BOERENJEUGD V oorzitters-woorden Beslissingen van de Provinciale Raad 575 L J C ondei redaktie van G. VAN VLIET ORIËNTATIERIT MARK EN DINTELRIT de L. J. G.-SPORTDAG - beginnende 8.30 uur 's morgens - op Noord-Beveland D.w.z. Sportwedstrijden op het Sportterrein te Colijnsplaat Prijsuitreiking en gezellige avond in hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene VRIJDAG 15 JUNI 1962 IN een kort verslag geven wij U een inzicht in het behandelde op de provinciale raadsvergadering van zaterdag 2 juni j.l. De zeer ge- interesseerde L. J. G.'ers willen wij graag aanraden om, als zij meer wil len weten, de notulen in te zien die de afdelingsvoorzitters en -presiden tes één dezer dagen ontvangen of die bij het sekretariaat op te vragen zijn. 1. In de vergadering zijn 18 stemgerechtigde leden aanwezig. Verder zijn er de beide adviseurs, de heren ir. J. Prins en Js. Ce vaal, als gast mevr. G. Dorst—Vos, alsmede de sekretaris. Na deze wel kom geheten te hebben, spreekt de voorzitter een kort openingswoord uit. (Dit vindt U hiernaast af gedrukt.) 2. De notulen geven, zoals dikwijls gebeurt, geen aanleiding tot opmerkingen of aanvullingen. Hier door wordt dus wederom een hoofdstuk L. J. G.- geschiedenis goedgekeurd. 3. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een brief die van direkt groot belang is. Deze brief is afkomstig van het Streekbestuur Walcheren. Zij stelt daarin voor de naam van de L. J. G. te wij zigen in P. J. G. Hiervoor worden twee belangrijke argumenten aangevoerd. De eerste is (vrij ver taald) dat men het noodzakelijk vindt de basis van de L. J. G. uit te breiden en wel officieel. Het is al geruime tijd zó, dat jongeren met andere beroe pen, als die van de landbouw, lid van de L. J. G. zijn. Daar zijn we blij mee omdat de groep land- bouwjongeren zelf steeds kleiner wordt. De naam L. J. G. mag voor niet-landbouwjongeren geen reden zijn om geen lid te worden. Het tweede ar gument vormde de naam van onze nationale or ganisatie, de P. J. G. N. Gesteld werd dat het toch helemaal niet gek zou zijn om bij deze naam aan te sluiten. Unaniem is de P. R.-vergadering achter het voor stel van Walcheren gaan staan. In de toekomst zal het dus niet Landbouw Jongeren Gemeenschap, maar Plattelands Jongeren Gemeenschap zijn. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe naam pas offi cieel geldt wanneer de statuten daarbij aangepast en Koninklijk goedgekeurd zijn. 4. Bij het punt „mededelingen" wordt door de voorzitter in het kort iets gezegd over de L. J. G. Tholen die her-opgericht is; over de nieuwe vorm van samenwerking met de Zeeuwse Volks-Univer- siteit; over de rally van het European Committee in Zweden, waar deze zomer waarschijnlijk zeven Li. J. G.'ers naar toe gaan; en over de kursus die van 4 t/m 10 november op de Praktijkschool te Schoondijke door de L. J. G. georganiseerd zal worden. 5. Door middel van stemmingen worden defi nitief als nieuwe Hoofdbestuursleden de heren A. van Cadzand te Sluiskil en J. A. Verwijs te Sint Philipsland aangewezen. Mej. J. E. Kielman te Sluiskil wordt gekozen als vertegenwoordigster in het provinciaal bestuur van de afdeling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen. 6. Bij dit punt worden de Reorganisatie-voor stellen van het Hoofdbestuur in bespreking ge geven. Voordat dit echter gebeurt zet de voorzitter uiteen, dat het voor een organisatie, die goed wil werken, nodig is dat zij goed is opgebouwd. Het kontakt tussen de verschillende instanties in de L. J. G. (afdelingen, streken en