CONSERVEN-DOPERWTEN 617 CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG |j Wist U dat....? ZAADTEELTFLITSEN VRIJDAG 6 JULI 1962 (Vervolg van pag. 615) kregen van een heetwaterapparaat met centrale opgestelde thermostatische mengkraan. Dit was lokaal is ook vanuit het handvaardigheidslokaal te bereiken. Vanuit deze entrée is er een verbindingsdeur naar het handvaardigheidslokaal. Dit lokaal heeft een oppervlakte van 200 m2 en is ingericht voor het geven van onderwijs in hand- en vakvaardig heid. De tractoren en landbouwwerktuigen waar over de leerlingen les ontvangen in dit lokaal komen binnen door een dubbele deur met een afmeting van 3 l/% x 3 Vz m. vanaf het Tooren- vliedtwegje. Vanaf deze grote ingang is op het eind van dit lokaal een gereedschappenberging gemaakt met daarnaast een berging voor tuingereedschap. Deze laatste berging is echter alleen vanuit de binnen tuin toegankelijk. Naast de gereedschappenberging is er tenslotte een opslag voor vluchtige brandstoffen gemaakt, die eveneens vanuit de tuin toegankelijk is. In deze ruimte wordt de olie en benzine opgeslagen die benodigd is voor het laten werken der motoren in het handvaardigheidslokaal. HOUTOPSLAGPLAATS, RIJWIELBERGING ENZ. BOVEN de gereedschappenberging, berging tuingereedschap en opslag voor vluchtige brandstoffen is er gelegenheid om hout op te slaan. De houtopslag is toegankelijk met een trap vanuit het handvaardigheidslokaal, waar dit hout dan ook door de leerlingen wordt verwerkt. Voor de berging van rijwielen en bromfietsen is aan de Westzijde van het gebouw een rijwielber ging gebouwd met een capaciteit van 120 stuks. Deze berging is toegankelijk vanaf de Koude- kerkseweg door middel van een poort. Verder is er rond het gebouw een groot aantal m2 bestrating, in de vorm van betontegels, gelegd, welke bestrating op de tekening is aangegeven in ruitvorm. Aan de voorzijde, dus aan de Koudekerkseweg is de afscheiding met de openbare weg gemaakt door middel van een muurtje waarop een stalen buis is aangebracht. De rest van het terrein is afgescheiden van de straat en de omliggende per celen met ijzeren paaltjes waartussen harmonica gaas is gespannen. De vloeren in het gebouw zijn als volgt afge werkt. De vloeren van de leslokalen, natuurkun- delokaal, kamer hoofd der school en overblijflo kaal zijn afgewerkt met een dekvloer van Marmo- leum. De vloeren van de hallen, gangen, toilet ruimten, garderobe's, entrée's, melklokaal en was lokaal zijn afgewerkt met dubbel hardgebakken tegels. De vloeren van handvaardigheidslokaal en gereedschappenberging zijn afgewerkt met asfalt- tegels, welke oliebestendig zijn. Het schilderwerk zowel buiten als binnen is over het algemeen in lichte kleuren gehouden, met uitzondering van het ijzerwerk dat in donkere kleuren is geschilderd. De verlichting van de leslokalen bestaat uit T. L. verlichting, terwijl in de overige ruimten ornamen ten met gloeilampen zijn aangebracht. Deze toelichting willen wij besluiten met op te merken dat de tuin langs de Koudekerkseweg als siertuin is aangelegd, de binnentuin als groenten- tuin en het stuk grond langs het Toorenvliedtweg- je voor het telen van landbouwprodukten. De Architect, H. NIENHUIS. Directeur Coöp, Bouwbureau van de Landbouw in Zeeland. Dam 43 Middelburg. Middelburg, juni 1962. HET probleem van de besteding van het inkomen een uiterst belangrijk economisch prob\Ttm is? Natuurlijk wist en weet 17 dat. Er is een bekende zegswijze: „Men kan een gulden maar éénmaal uitgeven". Het is daarom voor ieder mens van groot belang om de uitgaven zorgvuldig te overwegen en nauwkeurig af te wegen, voor welks uitgaven men zijn guldens besteden zal. Geld behoort nu eenmaal tot de z.g. economische, d.w.z. schaarse goederen en aangezien nu de