<~Door de <*1Jrouw Zij kwamen tezamen uit Engeland weerom 566 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP ZEEUWS LANDBOUWBLAD |\OODMOE, maar zeer voldaan zijn de elf Zeeuwse Plattelandsvrouwen uit Scarborough teruggekeerd, waar zij met de heer Sinke van de Z. L. M. en de boerenkapel uit Serooskerke de vijfde „Dutch Fes tival Week" hebben opgeluisterd. Dit jaar was de provincie Zeeland aan bod om het Holland Festival tot een succes te maken. Want hoewel er ook vendelzwaaiers uit Brabant waren, Perlee uit Amsterdam met zijn pierement en Leen 't Hart een rijdend carillon bespeelde, het leeuwendeel moest door de Zeeu wen worden verzorgd. Een dag na de terugkomst hebben wij onze provinciale presidente mevrouw KugelSwart in Poort vliet opgezocht om uit haar mond één en ander te horen over haar belevenissen in de Engelse badplaats. Stralend, hoewel nog zichtbaar vermoeid, stond zij ons bij de bushalte op te wachten en onmiddellijk livaren wij in druk gesprek. „Hoe hebben jullie het daar gehad?" „Voor ik hierover vertel, moet mij eerst iets van het hart", antwoordde onze gastvrouw. „Het zou na melijk niet mogelijk zijn geweest daar in Scarborough zo'n succes te boeken als wij bij de voorbereiding niet zo'n geweldige medewerking hadden gekregen. De heer Parent, secretaris van de Commissaris der Koningin in Zeeland heeft zijn best voor ons gedaan bij de Zeeuwse musea. Particulieren hebben spon taan antiek meubilair, costuums en sieraden geleend. Nederlandse fabrikanten, die al geruime tijd goede contacten met de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen onderhouden hebben ons op allerlei wijze geholpen. Zo konden wij naast een complete Hollandse keuken, ook mooi glaswerk, serviesgoed en wo ningtextiel laten zien. De Engelsen konden dus zien hoe vroeger de boerekamer was ingericht en over welke moderne keuken menige boerin in onze tijd beschikt. Vooral de Engelse vrouwen waren van dit alles zeer verrukt en hebben dan ook kwistig met „nice" en „lovely" gestrooid. Nogmaals, wij zijn zeer dankbaar voor deze spontane medewerking. ltfATUURLIJK komt er heel wat kijken voor zo'n tentoonstelling is opgebouwd. Daarom waren ide dames v. d. Leeden en Dekker een paar dagen vroeger vertrokken om zoveel mogelijk in orde te maken. Er waren tal van mceilijkheden te overwin nen. Om te beginnen wilde de douane aanvankelijk de keuken niet vrij geven en het was hen niet één, twee drie aan het verstand te brengen, dat het hier tentoonstellingsmateriaal betrof, dat weer meete rug naar Holland zou gaan. De vaklieden, die daar meerdere malen tentoonstellingen hebben opge bouwd, bleken ook niet van de gemakkelijkste soort, zodat het er op neer kwam, dat mejuffrouw v. .d. Leeden met twee mensen van de rijksvoor lichtingsdienst, die het Deltaplan moesten toelich ten, onder moeilijke omstandigheden de keuken hebben opgebouwd. Onze secretaresse heeft het vóór onze komst beslist zeer zwaar gehad en ver dient dan ook een extra pluim." Daarna begon mevrouw Kugel over de eigenlijke reis te vertellen. De overtocht was nogal stormach tig en de zeeziekte liet zich geducht gelden. Onder de weinigen, die hiervan niet te lijden hadden, be hoorde onze provinciale penningmeesteresse, me vrouw KoopmanKlompe. Zorgzaam beheert zij de provinciale kas en 'even zorgzaam bemoeide zij zich met de zeezieke plattelandsvrouwen. De ziekte week als bij toverslag toen de boot het kalme water van de Humber doorkliefde. Kiplekker kwamen de passa giers in Huil aan. Toen wat gescharrel met