provinciaal) moet verbeterd worden, de kanalen waardoor berichten en mededelingen van boven naar beneden en van beneden naar boven moeten stromen, zullen breder en rechter gemaakt moeten worden. Bij de be spreking worden enige informatieve vragen beant woord, waardoor een aantal punten heei wat dui delijker worden. Verder blijkt dat men inderdaad vindt dat het kontakt tussen Hoofdbestuur en af delingen beter moet worden, men heeft wel eens de indruk dat beiden te ver van elkaar af staan. Hierna volgt stemming over het voorstel, welke een uitslag te zien geeft van 13 vóór, 4 tegen en 1 onthouding. De voorzitter dankt voor de goed keuring van dit stuk werk en deelt mee dat dit voorstel in de nieuwe statuten verwerkt zal wor den. AFHANKELIJK van de inspiratie worden door de voorzitter bij de opening van de provinciale raadsvergaderingen interessante dingen gezegd. Wij menen dat dit zeker deze keer het geval was. Nadat wij geresumeerd hebben dat uiteraard zeer vriendelijke en hartelijke begroetingswoorden ge richt werden aan de P. R.-leden, adviseurs en gas ten, laten wij de voorzitter, de heer Huib van dei- Maas, aan het woord. Ubent P. R.-leden, dat vvil zeggen dat U de ge kozen en vertegenwoordigende bestuurders van de L. J. G. bent. Daarom nemen wij ook zon der meer aan dat U zich volledig verantwoordelijk voelt voor en verplicht voelt om mee te helpen de L. J. G. te laten draaien en verder op te bouwen. Daartoe heeft het hoofdbestuur trouwens ook uw steun nodig, met name in de vorm van uw beslui ten en uw opbouwende kritiek. Ik zeg met nadruk opbouwende kritiek, want U bent het wel met mij eens dat: „Elke gek kan kritiseren, veroordelen en klagen zonder meeren de meeste gekken doen dat dan ook", zoals Benjamin Franklin zet Wat we moeten bereiken is dat, wanneer we het samen eens zijn over bepaalde punten in het L. J. G.-werk, we dan ook daarna samen verder gaan werken in de geest zoals we overeengeko men zijn. Laten we voorkomen dat we na een ge zamenlijk besluit achteraf met onze kritiek cn eigen belangetjes op de proppen komen. Want dat dit tot grote moeilijkheden kan leiden, bewijst de politiek en de gang van zaken in verband met Nederlands Nieuw-Guinea, waar de democratische regering van ons eigen Nederland door bepaalde stromingen en elementen uit datzelfde Nederland op ongeoorloofde en onbegrijpelijke wijze wordt tegengewerkt. In dit verband wil ik U de eerste alinea uit een hoofdartikel van Elseviers Weekblad van 26 mei voorlezen: ER ontwikkelt zich in Nederland geen politieke krisis; wij hebben met een staatskrisis te doen. Niet alleen de zaak Nieuw-Guinea en de rechtmatige zelfbeschikking van het daar wonen de volk staan op het spel; op het spel staat de vraag of er naast de door ons volk gekozen wet tige Staten-Generaal en de daarmee in gemeen overleg tredende regering een tweede maehtsvor- 7. Hierbij worden een aantal positieve opmer kingen gelanceerd ten aanzien van de voorbije pro vinciale aktiviteiten. Met name van de Kaderdagen wordt gezegd dat deze uiterst noodzakelijk en dus ook zeer nuttig gevonden moeten worden. Een onderzoek naar de oorzaak van het feit dat lang niet alle afdelingen daarbij aanwezig zijn is nodig. Het provinciaal jaarprogramma, geldend voor de periode van 1 september 1962 t/m 31 augustus 1963, wordt daarna aan de orde gesteld en vrijwel zonder nadere diskussie goedgekeurd. 