Dit gewas moet zowel voor voeder- als groenbemestingsgewas vóór 1 augustus worden gezaaid. De zaaizaadhoeveelheid bedraagt 2530 kg per ha. Bij vroege zaai geven de meersnedige rassen zoals Carmel, Miscawi e.a. na afmaaien een goede her- groei. Bij latere zaai geven de eensnedige rassen o.a. Fahl en Tabor een hogere opbrengst. Op gronden waar o.a. veel muur is te verwachten' verdient liet aanbeveling om* in plaats van Alexandrijnse klaver wikken te zaaien voor groenbemesting. Een goede struktuur bij het uitzaaien is voor het slagen van beide gewas sen noodzakelijk. Dit is bij de graanstoppels meestal niet het geval! AOK met het aanwenden van schuimaarde en andere kalkmeststoffen kan in deze maand een begin worden gemaakt. Deze meststoffen dienen goed verdeeld en ingewerkt te worden. De wer king wordt hierdoor sterk bevorderd. In de herverkavelingsgebieden wordt alleen subsidie op de kalkmeststoffen verleend wanneer de verdeling goed heeft plaats gevonden! Het strooien kan het beste gebeuren door het gebruik van speciale schuim aardestrooiers of mestverspreiders. Bijzondere aandacht dient besteed te worden aan struktuurgevoelige plek ken. Door middel van bekalking, grondbedekking en aanbrengen van drai nagefilters, door middel van schelpen of b.v. snoeihout zijn deze plekken sterk te verbeteren. Het aanbrengen van genoemde filters kan het beste plaatsvinden vóórdat het natte weer aanbreekt. Ook toepassing van stalmest geeft een zeer gunstig effekt. Een grond- bedekking door stalmest en of groenbemesting is op alle percelen van groot belang en waar dit dan ook mogelijk is moet het worden toegepast. Struktuurbederf door ongunstige omstandigheden wordt hier tegengegaan. Stalmest moet dan ook niet diep worden ondergebracht. Het beste is om na het strooien alleen een oppervlakkige bewerking met de cultivator toe te passen. Het ondergronden (woelen) op grotere diepten kan in het algemeen niet worden aanbevolen. Slechts in enkele gevallen is hiermede struktuurver- betering te behalen. Voordat men hiertoe overgaat is beoordeling van het profiel door een deskundige beslist noodzakelijk. Bovendien blijkt vaak dat de slechte struktuur niet veroorzaakt wordt door de ondergrond, maar dat de eerste 20 cm- of zelfs de oppervlakte hiervan de oorzaak zij". Struktuurverbetering van de bouw voor is dan urgent! Zeer belangrijk is het om grondbewerking onder droge omstandigheden uit te voeren. R. L. V. D., Goes. J. VAN BALEN. Met het aanwenden van schuimaarde en andere kalkmest kan in deze maand een begin worden gemaakt. Het strooien kan het best gebeuren door het strooien met speciale schuimaardestrooiers of mestverspreiders. De maand juli is niet alleen een drukke maand wat tie oogstwerkzaaniheden en de verzorging van de ge wassen betreft, maar ook doordat struktuurbehoud en verbetering de nodige aandacht vraagt. Laten we hopen dat de weersomstandigheden tjjdens de oogst gunstig zijn waardoor deze gunstig verloopt en een? goede basis kan worden gelegd voor de volgende.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 13