een oude tous, die te klein bleek voor het gezelschap en ten slotte verscheen er een gloednieuwe bus, die nog niet ingereden was. Dit laatste droeg er toe bij, dat de rit naar Scarborough (70 km) herinneringen op riep aan de bootreis, doch vrijwel alle passagiers arriveerden in goede welstand in de luxueuze Noordzee-badplaats. In de stad was duidelijk te zien, dat het Holland Festival aanstaande was, want overal hing onze driekleur. Banketbakkers hadden zich uitgesloofd om een „welkom Hollanders" op hun taarten té* spuiten, terwijl klompen en namaak Hollandse pop pen niet ontbraken. Hoewel er heel wat werk was verzet, bleek er nog genoeg te doen voor de tentoonstelling de vol gende dag geopend kon worden. Alles ging zó vlot en plezierig, dat het werken een lust was. |\E volgende morgen begon het pas goed en of- schoon iedereen er op voorbereid was, dat.de" ■week in Scarborough geen vakantie zou zijn, toch hadden de dames al gauw door, dat het nog ver moeiender zou worden dan men zich had voorge steld. De officiële opening werd verricht door onze Commissaris der Koningin, jhr. De Casembroot en •daarna werden de genodigde onthaald op Cadzand- se suikerwafeltjes en Zeeuwse babbelaars. De da mes, die belast waren met de zorg voor deze lekker nijen hadden hun maatregelen getroffen en een .voorraadje meegenomen, zodat er geen ogenblik stagnatie ontstond. Met het bakken van de wafel tjes ging het naar wens, maar de babbelaars lever den meer moeilijkheden op. Er was n.l. geen aan recht, waarop de gloeiende suikerstroop gegoten kon worden om af te koelen. Immers de gloednieuwe tentoonstellingskeuken kon voor dit doel niet wor den gebruikt. De dames moesten genoegen nemen met een paar schalen, waarin de suikerstroop ge goten werd. Het bezwaar was echter, dat de massa middenin niet snel genoeg afkoelde, zodat deze bij na niet te hanteren was. Mevrouw Kugel toonde ons de brandblaren op haar vingers, die nog niet genezen waren. De dames hadden de recepten voor wafeltjes en babbelaars in duizendvoud meegenomen, maar na ruim twee "dagen was de voorraad uitgeput van wege de grote belangstelling, die er voor deze recepten bestond. Enthousiast vertelde onze presidente verder ovei de buitengewoon goede teamgeest, die er tijdens het verblijf in Engeland heerste. Niet alleen de platte landsvrouwen waren op elkaar ingesteld, doch ook de leden van de boerenkapel vormden met onze vrouwen als het ware één grote familie. Zo werd de tentoonstelling tot een levend geheel, haast een toneelstuk, waarvan de rollen niet tevoren ware.i ingestudeerd. Driemaal per dag hielden de vrouwen een show in hun mooie Zeeuwse costuums. Zij konden dus niet tegelijkertijd in de boerekamer zijn om uitleg te geven, doch leden van de boerenkapel streken dan op de stoelen neer, gezellig een pijpje rokend, zodat ook tijdens de shows de boerekamer een be woonde indruk maakte. Vanzelfsprekend hadden de Engelse kranten gro te aandacht aan het Holland Festival besteed. Het wordt georganiseerd om zoveel mogelijk toeristen te trekken. Daarenboven werkte het weer ten volle mee, zodat er tijdens the Dutch Week duizenden mensen naar Scarborough togen om daar te genie ten van alles wat het festival te bieden had. Het gebeurde weieens dat dezelfde mensen tot vijfmaal toe de tentoonstelling bezochten. Drie Zeeuwse da mes waren uitverkoren om deel te nemen aan de optocht, die 's woensdags door Scarborough trok. Er was een ietwat vreemde commerciële groep, die de „Hollandss kaasmeisjes" voorstelde. De meisjes