Uitgifteplan Oostelijk Flevoland vastgesteld Wist U dat Produktschap gooit roer om VRIJDAG 15 JUNI 1962 553 DIRECT UITGIFTE GROND IN ERFPACHT ER zullen in Oostelijk Flevoland 1141 landbouwbedrijven met een oppervlakte van 42.800 ha wor den uitgegeven, waarbij de minimumbedrijfsgrootte voor de akkerbouwbedrijven in het algemeen 30 ha en die van de gemengde bedrijven 22,5 ha zal zijn. Voor de tuinbouw zal 2500 ha worden bestemd. Aldus de minister van Financiën in een nota aan de Tweede Kamer, betreffende het uitgifteplan van landbouwbedrijven in de nieuwe polder. Gezien de gesteldheid van de bodem kan Oostelijk Flevoland voor een zeer belangrijk gedeelte een akkerbouwpolder worden. De op de zware en vrij zware grond te stichten akkerbouwbedrijven zullen zó groot moeten worden, dat op deze bedrijven, als zuivere akkerbouwbedrijven gevoerd, de boeren in de omstandigheden waaronder de toekomstige bedrijfsvoering zal moeten plaatsvinden, een redelijk te achten inkomen kunnen verdienen, met gebruikmaking van de mogelijkheden die een steeds verder gaande mechanisatie biedt. HET ligt in het voornemen in Oostelijk Flevoland niet alleen voor de grotere bedrijven terstond ook grond in erfpacht en later ook door middel van verkoop uit te geven. Op de in erfpacht en in eigendom uit te geven gronden zal niet door de Staat worden gebouwd. Hiervoor zullen de erfpachters en degenen die de gronden in eigendom verkrijgen moeten zorgdragen. Het ligt niet in het voornemen over te gaan tot subsidiëring van de particuliere boerderijbouw. Het vraagstuk van de bedrijfsgrootte en het daarmede samenhangende probleem van het redelijk te achten inkomen van de boer, zal der halve niet op pachtersbasis, doch op de eigenaars basis dienen te worden bezien. Voorkomen moet worden, dat de kosten van de te stichten opstallen, waarbij in dit verband ook de kosten van de woning moeten worden betrokken, voor de boer een te zware belasting zullen vormen. Op grond van deze omstandigheden is bij de vaststelling van de minimum-bedrijfsgrootte van de akkerbouwbedrijven ervan uitgegaan, dat zij in het algemeen 30 ha dient te zijn. Mede in overeen stemming met het uitgesproken verlangen van het Landbouwschap tot stichting van een beperkt aan tal kleinere bedrijven in de nieuwe polder, zijn in het uitgifteplan 90 bedrijven in de grootte-klasse van 1522,5 ha opgenomen. In het uitgifteplan is het merendeel van de bedrijven ingedeeld in de grootte klasse van 30—65 ha. Wel ligt het in de bedoeling drie bedrijven van 90 ha en drie bedrijven van 120 ha uit te geven. De vraag of moet worden overgegaan tot het stichten van een zeer groot landbouw bedrijf maakt nog een punt van onderzoek uit. WAT betreft de tuinbouw gaan de gedachten voorshands uit naar een oppervlakte van in totaal 2500 ha, verspreid over een aantal centra, te bestemmen voor de stichting van fruitteeltbedrij- ven. Het is thans echter nog niet mogelijk alle voor fruitteelt te bestemmen gronden aan te wijzen. De nieuwe polder zal Zoveel mogelijk dienstbaar moeten, worden gemaakt aan het verlichten van de bestaande problemen met betrekking tot het grondgebruik op het oude land. Gedacht wordt hier vooral aan het vergroten van kleine landbouwbedrijven en aan de moeilijkheden, welke zich voordoen wan neer aan agrarische gronden een andere bestemming moet worden gegeven. Niet altijd zullen de daar bij betrokken boeren geschikt zijn op de in het algemeen vrij zware grond in Oostelijk Flevoland een landbouwbedrijf te exploiteren. Met een systeem van „opschuiving'' zou het beoogde doel te ver wezenlijken zijn. Hiervoor geschikt geachte boeren van kleinere bedrijven in de Wieringermeer, de N. O. P. en op het oude land. worden in staat gesteld op vrijwillige basis naar een groter bedrijf in Oostelijk Flevoland te gaan. De hierdoor vrijkomende bedrijven worden dan beschikbaar gesteld aan daarvopr in aanmerking komende boeren. In het uitgifteplan is dan ook voor het kleinere bedrijf een belangrijke plaats ingeruimd. De minister gaat er van uit dat tenminste 200 boeren van kleine bedrijven met een gemiddelde bedrijfsgrootte van ongeveer 15 ha via een „opschuiving" een bedrijf in Oostelijk Flevoland wordt toegewezen (bijv. 100 een gemengd bedrijf in de grootte-klasse van 22,527,5 ha en 100 een akkerbouwbedrijf van 27,5—32,5 ha). het schrijven van eenvoudige artikeltjes in ons landbouwblad ook nog vrij veel risico meebrengen kan? Enkele weken terug schreef