Bestrijdt het kwaad Wat is er op het landbouwbedrijf „ZEELAND" te zien MOGELIJK klinkt het bij het lezen van de aan hef van dit artikel de verzuchting; alweer Iets over die aardappelziekte. 568 LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS APRIL 1962 1949/'50 - 1952/'53 100 WIJ ONTVINGEN 4EEUWS LANDBOUWBLAD Voorkom dit! (Foto P.D.) Het feit echter dat de kosten van de bestrijding van de aardappelziekte veel hoger zijn dan van de overige plantenziekten, geeft ons de moed om in 't kort -toch nog eens enkele punten hierover naar voren te brengen. Neem dus even de moeite het te lezen: als boer om een hoog rendement te hebben van hetgeen voor bestrijding wordt uitge geven en als loonspuiter om uw klanten waar voor hun geld te geven. EEN GOED BEGIN IS 'T HALVE WERK DN daarom: ruim alle aardappelafvalhopen grondig op. Kleine hoopjes langs een sloot kant of dijk, mogelijk in een vergeten hoekje op het erf, worden zo gemakkelijk over het hoofd ge zien. De afd. Zeeland van de Vebena stuurde een be licht aan haar leden rond om hen op te wekken de afvalhopen bij pakhuizen, sorteerloodsen e.d. op te ruimen. Dat komt dus wel in orde. Bekijk ook eens de gemeentelijke vuilnisbelt. Ligt daar ook geen hoopje aardappelen te groeien en, met zieke scheuten ertussen, de besmettingskansen voor de omgeving te verhogen. Laat de ge meente dit opruimen of doe het zelf even. Met een rugspuit en wat natriumarseniet is 't zo gebeurd. HET JUISTE MIDDEL OP DE JUISTE TIJD IN de eerste plaats tijdig beginnen, d.w.z. in Bintje als de planten in de rij elkaar gaan raken. Daarna ongeveer om de 10 a 12 dagen her halen. In 't begin is in echt droge juni- en juli maanden om de 14 dagen verantwoord. SPUIT DE EERSTE KEREN ZINK HET aardappelgewas is over het algemeen laat in ontwikkeling. Plaag dit gewas niet onnodig en ga het dus niet van begin ai aan met koper of tin te lijf. Vorig jaar is er over de tinmiddelen nogal wat te doen geweest. Eerst enige drukte over Verschillende typen. Maakt u zich daar nu maar niet druk over. Beide typen, dus tin-acetaat en tin- hydroxide, doen wat kans op beschadiging en wat de ziektebestrijding betreft weinig voor elkaar onder. Wat de beschadiging betreft bleek vooral daar waar ook de eerste keren tin gespoten was, schade op te treden. Verder bleek dat spuiten tij dens hitte (weet u nog: zaterdag 1 juli 1961?) en in gewassen waar iets aan mankeerde, de kans op schade deed toenemen. Komt er b.v. mangaan- gebrek in uw aardappelen voor, dan moet u de eerste keren zeker geen tin spuiten maar liever maneb of een middel dat als mengsel maneb be- fat. De vraag wat na zink aan bod komt koper of tin kunnen wij het beste beantwoorden met de beoordeling die het Bericht 1504 van de Planten- ziektenkundige Dienst geeft, namelijk; deze (tin)- middelen gaan de loof aantasting evengoed als, en de knolaantasting iets l>eter dan koperoxychloride tegen. (Tussen 2 haakjes: dit laatste lijkt ons een vrij overbodige mededeling, want elke spitse loon spuiter is natuurlijk op die Berichten geabonneerd en leest ze ook!) Bedenk daarbij wel dat vorig jaar tin op het oog *neer schade gaf dan koper, maar dat bij de op VELEN brengen jaarlijks een bezoek aan het landbouwproefbedrijf „Zeeland" te Wilhelminadorp. Anderen komen niet zo regelmatig en wachten tot ze in excursieverband een gelegenheid hebben. Hoe het ook zij, het landbouwproefbedrijf geniet een grote bekendheid en terecht, want er valt veel te leren. Een grote variatie in proefnemingen met vrijwel alle gewassen geven informaties op tal van problemen die ook voor uw bedrijf gelden. Het meeste nut heeft u van dit onderzoek als u de resultaten zelf gezien hebt. Wij hebben de heer Wiskerke, leider van het bedrijf, gevraagd wat nu aktueel is. Wij laten hem hierna aan het woord. Dit moet uiteraard zeer in het kort. Graag zal hij u bij het rondleiden langs de proeven verder inlichten. Begin juni was de ontwikkeling van de gewassen ongeveer 2 weken achter bij vorig jaar. Vandaar zal de mooiste periode van bezoek vermoedelijk de laatste week van juni en de eerste week van juli zijn. De wintertarwe heeft veel van de late vorst geleden, er zijn echter grote rasverschillen. Ook de struc tuur is blijkbaar van belang geweest. Alle rassen wintertarwe zijn ook nog in februari en april gezaaid. De zomertarwerassenproef is op 2 tijdstippen gezaaid, n.l. op 23 februari en 24 maart. Tussen de lassen zijn meestal zeer grote verschillen in vroegheid en strostevigheid te zien. De zomergerst staat vrij zwaar. Vermoedelijk zullen mooie rasverschillen in stevigheid te zien zijn. Ook is er veel verschil in vroegheid en strolengte. Op de