tuinbouw Aardbeien onder plastic PLASTIC KAPPEN EN PLASTIC GRONDBEDEKKING 587 VRIJDAG 2 2 JUNI 1 9 I EEN van de dingen welke onze aandacht had bij het bezoek aan de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle, was de teelt van aardbeien onder plastic kappen. Het is ons bekend dat in Limburg en ook wel in de Betuwe op vrij grote schaal deze teelt wordt toe gepast en ook weten we dat in Zeeland praktisch geen enkele kleinfruitkweker tot dusver deze vorm van aardbeienteelt heeft toegepast, terwijl toch de resultaten zeer gunstig zijn. Op de proeftuin in Kapelle staat het ras Mache-reauchs Frühernte onder plastic kappen. Begin augustus van het vorig jaar werden de aardbeien uitgeplant. Er worden stroken van twee rijen aard beien geplant. Op de proeftuin bedraagt de plantafstand per strook 25 x 20 cm, maar de heer Goedege- bure zei ons vooral voor Regina liever een afstand te zien van 25 x 25 cm. De afstand tussen de stroken bedraagt 80 cm. De aanplant werd in het najaar normaal als de gewone aardbeienaanplant behandeld en in begin maart ging het plastic er over heen. Dat gebeurt zodra er ontwikkeling in de planten gaat komen. Het plastic mag er niet op gebracht worden zo lang het nog vriest of kan vriezen want dan gaat het onherroepelijk kapot. Alvorens het plastic over de planten gaat, wordt eerst al het dode blad er af ge plukt. Dat gebeurt om schimmelaantasting te voorkomen. Wanneer het dode blad blijft zitten kan er stengelrot voor komen. Bij het aanbrengen wordt het plastic tot op de grond aangebracht, zodat er zo weinig mogelijk lucht onder door kan. Wanneer de planten gaan bloeien wordt het plastic naar boven gebracht en bij zonnig weer met wat wind in de bloeiperiode wordt het plastic er af gedaan om de bestuiving te bevorderen. Ook kan men dan de nodige bespuitingen uitvoeren. Tegen dat de pluk van de aardbeien begint wordt het plastic er geheel afgehaald, want dan heeft het geen zin meer het er nog langer op te la ten, aldus vertelde ons de heer Goedegebure. NIET TE DUN. Het plastic dat voor de overkapping op de proef tuin in Kapelle wordt gebruikt is 120 cm breed en 0,15 dik. Het vorig jaar werd plastic van 0,1 ge bruikt, maar dit bleek te dun te zijn. Indien men weinig last heeft van wind is het wel mogelijk van dit dunnere plastic gebruik te maken. Plastic van 0,1 kost ƒ1 per strekkende Het vorig jaar bedroeg de opbrengst van de aardbeien onder plastic op de proeftuin in Kapelle gemiddeld 5,34 per vierkante meter. De op brengst van de volle-gronds aardbeien, onder de zelfde omstandigheden opgegroeid, was toen ƒ2,60 per vierkante meter. De aardbeien onder plastic kappen brachten dus ruim het dubbele op van die in de volle grond. De kosten van het plastic per jaar werden berekend op ƒ1,38 per vierkante nieter, zodat er een voordelig ver schil van de plastic- kappen-aardbeien over bleef van 1,36 per vierkante nieter, een bedrag dat zeker niet te verwaarlozen is. Duidelijk is op deze foto het verschil in ontwikkeling te zien tussen de onder plastic geteelde aardbeien en die welke in de volle grond (geheel rechts) onder dezelfde omstandigheden zijn gegroeid, maar dan zonder bedekking meter, terwijl een dikte van 0,15 1,50 per meter kost. Door het plastic wordt aan weerszijden een draad getrokken om het vast te zetten tenvijl met zeildoek en koperen ringen om de meter er gaten in gemaakt worden om het met haken van ijzer- draad in de grond vast te zetten. Het plastic wordt bevestigd rond buizen, ook weer van plastiek zoals deze voor elektriciteitslei dingen worden gebruikt. In deze buizen wordt aan de bovenkant een gaat je geboord waar een draad door gaat om het plas tic te kunnen spannen. Op die manier wordt het mogelijk de plastic overkapping boven de aardbeien goed stevig te zetten. KOSTPRIJS. De lieer Goedegebure vertelde ons dat hij het vorig jaar een kostprijsberekening had gemaakt en een opbrengstvergelijking tussen aardbeien ón der plastic kappen en die in de volle grond. Toen was de oogst onder de plastic kappen on geveer 10 dagen vroeger dan die van de volle grond. Dit jaar ziet het er naar uit dat de aard beien onder de kappen minstens veertien dagen vroeger zijn dan de