ik voor deze rubriek een stukje over het inkomen en zijn besteding. Onze lezers zullen zich wel herinneren dat ik behandelde het geval van iemand die 30.000,verdiende, waarbij ik, bij wijze van voorbeeld, liet zien waar dit inkomen bleef. Ik heb daarbij het totale privé, zonder privé-belastingen, gesteld op ƒ200,per week. Eén onzer Zeeuwse huismoeders vroeg mij hoe ik dit bedrag gevonden heb en of dit nu haar maxi mum weekgeld was? Eén onzer huisvaders critiseerde dit bedrag met de opmerking dat ik zijn vrouw niet ontevreden moest maken. Och ja, „wie aan de weg timmert, vindt veel bekijks" (oud spreekwoord). Ik gaf slechts een voorbeeld en heb beslist niet de bedoeling om te proberen het huishoudgeld voor onze Zeeuwse huisvrouwen te bepalen. Heeft iedere huisvader hier niet voldoende aan eigen zaken? En nog veel minder wil ik ontevreden huismoeders vormen. Dit zou een provinciale ramp zijn. De genoemde 200,per week bevat bovendien meer dan het huishoudgeld in engere zin. Hierin is ook begrepen de huurwaarde van de woning, het eigen verbruik uit bedrijf in natura, alle kleding voor het gezin, eventuele kosten van vacantie en uitstapjes e.d. Huismoeders en huisvaders wees dus gerust er heeft geen enkele inbreuk op uw vrijheid plaats. Een ervaring van geheel andere aard wil ik hier ook nog even vermelden. Eén der leden van ons boekhoudbureau vroegen we naar de ontvangst van enkele stukken. Deze man was nogal gekant tegen de z.g. papierwinkel. Dit bleek uit zijn antwoord „ik krijg tegen woordig zoveel papieren, dat ik me soms afvraag, zijn ze nu gek geworden of niet"? Ja lezers dat is wei eens vervelend, maar het is nu eenmaal zo dat voor de fiscale aangifte zeer veel gegevens nodig zijn en om deze op ons bureau beschikbaar te krijgen, moeten wij die vragen. Een „nood zakelijk kwaad", best, maar wij moeten de gegevens hebben om uw aangifte naar behoren te kunnen verzorgen. Nog een andere lezer van deze rubriek merkte op dat ons bureau duur is. Ja, dat weten wij ook zeer goed. Wij zouden willen vragen of deze lezer eens wil nagaan hoeveel de lonen en sociale lasten van zijn personeel gestegen zijn, alsmede al zijn overige bedrijfskosten. Dit probleem is zowel het zijne als het onze. Voor ons klemt dit zeer, daar ons bedrijf zeer arbeids intensief is. Als hij hierover eens goed wil worden ingelicht moet hij eens een keer een bezoek aan ons bureau brengen. Met bovenstaande heb ik dus enkele brieven en mondelinge opmerkingen willen beantwoorden. MEIJERS. VEE EN VLEES AKTIEVER RUNDVLEES BELEID HET Produktschap voor Vee en vlees heeft een principeel belangrijke beslissing genomen in het kader van het rundvleesbeleid. Jarenlang werd onveranderd het systeem gevolgd dat men verplicht .was om 280 kg rundvlees uit te voeren, in een of andere vorm, wanneer men een buitenlands slacht- rund had ingevoerd. Zulks werd gm-e eld door het systeem van cautiestelling, n.l. dat voor ieder inge voerd slachtrund een cautie ges.ort moest worden van 250,die men terugkreeg üidien 280 kg vlees bleek te zijn uitgevoerd. Er vond op die terrein een soort kwaliteits ruil plaats want de uitvoer ge beurde in achtervoeten terwijl het kwalitatief min der voorvoetenvlees hier bleef. Voorts vond uitvoer in de vorm van de vleeswaren en vleesconserven plaats. Het contigent Deense slachtkoeien van 15.000 valt hier buiten. Mede als gevolg van het feit dat de Fransen de invoer van rundvlees vrij .toelaten de laatste en de eerstvolgende weken omdat dit voor verlaging van het te hoog opgelopen prijs niveau van rundvlees nodig werd geoordeeld, heeft dit aan het PVV de kans gegeven om van een bijna vastgeroeste gedragsregel af te wijken. In het ver volg, is tot nader orde, de verplichting ingesteld dat .voor ieder ingevoerd slachtrund 325 kg rundvlees 'dient te worden uitgevoerd. De cautie van 250, blijft onveranderd al komt het ons voor dat deze in dezelfde verhouding als de uitvcerverplichting ver hoogt dient te worden en dus tenminste 300,zou moeten bedragen. TN ieder geval moeten we de genomen beslissing een wijs besluit noemen. Het doet zeer absurd .aan, te zien, dat onze rundveestapel tot een record- omvang stijgt en meer en meer gerich^ wordt op de melkproduktie waarnaast we een toename van de invoer van slachtvee constateren die tot boven de 1000 stuks per week is opgeklommen. (In de week ,van 7 tot 12 mei 1363 stuks). Half mei waren er dit jaar reeds 28.000 slachtrunderen ingevoerd tegen over 