onkruidbestrijdingsproef is M. C. P. A. op 3 tijdstippen gespoten. Tot nu toe is er weinig verschil tc zien. De vlasrassenproef staat nu mooi. Het nieuwe ras Fibra wordt met twee stikstofhoeveelheden be proefd. Reina komt op het oog zeer veel met Wiera overeen. Begin juni is ook het zaaizaadontsmettings- proefje nog mooi. Een oriënterend onkruidbestrijdingsproef je met een nieuw middel vóór opkomst is eveneens interessant. Van de erwten zijn de rasverschillen in juni erg mooi. Ook de bloeiverschillen zijn dan goed te zien. Er is een rassenproef met dorperwten voor de konserven en één om rijp te oogsten, in vergelijking met schokkerrassen. Topvergeling is er nog niet, maar zal eind juni vermoedelijk wel in de doperwten te vinden zijn. Er is een mooi onkruidbestrijdingsproef je met middelen vóór opkomst. Op een bewerkingspröefveld is van 0 tot 6 x geëgd, gekombineerd met spuiten en aanaarden. Te veel bewerken lijkt niet gewenst. In de suikerbieten zijn naast mooie rasverschillen ook grote verschillen in zaaitijd te zien. Deze loopt uiteen van 22 maart tot 26 april. Er is overbemest met chili- en kalksalpeter en er zijn objekten zonder overbemesting. Een gedeelte van de bieten is vlak na de zaai met Prebetox gespoten tegen onkruid. Het is de bedoe ling diverse luisbestrijdingsmiddelen te spuiten tegen de vergeling. Van de aardappelen zijn uitgebreide rassenproeven te zien, zoals het kontroleveld van het Zeeuwse pootgoed en de Zeeuwse stammen, een vergelijking van Zeeuwse Bintjes met die van Deense herkomst, alsmede verschillende bewaarmethoden van het pootgoed met de 2 rassen Bintje en Patrones. Een stik- stoftrappenproef met als voorvruchten luzerne en erwten kan wel mooi worden. Verder zullen nog diverse middelen tegen phythopthora beproefd worden. Van iuzerne zijn ook mooie rasverschillen te zien. Op de vruchtopvolgingsproef zijn enkele mooie verschillen te zien. Als demonstratie zijn een groot aantal klavers, grassen en onkruiden gezaaid of geplant. Bezoeken moeten vooraf schriftelijk of telefonisch aangevraagd worden onder nummer 011005415. ANDERE RASSEN DAN BINTJE ITIT proeven o.a. in Zuid-Holland, bleek dat een U behandeling met zink bij rassen als Meerlan- der en Bevelander de opbrengst gunstig beïnvloed de. Men zou dan een dergelijk ras in juli toch en kele malen met zink kunnen behandelen, met name om te profiteren van de opbrengstverhogen- de werking. In de late rassen kan men wachten met de eer ste behandeling tot op het moment dat in Bintje of Eigenheimer de ziekte wordt waargenomen. Goes/Axel, juni 1962. P. VERHAGE. UOLGENS mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het algemeen landbouwprijsindexcijfer in april 106 tegen 100 in maart en 99 in de overeenkomstige maand van 1961. Het groepsindexcijfer voor akkerbouwpro- dukten liep met 25 punten op tot 150, wederom hoofdzakelijk als gevolg van de sterke stijging van de prijzen voor consumptieaardappelen. De stijging ten opzichte van april 1961 bedroeg 44 punten. Het groepsindexcijfer voor veehouderij- produkten onderging een geringe stijging nl. van 93 tot 94; dit is 3 punten lager dan in de overeen komstige maand van het vorig jaar. Het groeps indexcijfer voor de kostenfactoren steeg met 1 punt tot 152 als gevolg van de hogere prijzen voor voederstoffen. Het ligt 7 punten hoger dan in 1961. Thomasmeelproefvelden in Nederland, dat een overzicht van de proefvelden geeft van het Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakken- meel, Hamelakkenlaan 40 te Wageningen. Voor bezichtiging van deze proefvelden kan men zich tot dit bureau wenden (tel. 083702188). De produktie. van Rundvlees. Verslag van de Studiegroep Rundveemesterij Publicatie no. 2 - Nieuwe bedrijfssystemen in de landbouw van het Ministerie van Landbouw en Visserij. Ver krijgbaar door storting van 1,75 op giro 966,643 P. A. W. Wageningen. brengstbepaling tin allerwege beter uit de bus kwam. Onderschat de koperbeschadiging in uw gewas niet! POOTGOED IN de periode dat selektie en keuring plaats vin den, wordt door zink de loofaantasting niet minder bestreden dan door koper of tin. Wat be treft de opbrengstverhogende werking bleek een behandeling met zink op een aantal proeven in 19571961 ook ekonomisch verantwoord. Beslist dus geen dure verzekeringspremie tegen de ziekte die ook in pootgoed nog wel eens een keer voor onaangename verrassingen zorgt. In Zeeland zal tot aan de N. A. K.-rooidatum met zink kunnen worden volstaan. Mogelijk dat in 't noorden bij de laatste keer koper of tin beter op zijn plaats is. Plant die vanuit een zieke knol groeide. Pè smetstofbron. (Foto P.D.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 8