waren gestoken in als Hollands bedoelde costuumpjes, die volgens de Zeeuwse dames de toetst der kritiek niet konden doorstaan en het grappige was, dat zij geen woord Nederlands spra ken. Bij deze namaak costuumpjes staken de echte costuums wel zeer fraai af. UERDER vertelde onze gastvrouw enthousiast over het bezoek aan een afdeling van de En gelse plattelandsvrouwen, dat de groep op een avond had gebracht. De afdeling Cloughton-Burniston had de dames uitgenodigt een afdelingsvergadering bij te wonen. Zij werden met een kleine bus vervoerd en zeer hartelijk ontvangen. Ter ere van de gasten was er een maaltijd, bestaande uit hartige en zoete hapjes, die door de leden zelf waren verzorgd. Er was een demonstratie bloemschikken en zoals dit in de En gelse afdelingen gebruikelijk is, werd er een half uur aan ontspanning besteed. De Hollandse dames kregen een Yorkshire kookboek aangeboden, be nevens een tuiltje bloemen. Graag wilden wij nog' iets horen over het vieren van de verjaardagen tij dens het verblijf in Scarborough. „Hebben jullie de heer Sinke een bikini als ver jaarsgeschenk gegeven?" Dit hebben wij namelijk in de krant gelezen. Mevrouw Kugel begint hartelijk te lachen. „Een misverstand", zegt zij. Wij hadden iets voor hem gekocht en toen hij het pakje in ontvangst nam, was hij blijkbaar zo verrast, dat hij het niet open maakte. Ik zei tot de aanwezigen: .Meneer Sinke is bang, dat er .een bikini in zit en daarom durft hij het niet open te maken. Tenslotte heb ik het pakje open gemaakt en tot verrassing van de Engelsen kwam er een badhanddoek met afbeeldingen uit Scarborough te voorschijn. De dames v. d. Leeden en Dekker waren op 6 juni jarig. Daar hadden wij reeds voor ons vertrek" uit Holland op gerekend. Er waren flessen advocaat ingepakt en extra glaswerk. In Scarborough hebben wij een paar taarten laten bakken, waarin wij de meegebrachte verjaardagskaarsjes hebben geplant. Naast de Zeeuwse groep waren er nog enkele men sen uitgenodigd, zodat wij met z'n veertigen van de heerlijke vaderlandse advocaat hebben genoten. De heer Parent had aan Leen 't Hart verklapt, dat de beide dames jarig waren en toen zij voor, „the spa" verschenen speelde het carillon: „Lang zullen zij leven", hetgeen later door de Boerenkapel werd overgenomen. Een Engelse heer, die zich on der het publiek bevond en toevallig ook diezelfde dag „birthday" vierde haastte zich om voor de ja rigen een doos Engelse biskwie te kopen. Zo werd het voor de beide dames een onvergetelijke dag. Mevrouw Kugel zou nog uren kunnen vertellen, maar het wordt tijd om afscheid te nemen. Wij kunnen haar enthousiasme goed begrijpen, want er is door de Zeeuwse groep enorm veel „goodwill" gekweekt. Volgens Engelse zegslieden was het voor de eerste maal, dat er voor het Holland Festival in Scarborough vrouwen waren ingeschakeld en dit experiment is een groot succes geworden. Maar al te vaak hebben buitenlanders die ons land nooit bezochten een verkeerde voorstelling van de Hol landse klederdrachten en de Hollandse gewoonten. Door aan dit festival mee te werken hebben onze plattelandsvrouwen een beter begrip voor land en volk gekweekt. Natuurlijk hebben zij zelf van deze reis genoten en deze zal nog lang in hun herinnering voortleven. Al zijn zij dan ook een beetje moe thuisgekomen, al hebben sommigen onder hen wat brandblaren opgelopen, och dat gaat allemaal óver en om het maar eens in goed Zeeuws te zeggen: „Spele-rieë is een buitslag waerd."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 6