12.000 in hetzelfd.e tijdvak van vorig jaar. We vinden dit temeer een wijs besluit omdat het voor jaar tegen zit. Van ru w voed 2r winning is van enige betekenis nog weinig of geen sprake geweest. De hoeveelheid hooi die gewonnen zal worden, hoewel dit nog kan verbeteren, zal minde:' zijn, al kan de kwaliteit veel goed maken. Dit tegen de achtergrond van de enorme vee stapel, waarvan in lage gebieden, op ruim half mei, nog een gedeelte geheel op stal moest blijven, doen vrezen dat het aanbod van slachtvee uit het binnen land zeker niet gering zal zijn. Door het voeren van een actiever rundvleesbeleid, wat het PVV kennelijk wordt toegestaan door het ministerie van Landbouw, maar kennelijk ook door Economische Zaken, wil men de prijzen op zijn minst op peil houden. Er zat reeds enige opleving in een paar weken geleden, laat ons hopen dat dit zich zal voortzetten want we zitten altijd nog een stuiver of drie onder de prijs van vorig jaar om deze tijd en die was al weer lager dan in 1960. KALVERENMESTEN BLIJFT GRIEZELIG T^E nuchtere kalveren zijn duur. De vette kalveren noteren niet slecht tussen de 2,80 en 3,De vliegerij gaf steun aan de markt toen de zaak nogal in de puré zat. Naar Duitsland werd flink geëxpor teerd intussen. De Duitsers knepen een oogje dicht want het contingent van 2600 per week werd ver overschreden. De uitvoer naar Duitsland was intussen n.l. opge klommen tot ca. 7.000 stuks per week. Nu is de prijs in Duitsland wat dalende, met als. gevolg dat de Duitsers direct de poort wat willen sluiten en bepaald hebben dat voorlopig niet meer dan 1300 kalveren per week de grens over mogen. De kalverenzaak zou weer helemaal vastzitten wanneer niet ongeveer op hetzelfde moment Italië het E.E.G.-contingent kalveren, voor de helft open stelt voor geslachte kalveren (5500 per maand). Het PVV neemt voor deze kalveren een geslacht gewicht aan van 110 kg zodat dit op 605 ton komt. De vliegerij, waar nu geen gebruik meer van wordt gemaakt wordt door het PVV achter de hand gehouden voor nieuwe eventualiteiten. Het is een geluk nu de Duitsers de deur wat sloten, dat de Italianen de deur wat open deden, was dit niet zo dan zou er weer gevlogen moeten worden. De mestkalverenzaak blijft griezelig kwetsbaar. OPKLARINGEN BIJ DE VARKENS £"\VER alle fronten worden hogere prijzen gemeld. De grote inkoopcombinaties meldden al 5 cent verhoging waarna de Utrechtse beurs 6 cent hoger noteerde met een vaste en prijshoudende handel. De zwaardere varkens tot 165 kg levend okken hierdoor ook iets aan hoewel weinig, de zwaardere Soorten bleven waar ze waren. De oorzaken van deze Ontwikkeling zijn het gevolg van een matig aanbod. De eerste 3 a 4 weken verwacht men dat het aanbod matig zal blijven zodat er nog meerdere opklaringen in de lucht zitten. De invloed van het afslachten van de varkens stapels die door de m.- en k. zeer aangetast zijn is dus merkbaar. Het besmette gebied krimpt wel in maar het aantal nieuwer gevallen dat gen ->ld wordt beloopt de laatste tijd 500 a 600 boerderijen waar tot slachting overgegaan wordt. Bij ruim 30 varkens per boerderij is dit 15.000 20.000 ir de week. Op deze 11 wijze zijn er al over de 200.000 afgeslacht. Over de baconmarkt zijn alleen maar heel slechte berichten te vermelden. Engeland wordt momenteel over stroomt door bacon. De weekaaiwoer zou ver boven de 12.000 ton liggen. De gevolgen kunnen niet uit blijven, zodat de prijs weer verder met 15 sh. per cwt. daalde en nieuwe dalingen verwacht worden. Over de beperking van de gewichtsgrens van 63 tot 67 kg schreven wij reeds in ons vorig nummer. Eveneens over de verruiming van de invoer in Italië. I'.tussen gaat de invriesregeling rustig door, al is het gezakt tot nog geen 1000 stuks per week. Ook in juni is invriezen met toeslag mogelijk. Onder de hand zitten de varkensvleesdeskundigen van diver se landen in Brussel gebogen over de problemen van de varkens en varkensvleeshandel daar de verorde ningen hiervoor d^ze zemer van kracht moeten wor den. Er zullen vele knopen doorgehakt moeten wor den. Spaanders zullen er vallen, laat ons hopen dat het geen grote zullen zijn en overal wat Bij de export van slachtlammeren loopt alles runstig. Dit slachtvee van 17 a 20 kg per stuk brengt 90,per stuk op. Eer het in de Parijse res taurants op tafel staat komt er nogal wat bij. Dit is weer een van die symptomen waaraan de wel vaart merkbaar is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 3