<^Ocor de cl^rouiu HET VERANDERENDE PLATTELAND Peeland-Rally DE BOEREN JEUGD 611 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L). N. HUIJSMAN—GRIEP MODESHOW en TENTOONSTELLING van de Z. P. M. voor Oost Zeeuws-Vlaanderen, gehouden te Axel, op zaterdag 2 juni 1962 Inschrijving vanaf 13.30 uur in hotel „De Stads wijnkelder" te Kortgene. Start 14.00 uur. Maaltijd, prijsuitreiking en dansen m.m.v. „The Crabtown Jazz band", Bergen op Zoom, eveneens in „De Stadswijnkelder". VRIJDAG 2 9 JUNI 1962 IIET probleem van „het veranderende platteland" vraagt allerwege de aandacht en zo was het zeer D begrijpelijk, dat de 27ste Landbouwweek, die kortgeleden in Wageningen werd gheouden, aan dit belangrijke probleem was gewijd. Sprekers van formaat hebben de verschillende aspecten belicht en zo was ook een plaats ingeruimd aan het Huishoudkundig onderzoek ten behoeve van het platteland nu en straks. Een onderwerp dus, dat ons vrouwen wel in het bijzonder aangaat. Hoewel de collegezaal van het instituut voor landbouwkundig onderzoek geheel gevuld was met toehoorsters, trof het ons, dat er betrekkelijk weinig huisvrouwen bij waren. Voor het overgrote deel waren het meisjes van de oplei dingsscholen voor landbouwhuishoudlerares, die hun kennis hier kwamen verrijken. Op zichzelf zeer verblijdend, omdat zij straks in eerste instantie de meisjes van het platteland tot vrouwen van het platte land gaan vormen. Het is dus zeer belangrijk, dat hun een goed inzicht wordt bijgebracht van de ver anderingen, die zich op dat platteland voltrekken. In haar openingswoord wijdde prof. C. W. Visser, hoogleraar aan de Landbouwhogeschool in Wage ningen enige aandacht aan de interessante rede, die prof. Hofstee 's morgens had gehouden. Telkens was het woord „urbanisatie" gevallen, wat dus „verstedelijking" zeggen wil. Allerwege zien wij een modernisering van het plattelandsgezin. Men wil b.v. deel hebben aan wat er aan cultuur te beleven valt en hoe langer hoe meer wordt het stadsleven als norm gezien. Er is heel wat veranderd sinds de thans levende oudste generatie, dus de mensen van 80 jaar en ouder, tot de jonge generatie behoorden. In die tijd was het werken van c[e vroege moTgen tot de late avond. Werken werd veelal gezien als het hoogste wat er bestond. De leefwijze was zeer eenvoudig, de inrichting van het huis ging een leven lang mee, nieuwe kleren werden gekocht als men ze werkelijk nodig had. VUANNEER wij kijken naar de kleinzonen en kleindochters, dan is er heel wat veranderd. Zij voelen nog wel verbondenheid met het be drijf, doch hebben andere aspiraties en wensen vrije tijd. Bezien wij de veranderingen, die zich in de laatste zestig jaar in het landarbeidersgezin hebben voltrokken, dan kan men niet anders zeg gen dan dat deze enorm zijn. Dank zij de grote verbetering van de economische toestand heeft de moderne arbeidersvrouw neer onderwijs ge noten dan haar grootmoeder en meer kennis verworven omtrent voeding en hygiëne. Van liever lede heeft de plattelandshuishouding meer ge lijkenis gekregen met de huishouding van het niet agrarisch gezin. Doch er is een verstrengeling van bedrijf en gezin en het is dus te begrijpen, dat het instituut voor landbouwhuishoudkundig onderzoek op veler lei terrein werkzaam is. Zo zijn er b.v. bedrijven waarvan het woonhuis een eeuw of anderhalve 'T WAS een gezellige drukte op de middag van zaterdag 2 juni j.l. in de Landbouwhuishoudschool te Axel. Dames liepen de vele handwerken en de resultaten van handenarbeid en de hob bies te bekijken, en zacht te praten. Maar ondanks de betrekkelijke rust was toch een zekere spanning te voelen voor wat komen ging. Voor de meesten van de bezoeksters was het voornaamste immers: de modeshow. Maar