Sterke rui bij peren Kleinfruit en ziektebestrijding m TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK VRUCHTDUNNING BIJ APPELS KAN NODIG ZIJN r hebben in deze rubriek nog weinig ge schreven over de oogstvooruitzichten van hard-fruit in het komende seizoen. We hebben dit bewust nagelaten omdat het een erg moeilijke aangelegenheid is. Dat er van van alles kan ge beuren zien we dit jaar weer erg duidelijk bij de peren. Een maand geleden zag het er naar uit dat we in Zeeland een beste perenoogst zouden krij gen die heel wat groter zou zijn dan wat we „nor maal" noemen. Er waren wel enkele rassen die er toen al niet zo best voorstonden, maar deze namen toch over het algemeen een ondergeschikte plaats in. Nu zijn we in de maand juli, de beruchte juni- rui bij de peren heeft plaats gevonden en nu blijkt het allemaal erg tegen te vallen. Er zijn bedrijven waar wel genoeg peren op de bomen zitten maar er zijn meer bédfijven waar de perenoogst matig tot slecht zal zijn. Het is namelijk vooral het ras Conference dat geweldig heeft geruid. Waar eerst de peertjes hcïl dicht opeen zaten en men reeds ging bekijken wanneer er met het dunnen begon nen zou moeten worden, zijn er zóveel afgegaan dat er dikwijls te weinig zijn overgebleven. Ver der zien we bij de Conference veel parthenocar- pische vruchten. Aangezien do Conference het belangrijkste perenras is van het Zeeuwse sortiment is het teleurstellen van dit ras van zeer grote invloed. We willen hier niet beweren dat er geen behoor lijk aanbod van Conference zal komen in het komende seizoen, maar gezien het areaal zal het toch te weinig zijn. Vooral op de jonge bedrijven zit het slecht. Dat geldt trouwens ook voor vele andere rassen. De beste beurt wordt gemaakt door Precose de Trevoux, terwijl ook de Beurré Hardy wèl goed is. We zien hier echter weer een keer dat men niet te vlug kan spreken over een goede oogst die er te wachten is. Er kan zoveel gebeuren waar men als fruitteler geen invloed op heeft. APPELS ZIJN BETER MET de appels lijkt het op het ogenblik nog heel wat beter te zitten. Of de beruchte rui hier nog grote parten zal spelen moet worden af gewacht. We hebben wel hoop dat het mee zal vallen. Er zullen bedrijven zijn waar men wel wat moet doen aan het vruchtdunnen bij de appels. Indien dit nodig is mag u het beslist niet na laten want hoewel we niet weten hoe de afzet WE hebben ook gezien dat er over het alge meen door de Zeeuwse aardbeientelers vrij goede zorg wordt besteed aan de sortering van de vruchten, U weet toch dat het belangrijk is ze dirèkt bij het plukken te sorteren. Indien u in doosjes plukt kan men één of meer doosjes per krat bestemmen voor de afwijkende of kleinere vruchten. De vortge week is begonnen met het leveren van aardbeien "oor de industrie. Verschillende telers vragen zich af wat ze moeten doen: voor de industrie plukken of voor verse consumptie. De prijsontwikkeling speelt hierbij uiteraard een grote rol. Toch achten we het belangrijk dat u, indien enigszins mogelijk, een vaste lijn volgt en niet de ene dag zonder dop en de volgende dag, als het een keer slecht zit, weer met dop plukt. Wanneer u er een produkt voor hebt is er veel voor te zeggen om het met dop voor verse con sumptie aan te bieden want we zien dat hiervoor een goede markt is en we moeten trachten de handel, die voor de aardbeien naar Zeeland komt, ook regelmatig een goed produkt aan te bieden. Wanneer er enkele dagen achtereen dermate wei nig aardbeien zouden komen voor de markt dat het voor de handel niet meer de moeite waard is om zich er mee te bemoeien, dan kan het voor VRIJDAG 6 JUU 19 6 2 in het komende seizoen zal verlopen staat het toch wel onomstotelijk vast, dat het zal aan komen op de kwaliteit. Met vruchtdunnen kan men deze in gunstige zin beïnvloeden. Overigens moet dat dunnen ook weer niet over dreven worden. Met name denken we aan de Cox's Orange Pippin, een ras dat er op het ogenblik over het algemeen nog goed op zit. Dit ras ruit echter heel lang en er mag zeker niet te vroeg worden gedund. Daarbij komt bovendien dat we de Cox's graag niet al te grof zien, vooral ook in verband met de houdbaarheid. Nu kan men wel zeggen dat men daar als teler die direkt opruimt, niet zoveel belang bij heeft, maar we mogen niet vergeten dat de appel daarna dikwijls nog enige tijd bewaard moet worden en wanneer de handel daar steeds maar teleurstellingen mee heeft zal ze er op den duur bang van worden. Ook in minder grove Cox's kan het beruchte stip wel optreden maar toch meestal in mindere mate dan in de grove vruchten. Wanneer er be slist gedund moet worden bij dit ras mag hieraan wel worden gedacht. GOLDEN DELICIOUS