Nieuwe McCormick international super agriomatic trekkers SUIKERPRIJS VOOR DE OOGST 1962 VASTGESTELD HOEFVERZORGING BIJ JONGE PAARDEN EN BIJ ONBESLAGEN WERKPAARDEN RASSENPROEVEN ZILVERUIEN STICHTING VOOR GONTRACTTEELT i.o. Examens praktijk-diploma machinaal melken 1962 IK' minister van Landbouw en Visserij heeft voor de oogst 1962 de af-fabrieksprijs voor suiker vast gesteld op ƒ62,20 per 100 kg Witsuiker (exclusief aecyns en omzetbelasting)De garantie wordt even als vorig jaar gegeven over ten hoogste 465.000 ton van de uit de bietenoogst 1962 vervaardigde witsui ker, dan wel, indien de in het binnenland verbruik te lioeveelheid suiker in het tijdvak van 1 oktober 196230 september 1963 meer zou bedragen dan 465.000 ton, over ten hoogste de verbruikte hoe veelheid. -* De vaststelling van deze prijs betekent een ver hoging van 1 per 100 kg suiker ten opzichte van het vorige jaar. Dientengevolge zal te zijner tijd, in principe als de gegarandeerde hoeveelheid oude oogst geruimd is, de consumentenprijs voor suiker met 1 cent per kg omhoog gaan. Deze prijs be draagt thans 0,97 per kg. BIJ jonge paarden in de weide ziet men dikwijls, dat, hoewel de gehele hoef groeit, in het bij zonder de toongedeelten van de hoeven te lang worden. Deze lange toongedeelten kunnen, vooral b'ij de voorhoeven, afbreken, waarbij dan de hoorn aan zij- en versengedeelte van wand blijft zit- tèn en zelfs naar buiten kan omkrullen. ZÓ'n on regelmatige afslijting van de hoeven veroorzaakt een onevenredige belasting van de gewrichten, als mede van de strek- en buigpezen van de benen. Ook wordt bij dergelijke onverzorgde hoeven de kans op brokkelen van de hoorn en het ontstaan van hoornscheuren in de draagrand vergroot. Hoornscheuren kunnen vooral ernstig worden, wanneer de scheur doorgaat tot op de hoefleder- huid, het z.g. „leven"; er treedt dan kreupelheid op. Verder kan bij jonge paarden door een ongelijk matige afslijting van de hoef en verlies van stuk ken van de hoornwand een afwijkende stand ont staan, die blijvende gevolgen kan hebben, omdat bij het jonge, groeiende paard de gewrichten van dè ondervoeten zich kunnen aanpassen bij een ver anderende stand van de hoef. Al deze nadelen kan men grotendeels voor komen door regelmatig (om de 6 weken) de hoe ven vakkundig te laten bekappen, waarbij tevens de draagrand van de hoef wordt bijgerond, vooral in het toongedeelte. Dit is nodig, zowel bij volwas sen als bij jonge paarden en ook al bij veulens. Bovendien is het een groot voordeel, dat de veu lens en jonge paarden gewend worden aan het op beuren en vasthouden van de benen, zodat dit later bij het beslaan geen moeilijkheden meer zal op leveren. Behalve het tijdig laten bijwerken van de hoe ven, is het ook bij onbeslagen paarden, en vooral bij werkpaarden, nodig dat men de hoeven geregeld goed uitkrabt om vuil, steentjes en andere voor werpen tijdig te verwijderen. In vele streken van ons land komen de paarden weinig meer op de harde weg en worden ze veelal onbeslagen voor het werk gebruikt. Het wordt ook om die reden hoe langer hoe meer van belang, dat men paarden aanfokt uit ouders met prima hoe ven. In de fokkerij dient aan de kwaliteit van de hoeven extra aandacht te worden besteed, VRIJDAG 6 JULI 1962 UAN een groot aantal buitenlandse rassen van zilveruien bleken zes voor verdere beproe ving in aanmerking te komen. Deze vond plaats in 1957 en 1958. In 1958 werden op verzoek van een Amerikaanse zaadfirma tevens twee grote witte uien in de proeven opgenomen. Deze bleken voor de teelt als zilverui echter niet geschikt te zijn. Geschikt voor de teelt als zilverui onder Nederlandse omstandigheden bleken in alfabeti sche volgorde de volgende rassen; Vroeg Barletta van de Curato, Andria, Italië; Barlét- ta van M. Herb, Napels, Italië; Königin van M. Herb, Napels, Italië; Pompei van de Curato, An dria, Italië; Vaugirard van M. Herb, Napels, Italië. Middel vroeg Königin van J. E. Ohlsens Enke, Kopenhagen, Denemarken; de la Reine van Ramon Battle Ver nis, Lérida, Spanje; Queen van de Curato, Andria, Italië; Queen van Vignola, Andria, Italië. Laat Chrystal White Wax van Ferry Morse, Detroit, U. S. A. Door rassen van verschillende vroegheid te ge bruiken, kan een oogstspreiding worden ver kregen. (Ontleend aan een bijdrage van J. Petiet, I. V. T., in „Mede delingen van de Direktie Tuin bouw", mei 1962.) .619 IIET vorig jaar is op initiatief van enkele Bra bantse telers een commissie gevormd om plannen te beramen tegen de vele onvolkomen heden verbonden aan de contractteelt. Men- had voornamelijk hierbij het oog op de bezwaren ver bonden aan de wijze van contraeteren van de con- servenervvten. De contracten voor zover sprake kon zijn van een contract waren meestal geheel onvoldoende, waarvan in verschillende gevallen de teler de dupe werd. Deze spontaan gevormde commissie