8. De leden hebben de bijlage, waarin een summier verslag van de werkgroepenwerkzaam heden wordt gegeven, bestudeerd. Men is geluk kig met de aktiviteiten die de dit jaar ingestelde werkgroepen reeds hebben ontwikkeld. Daarom gaat men ook graag met het voorstel, van het Hoofdbestuur mee wat beoogt nog twee nieuwe werkgroepen, n.l. Werkgroep 5 (vormingswerk) en Werkgroep 6 (uitwisseling) te formeren. 9. De voorzitter, die tevens lid van het Dage lijks Bestuur van de P. J. G. N. is, doet enkele mededelingen over de laatste ontwikkelingen in de P. J. G. N. Hiervan neemt men met interesse kennis. 10. Nadat de voorzitter enkele informatieve vragen beantwoordt heeft, sluit hij in verband met het late uur, met enkele woorden de vergadering. ming ontstaat, gelijk eertijds door de Loevesteinse fractie in onze voormalige republiek is onderno men. De republiek is te gronde gegaan door zulk een tweeërlei machtsgroepering, die onder andere altoos een tegengestelde buitenlands,, politiek volgde vol van duisterheden. Ons koninkrijk en onze vrijheid worden nu door hetzelfde gevaar be dreigd". IK wil U niet met landspolitiek vermoeien en ik geloof ook niet dat dit op onze weg ligt. Wèl geloof ik dat ieder persoonlijk verplicht is ook deze dingen volledig te bestuderen alvorens zich aan kritiek te wagen. Op liet gevaar af voor een kran teknipsel-maniak aangezien te worden wil ik Ook een stukje uit het Zeeuws Landbouwblad van van daag (2 juni) voor U tateren om daarmee iets meer in onze interne sfeer terug te keren. In de rubriek „Wist U dat'' lees ik dan: PR viel zaterdag 26 mei 1962 op de Markt te Goes veel te genieten maar ook veel te leren. In de Taptoe 1962 had iedere medespeler zijn plaats en nam die ook in. Dit is een eerste eis voor een goed funktionerende L. L. M. en voor de landbouw organisaties in het algemeen. De in Taptoe 1962 samenwerkende korpsen zijn verbonden aan zeer verschillende legeronderdelen, maar werkten voor treffelijk samen. Ik denk hier aan de perfectie waarmee de verschillende korpsen dwars door- elkaar heen marcheerden. Een pracht voorbeeld van doeltreffend samenwerken met behoud van eigen zelfstandigheid. Ook hiervan kunnen onze landbouworganisaties nog wat leren. Ik zie ze nog staan, onze militairen, in hun stramme onbewege lijke houding, wel een kwartier lang soms, en ik heb bewondering voor deze demonstraties van vol maakte beheersing, maar deze houding moet toch niet te lang duren. Onze landbouworganisaties kunnen en moeten ook wel eens even in de hou ding staan, maar dan geldt weer „voorwaarts", dan blijft de zaak gezond. Een oude, bekende waarheid". LATEN we die waarheid in onze oren knopen. Niet berusten en uitrusten. Laten we niet in paniek raken omdat er moeilijkheden te verwachten zijn. We moeten gewoon doorgaan en blijven op bouwen aan de L. J. G. We moeten in alle situaties het hoofd boven water trachten te houden". L. J. G. Tholen en St. Philipsland organiseert op zaterdag 23 juni een oriëntatierit. Start bij hotel „De Gouden Leeuw" te Scherpe- nisse om 15.30 uur. De prijsuitreiking met gezellig samenzijn vindt plaats in hotel „Mees" te Oud-Vossemeer. AP verzoek willen wij de zeer enthousiaste puz- zelrit-rijders onder onze leden graag wijzen op bovenstaande rit, die wordt gehouden op zater dag 16 juni a.s. Start om 17.00 uur vanaf hotel „De Beurs" te Fijnaart. Morgen Het is de moeite waard om mee te doen meedoen schept gezelligheid want er zijn vele en prachtige prijzen. Het is ook de moeite waard om te komen kijken en om een gezellig babbeltje te maken met andere „kijkers". Uw sekretaris heeft een volledig programma in zijn bezit.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1962 | | pagina 15