volle-grondsaardbeien. Juist die vroegheid js van enorme betekenis, want dat geeft de grootste meeropbrengst. IDEAAL VOOR KLEINBEDRIJF. I\E heer Goedegebure zei ons, de teelt onder plastic kappen voor 't kleinbedrijf ideaal te achten. Juist uit een oogpunt van werkver deling biedt het vele mogelijkheden. Er moet wel rekening gehouden worden met het feit dat voor luchten, ziektebe strijding e.d. meer ar beidsuren nodig zijn dan voor de gewone volle- grondsteelt. Onder nor male omstandigheden zal de oogst vallen in de periode tussen de platglasaardbeien en de volle-grondsaardbeien. Met stook- en koude kasaardbeien wordt dat een prachtige reeks. Een voordeel dat we nog niet genoemd heb ben is dat er onder plastic vrijwel nooit nacht vorstschade op treedt, terwijl ook meel dauw praktisch niet voorkomt. Wel is zeer belangrijk dat met goed gekeurd plantmateriaal wordt gewerkt, maar dat geldt voor de gehele aardbeienteelt. Als bijzonderheid kunnen we verder nog melden dat het plastic hoogstens twee jaar gebruikt kan worden. Daarna laat het te weinig licht door. We zijn vrij uitvoerig ingegaan op deze teelt omdat we geloven dat voor de kleinere bedrijven in Zeeland er mogelijkheden in schuilen die tot nu toe niet zijn benut terwijl men elders in hét land wel reeds het voordeel van plastic kappen heeft begrepen. Het duurt niet lang meer of de planttijd van aardbeien is er weer. Denk eens aan deze teelt methode en wilt u er meer van weten, op de proeftuin in Kapelle zal men het graag vertellen. GRONDBEDEKKING MET ZWART FOLIE. OP de proeftuin in Kapelle werd onze aandacht ook getrokken door de grondbedekkingsproef bij aardbeien. Dat gebeurde met zwart plastic. Het voordeel van deze grondbedekking is, dat de oogst enkele dagen vroeger is dan bij onbedekte percelen. Verder behoeft er geen grondbewerking uitgevoerd te worden en ook is het niet nodig om stro aan te brengen. Dit zijn dus wel belangrijke voordelen waar tgenover staat de kosten van het folie en de extra moeite om het aan te brengen. Aardbeien onder plastic kappen bieden mogelijk heden voor het kleine bedrijf. Wanneer men hiertoe overgaat verdient het aan beveling de grond wat rond te leggen, dat wil zeg gen dat het in het midden van de baan wat hoger moet zijn. Het regenwater kan dan gemakkeiijK afvloeien en dat is nodig. Het is gewenst om plas tic van 1.10 m. breed te gebruiken. Er kunnen dan twee rijen aardbeien op geplant worden op een afstand van 50 cm. Eerst wordt het plastic uitge rold en daarna worden de aardbeien geplant. De heer Goedegebure zei ons, dat het in de zo mermaanden meestal zó is, dat de aardbeien die in dit plastic worden geplant, vlugger gaan groeien omdat de grond onder het plastic niet uitdroogt zoals bij de gewone volle-grondsteelt. Het vorig jaar waren de aardbeien in dit plastic ongeveer vijf dagen vroeger dan de volle-gronds teelt zonder plastic bedekking. Dit jaar ziet het er naar uit dat het wel een ver schil van ongeveer tien dagen ten gunste van de plastic-bedekking zal zijn. In Zeeuws-Vlaanderen wordt deze plastic-bedekking op enkele bedrijven toegepast en men is er ook daar wel over te spre ken, vooral ook omdat er geen grondbewerking aan te pas komt omdat het onkruid geen kan» krijgt onder het zwarte plastic of folie. Ook het feit dat er geen stro tussen moet is erg belangrijk. Naar de heer Goedegebure ons meedeelde is er geen aanwijsbare nachtvoorstschade-risico bij deze bedekking, terwijl de aardbeien niet zo gevoelig zijn voor wintervorst. Er is veel voor te zeggen om op niet al te grote geen aanwijsbare nachtvorstschade-risico bij deze folie-bedekking. De heer Goedegebure is van me ning dat de kosten er gemakkelijk uitkomen. Ten overvloede vermelden we nog dat het plas tic aangebracht moet worden bij windstil weer. We weten niet of we straks op grote schaal een dergelijke grondbedekking zullen zien. In elk ge val is het belangrijk dat er aandacht wordt ge schonken aan de mogelijkheden die er zijn. Voorbeeld van grondbedekking met zwart folie. Grondbewerking is hierbij riiet nodig en ook behoeft er geen slro aangebracht te worden, terwijl er bovendien enige oogstvervroegipg optreedt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 11