EN JONATHAN TEN ander belangrijk ras bij de appels is Gol- den Delicious. Hoewel we over dit ras dit jaar iets minder optimistische geluiden horen en er bedrijven zijn waar de vruchtzetting tegenvalt, zijn er toch ook bedrijven waar de vruchten er bij dit ras zeer dik op zitten. Het kan nuttig zijn daar met ruime hand te dunnen en er van uit te gaan dat een Golden Delicious groot moet kun nen worden om de geëigende smaak en kleur in voldoende mate te krijgen. Wanneer er teveel vruchten aan de boom hangen zal de appel dik wijls groen blijven en geen smaak hebben. Van Golden Delicious zien we graag een vrij grote vrucht. Dat geldt weer niet voor de Jona than. Op de meeste bedrijven zal dit ras wel niet gedund behoeven te worden. Men hoeft hierbij trouwens ook niet zo gauw bang te zijn van teveel vruchten omdat grove Jonathan zich meestal ook minder goed laat bewaren en de Jonathan is toch wel een bewaarras bij uitstek. Dat wil natuurlijk niet zeggen dat we niet moeten trachten een Jo nathan te telen met een mooie kleur. Daar zal bij dit ras terdege op gelet moeten worden, omdat groene Jonathan onder normale omstandigheden niet of tegen heel lage prijzen te verkopen zal zijn. Bij de snoei zal men daar echter ook reeds reke ning gehouden moeten hebben en zodanig ge werkt hebben dat er een zo gunstig mogelijke be lichting van de bomen is ontstaan. het gehele verdere seizoen bedorven zijn en dat kunnen we toch beslist niet hebben want er zal in de komende weken o.m. nog heel wat Talisman voor de verse consumptie aan de markt komen en daar is de handel bij nodig. Ook de veilingen hebben in dezen een taak om te trachten de aanvoer voor verse consumptie zo veel als mogelijk en redelijk is, te stimuleren. Dat gebeurt ook wel want we zagen dat de Zeeuwse veilingen een aantrekkelijke doos voor de aard beien hebben aangeschaft. Hierin passen acht doosjes aardbeien. Het is een doos van wit kar ton met een frisse opdruk en een cellofaan ven ster waardoor men het produkt kan zien. Het is uiteraard ook weer wat duurder dan de gewone kratverpakking maar er staat tegenover dat het toch wel erg aantrekkelijk is en daarom zien we wel mogelijkheden in een dergelijke verpakking, zeker voor de buitenlandse markt. De eerste rode bessen zijn thans ook op de veilingen aangevoerd. Uit de kassen waren ze reeds langer aan de markt. In de komende week zal het aanbod van dit produkt toenemen. Hier voor is meestal ook een goede markt voor de versa consumptie. Ook hiervoor wordt de beste kwali teit gevraagd. Wanneer men een prima produkt heeft zal er ongetwijfeld wat voor te zeggen zijn WAT hebben we in onze bedrijfstak toch te maken met geweldig snel wis ïende om standigheden". Deze gedachte kwam bij ons op toen we dezer dagen in de krant enkele berichten lazen over de gang van zaken in de groentesector. Het eerste was afkomstig uit Venlo en vermeldde dat op de veiling in deze plaats de aanvoer van sla ge weldig groot was en dat er een zeer grote door draai was. Honderdduizenden kroppen sla waren volgens dat bericht niet te verkopen en gingen naai de mestvaalt. Een ander bericht in dezelfde krant vermeldde dat in Den Haag de koeien bloemkool aten, welke niet te verkopen was op de veiling. Nu kennen we de huidige situatie en we moeten direkt zeggen dat dergelijke berichten op zijn minst genomen wat misleidend zijn en naar onze mening ook niet in het belang van de tuinbouw. Ze kunnen er alleen maar toe bijdragen dat de stedeling die niet beter weet, verbittert spreekt over die tuinders die liever hun produkten naar de mestvaalt en de koeien brengen- dan ze voor menselijke consumptie beschikbaar te stellen. Geregeld komen we derge lijke min of meer misleidende voorlichting over de tuinbouw nog tegen en dat is jammer. Geluk kig zijn er verschillende kranten die een deskun dige in dienst hebben die ook weet wat er in de tuinbouw te koop is en daarnaar de berichtgeving richt. We hoorden dezer dagen van een land- en tuin- bouwjournalist van e<pn bekend blad die het verwijt kreeg dat er zo weinig lx1 richten over de land- en tuinbouw in zijn krant kwamen. Het kwam er oi^ee^da^.mcii hem vroeg wat hij «gen- tijk deed ëntoen zej h ij dat hij alleen reeds nuttig werk deed voor de land- en tuinbouw door er voor te zorgen dat de berichten die een verkeerd of vals beeld van deze bedrijfstak gaven, niet werden ge publiceerd. Gelukkig mogen we in dezen onze Zeeuwse kran ten een pluim op de hoed steken. Er komen hierin af en toe wel eens berichten voor waarvan we zeggen „Hoe bestaat het", maar over het algemeen getuigen de artikelen over de land- en tuinbouw van deskundigheid en gedegen onderzoek van de jour nalist