PAARDENWERKTUIGEN VOGELSCHADE IN DE BIETEN, enz. 605 VRIJDAG 29 JUNI 1962 ANNIE VAN XERES D* AMICE, eig. J. Jaarsma. 2e prijs voor aanspannen en mennen. USANT VAN NOBEL, eigenaar en bestuurder G. Haarman. 2b prijs voor verrichting, la prijs voor aanspannen en mennen. MIRZA VAN VELDZICHT en DORA v. d. OPNEEM, eig. J. Vermunt, lb prijs voor verrichting (17). Als span 2a prijs voor aanspannen en mennen. Bestuurder M. Jansse. DE demonstratie van arbeidsmethoden voor de gras- en hooi-oogst met behulp van paardewerktuigen, gehouden irf de Noordooslpolder, was zowel van opzet als uitvoering voortreffelijk. Koudbloed, warmbloed, Friezen en Haflingers waren aan het werk voor diverse machines. Dat een grote menigte belangstellenden van 's morgens tien tot 's middags vier uur de ver richtingen volgde, was wel een bewijs dat de demonstratie in alle opzichten aan het doel beantwoordde. Aantrekkelijk was, dat er behalve voor het werk van de machines een be oordelingscommissie was voor de verrichtingen van de paarden en één voor de wijze van aanspannen en mennen. Er waren voor deze beide onderdelen fraaie prijzen beschikbaar. Wat de verrichtingen betreft: er werd gelet op aanzetten, werkwilligheid, trekhouding, temperament, gangen en algeheel gedrag. Hierbij was het maxi maal te behalen aantal punten 6 x 10. Er waren meerdere dieren die boven de 50 punten kwamen; het beste resultaat was zelfs 56, wel een bewijs dat de bruikbaarheid van deze paarden aan hoge eisen kon voldoen. Van de koudbloed en van de warmbloed waren tien dieren aanwezig, van de Friezen en de Haflingers elk twee. Juist deze gemengde inzending was één van de aantrekkelijkheden van deze dag. Een aardig onderdeel was ook het beleren van tweejarige paarden's mor gens een warmbloed, na de middag een koudbloed. Op voortreffelijke wijze werd door de heer Spoelstra gedemonstreerd, dat bij een rustige behandeling vertrouwen bij het jonge dier ontstaat en dat het dan wil trekken. De toe- Wat de werktuigen betreft, werd er eerst gemaaid met. tweepaardsmachines. Op een ander deel van het perceel werden de zwaden bijeengeharkt. Daarvoor waren aanwezig de Vicon HKF met ,vier en de Vicon HKGZ met zes hark- wielen, de McCormick PB 2St harkkeerderschudder en de Wolf harkschudder. Deze machines werden later in zwaden hooi gebruikt. Als trekkracht werd één paard gebruikt, een koudbloed, een warmbloed en een Fries. Voor het hooi waren verder trommelschudders beschikbaar. De lichte typen Favoriet en Premier werken onderdoor, de zwaardere uitvoeringen Eureka, Prins en Veldkoning bovenover. Bij de zwaardere machines kunnen spreid- borden worden gebruikt, indien dikke wiersen uiteen moeten worden gewor pen. Bovendien zijn ze geschikt om grof verdeelde stalmest uiteen te slaan. De lichtere typen kunnen door één paard worden getrokken, de zwaardere door één of twee, maar ook de beide kwieke Haflingers liepen vlot met de Eureka door liet hooi. Gras- en hooizwaden werden geladen met de Ogela oplader, die hiervoor achter de wagen werd gehaakt. Een span koudbloed en een span warmbloed werden voor dit werk gebruikt en het tempo was zodanig, dat twee man op de wagen letterlijk hun handen vol hadden om de lading op te tassen. ANNIE en -JULIANA v. d. BOOMHOF, eigenaar en bestuurder T. Colijn. Annie 2a prijs en Juliana 3e prijs voor verrichtingen. Als span la prijs voor aanspannen en mennen. lichting die de heer Rippen hierbij gaf, maakte het voor het publiek zeer dui delijk, wat het doel is van de opeenvolgende handelingen van de heer Spoelstra. De jury voor het aanspannen en