►eter teveel geblazen dan... 623 ISTAM BONEN ISUIKER- EN VOEDERBIETEN GRANEN GRASLAND WETENSWAARDIGHEDEN VOOR WERKGEVERS SAMENWERKING EN OVERLEG NODIG BIJ AFZET AGRARISCHE PRODUKTEN VRIJDAG 6 JULI 19 6 2 De bestrijding- wordt uitgevoerd met 1.5 liter parathïon 25 per ha met I hieraan toegevoegd een dubbele hoeveelheid uitvloeien Omdat meerdere gene- Iraties schade kunnen veroorzaken, moet de bestrijding zonodig worden her- I haald. Door deze bestrijdingen wordt tevens thrips gedood. Op de proefvelden bleek, dat de larven van de uienboorsnuitkever zeer ge- Ivoelig zijn voor gusathion. De rupsjes van de preimot zijn echter het best te I bestrijden met parathion. Komen zowel de rupsjes als de larven gezamenlijk [voor dan geeft parathion de beste resultaten. DAAR de stambonen al zeer veel geleden hebben van de ongunstige weers omstandigheden is het noodzakelijk om ze zolang mogelijk gezond te houden. Moet de vetvlekken- en vlekkenziekten worden bestreden dan kan gebruik |gcmaakt worden van een middel dat zowel koper als zink bevat. Bij droog en zonnig weer of weinig vatbare rassen kan men het aantal be- |slrijdingen tegen de vetvlekkenziekten verminderen. De vlekkenziekte wordt bestreden zodra het gewas zich begint te sluiten. iDe bespuitingen worden enige malen herhaald en het is gewenst om de laat- Iste bespuiting uit te voeren vlak voor de oogst. Hierdoor wordt tevens de J spikkelziekte bestreden. Moet alleen de vlekkenziekte bestreden worden dan imoet dit plaats vinden met 4 kg zink per ha. Vooral stamprincessenbonen (zijn voor deze ziekte gevoelig. MAAR het zich laat aanzien zullen geen spuitwaarschuwingen noodzakelijk zijn. Op het moment dat we dit schrijven, is de luisbezetting, hoewel dit Ivlug kan veranderen, van weinig betekenis. Dit geldt zowel voor de groene (perzik blad luis als voor de zwarte boneluis. Normaal begint de natuurlijke afbraak van de luizen populatie begin juli. (Wanneer dit ook dit jaar het geval is, dan kunnen we geen of w einig schade van de vergelingsziekte verwachten. Daar er echter zeer veel percelen laat (gezaaid zijn en de planten nog klein zijn, kan begin juli nog een bestrijding gewenst geacht worden. Wanneer inderdaad een bespuiting moet worden uitgevoerd, zal dit via |iM>spuitingsberichten bekend worden gemaakt. Een ieder dient echter zijn (perceel regelmatig te kontroleren. AOK dit jaar zal het eerste graan eind juli oogstrijp zijn. De maaidorser met graantank zal dit jaar veel gebruikt worden. Het is wenselijk om het graan goed te laten rijpen en liefst te dorsen bij een vochtgehalte beneden 18 Niet alleen dat hierdoor de kwaliteit wordt bevorderd en er minder kos ten ontstaan doch ook bij handel en koöperatie kan de verwerking vlotter plaats vinden. Aan de strowinning dient dit jaar bijzondere aandacht te worden besteed. Nu reeds worden hoge stroprijzen geboden. De taktiek van de „verschroeide aarde" verdient geen aanbeveling. Ook bij lage stroprijzen is dit gezien de struktuurverbetering niet de beste methode. Waneer liet stro niet gewonnen wordt dan kan dit beter, liefst gehakseld, over het land worden verdeeld. De struktuurverbeterende werking is na onderbrenging hoger. Is er een grcenbemestingsgewas onder dekvrucht geteeld dan dient zo spoe dig mogelijk het stro te worden verwijderd. Ook is het raadzaam om op fosfor arme grond na het blootkomen van de stoppel op het groenbemestingsgewas superfosfaat te strooien. Dit is vooral van belang op rode klaver en luzerne die moeten blijven liggen. Op Westerwolds- of Italiaans raaigras voor groenbemesting, hooi- of kuil- gras moet bij een verantwoorde stand onmiddellijk stikstof worden gegeven. De gift bedraagt dan 250500 kg kalksalpeter per ha. Voor een goede ontwik keling van het gras is dit absoluut noodzakelijk. ANDANKS de drukke oogst- en verplegingswerkzaamheden mag de gras- laiidverzorging niet worden verwaarloosd. Het regelmatig omweiden. N-strooien, mestflatten, spreiden ei* zonod'g hossen maaien, is noodzakelijk voor het verkrijgen van een g »ede regelmatige groei van het grasland. De percelen waarop nieuw grasland ingezaaid