voorlopig was er nog alleen maar de tentoonstelling. CR was veel; meer dan verwacht Werd. De hele zaal in het rond waren tafels, waarop een keur van de mooiste handwerken en produk- ten van handenarbeid en hobbies lagen: spreien, tafellakens, kleden, kleedjes, kledingstukken en nog heel veel mooie dingen meer. De jury, bestaande uit: mej. Tolhoek, mevr. Van Gent en mevr. Esselbrugge, had een moeilijke taak in het beoordelen van al deze dingen. Hun woord- voerdster, mej. Tolhoek, zei dan ook, dat ze uit de vele dingen die in aanmerking kwamen voor prij zen, maar een keus hadden gedaan. nE 1ste prijs van de handwerken ging naar mevr. E. C. de RegtDekker; de 2de prijs naar mej. J. van der Gouwe, en de 3de prijs naar mevr. J. E. DekkerVarel. De 1ste prijs van handenarbeid ging naar mej. M. Meesen; de 2de prijs naar mevr. S. J. Wol- fert—de Regt, en de 3de prijs naar mej. R. van Cadsand. Bij de hobbies had mej. L. Verstraten een 1ste prijs en mej. S. Wolfert een 2de prijs. Bij de bak- wedstrijd ging de 1ste prijs naar mej. J. de Feij- ter; de 2de prijs naar mej. M. Kielman, en de 3de prijs naar mej. J. Jansen. j)M even over drie begon de modeshow. Alles V was goed georganiseerd. Stoelen waren aan de kanten van de zaal gezef, en zo waren twee gangen gevormd, gescheiden door heerlijk geu rende bloemen, waardoor de „mannequins-voor één-dag" hun tocht konden maken. De jury, be staande uit mej. A. Dieleman, mej. J. Dekker en mevr. E. Dekker—Dekker, zaten zó opgesteld dat ze de kleren van de meisjes goed konden be kijken. Mevr. Wolfert kondigde de nummers aan en gaf bijzonderheden over de stoffen, patronen en dergelijke, terwijl zachte pianomuziek een feeste lijke tint aan alles gaf. Er was van allerlei, pyama's, dusters, zomer en winterjurken, pakjes, cocktail japonnen, kin derkleding en sportkleding. Als sluitstuk van deze show: een bruidsjapon en een bruidsmeisjesjurk. Ook showden er enkele meisjes met de oude Axelse klederdracht. Deze was natuurlijk niet zelf gemaakt, maar diende er vc~r om te laten zien dat de tegenwoordige kleding van het jonge meis je heel wat leuker en praktischer is. EVEN te vermelden is nog wel het feit, dat de jongste deelneemster van deze show 12 jaar was, en een zelfgemaakte rok en blouse showde. De uitslag van de show was als volgt: le Mej. M. Kielman; 2e Mej. M. Verstraten; 3e Mej. L. Verstraten; 4e Mevr. Koekoek; 5e Mej. C. de Feij- ter. Met de prijsuitreiking was een eind gekomen aan deze zeer geslaagde middag. Mej. L. Verstra ten dankte de leden van de jury, mevr. Wolfert en mevr. De Putter, en bood hun namens de Z. P. M. een boeket bloemen aan. Deze modeshow en tentoonstelling mag een glanspunt genoemd worden in het program- ma van dit jaar. MIENTJE KIELMAN. eeuw geleden werd gebouwd Zo'n huis is in de oorspronkelijke staat niet meer passend voor het moderne leven. Immers de boerin beschikt over weinig huishoudelijke hulp, zodat het huis zo gemakkelijk mogelijk te bewonen en te onder houden moet zijn. Zo min de boer zijn moderne landbouwwerktuigen kan missen, zo min kan zijn vrouw zonder een moderne apparatuur voor de huishouding. Doch het is moeilijk een keus te maken. Er is het probleem van de overvloed. VERVOLGENS gaf prof. Visser het woord aan drs. W. D. M. Jansen, directeur van het Instituut voor Landbouwkundig onderzoek te Wageningen. Helaas doofden bijna onmiddellijk de lichten, vanwege de plaatjes-projectie, die de rede van genoemde spreker aanvulde. Daardoor waren wij niet in staat tijdens deze duisternis de vereiste notities te maken om een goed verslag van het gesprokene te kunnen geven, doch tot onze opluchting werd medegedeeld, dat wij over een paar weken de volledige tekst konden tege moet zien, zodat wij later op