die ze samenstelde. We hadden het echter over de doordraai van groente welke er op het ogenblik plaats vindt. Plaatselijk is dat het geval, Meestal zijn het wel de minderwaardige kwalitei ten maar het blijft natuurlijk jammer dat het nodig is dat er een deel uit de markt wordt genomen en vernietigd, of voor veevoer bestemd. Er staat echter tegenover dat er niet aan te ont komen is, want we hebben te maken met vrije prijsvorming bij onze tuinbouwprodukten en deze wordt bepaald door de wet van vraag en aanbod en de natuur speelt daarbij een l>elangrijke rol, „Het weer is de koopman" geldt wel in heel sterke mate voor de produkten uit onZte tuinbouwsektor. De minimumprijsregeling van het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen is tot stand ge komen op or. lerlinge, vrijwillige basis en voor onze tuinbouw is dat van de grootste betekenis. Er is geen enkele teler die het zich zou kunnen veroor loven voor de minimumprijs zijn produkten te telen maar er staat tegenover dat er hierdoor een bodem in de markt is gekomen wat prijsstiniulerend werkt, We zien uit de huidige gang van zaken echter weer hoe wisselvallig het met die prijzen kan zijn. Nog maar enkele weken geleden werd de sla ver kocht tegen prijzen van 30 tot 40 cent per krop. Dat was een abnormale situatie maar ze heeft weken voortgeduurd. Bloemkool noteerde toen van 1,tot 1,50 per stuk. Nu moet men al een heel mooie bloemkool hebben om nog een prijs te ma ken van 0.30 per stuk en sla komt meestal niet veel hoger dan 45 cent per krop. Deze prijzen lig gen te laag, zoals de prijzen van enkele weken ge leden te hoog waren. Er zijn tuinders die hebben geprofiteerd van de hoge prijzen. Die hebben toen i»este zaken gedaan. Er is ook een grote groep, misvschien in Zeeland wel de grootste groep, die daar weinig van heeft geprofiteerd, omdat toen de produkten nog niet oogstbaar waren. Nu zijn ze het wèl, en nu zijn ze het overal, en er is een prijsbederf. Hieruit blijkt weer hoe belangrijk het is met primeurs aan dc markt te komen. Bij de teelt-opzet zal daar terdege rekening mee gehouden moeten worden. De nor male vollegrondsteelten die elke tuinder in heel Europa kan uitoefenen, horen niet meer thuis op het moderne groentebedrijf, ook in Zeeland niet. Tot de volgende week. dit in doosjes aan te voeren. Indien er vraag naar is hopen we dat de Zeeuwse telers daaraan ook zullen voldoen en ook daarbij geldt dan dikwijls dat men een vaste lijn moet volgen. Dat geldt overigens voor een ieder die zaken doet, op welk niveau dat ook ligt. Het is immers vrijwel on mogelijk door steeds van de hak op de tak te springen altijd het beste resutlaat te behalen. In de afgelopen maanden hebben velen weer gezien dat men weinig of niets van tevoren kan bekijken. Steeds staat men voor verrassingen in het leven en maakt dat het leven ook niet interessanter? Zich niet te gauw uit het veld laten slaan en rus tig zijn gang gaan geeft meestal nog het beste resultaat. NU de aardbeienpluk in volle gang is, menen we toch nog wel een keer de aandacht te mogen vestigen op de ziektebestrijding op het kleinfruitbedrijf. Het gevaar zit er in dat we 't hiermede niet zo nauw nemen in de weken dat we het zo druk hebben met de pluk. Toch mag deze ziektebestrij ding ook in de komende weken niet verwaarloosd worden. We denken in het bijzonder aan de be strijding van botrytis. Op het ogenblik hebben we hiervan nog weinig last gehad bij de aardbeien, maar wanneer er onverhoopt een natte periode mocht komen zal dat zonder twijfel anders worden. Op het ogenblik kan men voor de bestrijding van deze plaag het beste gebruik maken van captan (0.25%). Op meeldauwgevoelige rassen zal de bestrijding van deze schimmel de nodige aandacht ver dienen. Het is erg belangrijk dat bezoedeling van de vruchten wordt voorkomen en daarom mag het percentage spuitzwavel dat we voor deze bestrijding gebruiken, niet meer zijn dan 0.3 Ook na de oogst moet er nog aandacht worden geschonken aan de bestrijding van meeldauw. Dan dient er nog enkele keren gespoten te worden met 0.3 spuitzwavel. We hebben gezien dat er plaatselijk ook nogal schade is teweeggebracht door de aardbeiloopkevcr. Deze vreten zoals bekend de zaadjes van de vruchten en kunnen soms danig huishouden. Deze insek- ten kunnen worden bestreden door het uitstrooien van een mengsel van zemelen, suiker en parathion, aangemaakt met water, We hebben dit seizoen nog weinig gehoord en gezien van luizen in de aardbeienaantasting. Wan neer men deze waarneemt bij de aardbeien moet wel direkt worden gespoten met de middelen, die hiervoor in deze tijd nog geschikt zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9