meeste mensen niet zoveel geld bezitten dat ze praktisch „kunnen doen wat ze willen", is opletten de boodschap. Voor die mensen die slechts over zoveel geld beschikken, dat ze genoodzaakt zijn hun uitgaven tot het „noodzakelijke" te beperken is dus een nauwkeurig wikken en wegen dagtaak. Velen onzer huis moeders weten hiervan mee te praten, maar ook vele kleine ondernemers, en onder hen ook vele boeren en tuinders. Nu is onze maatschappelijke samenleving zodanig geperfectioneerd, dat op allerlei wijze getracht wordt dit euvel zoveel mogelijk te beperken. We denken hier aan de velerlei vormen waarin het-mogelijk is van krediet gebruik te maken. OVER één van deze kredietvormen hadden we kortgeleden een kort gesprek met één onzer Zeeuwse boeren. We willen naar aanleiding daarvan over deze kredietvorm eens enkele opmerkingen maken. Het gaat hier over de z.g. huurkoop of koop op afbetaling. Over het verschil tussen deze beide zullen we nu niet spreken. We willen dus eens schrijven over de huurkoop. Deze is reeds zo in onze samenleving ingeburgerd dat vele onzer lezers wel weten wat hieronder wordt verstaan. Huurkoop is een overeenkomst waarbij de huurkoper een bepaald artikel (wasmachine, tractor, tele visietoestel) koopt tegen betaling van een betrekkelijk gering bedrag, te betalen bij de koop, gevolgd door een reeks betalingen van een gedeelte, telkens na een bepaalde termijn, b.v. een maand of een kwartaal. Dit systeem heeft zowel zijn goede als zijn minder goede zijde, het heeft voordelen, maar ook nadelen. Laat ik met de voordelen beginnen. Een huismoeder in een druk gezin is verstoten van hulp voor haar werk. Een elektrische wasmachine zou haar problemen voor een deel oplossen, maar een uitgave van b.v. f 400,is te zwaar. Zij zou wol een bedrag van f 100,beschikbaar hebben en verder in staat zijn iedere maand f 25,hiervoor te betalen. Stel nu voor dat een handelaar op deze voorwaarden leveren wil, dan is haar probleem althans voor dit deel opgelost. T K durf dit gerust een groot voordeel van het huurkoopsysteem te noemen. Er zouden ook in algemeen economische zin nog voordelen te noemen zijn, maar ik wil nu de keerzijde van de medaille eens bezien. De bovengenoemde handelaar wil deze wasmachine leveren op de volgende voorwaarden. Bij contante betaling kost de machine f400,terwijl bij huurkoop moet worden betaald een z.g. aanbetaling van f 100,(dus bij de koop) en verder gedurende 12 maanden, telkens na 1 maand, f 30,Er wordt dus uitstel verleend voor f 400,100,300,en in de plaats daarvan moet 12 x f 30,360, worden betaald. Met 12 x f 5,extra te betalen is dus deze gemakkelijke betalingswijze verkregen en moeder kan elektrisch wassen. Moeder heeft wellicht niet uitgerekend welk rentepercentage ze over dit krediet van f 300,moet betalen. Dit kan danig tegenvallen. Men zie slechts. De eerste betaling moet plaats hebben over 1 maand, de tweede over 2 maanden en de laatste over 12 maanden. Dit komt op hetzelfde neer als een betaling van f 360,(12 x f 30,—), 6j/> maand na de koop. Voor een krediet groot f 300,gedurende 6M maand moet dus f 360,worden betaald en de kosten van dit krediet bedragen dus f 60,Als dit krediet gedurende een jaar zou worden genoten zouden de kosten bedragen 12 x f 60,110,77 en als we dit bedrag nu delen door 1 °/o van het krediet dan vinden we 110.77 3 6H 36.92 °lo. Dit ziet er heel anders uit dan de vrij onschuldige f 5,per maand extra. Het kan zijn dat moeder (en vader) dit bewust aanvaarden, maar ik vermoed toch dat meerdere lezers een zo hoog rentepercentage niet hadden vermoed. Opzettelijk nam ik een sprekend voorbeeld, maar als regel valt het rentepercentage bij huurkoop zeer tegen. Wist U dat? MEIJERS. Door het Bedrijfschap voor Bosbouw en de Houtteelt