Tienjarenplan van de Veiling Goes De fruitteeltsituatie in Joegoslavië 607 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK VRIJDAG 29 JUNI 19G2 IN de op 12" december vorig jaar gehouden Algemene Ledenvergadering van de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes, werd aan het Bestuur verzocht om een plan te maken voor de komende tien jaren te verwachten investeringen en daarbij een overzicht te geven van de middelen, die aange trokken zullen moeten worden om dit plan te kunnen uitvoeren. Dit is gebeurd en in het jaarverslag van de veiling over 19611962 werd het volgende plan voor de komende tien jaar bekend gemaakt: Het is bekend, dat de uitbreiding van de produktie in het rayon van de Goese Veiling voornamelijk gericht is op de teelt van bewaarfruit. Dit maakt het dus noodzakelijk om in de eerste plaats aandacht te besteden aan uitbreiding van de koelhuisruimte. Het voorstel tot het bouwen van het vierde koelhuis werd inmiddels op de hierboven vermelde vergadering aangenomen. De relatief grotere produktie van bewaarfruit zal verder tot gevolg hebben een grotere behoefte aan veilingfust. Naarmate de samenstelling van het sortiment zich wijzigt in de richting van bewaarfruit wordt de omloopsnelheid van het fust geringer, met het gevolg dat de hoeveelheid kisten, die nodig is om de oogst op te vangen, steeds groter wordt. Er zal gedacht moeten worden aan jaarlijkse aan schaffingen van 50.000 a 60.000 stuks standaardfruitkisten. Het in de toekomst wellicht mogelijke ge bruik van voorraadkisten voor de oogst of van eenmalige verpakking bij de afzet is hier buiten be schouwing gelaten. Uitbreiding van het fustpark maakt het noodzakelijk om te zórgen voor opslagruimte voor kisten in de vorm van een nieuwe fustloods. UET meer verleggen van het accent naar het bewaarfruit heeft voor het veilingbedrijf ook enkele voordelen. Zowel de aanvoer als het handelskl aarmaken zal over een groter aantal maanden wor den gespreid. Naar het zich laat aanzien zullen aanvoeren van meer dan 24.000 kisten per dag (het maximum wat de aanvoerruimte kan bevatten) voorlopig nog wel tot de uitzonderingen blijven be horen. Uitbreiding van de neerzetruimte zou echter ook om een andere reden gewenst kunnen zijn, n.l. voor de tijdelijke opslag van het door de kopers niet onmiddellijk afgevoerde fruit. Deze meerdere ruimte (b.v. 1000 m2) kan dan buiten het seizoen tevens worden benut voor kisten-opslag. Dit 'ge schiedt ook thans gedurende de voorjaarsmaanden in ongeveer de helft van de neerzetruimte. Bij toename van het percentage bewaarfruit zal bij het sorteren een betere arbeidsspreiding ontstaan. De capaciteit van het nieuwe pakstation kan bij een volle bezetting worden gesteld op 80 a 100 ton per dag. Het is thans nog niet mogelijk om te Voorspellen of en zo ja, wanneer ruimte en capaciteit van het pakstation te klein zullen blijken. Voor kantoor, afmijnzaal, kantines, kleed- en wasruimten zullen geen voorzieningen nodig zijn. Resumerend komt het bestuur van de Goese veiling tot de navolgende opstelling: 1963 Koelhuis—IV. 1963 FustloodsIII. 1965 Verlenging Neerzetruimte. 1967 Uitbreiding Pakstation 1969 Koelhuis—V(?). TEN aanzien van de geldelijke verplichtingen over de periode 1962/71 heeft het Bestuur rekening gehouden met de aflossing van leningen, met de hierboven vermelde belangrijke fustaankopen, met herstellingen aan machines en gebouwen, alsmede investeringen ten behoeve van roerende goe deren. Daartegenover staan als middelen de te verwachten jaarlijkse liquiditeits-overschotten, de stor tingen in het Bouwfonds tot 1966, alsmede voor belangrijke objecten, als koelhuisbouw, te sluiten leningen. Naar verwacht wordt zullen in de komende tien jaren de aflossingen der lopende leningen ongeveer ƒ300.000,groter zijn dan de bedragen die voor nieuwbouw moeten worden opgenomen. (Ontleend aan een „European Letter" van de FAO.) JOEGOSLAVIË is een belangrijk fruitteeltge bied, met 75 min. pruimebomen, 16 min. appel bomen, 7,5 min. perebomen, alsmede 5 min. kerse en 2 min abrikozebomen. De