moet worden dienen goed te worden bewerkt. Een eerste vereiste is een vlakke ligging, fijn kruimelig en niet te los zaai bed. Voor liet verkrijgen van een goede grasmat die zich goed laat bewerken is dit van het grootste belang. Bij voldoende vochtige grond kan in deze maand reeds gezaaid worden. Op de bewerking van de grond hoop ik volgende week nader terug te komen. R. L. V. D. Goes J. VAN BALEN. door de heer G. A. TOREN medewerker v. h. Ryks- landbouwconsulentschap voor boerderjjbouw te Wageningen. llJIT ervaringen van vorige jaren is wel gebleken, dat minder goede resultaten met het ventileren U van hooi kunnen worden verkregen indien daarbij niet doelmatig te werk wordt gegaan. Bij on oordeelkundig gebruik kan dit hooibroei en zelfs brand tot gevolg hebben. Nu de hooioogst op volle loeren draait en de hooiventilatoren weer in werking moeten zijn gesteld, dient men daarbij om de kwaliteit van het hooi te behouden, onderstaande richtlijnen in acht te nemen: IET IN SCHUREN OCHUUR het hooi niet in met een hoger vocht- gehalte dan 30 tot 35 Verdeel het hooi Regelmatig over het gehele tasvak en haal grote bi ukken uit elkaar. Loop niet teveel aan een zijde fan de tas. Tas het hooi bij bovengrondse lucht- kanalen eerst 2 m hoog naast het kanaal en breng bas daarna het hooi op het kanaal zelf. Plaais legen dichte muren, wanden en tussen de tassen pderling balken of palen aan om de lucht ruim schoots de gelegenheid te geven om te ontwijken, lierdoor voorkomt men op deze plaatsen schim melvorming EEZAKKEN VAN DE STOP 7GRG dat de afsluitstop stevig en rechtop in het hooi blijft zitten en trap daartoe het hooi rond- bm deze stop tijdens het inschuren vast aan. Tijdens het ventileren moet de stop loshangen zodat peze met het hooi mee kan zakken. V TTENROOSTERS IN menig geval worden nóg te weinig latten- roosters gebruikt. Leg om de 3 tot 4 m hooi osters in een stervorm, doch houdt deze ongeveer m uit de zijkanten en hoeken verwijderd. Tracht luehtlekken in kanalen en bij kleppen te voor komen. ET VENTILEREN AEBRUIK voor het ventileren van hooi een deugdelijke ventilator, welke 40 rrr lucht per hooi per uur levert bij 4560 mm W. K. tegen- uk bij bewaring van hooi in één of meer tas- vakken, die afzonderlijk worden geventileerd. Per ton hooi moet tenminste 10 uur worden geventi leerd. Begin direkt met ventileren als het lucht- verdeelsysteem met hooi bedekt is. Indien het hooi snel wordt ingeschuurd en erg vochtig is, ventileer dan de eerste weken, behalve bij mist cn regen, dag en nacht. Ventileer anders bij goed weer een maand lang de gehele dag totdat het hooi aan de buitenkant van de tas en vooral in de hoeken droog is. Ventileer daarna nog 1 a 2 dagen per week bij drogend weer. Over het algemeen bestaat de nei ging om zo weinig mogelijk te ventileren Krontroleer iedere morgen voor het ventileren de temperatuur in de hooitas op meerdere plaatsen met een deugdelijk hooibroeipeilijzer. Voer deze kontrole ook na de ventilatieperiode nog 2 x per week uit, als U verwacht dat het hooi droog is. Om het vochtig worden van het bovenste hooi tegen te gaan, kan men hierop een laagje stro aanbren gen. LUCHT AANVOER 70RG ervoor dat de ventilator steeds voldoende frisse buitenlucht kan aanzuigen. Bij aanzui ging vanuit een stal dient men ervoor te zorgen dat de putten dicht en de drinkbakjes leeg zijn. Zet voldoende deuren en ramen open. LUCHTAFVOER 70RG voor voldoende luchtafvoeropeningen in het dakvlak of eindgevels. Dit kan geschie den door jalouzieroosters, dakramen, ventilatie- pannen e.d. Hierdoor kan het vochtig worden van de kap worden voorkomen. C'. A. O. LAND- EN TUINBOUW 1962—'63 WAAR wij vernemen heeft het College van Rijks bemiddelaars zowel de C. A. O. Landbouw als de C. A. O. Tuinbouw voor liet jaar 1962'63 goed gekeurd. Met het drukken van deze nieuwe C. A. O.'s zal zo spoedig mogelijk begonnen worden. Na ontvangst worden deze aan de werkgevers, die hierom aan het secretariaat van de afdeling Werk- geversbelangen der Z. L. M. verzocht hebben, direkt toegezonden. LOONBELASTING COÖRDINATIETABELLEN JULI 1962 Voor de