wordt dit jaar in een affiche gewaarschuwd tegen het bosbrandgevaar. Deze affiche kan aan het secretariaat van het Bosschap, Laan Copes van Cattenburch 100 te Den Haag aangevraagd worden. ER valt de laatste jaren een toenemende belangstelling voor de teelt van conserven-doperwten waar te nemen en de conserven-industrie had dan ook weinig moeite de benodigde oppervlakte te contracteren. Hieruit zou de gevolgtrekking kunnen worden gemaakt, dat het een goed-lonende teelt be treft» Als men de telers echter over dit gewas hoort, dan blijkt er toch nog wel wat ontevredenheid te bestaan. Deze mening wordt over ons gehele land waargenomen. In het kort komen deze teleurstellingen voort uit de omstandig heid, dat de teler bij dit gewas niet alles alleen mag beslissen, maar dat hij zich in meerdere dingen moet houden aan de regelingen of bepalingen van de fabriek. Dit brengt met zich mee, dat de belangen weieens niet gelijk worden gezien en er ontstaat ongenoegen. Verder acht de teler de prijs, die hij voor zijn product ontvangt, te laag en is er ontevredenheid over de wille keur, die bij de afname nog weieens schijnt voor te komen. In het ene geval spreekt dit duidelijker dan in het andere, maar over het geheel kan toch wel worden vastgesteld, dat er bij de telers klachten en wensen liggen. Het ligt dan ook voor de hand, dat de telers proberen hierin verbetering te krijgen, doch dit wil maar moeilijk of in het geheel niet slagen. Dit hoeft ook eigen lijk niet te verwonderen, omdat de industrie weinig gevoelig is voor een klacht of wens van de individuele boer. Om hier iets te bereiken is er maar één weg en dal is een gezamenlijk optreden van alle telers. Wanneer de telers als één man hun belangen bepleiten, zal de kans op resultaat groter zijn. We w^zen in dezen op de onderhandelingen, die in het Noorden van ons land zijn ondernomen. VELEN werlr zal bekend zijn, dat in ons land een Contract-Zaadtelers vereniging werkzaam is, die is gevestigd te Groningen, Gratamastraat 14, maar waarvan de leden wonen in ons gehele land. Deze vereniging bemoeit zich met zaadteelt, maar onder haar leden waren zovelen, die ook conserven-dop erwten verbouwden, dat werd besloten ook dit gewas onder haar bemoeiingen te brengen. Hoewel vele leden aan de teelt van conserven-doperwten deden en de Contract-Zaadtelersvereniging voor hen de onderhandelingen voerde, bleek vrij spoedig, dat dit aantal leden nog te gering was om voldoende indruk bij de industrie te maken. Daarbij moet niet worden vergeten, dat er naast de leden van deze Vereniging nog zeer vele andere (niet-aangesloten) land bouwers waren, die buiten de Vereniging om contracten afsloten. De Industrie had dus. buiten de leden van de Vereniging om, nog meer dan voldoende liefhebbers en zag geen enkele noodzaak met deze kleine groep tot een andere afspraak te komen. Om hierin verandering te brengen is er contact ontstaan tussen de Contract Zaadtelersvereniging, de Stands-Organisaties en andere Landbouw-groeperingen in het Noorden. Nadat deze medewerking, die spontaan werd verkregen, tot stand was ge komen, kon worden opgetreden namens alle boeren en nu werd een gesprek met de Industrie mogelijk. Er is zodoende een goed contract met goede voor waarden tot stand gekomen. Ook over de prijzen is onderhandeld, maar hier hebben de telers nog niet gekregen, wat ze wel graag zouden willen. Vast staat, dat alleen een gezamenlijk optreden tot succes kan leiden en dat het werken in kleinere groeperingen weinig zin heeft. Om deze redenen doen we een beroep op alle telers, zich aan te sluiten bij genoemde Vereniging, opdat we als één geheel een gesprek met de Industrie kunnen voeren. Hier geldt „Eendracht is macht". M.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 5