pruimenproduktie alleen bedroeg in 1959/60 ca. 1,2 min. ton, d.w.z. meer dan een vierde van de wereldproduktie. Dit neemt echter niet weg dat Joegaslavië te kampen heeft met fruitteeltproblemen. De gemiddelde produktie per boom is aan de lage kant en bedraagt voor appels 23 kg, peren 17 kg, kersen 7,5 kg, perziken 14 kg en abrikozen 28 kg. Het probleem, waarvoor de Joegoslavische regering zich ziet gesteld, is op welke wijze de opbrengst kan worden vergroot en de kwaliteit verbeterd. De eerste maatregel voor de oplossing van het vraagstuk was invoering van moderne teeltmethoden, waarmede de regering reeds een aanvang maakte toen zij in maart 1959 assistentie De aanvoer van aardbeien is nil in volle gang. Vóór de verkoop op de veiling wordt van elke partij de kwaliteit vastgesteld. Bij een goede sortering is liet mogelijk om extra kwaliteit aan te bieden en daar worden de hoogste prijzen voor betaald. kreeg van Dr. Caselli, een FAO-fruitexpert uit Italië (waar ongeveer dezelfde ecologische omstandigheden als in Joegoslavië heersen). Klimaat, bodemgesteldheid en regenval lopen in Joegoslavië sterk uiteen en door de aanzienlijke verschillen tussen de diverse delen van" het land kunnen praktisch alle fruitsoorten van de gematig de en sub-tropische zone worden geteeld. De structuur van de grondsoorten is zodanig dat deze gemakkelijk kan worden verbeterd. Irrigatie en toepassing van kunstmest kunnen er eveneens toe bijdragen de opbrengsten te vergroten. PLAN VOOR VERBETERING VAN DE FRUITTEELT BEGIN I960 stelde de regering een plan op, om de fruitteelt te stimuleren door toepassing van betere cultuurmethoden en het aanplanten van variëteiten die het meest geschikt zijn voor de export. In verband met dit laatste kan worden opge merkt dat het Joegoslavische fruit altijd werd gebruikt voor de bereiding van dranken (zoals bijvoorbeeld de bekende likeur „Slivovitza") en dat bijna 75% van de fruitoogst wordt verwerkt tot alcohol, pulp of gedroogde vruchten. Het ontbreken van sortering naar kwaliteit en trans portmogelijkheden hebben de ontwikkeling van de handel in vers fruit belemmerd. In januari 1960 zond de FAO nog een Italiaanse deskundige, Dr. Gardella, naar Joegoslavië. Deze werd belast met het toezicht op de aanleg van proeftuinen en boomgaarden voor de teelt van fruit voor industriële verwerking. Deze bedrijven zijn bestemd om te dienen als voorbeeldbedrijven ten behoeve van het grote aantal kleine telers. Thans worden in het gehele land betere methoden gedemonstreerd voor planten, enten, snoeien, wieden, bemesten en plukken, terwijl ook prestatiewedstrijden worden georganiseerd. Aan coöperaties werd het verzoek gedaan om plannen op te stellen ter verbetering van de boomgaarden van hun leden. FINANCIERING VAN DE PLANNEN MA zorgvuldige studie van de fruitafzetmogelijk- heden en kostenramingen voor aanleg en vernieuwing van aanplantingen heeft de Joego slavische landbouwbank leningen verstrekt om de uitvoering van de plannen te financieren. Hefc heeft wel erg lang- geduurd maar eindelijk is dan nu toch het nieuwe seizoen op de fruitvei- iingen volop op gang gekomen. Vrijdag j.l. brach ten we een bezoek aan de veiling in Kapelle-Bie- zelinge en daar waren toen ongeveer 6000 kratten aardbeien aangevoerd. Deze waren nog wel af komstig van ongeveer 300 telers waardoor de par tijtjes nog klein waren, maar het begin was er toch in elk geval weer en verwacht kan worden dat de aanvoer spoedig zal toenemen, zodat onge veer drie weken later dan het vorig jaar bet sei zoen begonnen is. Een zeer drukke tijd is nu weer voor de klcinfruitteler aangebroken. Op het ogenblik zijn het nog maar de aardbeien die de aandacht vragen maar weldra zullen de frambozen en bessen volgen en dat betekent dat honderden vrouwen en meisjes ingeschakeld zul len moeten worden om het fruit te plukken. Van harte hopen wé dat de weersomstandigheden er toe zullen meewerken om de oogsttijd goed te doen verlopen. Op het ogenblik is er nog steeds een grote behoefte aan regen en het ziet er voor de aardbeien niet zo best