deze rede hopen terug te komen. Wel is het aardig te vermelden, dat wij kregen te zien hoe nylondraad kan ontstaan. Het is maar een weet. Twee laboratoriummensen mengden met toevoeging van bepaalde chemicaliën twee vloeistoffen in een mengbeker. Na korte tijd vormde zich een melkachtig laagje en dit liet zich tot een lange, vrij dikke nylondraad trekken. Bij dit voor ons leken wonderlijk verschijnsel moest ik onwillekeurig denken aan een gooche laar, die onlangs op het televisie-scherm ver scheen en op onverklaarbare wijze vele meters draad uit zijn mond trok. Ook goochelen is een weet, doch hieraan komen geen natuurwetenschap pen aan te pas, zoals bij het vervaardigen van kunstvezels. Wat wij hier zagen was slechts één bepaalde methode om nylon te maken. Deze wordt polymetiseren genoemd, doch er zijn nog verscheidene andere methoden. Wij hoorden ook iets interessants over de plas tics, die ook tot de kunststoffen behoren. Er is* plastic, dat een temperatuur van 200 graden celsius onder nul weerstaat en deze stof Kan in de toekomst zeer belangrijk voor de ruimtevaart worden. Na de lezing van-drs. Janssen was er gelegen heid voor discussie en het stellen van vragen. Uit het beantwoorden van de vragen bleek, dat het instituut voor landbouwhuishoudkundig onder zoek wel onderzoekt, doch niet keurt in die zin, dat artikelen van een keurmerk worden voorzien. NA de lezing was er gelegenheid het prachtige, fonkelnieuwe gebouw te bekijken. In dit ge bouw zijn naast het instituut voor landbouwnuis- houdkundig onderzoek ook gevestigd de afdeling landbouwhuishoudkunde van de Landbouw Hoge school en het Ned. Instituut voor volksvoeding. Dit is zeer belangrijk vanwege de laboratoria en bibliotheek, die gezamenlijk gebruikt kunnen worden, terwijl ook het onderling contact van de onderzoekers waardevol is. Wij zagen de prachtige proefkeuken, waar voedingsmiddelen op verschillende wijzen worden bereid. Vervolgens worden zij onderzocht op vitaminengehalte, eventuele verandering van de eiwitstoffen en gekeurd op smaak en kleur. Het is immers zeer belangrijk hoe bereide voedings middelen smaken en er uit zien, want ook onze zintuigen spreken een hartig woordje mee bij het nuttigen van de maaltijden. Verder zagen wij o.a. een onderzoek naar de aantasting van het metaal der wasmachines door de wasmiddelen. In mengbekers, waarin verschil lende oplossingen van wasmiddelen waren gegoten, werden stukjes metaal mechanisch heen en weer bewogen. Het was zelfs voor een leek te zien in welke beker het metaal was aangetast. Wasmachines zijn meestal kostbare apparaten, dus is het van groot belang, dat er ten aanzien van het gebruik een grondig onderzoek woMi ingesteld. Zo is er vanzelfsprekend ook f|)ri afdeling waar het diepvriezen onder de loep word': genomen. Men neemt proeven met verschil in verpakking en probeert uit te vinden welke hoe veelheid de juiste is om gelijktijdig te wordén ingevroren. Aan de woning zelf wordt ook veel aandacht besteed. Op de bovenste verdieping van dit gebouw heeft men een prachtig gezicht op de wondermooie omgeving, maar doordat er slechts drie kwartier voor de rondleiding kon worden uitgetrokken, konden wij slechts zeer kort van dit uitzicht ge nieten en kon de indruk van alles wat in dit instituut gebeurt slecht vluchtig zijn. Het is ech ter zeer verheugend, dat daar in Wageningen het huishoudkundig onderzoek ten behoeve van het platteland met kracht ter hand wordt genomen. Dit is in het belang van het welzijn van de plattelandsgezinnen. ZATERDAG 7 JULI a.s. Wij hopen dat niet alleen vele L. J. G.-ers maar ook leden van de Bond van Plattelands vrouwen en de Z. L. M. aan de start zullen verschijnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15