loontijdvakken die na 30 juni 1932 ein digen werden de werkgevers door de inspecties dei- belastingen nieuwe coördinatietabellen voor de in houding loonbelasting en premie A. O. W. toege zonden. Over de betalingen in de week van 2 juli t/m 7 juli dienen deze nieuwe tabellen toegepast te worden. NIEUWE GECOMBINEERDE LOONTABELLEN 1962 (II) In verband met de per 1 juli 1962 ingegane be lastingverlaging zijn door het Boekhoud- en Ac countantsbureau van de 'Holl. Mij. van Landbouw weer nieuwe loontabellen samengesteld. Prijs ƒ6,- per exemplaar. Aanvragen bij de Afd. Werkgevers- belangen der Z. L. M., Landbouw huis, Goes. LOONBELASTING SEIZOENARBEIDERS Overeenkomstig een Ministeriële beschikking is de oude regeling en de voorwaarden voor het ach terwege laten' en inhouding van loonbelasting ver vallen en zijn nieuwe voorschriften verstrekt. In het kort komt de nieuwe regeling er op neer, dat in plaats van de. schadevergoeding van 5 voor niet-ingehouden premiën, thans 6% premie A. O. W./A. W. W. van alle werknemers ingehou den dient te worden. Dit dus ongeacht of er meer of minder dan 200,per kalenderjaar verdiend wordt. Van elke seizoenarbeider (ster) moet een löon- belastingkaart worden bijgehouden die ingezonden moet worden aan de inspectie. Ook een lijst met namen en adressen van de seizoenarbeiders (sters)J moet ingeleverd worden. R. ,.|S het mogelijk tot een bepaalde vorm van samenwerking en overleg te komen tussen eren en tuinders enerzijds en be- en verwer king- cn afzetschakels anderzijds op liet punt van Marktonderzoek en kwaliteit van het te leveren produkt?" Deze vraag stelde de directeur-generaal van de ndbouw, ir. J. W. Wellen, ter overweging tijdens P<? algemene vergadering te Utrecht (28 juni 1962) |'an de Stichting voor Nederlandse Zelfstandige ilandel en' Industrie. Boeren en tuinders, handel en industrie hebben zo betoogde de heer Wellen immers het grootste belang by marktverkenning in binnen- buiteniand. Wanneer zij er gezamenlijk in sla- Jfcu de verbruiker een zo goed mogelyk produkt te leveren, zullen de Nederlandse agrarische voort brengselen in de E. E. G.-markt de plaats krijgen He hun toekomt. Over het algemeen maakt de individuele boer of tuinder er zich nog weinig zorgen over of de toe nemende produktie op de binnenlandse en buiten landse markt kan worden geplaatst. Dit is mis schien ook nog niet noodzakelijk indien vaststaat dat zijn produkt zodanig bewerkt, verwerkt er.' af gezet zal worden dat de verbruiker er belangstel ling voor houdt dan wel diens belangstelling gro ter wordt. Dit kunnen we slechts vaststellen door marktonderzoek. Om onze kansen zo groot moge lijk te maken zal er grote aandacht moeten worden geschonken aan de kwaliteit van de prod uk ten. Niet alleen de boeren en tuinders, "doch ook de agrarische handel en industrie hebben bij dit marktonderzoek alsook by de kwaliteit van het aan te bieden produkt het grootste belang, hoewel zy er individueel gezien de omvang Aan hun ondernemingen veelal weinig aan kunnen' doen. Toch moeten zij vormen van samenwerking zien te vinden en de afzet niet aan het wilde toeval overlaten. De tijd is definitief voorbij dat meri alles maar op zijn beloop kan laten. In bepaalde sectoren is samenwerking reeds gevonden, zoals b.v. bij de suikerindustrie in haar relatie tot de suikerbietentelers en in het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen-. Contractteelt bevat ook elementen van samenwerking. Óm de produktie za hoog mogelyk tot waarde te brengen is overlég tussen de boer als leverancier van de grondstof en de industrie en handel al's be en1 verwerker noodzakelijk, te meer daar wij in de agrarische sector een moeilijke en onoverzichtelijke periode tegemoet gaan. De verwezenlijking van de Euromarkt zal met vallen en opstaan gepaard gaan. Ik heb er een groot vertrouwen in aldus be sloot de heer Wellen zijn betoog err de vaste overtuiging dat door een goed samenspel de Neder landse agrarische producenten, industrie en handel een voorsprong in de afzet \ran hun produkten zul len krjjgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11