is inmid dels uitgegroeid tot een commissie, waarin alle standsorganisaties in West- en Zuidwest Neder land samenwerken, de Zeeuwse Landbouw Maal- schappij, de Noord-Brabantse Mij van Landbouw, de C. B. T. B. Holland-Brabant, de C. B. T. B. Zee land, de Hollandse Mij van LandI>ouw, de Kath. Land- en Tuinbotiwbond en1 de Noordbrab. Chr. Boerenbond. De commissie, die in stichtingsvorm zal werken, heeft van de Landbouworganisaties als opdracht gekreg en om te trachten de contract - teelt, in de, ruimste zin, in betere banen te leiden. Als uitvloeisel hiervan zal in samenwerking met andere organisaties in de eerste plaats getracht worden te komen tot contracten met juister en billijker voorwaarden. Van het resultaat van de besprekingen zullen t.z.t. in dit blad of aan de plaatselijke afdelingen nadere mededelingen wor den gedaan. GOED melken is de grondslag voor het zo goed mogelijk op peil houden van de melkproduktie en het gezond houden van de uier. Voor het afleveren van kwaliteitsmelk is goed melken een vereiste. Bij machinaal melken is het nodig dat de melker bekend is met werking, onderhoud en doelmatig ge bruik van deze machine om dit resultaat te bereiken. Het is een verheugend verschijnsel, dat er naar ge streefd wordt dit tot een hoge graad op te voeren. Dit kan op verschillende wijzen tot uitdrukking komen. In 1952 is door de Melkmachine Commissie een examen voor een Praktijk-diploma machinaal mel ken ingesteld. Voor deelname aan deze examens gelden de volgende voorwaarden: a. minstens 17 jaar oud zijn; b. het diploma handmelken bezitten; c. minstens 1 jaar ervaring hebben met machinaal melken; d. een theoretische cursus in machinaal melken hebben gevolgd. AAN deze examens, die onder auspiciën staan van de Melkmachine Commissie van het Landbouw schap, namen dit jaar 7 Zeeuwen deel. Op 14 en 15 juni hebben al deze 7 kandidaten met goede resultaten een proef van bekwaamheid afgelegd en dit diploma behaald. De beoordeling berust op toe kennen van punten op onderdelen waarbij in totaal 200 punten kunnen worden toegekend. Om voor eert diploma in aanmerking te komen moeten minstens 160 punten zijn behaald. De geslaagden zijn: Mej. S. L. Verburg te Noordgouwe 195% punten; de heer M. Minnaard te 's-Heer Abtskerke 194 pun ten; mej. C. M. Bolijn te Zierikzee 186 punten; de heer G. Blankers te GrijpskerHe 185% punten; de heer T. Wagenaar te Grijpskerke 182% punten; de heer A. Bolijn te Zierikzee 179% punten; de heer C. Boot te Ellemeet 171% punten. De gediplomeerden hebben blijk gegeven een doelmatige machinale melkwinning te beheersen. We menen te mogen verwachten, dat zij hun kennis en vaardigheid in hun omgeving kenbaar maken, zo dat meerderen hiervan kunnen profiteren. A. LANTINGA Goes, 27 juni 1962 Hoofdassistent A, Rijksveeteeltvoorlichtingsdienst. |\E firma Engelbert N. V. te Voorschoten, voor de vier zuidelijke provin- cies van ons land importeur van I. H. C.-produkten, heeft de nieuwe Super Agriomatic-serie van McCormick International in haar verkooppro gramma opgenomen. In een brochure over deze serie wordt o.m. medege deeld dat Naast tal van technische verbeteringen valt vooral het EXACT hydrau lisch systeem op, uitgerust met ingebouwd anti-slipsysteem en een automa tische werkdieptecontröle, ongeacht verschillen in grondsoort of structuur. Is het werktuig eenmaal goed ingesteld, dan blijft het op de ingestelde diepte werken. Bij extra druk of weerstand in de grond, wordt de kracht hiervan overgebracht op de achterwielen van de trekker, waardoor minder slip optreedt. Dit systeem is geschikt voor aanbouw van alle driepuntswerk tuigen, zowel met als zonder steunwiel. Het hefvermogen bedraagt 900 kg aan de onderste aanbouwpunten van de driepuntsophanging en is 18 groter dan bij de vorige modellen. Speciale veiligheidsin richtingen voorkomen ongelukken, overbelasting of fouten in de bediening. Gezocht is naar de meest ideale houding van do trekker-bestuurder met als resultaat een speciale, verstelbare trekkerzitting die ingesteld kan worden naar rato van het gewicht van de bestuurder. Met een 'los, sponsrubber IH-kussen is het comfort nog beter en minder ver moeiend. Ook de de stand van het stuurwiel en de vorm is gewijzigd, waar door betere werkhouding en minder vermoeid raken van de bestuurder. Elke drie- of vier-cilinder McCormick International trekker is uitgerust met de nieuwe traktormeter met 4 functies, t.w.bedrijfsurenteller van de motor, aangeven van het krukastoerental, aangeven van het aftakas-toerental en aangeven van de wegsnelheid in de hoogste versnelling in km/uur. Het diffe- rentieelgrendel met hand- en voetbediening is bij alle 3- en 4-cilinder-mo- dellen gehandhaafd. De speciale, verstelbare trekkerzitting van de McCormick International Super AgTomatic trekker

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 7