mennen kon verscheidene bestuurders met een prijs bekronen voor de wijze waarop de paarden werden gehanteerd. Interessant was verder dat de paarden waren uitgerust met verschillend tuig: borsttuig en haamtuig kwamen beide voor bij de warmbloed, terwijl de koudbloed paarden vrijwel uitsluitend waren aangespannen in haamtuig. Een andere methode van laden was die waarbij het hooi met behulp van een hooischuif op grote hopen werd gebracht, die daarna door het paard op een opsleepwagen werden getrokken. De bedoeling van de demonstratie was tevens, te laten zien dat het gebruik van grote machines waarvoor een trekker nodig is, kan worden gecombineerd met paardetractie. Op een bepaald veld werd met de maaikneuzer het gewas geoogst en ver zorgde een span paarden het transport naar het bedrijf. Een ander voorbeeld was het persen van hooi met een hogedrukpers en het laden van de pakken door een Hola pakkenlader, bevestigd aan een wagen die door één paard werd getrokken. Tevens werd gewerkt met een Lely centrifugaalstrooier en met een Vicon pendelstrooier, beide getrokken door een Haflinger, en met de Sanderman weidesleep achter een span Friezen en achter een span warmbloed. De Commissie Paardegebruik in de Noordoostpolder kan met veel voldoening op deze dag terugzien. De veelzijdigheid van de verschillende paarderassen kwam bij de uiteenlopende werkzaamheden uitstekend tot haar recht, Wageningen, juni 1962 P. W. BAKKER ARKEMA. De heer M. A. Mabesoone te Oostburg schrijft ons een tweetal tips over het verminderen van vogelseliade in onze gewassen. Gaarne nemen we deze onderstaand op. ÏIAZESCHADE in bieten, moet zijn schade door patrijzen en fazanten. Door de aanhoudende droogte zijn deze vogels zoekende naar drinkwater en komen vanwege de dorst in de bieten terecht. Bij dauwende nachten wordt dit voorkomen, door dat ze dan hun dorst kunnen lessen aan de dauw op het gras enz. Maar met deze droge nachten is tiaar geen sprake van. Nu krijgen de hazen de schuld van de schade, hoewel deze er niet debet aan zijn. Immers de peeën worden afgestekt en niet afgeknaagd. Als men goed de stukjes bekijkt die overblijven, is het net of daar aan geprikt is. 3Iijn raad is: ,,Geef deze vogels te drinken". Voor miljoenen guldens wordt er gesproeid tegen allerlei insecten, en deze oplossing kost ons niets. In droge jaren handel ik als volgt: Iedereen heeft zeker oude caserolen uit de keuken over; graaf deze gedeeltelijk in en vul ze met water. U kunt ook gebruik maken van autobanden. Snij deze, overdwars door in repen- van 60 cm, graaf deze een weinig in en vul ze niet water, de schade zal vlot afnemen. Door er enkele op een perceel te plaatsen, kunt U direct merken dat de patrijzen ze al spoedig vinden en dat het afpikken vermindert. MOG iets over wilde duiven. U neemt een paar stukjes panlatten ter lengte van 2 meter en? één van 1 meter. Over het stuk van 1 nt steekt U de mouwen van een oude jas. Spijker deze op de andere lat zodat het de vorm van een kruis heeft. Neem- een oude hoed en zet deze ook met een spij ker vast. Het geheel kan nog versierd worden met een witte kol. Plant deze stevig in de grond, alzo voorstellende een mens. De wilde duiven zwenken bij het naderen direct af. Na enkele dagen ver plaatsen en weer voorzien van iets wit. Deze rakkers, de wilde duiven, beginnen weer volop de peultjes op te peuzelen. Ik heb duiiven ge schoten waar 70 peultjes in de krop zaten, andere met 150 lobbet jes van bruine bonen en dit alles i>er dag. Kosten nihil Dus aan U de proef

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 9