uit. De lucht dreigt wel ge regeld maar er valt geen water van betekenis <*n vooral de Regina heeft dat hard nodig. Ten aanzien van de werkzaamheden rond de pluk van het zachtfruit willen we nog een keer wijzen op de noodzaak om dat serieus uit te voe ren. We leven in een tijd dat er steeds meer wordt gelet op de kwaliteit. Als die goed is wordt er graag wat meer voor betaald. Dat doet wanneer u iets kopen wilt, dat doet ook de huisvrouw die onze tuinbouwprodukten koopt en de fabrikant let er even goed op. Wanneer we aardbeien of frambozen moeten plukken met mensen die er geen verstand van heb ben is het belangrijk ze eerst terdege te vertellen hoe het moet en desnoods het enige tijd vóór te doen. Regelmatig toezicht zal niet gemist kunnen worden. Voor de pluk maken we gebruik van plukslan- daards en de geplukte vruchten worden zodanig weggezet dat ongedierte van het veld er niet bij kan terwijl we het ook tegen de zon beschermen. De zachfruitveilingen zijn er op ingesteld enkele keren per dag het produkt van de teler te ontvan gen. Maar daar ook gebruik van en wacht niet met het afleveren tot het avond is geworden. Bij ons hard fruit is op het ogenblik de beruchte juni rui aan de gang. Vooral bij enkele pererassen is deze zeer hevig en er blijft op sommige bedrij ven te weinig aan de bomen, zelfs daar waar men aanvankelijk dacht dat er teveel op zaten. Vooral het ras Conference heeft veel van de rui te iijdea. De pereoogst 1962 in Zeeland kan wel vrij goed worden maar we hebben toch de indruk dat ze wel eens beter is geweest. Ook bij de appels vindt er rui plaats maar onze indruk is dat het wel mee valt. Op verschil2cnoe bedrijven kunnen er bovendien nog heel wat af vóór er sprake zou zijn van te weinig vruchten. De berichten over de komende fruitoogst uit andere delen van het land wijzen haast allemaal in de richting van een redelijke oogst, maar geen topoogst. Naar aanleiding hiervan willen we nog eens wij zen op het verpachten van fruit. Het zou on-. t verwonderen indien de fruitpaehters weer spoc-dlg op komen dagen in de Zeeuwse fruitceiura om daar te trachten de goede percelen cp te kopen. We hebben geen idee van de prijzen die ze willen besteden maar we zouden elke eigenaar van een boomgaard het advies willen geven cm toch goed uit te kijken voor er wordt overgegaan tot ver pachten. Vooral als men goed fruit heeft moet men dat beslist niet tegen elke prijs van de hand doen, daar is geen reden voor. Het kan in sommige gevallen wel aanbeveling verdienen om het fruit op het hout te verpachten, speciaal wanneer men er zelf niet op ingesteld is het te plukken maar over het algemeen zien we het toch als ideaal dat de fruitteler zelf alles ver zorgt tot en met de verkoop via de veiling. Krijgt u fruitpaehters bij u op bezoek die belangstelling hebben voor uw bedrijf, ga dan toch eerst eens praten met de directie van uw veiling. Daar zal men u graag alle geweste inlichtingen geven om trent de vooruitzichten die er zijn en de prijzen welke redelijkerwijze gevraagd kunnen worden Als u een goed bedrijf hebt moet u heus niet te gauw tevreden zijn met hetgeen de fruitpaehters u bieden. Het vorig jaar hebben ze volgens hun zeggen beste zaken gedaan in Zeeland. Het is een groep die een nuttige plaats inneemt in enkele van onze fruitcentra maar doe niet overhaast zaken met de fruitpaehters, het is uw eigen belangd- Tot de volgende week. NOG VELE PROBLEMEN UOORDAT de Joegoslavische fruitsector de maximale produktiecapaciteit zal hebben bereikt, wachten nog vele problemen op een oplossing, zoals bijvoorbeeld met betrekking tot de opslag, bestrijding van ziekten, sortering, transport enz. Volgens Dr. Caslli werd echter met de voor beeldbedrijven (waar opbrengsten worden ver kregen van 40 tot 80 ton appelen per ha, d.w.z. tot het tienvoudige van de gemiddelde opbrengst)! een goed begin gemaakt en hij is ervan overtuigd dat Joegoslavië door het regeringsplan in de niet te verre toekomst een nog belangrijker fruit* exporterend land kan worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11